Başsavcı Köse: 'Bu ülkede bir daha darbe olamaz'

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirilen Osman Köse, 15 Temmuz sürecini değerlendirerek, Türkiye’de darbe teşebbüsünün bir daha gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.

Başsavcı Köse: 'Bu ülkede bir daha darbe olamaz'
Hakimler Savcılar Kurulu'nun kararnamesine göre Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı görevine getirilen Osman Köse basın mensuplarıyla bir araya geldi. 
Osman Köse, 15 Temmuz sürecini değerlendirerek, Türkiye’de darbe teşebbüsünün bir daha gerçekleştirilemeyeceğini söyledi.
“Millet de, hukuk da darbe niyetinde olanlardan hesap soruyor, bu yüzden artık darbe olmaz.” diyen Köse, “Türkiye darbe teşebbüsüyle birlikte ciddi bir sınavdan geçti. Her alanda verdiği bu sınavı başarıyla geçti. Geçmiş dönemlerde darbe sonralarında yargıda sıkıntılar oldu ama 15 Temmuz sonrasında yargı da gerekeni yaptı, üstüne düşen görevi layıkıyla yerine getirdi. Şu bir gerçek artık bu ülkede darbe olamaz. Bu konuda milletimizde bilinçlendi. Millet de, hukuk da darbe niyetinde olanlardan hesap soruyor, bu yüzden artık darbe olmaz.” ifadelerini kullandı.
YARGI GÖREVİNİ YAPTI
Yargının 15 Temmuz ve sonraki süreçte verdiği imtihanın önemli olduğunu anlatan Osman Köse, “Ben 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünü saat 22 civarında öğrenmiştim. Öğrendiğim an bulunduğum yerden kalkıp görev yaptığım ilçeye ve görev yerime gidip, ilçe kaymakamıyla koordineli bir şekilde bir çalışma yaptık. O zaman şunu fark ettim eğer siz, gerçekten vatan millet sevdalısıysanız sonra ne olacağını düşünmüyorsunuz. O anda Allah’ın verdiği bir cesaretle, başımıza bir şey gelir mi düşüncesine kapılmadan demokrasi için, darbeye karşı durup, milletimizle birlikte diğer arkadaşlarımızla birlikte darbeyi def etmiş olduk. Ben şuna inanıyorum bu millet ne zaman zor duruma düşmüşse, devletine, bayrağına ve milletine her zaman sahip çıkmıştır, bundan sonra da sahip çıkacaktır. Bu konuda hiç şüphem yoktur. Yargının 15 Temmuz ve sonraki süreçte verdiği imtihan çok anlamlıdır. Önce kendi içini temizledi sonra bu teşebbüs içinde olanları temizleyerek görevini yaptı. Şehitlerimiz oldu, Allah rahmet eylesin. Yaralılarımız oldu, onlara da şifa diliyorum. Biz ciddi bir bedel ödedik. Ama demokrasimize ve hukukumuza sahip çıktık. İnşallah böyle bir badire tekrar başımıza gelmez. Ama şunu da biliyorum bu millet her durumda devletine sahip çıkmış, destek olmuştur. Yine olacaktır.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER