Belediye yapmıyorsa TOKİ yapsın!

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nun seçim projeleri arasında yer alan oto galericiler sitesi projesinin maddi kaynak yetersizliğinden dolayı hayata geçirilemediği öğrenildi.

Belediye yapmıyorsa TOKİ yapsın!
Vedat YETİK
Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nun seçim projeleri arasında yer alan oto galericiler sitesi projesinin maddi kaynak yetersizliğinden dolayı hayata geçirilemediği öğrenildi.

Bilindiği üzere Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, şehir merkezinde dağınık halde hizmet veren oto galerici esnafının tek bir merkezde toplanarak, daha rahat bir mekanda hizmet vermesini sağlamak amacıyla oto galericiler sitesi kuracaklarını açıklamıştı.

Projeye göre, Oto Galericiler Sitesi, Yeni Sebze Halinin yanında , 120 adet tip proje şeklinde inşa edilecek, işyerinde yazıhane ve sosyal üniteler, her iş yerine ait açık ve kapalı teşhir mekânları olacaktı. Böylece oto alım satım işlemleri tek bir merkezde yapılacak, kaldırım işgalleri önlenecek, park sorunu kısmen çözülecek ve trafikte rahatlama sağlanacaktı.

Ancak bazı nedenlerden dolayı proje başlatılamadı. Edinilen bilgiye göre Belediyenin bu projeyi hayata geçirecek maddi kaynağının olmadığı ve bu nedenle projenin esnaflar tarafından yapılmasının istendiği öğrenildi. Bu teklifi Elazığ Galericiler ve Motorlu Taşıt Satıcılar Derneği'ne ileten Elazığ Belediyesinin, proje için sadece arazi konusunda destek verebileceği belirtildi.

DERNEK KENDİ PROJESİNİ HAZIRLADI
Elazığ Galericiler ve Motorlu Taşıt Satıcılar Derneği Başkanı Ercan Yılmaz, belediyenin bu talebi üzerine dernek olarak kendi projelerini hazırladıklarını söyledi. Belediyeden sadece arazi konusunda destek aldıklarını belirten Yılmaz, “140-150 esnafın bir mekanda faaliyet göstereceği bir çalışma hazırladık. Projemizde her esnafınız için yazıhane, sosyal üniteler, her iş yerine ait açık ve kapalı teşhir mekânları, lokanta, banka şubesi ve açık oto pazarı yer alıyor. Bunun için belediye bize 50 dönüm arazi tahsis edecekti. Elazığ'da bugün itibariyle 130 civarında oto galerici esnafı faaliyet gösteriyor. Hepsiyle tek tek görüştük. Durumu izah ettik. Hazırladığımız proje yaklaşık 6 milyon TL’ye mal oluyor. Ancak üyelerimizin birçoğu maddi yönden sıkıntı yaşadıklarını belirterek bu projeye destek olamayacaklarını söylediler. Yani bu işe maddi anlamda destek verecek esnafımızın sayısı 50-60'ı geçmiyor.Durum böyle olunca biz de projemizi hayata geçiremedik." dedi.

"BELEDİYE YAPAMIYORSA TOKİ YAPSIN"
Yılmaz, oto galericiler sitesinin kurulması için ilgili makamlarla temas halinde olduklarını kaydetti. Esnaflar olarak çok mağdur durumda olduklarını belirten Yılmaz, "Biz projenin mutlaka yapılmasını istiyoruz. Halkımızın mağduriyetini biliyoruz. Biz onlardan daha çok mağdur durumdayız. Ama bu işin çözüm yolunu mutlaka bulmamız gerekiyor. Esnaflar olarak biz bu işi yapamıyoruz. Bu konuda belediyemizden ve Valiliğimizden destek bekliyoruz. Belediye kendi projesini yapabilirse sorun çözülür. Eğer bu da olmuyorsa projenin Toki tarafından yapılmasını öneriyoruz. TOKİ'nin bu tür sektörel çalışmaları var. Elazığ'da da aynı çalışmayı uygulayabilirler. Hali hazında mülkiyeti satın alabilecek 60 müşteri var. Geri kalan esnafımız da kiralama usulü ile bu işin içinde yer alırlar." diye konuştu.

"SİTENİN KURULACAĞI YER ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"
Elazığ'da faaliyet gösteren ikinci el oto bayii Taner Otomotiv işletmecisi Taner Ural ise sitenin kurulacağı alınan çok büyük önem taşıdığını söyledi. İşletme olarak site kurulması taraftarı olduklarını belirten Ural, "Sektör eğer bir merkezde faaliyet gösterirse daha iyi olur. Bu sayede her önüne gelen bu işi yapamaz. Bu işte güven çok önemli. Bu işin bir saygınlığı var. Bu güveni korumamız lazım. Ben projenin belediye tarafından yapılması taraftarıyım. Belediye siteyi kurup esnaflara satsın ya da kiraya versin. Ancak sitenin kurulacağı yer çok büyük önem taşıyor. Herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer olmalı. Şuanda mekanları nedeniyle çok iyi iş yapan esnaflarımız var. Onların da bu konumları düşünülmeli. " dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2012, 23:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER