Bilal Özbey tutuklandı

Baskil eski Belediye Başkanı Bilal Özbey tutuklandı.

Bilal Özbey tutuklandı

Elazığ'ın Baskil ilçesinde belediye para makbuzları, otobüs biletleri ve abonmanlarında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla aralarında eski Baskil Belediye Başkanı Bilal Özbey'in de bulunduğu 10 kişinin yargılanmasına başlandı. Davanın ilk duruşmasında Özbey ve bir işçi hakkında tutuklama kararı verildi. 

Alınan bilgiye göre, 25 Mart 2009'da Baskil Belediyesinde para makbuzları, otobüs biletleri ve abonmanlarında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında dönemin belediye başkanı Özbey ve 9 belediye çalışanı hakkında "görevi kötüye kullanma, zimmet ve irtikap" suçlamalarıyla iddianame hazırlanarak dava açıldı.

Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına 9 sanık katılırken eski belediye başkanı Özbey duruşmada yer almadı. Mahkeme, duruşma sonunda Özbey ve o dönem tahsilat servisinde görevli işçi Mükerrem Asutay hakkında tutuklama kararı verdi.

Özbey hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmasını kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

-İddianameden-
İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Baş Kontrolörlüğü tarafından hazırlanan rapora dayanılarak hazırlanan iddianamede sanıklar Özbey ve Asutay hakkında belediye otobüslerinde muavin olarak görev yapan kişilerden yaklaşık 10 bin lira elden para almak suretiyle otobüs gelirlerini irtikap ettikleri; belediyenin cari hesaplarına aktarılan para ile para alma makbuzları arasında yapılan karşılaştırmada hesaplarda bulunmayan 369 bin 660 lirayı zimmetlerine geçirdikleri suçlamasında bulunuluyor.

Davanın sanıklarından Asutay'ın ayrıca, teslim alınan ancak belediye kayıtlarında bulunamayan 2002 abonman kartını zimmetine geçirdiği, yine belediye kayıtlarında bulunamayan 2 bin 200 lira bilet bedelini zimmetine geçirdiği öne sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2012, 18:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER