Binlerce kişi organ bağışı bekliyor

Elazığ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, tedavisi sadece organ veya doku nakli ile mümkün olan hastalıkların sayısının, her geçen gün arttğı belirterek, bir kişinin bağışlayacağı organların 8 kişiye umut olabileceğini söyledi.

Binlerce kişi organ bağışı bekliyor

Doç. Dr. Cahit Polat, Türkiye’de 22 Bin 359 kişinin böbrek, 2 bin 129 kişinin karaciğer, Bin 71 kişinin kalp ve 285 kişinin ise pankreas beklediğini dile getirdi.
Bir kişinin bağışlayacağı organların 8 kişiye umut olabileceğine dikkat çeken Polat, bağış yetersizliğinden dolayı birçok vatandaşın organ beklerken hayatını kaybettiğini vurguladı.
Elazığ genelinde 462 hastanın diyaliz hastası olarak haftanın 2 veya 3 günü diyaliz cihazlarına bağlı şekilde yaşamlarını devam ettirdiğini anlatan Polat, “Bu durum hem hastalarımız hem yakınları için gerek maddi gerekse manevi olarak son derece zorlu bir yaşam şekli olarak karşımıza çıkarken, ülkemiz için de sağlıklı ve çalışan insan gücü bakımından büyük bir kayıptır. Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 06.03.1980 tarih ve 196 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğu bildirilmiş olup, ayrıca Maide Suresi 32. Ayet’ te “Kim bir insana hayat verirse onun tüm insanlara hayat vermişçesine sevap kazanacağı” beyan edilmiştir. Vatandaşlarımızın organ bağışında bulunabilmeleri için ilimizde bulunan tüm hastanelere, aile sağlığı merkezleri ve toplum sağlığı merkezlerine başvurarak bağış formunu doldurmaları yeterlidir. Yoğun bakım şartlarında beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin, en az 2 uzman hekim tarafından beyin ölümü tespitinden sonra, yasal vasisi olan ailesi ile yapılan görüşme neticesinde organları bağışlanabilmektedir. Bu nedenle organ bağışı konusunda ailelerimizi de bilgilendirmek faydalı olacaktır. Organ bağışında Avrupa’da nakiller daha çok kadavra üzerinden yapılırken ülkemizde ne yazık ki nakiller daha çok canlı donörlerden yapılmaktadır. Bu nedenlerle sağlıklı insanlar olarak bizler bu durumu göz ardı etmemeli ve organ bağışı konusunda empati kurarak organ bağışının ne kadar önemli bir vatandaşlık görevi olduğunun farkına varmalıyız.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER