Böbrek taşlarından bir saatte kurtuldu

Elazığ’a Bingöl’den dayanılmaz ağrılarla gelen hastadan, büyüğü 1,5 santim olan 2 taş bir saatte çıkarıldı.

Böbrek taşlarından bir saatte kurtuldu

Bingöl’de yaşayan 46 yaşındaki hasta Hanifi Baraç, memleketinde şiddetli ağrıları nedeniyle gittiği hastanede böbreğinde 1,5 santim boyutunda 2 taşın olduğunu öğrendi.
Hastaneden Şehit Fethi Sekin Elazığ Şehir Hastanesi’ne sevk edilen Hanifi Baraç, Üroloji Anabilim Dalı Uzm. Dr. Kadir Yıldırım tarafından tedavi altına alındı.
Uzm. Dr. Kadir Yıldırım tarafından gerçekleştirilen “Ultra mini PNL operasyonu” ile çıkarılıp bir günde taburcu edildi.
Hanifi Baraç, bir saatlik operasyon ile sağlığına kavuşarak, bir günde tedavi oldu.
Gerçekleştirdikleri böbrek taşı operasyonu hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Kadir Yıldırım, hastanın hastanelerine böbrek taşı şikayeti ile başvurduğunu belirterek, “Yapılan tetkiklerde hastamızın böbreğinde büyüğü 1.5 santim boyutunda iki taş bulunduğunu tespit ettik ve hastaya sunduğumuz seçenekler arasından en uygun yöntemin ‘ultra-mini perkütan nefrolitotomi operasyonu’ olduğuna karar verdik. Üroloji ve anestezi ekibimizin oldukça titiz çabalarıyla hastamız,  yaklaşık 1 saat gibi bir sürede tüm taşları alınarak ameliyattan sonraki gün taburcu edildi. Üroloji ekibi olarak, kliniğimizde ses dalgaları yardımı ile böbrek taşı kırılması,  lazerle böbrek kanal taşları operasyonu, Flexible üreterorenoskopi, lazerle böbrek taşı operasyonu ile  standart –mini ve ultra mini PNL operasyonlarını başarı ile gerçekleştirebilmekteyiz.” dedi.
KLİNİKTE İLK DEFA UYGULANDI
Üroloji kliniği olarak yılda yaklaşık 100 civarında hastaya kapalı böbrek taşı operasyonu uyguladıklarını belirten Uzm. Dr. Kadir Yıldırım, “Ultra Mini PNL Operasyonu adı verilen işlemin hastanemizde ve bildiğimiz kadarıyla ilimizde ilk defa Bingöl'den gelen bir hastamıza uygulandı. Bu işlem, böbreğe çok daha az zarar veren, kanamanın daha az olduğu, hastanın günlük yaşamına çok daha kısa sürede dönebildiği bir işlemdir. Bu işlem ile özellikle 2 cm’den küçük taşı olan hastalarda, çocuk hastalarda ve tek böbrekli hastalarda taş cerrahisi için çok iyi bir seçenektir” ifadelerini kullandı.  
DAYANILMAZ AĞRILARIM ARTIK KALMADI
Operasyonun ertesi gününde taburcu olan Hanifi Baraç ise, böbreğindeki taşlar nedeniyle dayanılmaz ağrılar çektiğini belirterek, “Başka hastanelere başvurdum ancak riskli bir ameliyat olduğu için cesaret edemedim. Bingöl’deki üroloji uzmanı bana Dr. Kadir Yıldırım hocamızı tavsiye edince Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanemize geldim. Doktorum burada bana yeni bir yöntemle başarılı bir şekilde ameliyat olup sağlığıma kavuşabileceğim. Ve ameliyat hakkında bana bilgi verdikten sonra ameliyat oldum. Şimdi hiçbir ağrım kalmadı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2018, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER