Bu Tesbihin Eşi Benzeri Yok

Tamer ÖREN - Elazığ’da, Dünya’da ilk defa vişne mermerinden tesbih üretildi. Bir tesbih firması için özel olarak üretilen tesbih, şirketin yeni açılacak Katar şubesinde 10 bin dolara satışa sunulacak.

Bu Tesbihin Eşi Benzeri  Yok

Elazığ’da,  Dünya’da ilk defa vişne mermerinden  tesbih üretildi. Tesbih ustası Osman KİRAZ tarafından yaklaşık 12 günde tamamlanan tesbih için Elazığ TSO meclis toplantı salonunda bir tanıtım programı gerçekleştirildi.

 Her zaman Elazığ’ın taşının toprağının çok değerli olduğunu savunduklarını ifade eden ETSO Başkanı Asilhan ARSLAN “ En basit ürününden en kıymetlisine kadar eğer iyi ellere geçerse emek sarf edilirse en nadide eserlere dönüşebilir. İlimizde muazzam eserler çıkmasına vesile oluna bilinir.  Osman kardeşimiz hep kehribar, kuka işledi ama; bir de dedi ki ‘Elazığ’ımızın Dünya’da eşi benzeri olmayan bir taşı olsun. Ben bunu yüksek ustalığımı da işin içine katarak bir tesbih haline getireceğim.’ Biz mermer işlemesinin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. O kadar muazzam bir eser çıkardı ki Elazığ’ımızın taşına toprağına değer kattı. Osman bey ve onun gibi yaklaşan sanatçılarımızın , ustalarımızın  yanında olmamız lazım. Onlara destek olup onların sayılarının artması için çalışmalar yapmak lazım. Ben inanıyorum ki Elazığ vişne taşının Katar Emirliğinde en iyi şekilde tanıtımı yapılacaktır. Osman kardeşimiz bu eserlerine daha nicelerine katarak Elazığ’ımıza katma değer sağlamaya devam edecektir. Ben Kadir beye verdiği destekten dolayı teşekkür ederim. İnanıyorum ki bu siparişleri artarak devam edecektir. Osman ustamın da eline gözüne sağlık diyorum” dedi.

Çocukluğundan beri tesbih işiyle uğraştığını belirten  tesbih yapımcısı Osman KİRAZ “ Babamdan bu işi öğrendim. 18 yıldır tesbih üretiyorum. Ürettiğim teşbihlerle de Türkiye’de ve Dünya’da tanımayan kimse kalmadı. Mermerden tesbih yapmak bayağı bir zor, malzeme dağılabiliyor.  Sırf imamesi 7-8 saatimi aldı.  Toplamda 12 günümü aldı.  Bu tesbih ilk denemeydi. Elazığlı olarak Elazığ’da olan bir şeyi denememiz gerekiyordu. Hamd olsun yapıp başarılı olduk da” şeklinde konuştu.

Bu tesbihin sektörde ilk kez  üretildiğini söyleyen  firma sahibi Kadir BAŞKAN “ Osman usta da Türkiye’de bu işi en iyi yapan ustalardan. Bu üründen bahsettiğinde Türkiye’de pek fazla bilinmeyen bir üründü.  Bana bunu söyleyince bende bu tür ürünlere çok fazla meraklı olduğum için hemen değerlendirip satın aldık. Katar’daki şubemizde 10 bin dolar fiyat etiketiyle satışa sunacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER