'Bürokratik vesayet varlığını devam ettiriyor'

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Referandumla alınmış olan, 2,5 milyon kamu çalışanının umut bağlamış olduğu toplu sözleşme...

'Bürokratik vesayet varlığını devam ettiriyor'

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Referandumla alınmış olan, 2,5 milyon kamu çalışanının umut bağlamış olduğu toplu sözleşme yasasının Meclis gündemine gelmemesi gerçekten bürokratik vesayetin bu ülkede varlığının devam ettiğini gösteriyor" dedi.

Memiş, sendikasının Elazığ şubesi tarafından Sultan Sarayı'nda düzenlenen genişletilmiş il divan toplantısında, anayasa değişikliğini öngören 12 Eylül referandumu sonrası ciddi şekilde umutlandıklarını söyledi.

Türkiye'de esaret rejiminin ortadan kaldırılması adına bir tespit ve girişim yaptıklarını, bugünlerde referandumun meyvelerinin alındığını vurgulayan Memiş, ülkenin değerlerini hiçe sayan zihniyetin, darbe girişiminde bulunanların yargılandığı bir sürecin yaşandığının altını çizdi.

Memur-Sen olarak "Askeri vesayete dur" dediklerini, ancak bugün bürokratik vesayet ile karşı karşıya kaldıklarını ileri süren Memiş, şöyle konuştu:

"İşte 12 Eylül referandumunda kamu çalışanlarına almış olduğumuz toplu sözleşme hakkı maalesef bürokratik vesayete takılmak suretiyle 15 aydır Meclis gündemine getirilmedi. Gerçekten enteresan bir durum. Bu ülkede şike yasasıyla ilgili düzenleme 2 defa Meclise geldi. Milletvekillerinin maaşlarına bir şey demiyorum ama düzenleme bir gece vakti geldi ve yasalaştı. Bedelli askerlik konusu bir an önce geldi ve yasalaştı. Ama referandumla alınmış olan, 2,5 milyon kamu çalışanının umut bağlamış olduğu toplu sözleşme yasasının Meclis gündemine gelmemesi gerçekten bürokratik vesayetin bu ülkede varlığının devam ettiğini gösteriyor."

-Fenerbahçe-Galatasayar maçı benzetmesi-
Memiş, tasarının hazırlandığı sırada bakanlıklarla görüştüklerini, belirli maddeler konusunda mutabakata vardıklarını, ancak Meclise gelen tasarıda anlaşılan konuların hiçbirinin olmadığını söyledi.

Taslakta hizmet kolu toplu sözleşmesinin yok sayıldığını, ihtiyaç duyulması halinde hizmet kollarının sorunlarının dinleneceği ancak anlaşmanın konfederasyonla yapılacağının öngörüldüğünü ve yetkinin kısıtlandığını dile getiren Memiş, şunları kaydetti:

"Onun ötesinde 'Kamu Hakem Heyeti'nin oluşturulması konusu var. Önceki varmış olduğumuz mutabakata heyetin oluşturulmasında 4 sendikadan, 4 hükümetten ve sendika ile hükümetin belirleyeceği iki akademisyen ile Sayıştay Başkanının başkanlığında bir hakem heyeti müzakeresi yapılmış idi. Ama bugün bakıyoruz ki hakem heyetinin başkanı Yargıtay, Sayıştay ve Danıştay başkanları ya da daire başkanları ya da herhangi biri Bakanlar Kurulu tarafından seçilerek yapılacak. Yani 'Maçı biz baştan garantileyeceğiz' diyorlar. Yani Fenerbahçe-Galatasaray maçında, maçın hakemliğini Rıdvan Dilmen'e verip, Galatasaray'ın o maçı kazanmasını bekliyorlar."

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2012, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER