ÇIKARMA GEMİSİ DEĞERLENDİRİLECEK

2001 – 2002 de İskenderun’dan Elazığ’a dönemin parasıyla 15 milyar lira harcanarak getirilen Çıkarma gemisi, Elazığ Ağın arasında ulaşımı sağlamak için kullanılacaktı. Ancak ulaşımda kullanılmaya elverişli olmadığı için iki defa batma tehlikesi geçirmişti.

Aradan geçen sürede, Elazığ Ağın arasında ulaşımı sağlayan köprünün yapılmasından sonra çıkarma gemisi kaderine terk edilmişti.

BAŞAK USLU ÇIKARMA GEMİSİNİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYOR

Ağın’dan belediye başkanı seçilen MHP’li Ali Uslu göreve geldikten sonra var olan çıkarma gemisinin nasıl değerlendireceğini düşünürken,

Keban baraj gölünde yıllar içerisinde yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesi düştüğü için Çıkarma gemisi de karaya oturmuş bir vaziyette çürüyordu. Ancak bu yıl yaşanan yağışların ardından su seviyesinin yükselmesiyle birlikte karada toprak içerisinde kalan çıkarma gemisi su yüzüne çıktı. Başak Ali Uslu yüzme durumuna gelen çıkarma gemisini ilçe halkının da desteğiyle ilçeye yakın bir noktaya getirdi.

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak şu paylaşımı yaptı.

“Yaklaşık 45 gün önce göreve başlar başlamaz Belediyemize ait Donanma gemimizin atıl bir durumda mıneyik köyünün altında karaya oturmuş halde bularak ve yerinde incelemeler yaptık,;

İlçemiz kıyısına nasıl getirip ve nasıl bir durumda ilçe halkımızın hizmetine sunarız diye birçok çalışma başlattık.
Başta Konuya hassasiyet gösteren Belediyemizden hiç bir ücret talep etmeden bizlere yardımcı olan Proje Danışmanımız Sayın Öznur Aslankaya ve İlçe Tarım müdürümüz Türker Otlu ağabeyime sonsuz Teşekkür ederim.

Bugünkü yapılan incelemede Donanma gemimiz karada oturur vaziyeti Baraj gölünün şu seviyesi yükselmesi ile bugün tamamen suyun yüzeyinde olduğunu ve Bu güne kadar her hafta feribotun su seviyesinin tespitini yapan ve bizleri bilgilendiren mıneyik muhtarımız Yılmaz Taşer gardaşıma göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı kendilerine de çok teşekkür ederim.

Son görev olan çokta riskli bir görev olan Donanma gemimizin ilçemiz sınırlarına getirmede özverili çalışmalarından dolayı Gerekli izinleri ve güvenliğimizi alan ilçe jandarma komutanımız Vaysal Dağlıoğlu ,Belediye meclis üyelerimiz Ahmet Ozcelik ve Hayrullah Yentür , Tarım müdürümüz Türker OTLU ağabeylerime, kayıkları ile donanma gemimizi çeken Ugur Selcuk ve Tatar Ramazan gardaşılarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum,  Allah razı olsun.

Rabbim projemizi tamamlamamızı nasip eder insaallah “ dedi

Geminin hibe edilmesi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Elazığ Valisi Osman Aydın, Ağınlıların uzun yıllar çok büyük zorluklarla ulaşımı sağladıklarını söyledi.
Keban Baraj Gölü’nde, 1981 yılından bu yana yolcu taşıma işlerinde kullanılan feribotun yetersiz kaldığını belirten Vali Aydın, hizmete giren çıkarma gemisinin Ağınlılar için öneminin çok büyük olduğunu ifade etti.

15 MİLYAR HARCANDI
Vali Aydın, “Ağınlılar uzun yıllar çok büyük zorluklarla ulaşımı sağlamışlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri’miz İskenderun’dan Ağın’a getirilen çıkarma gemisinin 15 milyarlık ulaşım masrafını da karşılamıştır. Deniz Kuvvetleri’mize ve TSK’ya, bu anlamlı yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
3. Ordu Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş da, daha önce Tunceli’nin Çemişgezek Belediyesi’ne benzer bir geminin hibe edildiğini hatırlatarak, bütün gücünü milletinden alan TSK’nın elindeki imkanlarla halkının mutluluğu için çaba gösterdiğini belirtti.
Konuşmaların ardından Keban Baraj Gölü’nde, Ağın-Elazığ arasında yolcu taşıyacak olan şehit Hasan Halit Küçük Çıkarma Gemisi, hizmete girdi.
Törene, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Engin Alan, Emniyet Müdürü Atilla Germiyanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Süleyman Yüksel ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER