ÇOBAN'DAN KURTULUŞ PLANI

HABER:GÜLÇİN TURGUT- Elazığ kamuoyunun yıllardan beridir aynı şevk ve heyecanla Elazığ için mücadele ettiğine tanık olduğu Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban; “2023 Türkiye, 2034 Elazığ” sloganıyla başlatmış olduğu çalışmasını Elazığ medyasıyla paylaştı.

ELAZIĞ GÜNCEL 23.05.2022, 16:38 23.05.2022, 17:40 Editör
479

Elazığ’ın kuruluşunun 2’nci yüzyılı için büyük bir çalışma başlatan HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban bu çalışma kapsamında hazırlamış olduğu “Elazığ’ın Kurtuluş Planı ve İlçelerin Kurtuluş Planı” ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Elazığ kamuoyunun yıllardan beridir Elazığ için aynı heyecanla çalışıp mücadele ettiğine tanıklık ettiği HAZARSAM Başkanı Prof.Dr. Bilal Çoban basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kahvaltılı toplantıda Elazığ’ın sorunları ve çözümü ile ilgili kısa bir değerlendirme yapan HAZARSAM Başkanı Çoban ülke olarak nasıl ki 2023’ü önemseyip hazır olmaya çalışıyorsak, Elazığ’ın Harput’tan ovaya inişinin 2’nci yüzyıl dönümü olan 2034’de de aynı şekilde hazırlıklı girmeliyiz dedi.

Elazığ’ın kuruluşunun 2’nci yüzyıl dönümü olan 2034 yılının Elazığ için önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Çoban 2034’e henüz 11 yılımız var. Bu 11 yılda Elazığ’ı içerisinde bulunduğu sıkıntılardan arındırıp problemlerden kurtarmak için HAZARSAM olarak ELAZIĞ’IN KURTULUŞ PLANI isimli bir çalışma yaptık dedi.

2034, EN AZ 2023 KADAR ÖNEMLİ

Yapılan iki ayrı çalışmayı Elazığ’ın kurtuluş Planı ve İlçelerin Kurtuluş Planı olarak adlandırdıklarını söyleyen Çoban şehrin tüm katmanlarıyla birlikte kalkınmasını sağlamak bulunduğu sıkıntılardan kurtarmak için iki ayrı planlama yaptıklarını söyledi. Elazığ’ın Kurtuluş Planında 10 ayrı sektör belirleyip bu sektörlerle alakalı ciddi çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Başkan Çoban, 2023 ülkemiz için ne kadar önemli ise 2034 de Elazığ için önemli olup 2034 yılına ciddi hedeflerle gitmeliyiz dedi.

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal ÇOBAN, ilimizin ve ilçelerimizin sosyal gelişmişlik sıralamasında yükselmesini sağlamak adına kurtuluş planları hazırladığını ve bu plan kapsamında ilin ve ilçelerin yöneticileri ile siyasilerin ve STK’larının gerekli çalışmaları yapmaları gerektiğini belirtti.

TÜM İRADENİN HAREKETE GEÇMESİ LAZIM

Prof.Dr. Bilal Çoban, Elazığ’ı 2034 hedeflerine taşımak ve ilçelerinin sahip olduğu zenginliklerini harekete geçirmek için tüm iradenin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Çoban, Elazığ’ın yarınlarının planlaması gerektiğinin altını çizerek ; “Herkes gelip Elazığ’da yöneticiliğe talip olmasın." diyerek Elazığ için siyaset üstü bir planlamaya ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya gelen Prof.Dr. Bilal Çoban'ın , 2023- 2034 Yılı Elazığ’ın Kurutuluş Planı’ adlı çalışmasının, açıklamalarından satır başları şöyle:

İLÇELER İÇİN AYRI KALKINMA PLANLARI YÜRÜRLÜĞE KONULMALI

Gelecek stratejileri belirlemenin ve planlı bir şekilde hareket etmenin, sürdürülebilir kalkınma açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Bilal Çoban, “Kentlerin geleceğinin kurgulanması sürecinde; yol haritaları, stratejik planlar ve vizyon planlarının önemi büyüktür. Kentleri sistematik bakış açıları ile görmemizi sağlayan planlar; ‘Neredeyiz?’, ‘Nereye gitmek istiyoruz?’ ve ‘Nasıl gidebiliriz?’ temel sorularının yanıtlarını, kentteki aktörlerin katılımı ile cevaplanmaktadır.

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişliklerini nesnel olarak ölçen ve karşılaştıran analiz çalışmalarının 2022 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’deki 973 ilçe içerisinde, sırasıyla Keban 563, Kovancılar 576, Karakoçan 621, Maden, 708 Ağın 736,  Sivrice 755, Baskil 788, Alacakaya 798, Palu 806, Arıcak 928. sıradadır. Görüleceği üzere ilçeler için ayrı kalkınma planlarının yürürlüğe konulması ihtiyacı vardır.”dedi.

ELAZIĞ HİÇBİR ALANDA HEDEFLENEN NOKTADA DEĞİL

Prof. Dr. Bilal Çoban, Elazığ’ın hedeflerine ulaşamadığını belirterek açıklamasında; "Elazığ Devlet Planlama Teşkilatının ülkemizin 10 Cazibe Merkezinden biri olarak ilan edilmiş olmasına rağmen bugün maalesef hiçbir alanda hedeflenen noktaya ulaşamamıştır. İlimiz ve tüm ilçelerimizin potansiyel kaynakları etkin ve verimli şekilde bir plan dahilinde bugüne kadar değerlendirilmeye alınmamıştır." ifadelerine yer verdi.

ELAZIĞ İÇİN ARTIK KRİTİK BİR EŞİKTİR

"Elazığ 1. Ekonomi Kurultayı ve Elazığ Kalkınma Kurultayı sonuç raporu sadece raflarda kalmıştır." diyen Prof. Dr.Bilal Çoban; "İçinde bulunduğumuz 2022 yılı artık bir seçim arifesidir. Bu dönem Elazığ için artık kritik bir eşiktir. Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak hazırlamış olduğumuz ELAZIĞ KURTULUŞ PLANI’nı tüm siyasi partilerin ve Milletvekilleri Adaylarının istifadesine sunuyoruz." Dedi.

ELAZIĞ, SORUNLAR YUMAĞINA DÖNMÜŞTÜR

Elazığ'ın içinde bulunduğu ortamı hak etmediğini söylen Prof. Dr. Çoban; "Elazığ deprem sürecinde çok ciddi bir darbe almış, hem ekonomik hem de kentleşme anlamında sorunlar yumağına dönmüştür. Bu sürecin tedavi edici tedbirlerine çok ivedi şekilde ihtiyaç vardır. Siyaset mekanizması da tam işte bunun için vardır. 4 bin yıllık Harput medeniyetinin mirası olan Elazığ bugün içinde bulunduğu bu sığ durumu hak etmemektedir. Mevcut bakış açısı ile ilimizin sorunlarını çözmesine imkan yoktur." dedi.

KENETLENMEYE EN FAZLA İHTİYAÇ DUYULAN BİR DÖNEMDEYİZ

Prof. Dr.Bilal Çoban açıklamasının devamında; Elazığ'ın siyaset üstü bir planlamaya ihtiyacı olduğunu kaydederek "Kurumlarımızın, STK’ların, Meslek Örgütlerinin, Medyanın ve tüm Kamuoyunun ideolojileri bir kenara bırakarak şehir için kenetlenmesine en fazla ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz. Yoğun bir şekilde göç veren ve demografisi değişmeye başlayan Elazığ için siyaset üstü bir planlamaya ihtiyaç vardır. Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi işte bu ihtiyaca cevap verebilme adına bu çalışmayı yapmaya ihtiyaç duymuştur." Cümlelerine yer verdi.

EN TEMEL SORUN SİYASİ KOORDİNASYONSUZLUK

Partisel, idelojik çatışmalar yerine, şehri konuşmanın zamanı geldiğini hatırlatan HAZARSAM Başkanı Çoban; "Sorunumuz ilimizin kaynaklarının bilinmemesi, potansiyellerimizin farkında olunmaması, sermaye veya yetişmiş insan gücü ihtiyacı değildir. En temel sorunumuz siyasi  koordinasyonsuzluktur. " dedi.

Başkan çoban yaptığı açıklamada şunları kaydetti:  Maden’deki maden rezervlerinin işletilmesi konusunda, şehrin birlik ve beraberliğine dikkat çekerek,"Bu durumun en somut örneği yakın tarihte tüm kamuoyunun gözü önünde cereyan eden Maden İlçemizdeki Polimetal sahasının Elazığ iş dünyası tarafından işletilmesi hususudur. Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak bu konuya tam destek vererek her aşamasında Elazığ’ın yanında yer aldık. Çünkü ilimizin her bir kaynağının bu şehrin müreffeh geleceğine kanalize edilmesi her zaman önceliğimiz olmuştur.

HAFTALIK AÇIKLAMALAR İLE TÜM BU KONULARA SEKTÖREL BAZDA DİKKAT ÇEKECEĞİZ

Elazığ için, bir plan, proje yapma zamanının geldiğini söyleyen Prof. Dr.Bilal Çoban ,"Hem merkez hem ilçeler bazında yapacağımız haftalık açıklamalar ile tüm bu konulara sektörel bazda dikkat çekeceğiz. Altını çizeceğimiz ve kamuoyu ile paylaşacağımız her bir dosyamızı siyasi partilere ve adaylara takdim ederek takipçisi olacağımızı da belirteceğiz. Bu şehre borcumuzu ödemenin ve gelecek nesillere bırakacağımız en değerli miras kent kimliğimize sahip çıkmaktır. " dedi.

ELAZIĞ'IN GERÇEK GÜNDEMİNİ MASAYA YATIRMIŞ BULUNMAKTAYIZ

“Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi işte bu ihtiyaca cevap verebilme adına bu çalışmayı yapmaya ihtiyaç duymuştur” diyen Prof. Dr.Bilal Çoban , Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak en azından bir farkındalık oluşturma ve tarihe not düşme adına sorumluluklarımız gereği bugün sizlerle ilimizin olması gereken gerçek gündemini masaya yatırmış bulunmaktayız."diye konuştu

ARTIK AYAĞA KALKMA, YÜRÜMEYE BAŞLAMA VAKTİDİR

Prof. Dr. Çoban son olarak, "Masada bir kadavra bulunmamaktadır. Bu şehir 4 bin yıllık bir devlet geleneğinin tarihi mirasıdır. Artık ayağa kalkma ve kendi geleceğini belirleyerek bu müreffeh aydınlığa yürümenin başlama vaktidir. Planlar hazırlanırken, sahip oldukları birikimi katılımcı bir ortamda özveriyle paylaşan sevgili hemşerilerime, değerli öğretim elemanlarına, ilimizin tüm yöneticilerine, Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi çalışanlarına, emeği geçen herkese teşekkür eder, Elazığ’ın Kurtuluş planı ve ilçelerin kurtuluş planının, ilimizin ve ülkemizin geleceği için hayırlı olmasını dilerim." dedi.

Yorumlar (3)
Amud 1 ay önce
Evladım zorlama parça kırarsın.Bu iş güvercin taklasi,cortun essek oynamaya benzemez.Zevzekligi bırak,hayalden kendi gerçeğine dön.Moron.
Mümtaz güler 1 ay önce
Elazığ in kurtulma şansı yok gibi.Düşünceleriniz GÜZEL, ama bu halka olmaz.Ülkenin durumu batmış vaziyette adam halen diyor,AKP bu insanlarla yola gidilmez.SAYGILAR.
432 1 ay önce
ilçeler arası ayrım gözetilirse ilçe köylerine eşit hizmet gitmezse bütün yöneticiler palu ve çevresindeki yakın ilçelerden olursa hep onlar yönetici olup ile tüm ilçelere belaolursa çözülecek birşey olmaz bu kadar basit
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@