DEMİR, FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞINI GÖSTERDİ

Gelecek Partisi'nin Elazığ İl Başkanı olması beklenen kurucular kurulu üyesi Av. Adnan Demir, parti çalışmaları ve gündeme ilişkin dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 10.01.2020, 17:25 Günışığı Gazetesi
1151
DEMİR, FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞINI GÖSTERDİ

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi'nin kurucular kurulu üyesi Av. Adnan Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Gazetemizi ziyaret etti.

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı, Günışığı ve Yeni Ufuk Gazeteleri İmtiyaz sahibi Mehmet Nafiz Koca ve personelin günün kutlayan Demir, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

"BASIN, ÖZGÜRLÜKLERİN VE DEMOKRASİNİN ÖNEMLİ BİR UNSURUDUR"

Açıklamasında basın ve medyanın önemine değinen Adnan Demir, "Biz basının, demokrasinin, özgürlüklerin olmazsa olmazı olarak görüyoruz. Gelecek Partisi olarak iktidara geldiğimizde basınla ilgili olarak güzel çalışmalarımız olacak. Özgürlük, demokrasi ile ilgili olarak basın çalışanlarını rahatlatmaya yönelik birtakım çalışmalar olacak. Bu konuda kuruluş sözleşmesinde, tüzükte sayın Genel başkanımızın direktifleriyle güzel çalışmalar yapıldı. İnşallah partimizin il başkanlığı kurulduğu zaman, basınla bir araya gelip bu konuları detaylı olarak anlatacağız. Basının haber yapmada, toplumu bilgilendirmede, doğruları yazmada büyük bir katkısı ve fonksiyonu var. Biz bu anlamda basının demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru olduğunu, toplumdaki ve devlet içerisindeki kuruluşları kontrol etmede çok önemli bir güç olduğunu söylüyoruz ve parti olarak da bu hususu önemsiyoruz. Bu anlamda bütün basın emekçilerinin, bütün gazetecilerin günün kutluyoruz." dedi.

"BASIN VE MEDYAYI ÖNEMSİYORUZ"

Gelecek Partisi olarak basını önemsediklerini vurgulayan Demir, "Partimizin önemsediğimiz bir husus var. Öncelikli olarak siyasette düzgün bir tavır, baskıcı olmayan, demokratik kuralları işleten, önceliği insan olan hususları öne çıkarmak. Bugün basınla ilgili husus da böyle. ülke geneline ve il düzeyinde baktığınız zaman iktidarın güç olarak dayattığı bir çok husus var. Eğer bugün basında iktidarın belediye başkanına, iktidarın milletvekiline birtakım aleyhe yazı yazdığınız zaman, yaptığı yanlışı yazdığı zaman hemen dayatmayı hissedersiniz. Biz parti olarak öncelikle bu dayatmaları, bu baskıları ortadan kaldırmayı, siyaseti düzgün bir şekilde yapmayı hedefliyoruz. " şeklinde konuştu.
 

"İL TEŞKİLATINI KURMA HAZIRLIĞINDAYIZ"

Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi'nin il teşkilatlarını kurma sürecinde olduğunu belirten Demir, "Elazığ'da yapmak istediğimiz iş, öncelikle il teşkilatını kurmaktır. Bu anlamda henüz resmi olarak açıklanmadı ama bize gelen teklif il başkanlığıydı. Genel merkezde de siyaset yapmamız istendi. Fakat iki görev bir arada olamayacağı için biz sadece Elazığ'daki görevi kabul ettik. Şuanda binayı tutup, il teşkilatını kurma çalışmalarını yapıyoruz. Binamız tutulduktan sonra yönetimi oluşturmak için toplumda belli katmanlarla görüşmeler yapacağız." ifadelerine yer verdi.
 

"ANKETLERDE OYUMUZ DÜŞÜK GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR"

Gelecek Partisi'nin oyunun anket sonuçlarında düşük gösterilmeye çalışıldığını ifade eden Demir, "Parti olarak yaptığımız bir anket yok. Ancak şöyle bir husus var; parti kurulmadan önce Ahmet Davutoğlu'nun oy oranının yüzde 8-9, Ali Babacan'ın  ise yüzde 9-10 oranında oyu var diye bir anket sonucu yayınlandı. Daha sonra bu anket firması parti açıklandıktan sonra Davutoğlu'nun oyunu yüzde 1 olarak açıkladı. Ya yüzde 9 doğru ya da yüzde 1 doğru. Parti kurulduktan sonra  bu tür açıklamalarla toplumu manipüle etmeye çalışıyorlar. Daha sonra bu anket şirketinin AK Parti gençlik kollarında yer alan birisinin şirketi olduğu açıklandı. Bu tür anketlere güven olmaz." dedi. 

MERKEZ SAĞ PARTİSİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

Son seçimlerde, seçmenlerin önemli bir bölümünün sandığa gitmediğini, mevcut durumda da yüzde 33 gibi büyük bir kararsız kitle olduğuna dikkat çeken Adnan Demir, hedeflerinin bu kitleleri Gelecek Partisi çatışı altında buluşturmak olduğunu aktardı.

Demir, şöyle konuştu: "Seçmen sandığa gitmiyor. Sandığa gitmeyen oran bugün demokrasi tarihimizdeki en yüksek oran oldu. Çünkü kendisini temsil eden bir partinin olmadığına inanıyor. Sağda büyük bir boşluk var. CHP toplumun belli kesimlerinde siyasi düşünce olarak kabul görmüyor. AK Parti ve MHP dışında yeni bir partiye ihtiyaç var. Yeni parti olarak da biz sağı temsilen Sayın Davutoğlu'nun gerek başbakanlığı döneminde yolsuzluk işlerine bulaşmamış olması, gerekse siyasi düşünceler olarak muhafazakar kesimde iyi bir karşılığının olması, gerekse alevi ve sol kesimlerinin Davutoğlu tarafından iyi temsil edileceğini düşünüyoruz.  Bu nedenle bu partide yer aldık. Yine Doğu, Güney Doğu'daki Kürt meselelerinde de parti biraz daha faaliyete geçtikten sonra detaylı çözüm önerilerini göreceğiz. Bu nedenle biz Gelecek Partisi'nin sandığa gitmeyen kitlelerde önemli bir oyu yakalayacağını düşünüyoruz. Şuanda yüzde 10'lar civarında 'beni hiçbir parti temsil etmiyor, onun için sandığa gitmiyorum' diyen bir kitle. Bu kitlenin oyuna yeni partiler talip. İkinci husus; dikkat ederseniz iktidarın yaptığı anketlerde yüzde 33'ler civarında bir kararsız kitleden bahsediliyor. Bu kararsız kitlenin oyu tüm partilere dağıtılarak, özellikle de iktidar partisine çoğunluğu dağıtılarak bir sonuç ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.  Burada kararsız olan yüzde 33'ü neden dağıtayım ki. Dağıtamazsınız. Kararsız insanın yüzde 33'ü de başka bir partiye gidebilir. Tamamı gidebilir. Kim daha iyi ikna ederse, kim daha iyi programlarını ortaya koyabilirse,kim daha iyi ekonomik sıkıntılarla başa çıkmayı somut öneriler ortaya koyarsa o partiye gidecektir. dolayısıyla Türkiye'deki siyasi dengelerin yeni seçimlerde büyük oranda değişeceğini düşünüyorum. Artık, AK Parti'nin her seçimde gelip, tabiri caizse futboldaki gibi 4 büyükler ile Anadolu kulüpleri maç yaparken sonuç bellidir hesabının yapılmayacağını düşünüyoruz. AK Parti'nin bu seçimdeki sonuçları biraz hezeyan verici olacak diye düşünüyoruz."
 

FETÖ İLE SİYASET YAPAN PARTİNİN KİM OLDUĞUNU HERKES BİLİYOR

Gelecek Partisi'nin FETÖ'nün siyasi ayağı olduğu yönündeki söylemlere cevap veren Demir, "FETÖ ile siyaset yapan partinin kim olduğunu herkes biliyor. AK Parti'dir. 17-25 Aralık öncesi AK Parti FETÖ ile beraber siyaset yaptılar. FETÖ'nün o günkü adı cemaatti. Bu cemaate karşı söz eden insanlar suçlanırdı. Ben o dönemde cemaatin yapmış olduğu olimpiyatlara karşı duruyordum. Gitmedim de olimpiyatlara. O dönemde siyasiler beni eleştirirdi. O dönem bize karşı çıkan da şuan AK parti'den vekil olan insanlardı. O zaman bizi eleştirip Baro Başkanlığından indirmek için mücadele veren insanlar da şuan Bakan yardımcılığı yapan, AK Parti'de milletvekilliği yapan insanlar. Dolayısıyla cemaatin o dönem her türlü meyvesinden faydalanan insanlar bugün başka partileri FETÖ ile suçluyorlar. Yeni çıkan muhalefet hareketini FETÖ ile bağlantılı diye suçluyorlar. İnsan buna güler." şeklinde konuştu.

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞI AK PARTİ'DİR

AK Parti'nin FETÖ'nün siyasi ayağı olduğunu söyleyen Demir, şu ifadelere yer verdi: "Mitomani diye bir hastalık var. Yalan söyleme hastalığı. Bu da şuanki iktidarda zirve yapmış durumdu.  Öyle yalanlar söylüyorlar ki izlediğiniz zaman yalanı bilen olarak siz bile şaşırıyorsunuz. CHP'nin cemaat ile bir bağı olabilir diye düşünüyorsunuz; siyasette bir bölgede milletvekili çıkaramıyorlarsa etkin olduğu bölgede bir vekil çıkarmışlardır. O da Türkiye genelinde 3-5'dir. Ama AK Parti'nin cemaatten referans almadan siyaset yapanı yoktu. Hikmet Demirel Yurdunda maklubeyi yiyip vekillik açıklamaları yapanları mı dersiniz... Bunlar nereye gittiler. Bunların hepsi AK Parti'nin içerisindeler. Dolayısıyla siyasetle bağı AK Parti'nin bağı. FETÖ'nün siyasi ayağı AK Parti'dir. Eğer cemaatle, bugünkü FETÖ ile bağ aranıyorsa AK parti'nin içinde aranacak. Samimi bir mücadele yapılacaksa onlara bakılacak. Ama samimi bir mücadele yapılmıyorsa burada sıkıntı var. Eğer vatandaş yurtlarında kalan, sohbetlerine katılan, okullarında çalışmış öğretmenlerin Bank Asya'da maaş hesaplarından dolayı örgüt üyesi diyebiliyorsan. Bunları yargılayıp terör örgütü mensubu sayabiliyorsan, o zaman vekil çocukları kimin okulunda okudular. Belediye başkanları nerede kamp yaptılar. Bunları izah etsinler. Dolayısıyla bunları da yargılamak gerekir. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra, bu girişime katılan kişiler örgüt olarak ceza alsınlar. Ondan öncesinde de devletin çeşitli kurumlarında çalışıp, yapılaşıp, bir de kendilerinden olmayanlara ceza yazanlar, kumpas kararlar verenler bunlar cezalandırılsın. bunlar FETÖ'cüdür. Buna itirazımız yok. Ama sen devletin denetlediği bir bankaya para yatıranı  örgüt mensubu sayarsan bu vicdana sığmaz. Milli Eğitim olarak 15 Temmuz'a tadar FETÖ'nün okullarına destek vermişsin, ondan sonra kalkıp diyorsun ki sen çocuğunu niye FETÖ'nün okuluna gönderdin. Devlet olarak sen destek vermişsin. Milli Eğitim olarak sen destek vermişsin: O zaman senin yaptığın örgüte yardımdır. Bakanını yargılayabiliyor musun?Siyasi ayakların böyle aranması lazım. Vatandaşa gelince bunu soruyorsun, bakana gelince bunu soramıyorsun. Bunların hesabının sorulması lazım.

ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZDIR

Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu belirten Demir, "Bu kadar ekonomik sıkıntıların, ekonomik buhranın olduğu bir ülkede erken seçim muhakkak olacaktır. İki yıl içerisinde erken seçim olacaktır. Normal tarihe gitmez. 2021'de erken seçim olacağını tahmin ediyoruz. çünkü vatandaşın durumu hakikaten sıkıntılı. Geçmiş iktidarlara bakarsanız, ekonomik sıkıntıların olduğu yerde muhakkak erken seçim olmuştur. Kaçınılmazdır. İktidarları götüren de her zaman ekonomidir." dedi.

Yorumlar (2)
Kasım MOLLA 3 yıl önce
Kirimcak dautzade yüzde bir bile alamaz,bunlar ham hayal.Siyasette neyi,hangi ideolojiyi,hangi ekonomik sistemi anafikir seçmiş sen onu söyle.Muhafazakar Demokrat parti var, komünist parti var,kapitalist elitist var, milliyetçi var, faşist sovenist var.eee bu geçecek pirti nerede duracak ?Havada mı?
Gakgo 3 yıl önce
Yüzde yüz haklısınız. Fetönün siyasi ayağı kesinlikle AKEPEdir.
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@