DESTANIN 6.YILI

FETÖ’nün hain darbe girişiminin üzerinden 6 yıl geçti.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.07.2022, 18:03 14.07.2022, 18:13 Günışığı Gazetesi
116
DESTANIN 6.YILI

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılan hain darbe girişimi milletimizin tarihe geçen direnişiyle engellendi. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonucu 251 vatandaşımız şehit edilirken, 2 Bin 196 vatandaşımız gazi oldu.

ELAZIĞ SOKAKLARI İNSAN SELİNE DÖNÜŞTÜ

Hain Darbe girişiminin duyulmasının ardından Elazığ’da halk PTT meydanına toplanmaya başladı.

Bir taraftan da Kolordu giriş çıkışları belediyeye ait araçlara trafiğe kapatılırken Elazığ Emniyet Müdürlüğü'nde olağan üstü saatler yaşanmaya başlamıştı. 8. Kolordu Komutanlığı, İl Jandarma Komutanlığı ve emniyet yetkilileri olağan üstü görüşmelerini sürdürürken, Kolordu Komutanlığından yapılan açıklamada, “asker kışladan çıkmayacak”tı.

Cumhurbaşkanı’nın CNN Türk’e katıldığı canlı yayınında halkı sokağa davet etmesinin ardından Elazığ sokakları insan seline dönüştü. Elazığ’da kalkışma teşebbüse dönüşmeden bastırıldı.

HAİN DARBE GİRİŞİMİ ŞÖYLE YAŞANMIŞTI:

22.05 – Ankara’da savaş uçakları alçak uçuş yapmaya başladı. Bir grup asker Boğaz Köprüsü’nü tek yönlü trafiğe kapattı. “Terör alarmı mı darbe girişimi mi” tartışması sosyal medyada büyüyor.

22.10 – Türkiye genelinde birçok kamu binası önünde asker ve polis karşı karşıya gelmeye başladı. Ankara'da MİT binası ve Genelkurmay'a helikopterle ateş açıldı. İstanbul'da Beylerbeyi Sarayı önünde bazı askerlerin ordunun yönetime el koyduğu yönünde duyuru yaptığı iddiaları paylaşıldı.

22.30 – Genelkurmay’da silah sesleri duyulduğuna dair haberler yayılıyor. Dolar 3 TL'yi aştı.

22.35 – Atatürk Havalimanı’na askerler tankla geldi, kontrol kulesine de girdiler.

ATATÜRK HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

22.50 – Sosyal medyada Ankara ve İstanbul başta olmak bazı şehirlerde patlama ve silah sesleri duyulduğu haberleri iyice yayıldı.

23.10 – Başbakan Binali Yıldırım olayları "kalkışma" diye niteledi. Türk ordusu içerisinde bir grubun darbe girişiminde bulunduğunu duyurdu. Mecliste grubu bulunan tüm partiler darbe girişimini kınadı.

Başbakan Yıldırım: ''Vatandaşlarımızın meydanlara toplanmalarını istirham ediyorum.''

BAŞBAKAN: BU BİR KALKIŞMADIR

23.25 – Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal medya erişim engellendi. Erişim engeli kısa bir süre sonra kaldırıldı.

23.45 – Darbe girişimi yapan grup, TSK'nın akredite gazetecilerle iletişim için kullandığı e-posta hesabından gönderdiği mesajda "kontrolü tam olarak eline aldığını" öne sürdü.

23.50 – TRT merkezi başta olmak üzere Ankara'nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geliyor. Darbe girişimine tepki gösterenler sokaklara dökülüyor.

00.15 – Darbe girişiminde bulunan askerler TRT’yi basıp bir spikere açıklama okuttular. Savunma Bakanı Fikri Işık, “Okunan korsan bildiri” dedi.

KORSAN BİLDİRİYİ OKUYAN SPİKER KONUŞTU

01.40 – Camilerden ezan okunuyor, halkın darbe girişimine karşı sokaklara çıkması çağrısı yapılıyor.

00.35 – Beyaz Saray açıklamasında, Başkan Barack Obama’nın Türkiye’deki gelişmelerle ilgili bilgilendirildiği bildirildi.

00.37 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşlardan hükümete destek için sokağa çıkmalarını istedi. Erdoğan, FaceTime üzerinden CNN Türk’e verdiği demeçte, darbe girişimini ‘silahlı güçler içerisindeki küçük bir azınlığın kalkışması’ olarak niteledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SİZE VERİLEN SİLAHLARI MİLLETİMİZE DOĞRULTURSANIZ BEDELİNİ ÖDERSİNİZ

01.10 – Sikorsky tipi askeri helikopter TÜRKSAT uydu istasyonu vurdu.

01.21 – İçişleri Bakanı Efkan Ala, Genelkurmay Başkanlığı, TSK ve polisin ülkedeki darbe girişimine müdahale ettiğini açıkladı ve darbe planlayıcılarını “çete” olarak tanımladı.

01.40 – Bazı askerler Boğaziçi Köprüsü’nü geçmeye çalışan protestocuların üzerine ateş açtı.

BOĞAZ KÖPRÜSÜ'NDE TANK ATIŞI: 3 YARALI

02.21 – Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü de vuran ve en az 17 polisin şehit olmasına neden olan askeri helikopter Gölbaşı'nda düşürüldü.

02.25 – Taksim Meydanı’nda askerler mevzilenerek, giderek sayıları artan protestocuları dağıtmak için havaya ateş açtı.

02.50 – F-16'lar ve askeri helikopterler TBMM'yi vurmaya başladı. Meclisin giriş kapıları yakınlarına sabaha kadar toplam 4 bomba atıldı. Milletvekilleri ve basın mensupları sığınağa geçti.

TBMM BOMBALANDI

03.00 – Şu ana kadar ABD, AB ve NATO'dan, Türkiye'deki demokratik kurumlara saygı çağrısı geldi.

03.23 – İki yüzbaşı ve 12 er helikopterle Hürriyet’in otoparkına indi. Havaya ateş açıp güvenlik görevlilerini yere yatırarak binaya girdiler. Bir subay, "Ateş etmekten çekinmeyin" diye bağırdı. Askerler hurriyet.com.tr çalışanları da dahil herkesi zorla dışarı çıkardı, CNN Türk stüdyolarına ve rejiye müdahale etti.

HÜRRİYET, KANAL D VE CNN TÜRK BİNASINI ASKERLER BASTI

04.07 – Cumhurbaşkanı Erdoğan Atatürk Havalimanı'nda kendisini karşılayan kalabalığa bir konuşma yapıyor: "Milletin üzerinde hiçbir güç yoktur.

04.37 – Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler."

05.02 – Cumhurbaşkanlığı'ndan açıklama: "Tehlike henüz geçmiş değil. Millet sokaklarda olduğu ve vatanına sahip çıktığı müddetçe darbeci hainler bu aziz millete diz çöktürmeyecek."

05.10 – Doğan Medya Center'ı basan askerlerin polis tarafından gözaltına alınmasıylahurriyet.com.tr, CNN Türk, Kanal D ve DHA çalışanları binaya dönmeye başladı.

06.00 – Şu ana kadar hayatını kaybeden 160'ı aşkın vatandaş arasında, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi İlhan Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul konvoylarında konvoyu yönlendiren motosiklet ekibini başı Kemal Tosun reklamcı Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu ile Yeni Şafak Gazetesi çalışanı Mustafa Cambaz da var.

Başkomutan Erdoğan'ın isteği ve emriyle sokağa çıkıyoruz.

06.26 – Cumhurbaşkanlığı külliyesi çevresinden dumanlar yükseliyor, bölgeyi uçakların bombaladığı bildiriliyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ YAKINLARINA 2 ADET BOMBA ATILDI: 5 ŞEHİT

06.42 – İstanbul'da Boğaz Köprüsü'ndeki askerler teslim oldu. Bazı askerlere linç girişiminde bulunuldu.

07.48 – İçişleri Bakanlığı: 29'u albay, 5'i general toplam 34 asker görevden uzaklaştırıldı. Pilot Hava Albay Erhan Baltacıoğlu gözaltına alındı.

07.52 – Genelkurmay karargahından çıkan bir tank, barikat olarak bekleyen kamyonlara ateş açtı.

08.04 – Harbiye Ordu Evi ve TRT Radyo binası polis kontrolünde...

08.11 – İstanbul'da uçak, metro ve vapur seferleri yeniden yapılmaya başlandı.

08.16 – Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü, askerlerin teslim olmasının ardından kısmen trafiğe açıldı.

08.17 – Jandarma Genel Komutanlığı’na operasyon düzenlendi. Yaklaşık 200 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

DARBECİ ASKERLER BÖYLE TESLİM OLDU

08.22 – Maltepe’de bulunan Nurettin Baransel Kışlası önüne yüzlerce kişi akın etti. Kışlanın kapısına tank çıkışını engellemek için kamyonlar parkedildi. Polisin kışlada yaptığı operasyonda 6 üst rütbeli subayın gözaltına alındığı öğrenildi.

08.43 – Boğaziçi köprüsü terkedilen tankların çekilmesi için çift yönlü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ise Avrupa yakası istikametine trafiğe kapatıldı.

08.46 – Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı'nda yapılan açıklamaya göre darbe girişiminde bulunan 23 tankçı ile 13 denizci gözaltına alındı. Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından kaçırılan 2 amiral ise polisin operasyonu ile kurtarıldı.

08.55 – Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga kurtarıldı.

HULUSİ AKAR KURTARILDI!

09.33 – Kuleli Askeri Lisesi'nde 80 öğrenci gözaltına alındı.

09.45 – Genelkurmay'daki 200'e yakın silahsız er-erbaş teslim oldu.

GENELKURMAY'DAKİ ASKERLER TESLİM OLDU

09.47 – Adalet Bakanlığı, bin 563 Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin gözaltına alındığını açıkladı.

09.56 – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü trafiğe açıldı.

10.12 – İstanbul'da Marmaray dışında tüm raylı sistem seferleri yapılıyor. Ancak bazı yolların tankerler, çöp kamyonları ve özel araçlar tarafından kapatıldığı görülüyor.

10.07 – Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu.

11.01 – Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, "Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir" dedi.

GENELKURMAY'DAN İLK AÇIKLAMA: DARBE GİRİŞİMİ ENGELLENDİ

12.10 – İstanbul'u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

12.11 – Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, rehin alındığı bildirilen Donanma Komutanı Veysel Kösele ile irtibat kurulduğunu söyledi.

12.15 – Darbeye girişen grubun Hava Kuvvetleri Komutanı'nın katıldığı düğünden kaçırdığı ortaya çıktı.

13.15 – MİT: Akıncı Üssü ve Kara Havacılık'ta operasyonlar sürüyor.

13.20 – THY uçuşlarının 14.30'dan itibaren kademeli olarak normale döneceği açıklandı.

13.21 – MİT: Sistematik operasyon bitti, nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter.

13.30 – Darbeye girişen isimlerden bazıları helikopterle Yunanistan'a kaçtı. Türkiye iadelerini talep ediyor.

14.25 - 2 bin 475 hakim HSYK tarafından açığa alındı...

15.02 - Operasyon Danıştay'a da sıçradı...

15.25 – Gözaltına alınan asker sayısı artıyor. Kalkışmaya destek için yola çıkan 467 Kara Harp Okulu öğrencisi, 20 subay gözaltına alındı.

15.40 ABD Büyükelçiliği, Türkiye'deki vatandaşlarına yönelik bir güvenlik uyarısı yayınlayarak mümkün olduğunca dışarı çıkmamalarını istedi.

17.00 - Meclis Genel Kurulu, Başkan İsmail Kahraman'ın başkanlığında ve 4 partinin katılımıyla olağanüstü toplandı.

17.25 - Genel Kurul'a seslenen Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün Ak Parti'nin, CHP’nin, MHP’nin, HDP’nin ve tüm partilerin darbeye karşı çıktıkları bir gündür. Bugün bir milattır. İnanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır" dedi.

18.10 - Soruşturma kapsamında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral AdemHuduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun gözaltına alındı.

18.15 - Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

18.55 - Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

19.15 - 3’ncü Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı

20.00 - Darbecilerin rehin aldığı Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi'nin de kurtarıldığı bildirildi.

20.15 - FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, Çukurca 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Cihat Erdoğan, ilçede görevli Kayseri Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 2. Hudut Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurbay Albay Osman Akman gözaltına alındı.

21.35 - Darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından yapılan çalışmalarda gözaltına alınan Albay Erhan Baltacıoğlu tutuklanırken, Kayseri polisi Tuğgeneral Cemal Akyıldız'ın İstanbul'da yakalanmasını sağladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@