banner74

"DEVLET HER ZAMAN YANIMIZDAYDI"

HABER: VEDAT YETİK - Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde yakınlarını kaybeden ve enkaz altından çıkarılan depremzedeler, devletin sıcak elini uzatmasıyla yerleştikleri TOKİ konutlarında yeni bir hayata merhaba dedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 22.01.2021, 12:12 22.01.2021, 12:51 Günışığı Gazetesi
194
"DEVLET HER ZAMAN YANIMIZDAYDI"

Elazığ'da yaşanan büyük depremin üzerinden bir yıl geçti. 41 vatandaşın hayatını kaybettiği, binlerce binanın hasar gördüğü kentte, devlet millet dayanışmasıyla yaralar sarılıyor. Depremzedelerin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı şehirde evleri yıkılın vatandaşlar için yaklaşık TOKİ tarafından 20 bin konut inşa ediliyor. Biten konutlar hak sahiplerine teslim ederken, konutlarına yerleşen vatandaşlar sıcak yuvalarında yeni bir hayata başladı.
 

DEVLETİ HER ZAMAN YANIMDA HİSSETTİM

Depremde annesini kaybeden, kendisi ise 16 saat sonra enkaz altından çıkarılan Nazmiye Düşmez, devletin sağladığı imkanlarla hayata yeniden tutundu.

Depremde Mustafapaşa Mahallesi Kalay Apartmanın yıkılması sonucu annesiyle birlikte enkaz altında kalan Nazmiye Düşmez, 16 saat sonra kurtarıldı. Annesi Sakine Düzmez'in ise cansız bedenine ulaşıldı.

Depremden sonra Cumhuriyet mahallesindeki TOKİ konutlarına yerleştirilen Nazmiye Düşmez, sıcak yuvasında yeni bir hayata başladı.
 

"DEVLET HER ZAMAN YANIMIZDAYDI"

Depremden sonra devletin desteğini her zaman yanında hissettiğini söyleyen Düşmez; "Devletimiz her zaman için yanımızdaydı. Hastaneden çıkar çıkmaz, Allah devletimizden razı olsun 'kalacak yeriniz var mı?' diye sordular. Cumhuriyet mahallesindeki TOKİ konutuna yerleştim. Tek başıma hayatıma devam ediyorum. Ama devletin her zaman yanımda olduğunu biliyorum. Devletin gölgesinin, sıcaklığının yanımda olduğunu hissediyorum. Devletin yanımda olduğunu hissediyorum. Devlet bana güven vermiş. Tek olmadığımı biliyorum. Devlet her dakika, her saniye yanımızdaydı. Devletin yaptığı iyilikleri unutamam. İkinci kere hayata başladım. Hayatım sıfırlandı. Yeni bir hayata başladım. İşime gidip geliyorum. Evimde rahatım. Devletin yanımda olduğunu biliyorum. Devlet olmasaydı bugünlere kadar gelemezdim. Devletimize teşekkür ederim. Allah bu acıları bir daha göstermesin. Ben hayatıma yeniden başlamış bulunuyorum. Biten bir hayatım yeniden başladı. İnsanın evini, yakının kaybetmesi çok zor." dedi.
 

16 SAAT BOYUNCA 20 SANTİMLİK YERDE KALDIM

Deprem nedeniyle annesini ve geçmişini kaybettiğini belirten Düşmez, "16 saat boyunca 20 santimlik bir yerde kaldım. O an düşünüyorsunuz. AKUT aradı, Jandarma aradı, kurtarma ekipleri aradı ama oradan kurtulacağınızı hiç tahmin etmiyorsunuz. 20 santimlik bir boşluk vardı. Allah devletimizden razı olsun. O an devlet yanımda olmasaydı, oradan kesinlikle kurtulamazdım. Düşünün kendinizi 15-16 saat bir mezarın içinde hissediyorsunuz. 10 aydır daha yeni tavana bakabiliyorum. 16 saat ben orada tavana baktım. Öldürmeyen Allah öldürmüyor. 16 saat enkaz altında kaldım. Kurtarma ekipleri aradılar beni. Gelip kurtaracağız  dediler: Duvar varmış, onu aşmaları gerekiyormuş. 16 saat bir ömür gibi geliyordu. İnsanların yanında olduğunu hissediyorsunuz. 16 saat sonra kurtuldum. Kurtarma ekiplerini ilk gördüğünüzde o kadar teşekkür edesiniz geliyor ki, bir ömür boyu teşekkür etmek istiyorsunuz. sizi orada hayata bağlıyor. İnsanın oradan kurtulması kolay bir şey değil. 16 saat kurtuldum. 36 saat sonra da annem vefat etmiş. Allah'ın dediği oluyor. Kurtulma ekipleri olmazsa kurtulamazdık. Beni hemen hastane götürdüler, yoğun bakıma aldılar. Yoğun bakımın bir, iki saatini hatırlamıyorum. Hastanede 5 gün kaldım.
 

ANNEMDEN GERİYE KUR'AN KALDI

Depremle birlikte anılarının gittiğini, annesinden ise sadece Kur'an-ı Kerim kaldığını ifade eden Düşmez; "Manevi değeri olan her şey gitti. Annemden geriye kalan sadece bir tane Kuran kaldı. Yıkılan evden sadece bir tane Kur'an çıktı. Geçmişim gitti. Yeni bir hayata başladım. O kadar kolay bir şey değil. Depremin üstünden bir yıl geçti. Allah bir daha göstermesin. Yeniden hayatımı kurdum. Yeniden hayatıma devam ediyorum. Allah razı olsun devletimiz sayesinde. Eşyalarımı aldım. Evime yerleştim. İşime gidip geliyorum. Hayatımı devam ettirmeye çalışıyorum. Kendime yeniden bir hayat kurdum." diye konuştu.
 

RESİMLERİ HATIRA KALDI

6.8 büyüklüğündeki depremde eşi Ayşe ve 9 yaşındaki Muhammet'i kaybeden, bir oğlu ile birlikte enkaz altından çıkarılan Hüseyin Civelek, oğlu ile birlikte TOKİ konutlarında yaşamını sürdürüyor.

Korkunç deprem gecesini anlatan Hüseyin Civelek, "Deprem olduğunda biz ailem ile salonda oturuyorduk.  Sarsıntı ilk başladığında eşim o panik ile antreye koştu. Çocuklarda peşinde gidince bende arkalarında gittim. Depremin şiddeti artınca duvarlar ile tavan üzerimize çöktü. Öle orada kaldık. Yıkıntı bittikten sonra gözümü açtığımda gökyüzü gözüküyordu. Belden aşağı duvarın altındaydım. Kendimi hiç oynatamıyordum. Çocuklarımın ve eşimin sesleri geliyordu. Eşim fazla dayanamadı duvarın altında kalmıştı biraz seslendikten sonra sesi kesildi. Küçük oğlunda eşimin yanındaydı. Oğlum baba beni kurtar diye bağırıyordu. Biraz zaman geçince oğlumun da sesi gitti. Elimi uzattım elleri elime geldi. Baktım nabızları gitmiş. Bende o sırada bağırıyordum bizi duymaları için. ‘Büyük oğlumda bağırıyor baba ölme baba kurtulacağız diye’ oğlumun sesi geliyor ama nerede olduğunu bilmiyorum. Benimde üzerimde duvar vardı. Ses bana arkadan geliyordu. Epey bir zaman geçti kurtarma ekipleri geldi. Bizleri kurtardılar ama geldiklerinde eşim ve küçük oğlum vefat etmişlerdi. Bizi de çıkardılar büyük oğlumda benim altımdaymış sesi farklı yerden geliyordu benim altımda kalmış. O şekilde hastaneye kaldırıldık. O sırada en çok beni etkileyen durum hala kulaklarım çınlıyor. Çocuğum baba kurtar baba ne olursun bizi kurtar diye bağırıyordu. Bu ses hala kulaklarımda çınlıyor. Ben kıpırdayamıyordum. Gözlerimin önünde çocuğum can verdi. Çok zor bir durum. Nasıl yapacağız bilmiyorum. Ömrüm boyunca unutamayacağım bir durum." dedi.

ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN

Hastanede tedavileri tamamlandıktan sonra İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un talimatı ile Cumhuriyet Mahallesindeki TOKİ konutlarına yerleştiklerini söyleyen Civelek, "Burada oğlum ile beraber hayatımıza devam ediyoruz. Depremin üzerinden bir yıl geçti. Bu süreçte devletimiz bizim yanımızda oldu. Bizlere ev verdi. Şunda evlerimizde oturuyoruz. Devletimiz şehrimizi yeniden imar ediyor. Zor günlerimizde yanımızdalar sağ olsunlar.  Bu süreçte her geçen gün kaybettiklerimizin acısını her geçen gün acısı daha da artıyor. Eşim ve oğlumun yokluğu bizi daha da derinden sarsmaya baladı. Allah bir daha böyle bir felaket vermesin. Kimsenin başına gelmesin. Bizden sonra İzmir yaşadı bu felaketi onları çok iyi anladık. Canlarını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum. Kalanlara Allah sabır versin. Allah kimsenin başına böyle bir felaket vermesin.  Acı gerçekten büyük bir acı kolay kolay unutulacak bir durum değil. Bu süreçte dediğim gibi devletimiz her anlamada yanımızda oldu. Olmaya da devam ediyor. Bu konuta cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizlere maddi manevi destekleri oldu. Allah devletimize zeval vermesin. Büyük oğlum ile yalnız kaldık. Şunda beraber yaşıyoruz. Benim ona desteğim oluyor. Onun bana desteği oluyor. Ben oğlumun hem annesi hem babası oluyorum. Ona annesinin eksikliğini hissettirmemeye çalışıyorum. Her zorlukta beraberiz. Birbirimizden güç alıyoruz. "
 

ELİMİZDE RESİMLERİ KALDI

Depremde hayatlarını kaybeden eşi ve küçük oğlundan geriye fotoğraflar kaldığını ifade eden HüseyiN Civelek; "Bütün aile geçmişimiz bütün hatıralarımız bütün malımızı kaybettik. Elimizde resimleri bile kalmamıştı. Sonradan oğlum gitmiş olduğu Kur’an kursunda çektikleri bir resmi ulaştırdılar bana eşimin de enkazdan çıkan kimliği ile birlikte bir resmini bulmuşlardı. Sadece bunlar elimizde kaldı. Başka bir hatıra kalmadı." diye konuştu.

"ALLAH O GÜNLERİ BİR DAHA YAŞATMASIN"

Elazığ'da yaşanan 6.8 büyüklüğündeki depremde eşini ve oğlunu kaybeden, 28 saat sonra enkaz altından sağ çıkarılan Ayşe Yıldız ve 4 yaşındaki Yüsra, devletin sağladığı imkanlarla yaşama yeniden tutundu.

Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde Mustafa Paşa Mahallesi Tahir Şaşmaz Caddesi üzerinde yıkılan 5 katlı binanın enkazından 28 saat sonra mucizevi bir şekilde kurtarılan 2,5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve Annesi Ayşe Yıldız'ın tedavileri devam ediyor.

Enkaz altından çıkarıldıktan sonra Fethi Sekin Şehir Hastanesine kaldırılan minik Yüsra ve Annesi, burada bir ay süren tedavinin ardından Fırat Üniversitesi Hastanesi Plastik Cerrahi Bölümüne sevk edildi. Yaklaşık 15 gündür tedavileri burada devam eden Yüsra ve Annesi doktorların kararıyla aynı odaya alındı. Minik Yüsra sağlığına kavuşurken, anne Ayşe Yıldız'ın tedavisine devam ediliyor.

Depremde eşi Hüseyin Yıldız ve 12 yaşındaki oğlu Onur Yıldız'ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşayan Ayşe Yıldız, kızıyla birlikte Bizmişen mevkiinde yapılan TOKİ konutlarında yaşama yeniden tutundular.

Devletin yardımıyla kızıyla birlikte enkaz altından çıkarıldığını söyleyen Ayşe Yıldız, "28 saat kızımla birlikte kaldım enkaz altında ölümü yaşadık. Allah herkesten razı olsun. Bizi enkazdan çıkardılar. Eşim ve oğlum vefat etti. Her an o acıyı yaşıyorum. Onlar sürekli aklımda. Anlattığım zaman zorlanıyorum. Eşim ve oğlum 2 gün üstümdeydi. Kızım yanımdaydı. O an çok zordu. Ölüleri üstümdeydi. Allah'ın takdiri buymuş. Kızım iyileşti ama benim fizik tedavim devam ediyor. Haftanın belirli günlerinde hastaneye gelerek tedavimi sürdürüyorum. Devletimiz bizi TOKİ konutlarına yerleştirdi. Kızımla birlikte yaşıyorum. Allah o günleri bir daha yaşatmasın." dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Rayo Vallecano 15 24
6. Real Betis 14 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Valencia 15 19
10. Osasuna 14 19
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 14 7
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@