Düşük fiyatlı hizmet, esnafı bitiriyor

Laila Erkek Kuaförü sahibi Emrah Aktağlı, Elazığ’da bazı esnafın müşteri kazanmak için belirlenen fiyat tarifesinin altında hizmet vermesi nedeniyle, bir kısım esnafın kalfa bulamadığını, bazı esnafın ise dükkan kapatma aşamasında olduğunu söyledi.

Düşük fiyatlı hizmet, esnafı bitiriyor

Perma sharp jilet 12’den 20 TL’ye, astra jilet 25’den 40 TL’ye, Jöle 5’ten 12 TL’ye, yüz maskesi 12’den 25 TL’ye, ağda paketi 7’den 14 TL’ye çıktı. Durum böyle olunca berberler ve kuaförler enflasyon altında ezilen zektörler arasına girdi.
Laila Erkek Kuaförü sahibi Emrah Aktağlı, sektör içerisinde bazı esnafın müşteri kazanmak için çok düşük fiyatlarla hizmet verdiğini belirterek tüm esnafın Berberler ve Kuaförler Odasının açıkladığı fiyat tarifesine uyması gerektiğini söyledi.
Son günlerde maliyetin arttığına dikkat çeken Emrah Aktağlı, “Son zamanlarda ülkemizin girdiği ekonomik krizde döviz kurlarının yükselmesi ile birlikte bazı fırsatçı firmalar Dolar’la hiç alakası olmamasına rağmen vatandaşı çarpma, talan etme yarışına girdiler. Bizde esnaf olarak bu durumdan çok etkilendik.” dedi.
“HANGİSİ DOLAR’LA GELİYOR?”
Kullandıkları ürünlere yüzde 70’e varan zamlar yapıldığına dikkat çeken Aktağlı, “Mesela kuaför esnafı olarak şimdiye kadar  25 TL’ye aldığımız jiletin paketini şimdi 40 liraya alıyoruz. Paketini 7 liraya aldığımız ağda şimdi 14 lira oldu. Traş makinası şimdiye kadar 150 liraydı şimdi 300 TL oldu. Kolonya 30 liraydı şimdi 50 lira oldu. Kullandığımız birçok ürün yüzde 50-70 arası zamlandı. Bunların hangisi Dolar’la geliyor? Fırsatçılar fiyatları Dolar’ı fırsat sayıp iki katına çıkardı.” ifadelerini kullandı.
UCUZ TRAŞ İŞÇİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR
Emrah Aktağlı Berberler ve Kuaförler Odasının belirlediği fiyat tarifesinin altında ya da üstünde satış yapılmasının yasak olduğunu vurgulayarak, bazı esnafın müşteri kazanmak için çok düşük fiyatlarla hizmet verdiğini dile getirdi.
Tüm esnafın Berberler ve Kuaförler Odasının açıkladığı fiyat tarifesine uyması gerektiğini söyleyen Aktağlı, düşük tarifelerin işçiliği bitirdiğini anlattı.
Ucuza traş edenler yüzünden bir kısım esnafın kalfa bulamadığını, bazı esnafın ise dükkan kapatma aşamasında olduğuna değinen Emrah Aktağlı, “Devlet yetkilileri bu fırsatçılar için kesin çözüm bulmaları gerekli. Şimdiye kadar ceza verileceği söylendi ama çözüm hala bulunamadı. Bizler kuaför esnafları olarak piyasa şartlarının altında hizmet verdik. Bir taraftan da fiyatları 3-5 TL’ye düşüren bu fiyatlarını dükkanının camına asan insanlarla uğraştık. Odamız bu konulara çözüm bulmaya çalışsa da 3-5 lira fiyatla traş edenler hala var ve devam ediyorlar. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Odanın çıkarttığı fiyat listesine uyulsun diyoruz. Ucuza traş edenlerin yüzünden bazı arkadaşlarımız çırak kalfa bulamıyor. Dükkanlarını kapatma aşamasına kadar gelmişler. Bir de BAĞ-KUR 600 TL’nin üstünde olmuş. Bu da çok ciddi bir problem.” açıklamasında bulundu.
Erkek berber kuaför fiyat listesini açıklayan Aktağlı, “1. Sınıf saç sakal yıkamalı 35 TL, saç sakal yıkamasız 25 TL’den yapılıyor. Sakal traşı 15 TL, saç yıkama fön 15 TL, Ağda kaş ve yanak 10 TL, cilt bakımı ise 25 TL yapılıyor. Dükkan dışı traş 60 TL, saç boyası 100, damat traşı 200 TL. Saç bakımı 25 ve çocuk traşı 15 TL. Bunlar birinci sınıf olanlar. Bir de ikinci sınıf olanlar var. Saç sakal yıkamalı 30 TL, saç sakal yıkamasız 20 TL’den yapılıyor. Sakal traşı 10 TL, saç yıkama fön 10 TL’den yapılıyor. Elazığ’daki bütün esnaflar bunu uygulamak zorunda. Bu fiyatlar dışında bir fiyatla işlem yapan varsa kul hakkı yiyor ve işçiliği bitiriyor.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER