EBUAŞ MAĞDURLARI

EBUAŞ’a Sattıkları 46 Özel Halk Otobüsünün Son Üç Taksitini Alamadıklarını İddia Eden Hak Sahipleri Basın Açıklaması Yaptılar.

Özel Halk otobüsü sahipleri, Elazığ Belediyesi bünyesinde kurulan EBUAŞ sattıkları 46 özel halk otobüsünün son üç taksitlerinin ödenmediğini belirterek, basın açıklaması yaparak mağdur olduklarını söylediler.

Gazi lisesi yanındaki Özel halk otobüsü garajında bir araya gelen Özel Halk otobüsü sahipleri Elazığ Belediyesi EBUAŞ’a sattıkları 46 otobüsün ilk 4 taksitlerinin ödendiğini ancak son üç taksitlerinin ödenmediğini söylediler.

190 Bin lira ödenmemiş alacaklarının olduğunu ifade eden, halk otobüsü sahipleri yaşadıkları mağduriyetlerini anlattılar.

Halk Otobüsleri Derneği Genel Sekreteri Necati Özdemir, amaçlarının mağduriyetlerinin giderilmesi olduğunu ifade ederek,”  2018 yılının 7 ayından itibaren, şahsımıza ait olan halk otobüsleri Elazığ bünyesinde kurulan EBUAŞ şirketine devrettik. 4 taksitimizi normal aldık, 4. Taksitten sonra hiç birini gününde alamadık. Şu anda da üç taksitimizin günü geçmesine rağmen 210 Bin lira yapıyor, bunun 20 bin Lirasını bize ödediler 190 bin lira içeride alacağımız var. Bütün arkadaşlarımız mağdur durumdayız, birkaç kez sayın belediye başkanı ile görüştük ama sorumuzu gideremedik. Bu mağduriyetimizin giderilmesi için yetkililerden yardım bekliyoruz. Hiç birimiz, bir siyasi parti adına burada bulunmuyoruz. Biz art niyetli değiliz, art niyetli olsaydık geçtiğimiz gün ilimize gelen Sayın Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak için taşkınlık çıkarırdık. Bizim amacımız mağduriyetimizin giderilmesi. Belediye başkanı ile yaptığımız görüşmede bize verilen cevapta, “ Şu an ödeme durumunda değiliz, hükümetin bize yaptığı ödeneğin yarısı kesildi, bu vesile ile sizin ödemelerinizi ödeyemiyoruz.” Denildi.

Evim İcra Karşılığı Elimden Gidiyor

Halk otobüsü mağdurlarından Hikmet Ece icralık olduğunu ifade ederek,” Biz 2018 yılı Mayıs ayı itibariyle Elazığ belediyesi bünyesinde kurulan EBUAŞ şirketine 46 aracımızı belli bir ücret karşılığında sattık, bize ödenmesi gereken taksitler ödenmemiştir. Burada 46 aracımız var bunu 4 le çarptığınız zaman 200 kişi mağdur olmuştur. Biliyorsunuz bir insan tezgâhını sattıktan bir iş kurmak işin yatırımlar yapması lazım, bankadan krediler alındı evlerini satanlar oldu iş kurmak için hepsinin ailesini geçindirmek gibi bir sorumlulukları var. Biz ilk 4 ayımızı düzenli bir şekilde ödemelerimizi aldık, son 3 aydır ödemelerimizi alamıyoruz ve muhatap bulamıyoruz. Mağdur olanlardan biride benim evime icra geldi. İstanbul’da almış olduğum evin ödemelerini yapamadığım için almış olduğum evim icra karşılığı elimden gidiyor.” Diye konuştu.

Art Niyet Yok Hak Arama Var

Kadir Kar bir art niyetlerinin olmadığını belirterek ,”Bu son üç aydır para ödenmiyor, ben ev almışım taksitle ödeyemiyorum Paralarımızın ödenmesini istiyoruz.

Bizim burada bir art niyetimiz yok, burada toplanmışız ama bir art niyetimiz yok. Ayıptır buraya polisleri çağırmışlar, biz belediyenin malına mı zarar vereceğiz. Araçlara mı zarar vereceğiz, bu araçlar zaten bizim kendi malımıza mı zarar vereceğiz? Bunlar kendilerini ne zannediyor? Bunlar Türkiye’nin has evladı, biz üvey evladı mıyız? “ Dedi.

Muhatap Bulamıyoruz

Kazım Meray bir muhatap bulamadıklarından yakınarak yaptığı açıklamada,” Araçlarımızı sattık. Bizler ticaretle uğraşan insanlarız. Evimizi geçindiriyorduk.  Şuanda alacaklarımızı alamıyoruz. Biz mağduruz. Bizim vatanla milletle işimiz yok. Biz buraya kavga döğüşe gelmedik. Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Biz verdiğimiz malın karşılığını istiyoruz. Burada bu sıkıntıyı yaratmanın anlamı yok. 3 aydır kendimize muhatap bulamıyoruz.  Biz belediye başkanımızla görüştük. 4 aylık alacağımızı aldık. Son 3 aydır ise muhatap bulamıyoruz. Alacağımızı alamıyoruz, mağduruz. Hepimizin evine icra geliyor. Biz buna bir çözüm istiyoruz. Alacağımız parayla ev almışız, dükkân almışız. Bize bir kişi çıkıp desin ki bugün ya da yarın vereceğiz. Öyle biri de yok kimse bir şey demiyor.” Diye konuştu.

Tehditli Engelleme

Basın açıklaması öncesi otobüs garajında amir olduğunu söyleyen bir kişi basın mensuplarına tehditler savurarak, basın açıklaması yaptırmayacağını söyledi. Garajı terk etmelerini isteyen belediye personeli, Daha sonra olay yerine polis çağırdı.

Garaja gönderilen çevik kuvvet ve sivil polisler yaptıkları görüşmeler sonucunda mağdur olduklarını ifade eden Özel Halk otobüsü sahiplerinin basın açıklaması yapmalarında bir sakınca olmadığı ifade edilerek, basın açıklaması yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER