Ehliyette son tarih 29 Mayıs 2015

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, bazı basın yayın organlarında, "Sürücü Belgesi almaya hak kazanmış vatandaşların yıl sonuna kadar sürücü belgelerini almamaları durumunda belgelerinin iptal olacağı, yaptıkları bütün işlemleri yeniden yapmak zorunda olacakları" yönündeki haberin eksik ve yanlış aktarıldığını duyurdu.

Ehliyette son tarih 29 Mayıs 2015

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı Halil Saraç, bazı basın yayın organlarında, "Sürücü Belgesi almaya hak kazanmış vatandaşların yıl sonuna kadar sürücü belgelerini almamaları durumunda belgelerinin iptal olacağı, yaptıkları bütün işlemleri yeniden yapmak zorunda olacakları" yönündeki haberin eksik ve yanlış aktarıldığını duyurdu.

Saraç, yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerin televizyon, gazete ve internet sitelerinde yayınlanması üzerine, ehliyeti almaya hak kazanmış ancak henüz almamış vatandaşların sürücü kurslarına ve trafik şubelerine akın ettiğini belirtti.

Medyada çıkan bu tip haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Saraç,  “29 Mayıs 2013 Çarşamba Resmî Gazete Sayı : 28661 Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Geçmiş dönem sertifikalarının geçerlilik süresi geçici 2. maddesine göre düzenlenmiş olan sürücü sertifikaları bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde sürücü belgesine dönüştürülür. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Bu Yönetmeliğine göre Sürücü kurslarından geçmiş yıllarda ehliyet sertifikası alıp, ehliyete çevirmeyenlerin yılbaşına (31/12/2014) tarihine kadar değil, 29 Mayıs 2015 tarihine kadar ehliyet sertifikalarını ehliyete çevirmeleri gerekmektedir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER