'Ekmek yoksa pasta yesinler'

Artan un fiyatlarına bağlı olarak zamlanan ekmek fiyatları, Fransız Kraliçesi Marie Antoinette’in kriz döneminde ‘Ekmek yoksa pasta yesinler’ sözünü yeniden gündeme getirdi. Elazığ’daki pastacılar pastalara zam yapmadıklarını belirttiler.

'Ekmek yoksa pasta yesinler'

Elazığ’da pastaneler tatlı ve tuzlu kuru pastayı 18-20’den satıyor. Kremalı yaş pastaların küçük boylarını 23 TL’den 25 TL’ye çıkarken büyük boy pastalarda ise fiyat değişmedi.
Ürünlerin büyük bölümünde susam kullandıklarını belirten pastane esnafı, susamın 9 TL’den 19 TL’ye yükseldiğini, unun ise 175 TL’ye çıktığını belirttiler.
Kullanılan kalem ürünlere yüksek zamlar yapılmasına rağmen ürünlerine 2 TL’lik zam yaptıklarını açıklayan pastacılar, günlük karbonhidrat ihtiyacının pastane ürünlerinden karşılanabileceğini aktardılar.
Yaşadıkları sorunları anlatan pastacılar, “Geçmiş yıllarda yaşanan kriz dönemlerinde, insanlar sadece pastaneler ve berberlerden vaz geçmemişler. Diğer tüm ihtiyaçları kısmışlar. Günümüzde bir tasarruf süreci yaşıyoruz. Ve vatandaş bütçesini ayarlayabilmek için mecburen bazı harcamaları kısıyor. Ama pastane sektörü kutlamalar nedeniyle kısıtlanamıyor. İnsanlar kutlamaları yapmaya devam ediyorlar. Berberlerde aynı şekilde tıraş mecburiyeti nedeniyle kullanılıyor. Umuyoruz zamlar bir an önce düşer ve bizde bu durumu fiyatlara yansıtmayız. Bizlerin bir diğer sorunu da merdiven altı üretim yerler, ürünlerde kullanılan katkı maddeleri. Ülke genelinde usulsüz üretim yapan yerler esnafı çıkmaza sürükleyebiliyor. Kullandıkları katkı maddeleriyle de halkın sağlığıyla oynuyor. İnsanlar obezite tehlikesiyle burun buruna yaşıyor. Tatlıcılar ve pastacılar olarak mesleğimizin adını kirleten ve toplumun sağlığıyla oynayanların karşısındayız. Bu aşamada bakanlığın şefkatine ve güler yüzüne ihtiyacımız var. Ülke genelinde yaşanan bu sıkıntıya da çözüm bulunmalı.” dediler.
Pastacılar 1 TL’den satılan simidin 1,25 TL’den satıldığını söylediler.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER