Elazığ beşik gibi sallandı

Elazığ'da merkez üssü İçme beldesi olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem şehir merkezinde paniğe neden oldu.

ELAZIĞ GÜNCEL 23.06.2011, 14:42 23.06.2011, 14:42
3873
Elazığ beşik gibi sallandı
Elazığ'da 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, dün saat 10.34'te merkez üssü İçme beldesi olan 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yerin 6 km altında meydana gelen sarsıntı Elazığ kent merkezi ve ilçelerinin yanı sıra Tunceli, Diyarbakır, Bingöl ve Malatya illerinde de hissedildi. Yaklaşık 30 saniye süren deprem Elazığ şehir merkezinde paniğe neden oldu. Depremin ardından vatandaşlar sokaklara döküldü. 5.4 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede 3.2 , 2.3 ve 3.8 büyüklüğünde üç artçı deprem daha meydana geldi.

ÖLÜ VE YARALI YOK
Depremin ardından sivil savunma ekipleri, kızılay, itfaiye ve sağlık ekipleri deprem bölgesine hareket etti. Deprem bölgesi ayrıca Jandarma helikopteriyle havadan da araştırıldı. Depremde ölü ve yaralının olmadığı açıklandı. Yapılan ilk tespitlere göre Maden ilçesinde 3 köyde bazı evlerin hasar gördüğü, Sarıkamış köyünde ise cami minaresinin yıkıldığı belirtildi.
Deprem bölgesindeki köylerde incelemelerde bulunan Vali Vekili Ercan Çiçek, "Jandarma helikopteri bölgeyi tamamen taradı. Bizi en çok sevindiren husus can kaybının olmaması. Yaralı da yok. Sadece bazı evlerde hasar var." açıklamasında bulundu.
Çiçek, beldeye yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Sarıkamış köyünde incelemede bulundu. Burada köylülerle görüşen Vali Yardımcısı Çiçek, "Devletimiz büyük. Önemli olan can kaybının yaşanmaması. Diğer konular halledilir" dedi.
İlk etapta köye 50 çadır gönderileceğini ifade eden Çiçek, vatandaşlardan hasarlı evlere girmemelerini istedi. Depremin yaz günü meydana gelmesini de şans olarak değerlendiren Çiçek, "Bu olay başımıza yaz günü geldi. Bu da bir şanstır. Kışın olsa şartlar daha zor olurdu" diye konuştu.

``MERKEZDE HERHANGİ BİR PROBLEM YOK``
Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, merkez üssü İçme beldesi olan 5.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle kent merkezinde herhangi bir problemin yaşanmadığını söyledi.
Selmanoğlu, yaptığı açıklamada, depremin merkez üssü olan İçme beldesinde ve çevre köylerde incelemelerde bulunduğunu ifade etti.
İçme beldesinde vatandaşın rahat ve sakin olduğunu aktaran Selmanoğlu, ``Herhangi bir olay yok. Hafif sıva dökükleri var. Şu anda Allah`a şükür yaralı yok, bir problem yok. İçme beldesinde vatandaşın rahat olduğunu gördüm, huzurlu bir şekildeler. Yalnız Sarıkamış köyünde hasar var. `` diye konuştu.

YİNE KERPİÇ EVLER ZARAR GÖRDÜ
Elazığ Vali Yardımcılığına da vekalet eden Alacakaya Kaymakamı Tarık Bahadır, merkez üssü İçme beldesi olan 5. 4 büyüklüğündeki depremde tamamen yıkılan binanın olmadığını söyledi.
Depremden etkilenen Maden ilçesine bağlı Tepecik köyünde incelemede bulunan Bahadır, burada yaptığı açıklamada, deprem sonucu ölü ve yaralı olmadığını belirterek, "Elazığ olarak depremle yaşamayı öğreneceğiz" dedi.
Köylerde genellikle kerpiç yapıların zarar gördüğünü, bu durumun belki bakımsızlıktan belki de yılların verdiği yıpranmadan kaynaklandığını ifade eden Bahadır, "Betonarme binalarımızda bir şey yok. Bu bize örnek olsun. Binanın öldürdüğünü, depremin öldürmediğini kafamızda tekrar tasarruf edeceğiz. Bundan sonra yaşamımızı ona göre sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.
Devletin gereken her türlü tedbiri aldığını, şu an hasar tespit çalışmalarına başlandığını kaydeden Bahadır, vatandaşlara çadır dağıtılacağını, hasarlı evlere girmemeleri için de gereken tedbirlerin alındığını ifade etti.
Bahadır, "Şu an altından kalkamayacağımız büyük bir yükümüz yok. Tamamen yıkılmış binamız yok. Tek tük ağır hasarlı yapılar var. Çatıları çökmüş evlerimiz var" dedi.
Bu arada depremden etkilenen yerlerde daha çok kerpiç evlerin hasar gördüğü, betonarme yapıların ise sadece camlarının kırıldığı, sıva çatlaklarının olduğu görüldü. Köylerdeki bazı camilerin de minarelerinin alem bölümünün yıkıldığı gözlendi.

KIZILAY'DAN ACİL MÜDAHALE
Türk Kızılayı Elazığ'da meydana gelen 5, 4 büyüklüğünde depremin ardından harekete geçti. Türk Kızılayı Elazığ'da meydana gelen 5. 4 büyüklüğünde depremin ardından harekete geçti. Kızılay ekipleri bölgede hasar ve ihtiyaç tespit çalışmalarına başladı. Türk Kızılayı'ndan yapılan açıklamada, "Merkez üssü Elazığ olan ve çevre illerden de hissedilen depremin ardından Türk Kızılayı'nın tüm birimleri harekete geçti. Türk Kızılayı Elazığ Bölge Afet Müdahale Merkezi'nden uzman ekipler, çevre köylerde hasar ve ihtiyaç tespit çalışmalarına başladı" denildi.
Türk Kızılayı'nın açıklamasında, depremden etkilenen bölgeler için yapılan hazırlıklarla ilgili olarak, "İhtiyaç halinde depremden etkilenen bölgelere çadır, battaniye, gıda gibi yardım malzemelerini ulaştırmak için hazırlıklar tamamlandı. Bölgeye yakın Türk Kızılayı kan merkezleri de bölgede yaralıların olma ihtimaline karşı alarm durumuna geçirildi. Türk Kızılayı bölgedeki tüm gelişmeleri bütün birimleri ile yakından takip etmektedir. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur" ifadelerinde bulunuldu.

"DEPREM PARALEL FAYDA MEYDANA GELDİ"
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, merkez üssü İçme beldesi olan 5.4 şiddetindeki depremin Doğu Anadolu fay hattına paralel bir fay üzerinde meydana geldiğini bildirdi. Bingöl, yaptığı açıklamada, "Deprem ana fay değil, ana faya paralel bir fayda meydana geldi. Bu bakımdan daha büyük bir deprem olacağını düşünmüyorum. Halkımız paniğe kapılmasın." dedi.

KALAFAT: ``KUZEY ANADOLU VE DOĞU ANADOLU FAYLARI ARASINDA KALAN BU BÖLGE, ÇOK YOĞUN DEPREM AKTİVİTESİ OLAN BİR BÖLGE``
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Elazığ`ın İçme beldesinde bu sabah meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremi değerlendirerek, ``Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayları arasında kalan bu bölge, çok yoğun deprem aktivitesi olan bir bölge`` dedi.
Kalafat, yaptığı açıklamada, Elazığ`ın İçme beldesinde saat 10.34`te meydana gelen 5.4 büyüklüğündeki depremi ``orta büyüklükteki`` bir deprem olarak nitelendirerek, normalde bu büyüklükte bir depremin can kaybına ve hasara neden olmaması gerektiğini ifade etti. Ancak bölgedeki yapı stoku dikkate alındığında kısmi de olsa depremin kaynağına yakın yerlerde yığma ve kerpiç binaların hasar görebileceğini belirten Kalafat, bölgenin deprem hareketliliği açısından Türkiye`nin en aktif alanlarından biri olduğunu söyledi. ``Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayları arasında kalan bu bölge, çok yoğun deprem aktivitesi olan bir bölge`` diyen Kalafat, bölgede yaşayanların her zaman depreme karşı bilinçli olmaları ve kamunun da desteğiyle yapı stokunu değiştirmeleri gerektiğini kaydetti.
Kalafat, saat 10.54`te 3.2 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldiğini de anımsatarak, ``Vatandaşların panik yapmamaları gerekiyor. Bölgede bundan sonra da artçı depremler olabilir. Bu depremler zaman içinde azalarak bitecek`` dedi.

SEPTİOĞLU: "BİRAN ÖNCE KENTSEL DÖNÜŞÜME GEÇİLMELİ"
Ak Parti Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu, Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Septioğlu, yaptığı açıklamada, "Bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını diliyorum. Elazığ'ın biran önce kentsel dönüşüme geçmesi gerekiyor. Biz geçen yıl bunun çalışmasını başlattık. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Şehrin yarısından fazlasının kentsel dönüşümden etkilenmesi gerekiyor. Bunu hayata geçirirsek Elazığ büyük bir nefes alacak." dedi.

DEMİRBAĞ: "YARALAR KISA SÜREDE SARILACAK"
Ak Parti Elazığ Mİlletvekili Zülfü Demirbağ, 5.4 şiddetindeki depremde can kaybının olmadığını, bunun sevindirici bir gelişme olduğunu bildirdi. Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Demirbağ, depremde evleri hasar gören vatandaşların yaralarını kısa sürede saracaklarını kaydetti. Demirbağ, daha büyük afetlerin olmaması dileğinde bulundu.

ERDEM: "ÖNLEMLERİMİZİ ALMAMIZ GEREKİYOR"
MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem, Elazığ halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Erdem, deprem haberini aldıktan sonra yerel yöneticilerle görüşerek bilgi edindiğini söyledi. Depremde can kaybının olmadığını, bazı köylerde evlerde hasar meydana geldiği yönünde bilgi aldığını belirten Erdem, "Doğal afetlere engel olmak mümkün değil ama hızlı bir şekilde müdahale edip devletin varlığını orada göstermek adına şuanda vali vekilimizin olay yerinde olduğunu biliyorum. Bundan sonra da yapılan çalışmaları yakından takip edeceğiz. Kentsel dönüşümle ilgili olarak Elazığ'ın birinci derecede deprem bölgesi olması nedeniyle il merkezinde ada bazlı kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu konuda malli yönetimlerin duyarlı olması gerekiyor. Depremler kaçınılmaz sonlar. Allah bu afetleri veriyor. Bunlar doğal ancak biz yetkililer olarak bunlara önlem almamız gerekiyor. Bunlardan sonuç çıkararak deprem gerçeği ile yüzleşerek önlemlerimizi almamız gerekiyor." dedi.

KILIÇDAROĞLU, `GEÇMİŞ OLSUN` MESAJI GÖNDERDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremle sarsılan Elazığlı vatandaşlara `geçmiş olsun` dileğinde bulundu. Kılıçdaroğlu, 12 Haziran seçimlerinde partisinin Elazığ milletvekili adayı olan Ali Özcan´ı deprem bölgesinde inceleme yapmakla görevlendirdi.
Elazığ`da, merkez üssü İçme olan 5.4 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ ve Elazığlıların yanı sıra, 5.4 büyüklüğündeki depremi hisseden Diyarbakır, Tunceli ve Malatyalılara da geçmiş olsun dileklerini iletti. Mülki amirlerin yaptığı açıklamaya göre, depremde can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, mal kaybı ve hasar tespitini yerinde incelemek ve Elazığlıların deprem nedeniyle karşı karşıya oldukları sorunları saptamak için CHP´nin Elazığ milletvekili adayı Ali Özcan´ı görevlendirdiğini belirtti.
12 Haziran seçimlerinde CHP´nin Elazığ milletvekili adayı olan Ali Özcan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun görevlendirmesi üzerine bugün İstanbul´dan THY uçağı ile Elazığ´a gidecek. Ali Özcan`ın Elazığ´da CHP il yöneticileriyle incelemeler yapacağı, mülki ve idari yetkililerden bilgi alıp depremzedelerle görüştükten sonra Ankara´ya döneceği öğrenildi. Özcan, Ankara`ya dönüşünde hazırladığı raporu Genel Başkan Kılıçdaroğlu´na sunacağı belirtildi.
Yorumlar (0)
18°
açık
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:43
Güneş 06:05
Öğle 12:21
İkindi 15:45
Akşam 18:26
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@