Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Depreme Dayanıklı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, taşıyıcı sistemlerinde bulunan sismik izolatörler sayesinde, yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında bile kesintisiz ve güvenli hizmet vermeyi sürdürebilmektedir.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, deneyimli sağlık kadrosu, üstün teknolojik cihazlarla verdiği teşhis ve tedavi hizmetinin yanı sıra, dünyanın en ileri teknolojisine sahip fiziki donanımında yer alan sismik deprem izolatörleriyle en şiddetli depreme karşı da güven veriyor.

Dev sağlık kampüsü,  taşıyıcı sistemlerinde bulunan 872 adet deprem izolatörü ile “Dünyanın en büyük deprem izolatörlü yapıları” arasında yer alıyor. Bu izolatörler, deprem sırasında ameliyatların dahi kesintiye uğramadan devam etmesine imkân veriyor.

Dünya’nın en ileri teknolojisine sahip 3 yönlü sarkaç tipi deprem izolatörleri bulunan hastane, coğrafyasında yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında tüm operasyonel faaliyetlerini hiçbir aksama olmadan yerine getirebilecek.

Hastane Başhekimi Opr. Dr. Savaş Öztürk, 1 -7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, sahip oldukları fiziki imkânlar sayesinde hastanelerinde; hastaların, hasta yakınlarının ve çalışanların her koşulda güven altında olduklarını bildirdi.

Başhekim Doç. Dr. Öztürk, günün en son teknolojisi ile inşa edilen dev sağlık kampüslerinde binanın her bir kolonuna yerleştirilen deprem izolatörü ile depreme karşı büyük oranda dayanıklılık sağlanmaktadır. “Hiçbir zaman yaşanmasını istemediğimiz depreme hazırlıklı olduğumuzu değerli halkımızın bilmesini isteriz” dedi.

Türkiye’nin bugüne kadar birçok yıkıcı deprem yaşadığını, bunların acılarının unutulamayacağını belirten Başhekim Öztürk, “Deprem Haftası vesilesiyle bugüne kadar depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı rahmetle anarken, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi olarak her koşulda kesintisiz ve güvenli bir şekilde sağlık hizmeti sağlayabilecek olmanın gönül rahatlığını yaşıyoruz” diye konuştu.

DEPREM İZOLATÖRLERİ NASIL ÇALIŞIYOR?                                                                                                                                                                    

Dünyanın en ileri teknloojisi ile inşa edilen ve Kamu Özel İşbirliği-PPP (Public Private Partnership) modeli ile işletilen hastanede, yapının taşıyıcı sistemleri arasına yerleştirilen 872 adet sismik deprem izolatörü bulunuyor. Bu izolatörler, yapının salınım periyodunu artırarak yıkıcı özellik taşıyan kritik bölgeden uzaklaşmasını ve yatay deprem kuvvetlerinden minimum şekilde etkilenmesini temin ediyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2019, 16:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER