'Elazığ için gücümüzü birleştirelim'

Başkan Yanılmaz günışığı gazetesine yaptığı değerlendirmede, Elazığ Belediyesinin yapımı devam eden projelerine ve Elazığ ile ilgili gündemde yer alan konulara yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

ELAZIĞ GÜNCEL 12.06.2016, 20:47 12.06.2016, 20:47
7129
'Elazığ için gücümüzü birleştirelim'
RÖPORTAJ: SEVDA DEMİR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ'da yaşayan esnaflara ve vatandaşlara birlik ve beraberlik mesajı vererek, "Gelin gücümüzün farkında olalım. Bu şehri gücümüzü birleştirerek, güç birliği ile güzel bir noktaya getirelim." dedi.

Başkan Yanılmaz, Belediye Başkanlığı görevini severek yerine getirdiğini belirterek, Elazığ Belediyesi’nin önemli çalışmalara imza attığını ifade etti.

Elazığ’ı büyük şehir yapmak için çabaladıklarını bunun için vatandaşlara da büyük görevler düştüğünü kaydeden Yanılmaz, Elazığ'ın Türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu vurguladı.

Göreve gelmeden önce açıkladığı 23 projenin 20'sini hayata geçirdiğini aktaran Başkan Yanılmaz, Elazığ'ı bir biblo şehir yapacaklarını kaydetti.
 
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile yaptığımız röportaj şöyle;

Elazığ'da gelişen mahallelerde ve özellikle şehir merkezinde bulunan elektrik direkleri yenilendi. Bu çalışma yoğun eleştirilere neden oldu. Direklerin yenilenme amacı nedir? 
Elazığ'ın gelişmemiş olan bir kısım mahalleleri var. Yani gelişmekten payını az almış mahallelerimiz var. Bir de konumu itibariyle daha çok gelişmiş olan mahalleler var. Olaya şöyle bakmamız lazım; Elazığ'da yaya trafiğinin yani insanların en yoğun olduğu yerler neresidir? Bunların bizim açımızdan ölçümleri yapılıyor, hesapları yapıyor. Yani bir günde bir noktadan kaç yaya geçiyor, kaç araç geçiyor ve Elazığ dışından Elazığ'a gelen insanlar öncelikle nereye gidiyorlar? Yani bir evin misafir odası gibi düşünün. Dolayısıyla misafir odasına gösterdiğiniz özen oradaki ilgi ve oradaki eşya niçin oturma odasında yok diye konuşursak yanılırız. Elbette Elazığ'ın 38 Mahallesi ile ilgileniyoruz. 38 mahallenin de gelişmesi için de gayret ediyoruz. Bizim hemen hemen 38 mahallede çalışmamız var. Asfalt çalışmaları, kaldırım çalışmamız var peyzaj çalışmamız var ve Park ve bahçelerin çalışmaları var, temizlik çalışmalarımız var. Ancak Elazığ'a gelen insanların merkezdeki dekoratif yapıları daha iyi görmesi lazım. Elazığ hakkındaki intiba, gördükleriyle kalıyor. Biz hem merkezde dekoratif direklerimizi kullanıyoruz. Adım adım bunun merkezden dışarıya doğru göndereceğiz.
 
Eski direklere ne olacak? Gelişmeyen mahallelerdeki direkler de değiştirilecek mi?
Bizim değerlendirmediğimiz hiçbir şey yok. Mesela dikkat edin ilk defa Elazığ tarihinde asfalt atarken eski asfalt söküyoruz, zemine iniyoruz, zemindeki her türlü işlemleri yapıyoruz, ondan sonra asfalt atıyoruz. Peki bu sektörümüz asfaltı ne yapıyoruz? O söktüğümüz asfaltı da götürüp başka yerde kullanıyoruz. Yani o boşa gitmiyor, çöpe gitmiyor. Bu direkler de, hiçbiri çöpe gitmiyor. Biz geri dönüşüme en çok dikkat eden bir yönetimiz. Elazığ'ın bir tek kuruşunu dahi israf etmeden elimizdeki her türlü malzemeyi kullanarak değerlendiriyoruz. Mesela şu anda merkezdeki otobüs duraklarını değiştiriyoruz. Akıllı duraklar haline getiriyoruz bunları. Söktüğümüz duraklarıda ya köyleri gönderiyoruz ya da durak olmayan mahallelerimize gönderiyoruz. Yani bir şekilde kullanıyoruz. Onlar hiçbir şekilde hurdaya gitmiyor. Onların bir demirinin bile hurdaya göndermemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla dekoratif direklerinin yanındaki diğer direklerde kullanım amacıyla alıyoruz, kullanacağız. Bir kısmının sahibi TEDAŞ'ın kendisi. Onlara teslim ediyoruz, onlar kullanacaklar. Biz bize ait olanları da mahallelerde kullanacağız.İnşallah Elazığ'ın dört bir tarafında hem asfaltı, kaldırımı ile, elektrik direkleriyle, park ve bahçeleriyle Elazığ tam bir biblo şehir olacak, hedefimiz bu.
 
Elazığ'ı biblo şehir yapma hedefinize yönelik çalışmalarınız neler?
Biz şu anda akıllı kentler konusunda Türkiye'nin en iyi olan kentlerinden biriyiz. Dolayısıyla akıllı kentlerle ilgili nerede bir sempozyum, panel ve çalışma varsa Elazığ oraya davet ediliyor. Çevreci bir kentiz. Zaten çöpten enerji tesisimizle bunun bir fiili eyleme koymuş olduk. Geri dönüşüme en hassas olan kentlerden birisiyiz. Atık yağları topluyoruz, kağıtları topluyoruz, pilleri topluyoruz, bunları ayrı ayrı topluyoruz, değerlendiriyoruz. Lastikleri, pet şişeleri  topluyoruz. Dolayısıyla ben biblo şehir derken Elazığ'a bunun zaman alacağını söylüyorum.  Ama adım adım şehir bu noktaya doğru gelecek. Onunla içinde biz eğer bir binanın yapılmasını istiyorsak hafriyatına katlanacağız. Hafriyatına katlanmadan binayı yapamazsınız.
 
Son bir kaç ay içerisinde kaldırımlarda reklam panoları ve raketler görmeye başladık. Gazetemizi arayan bazı vatandaşlar bu reklam panoları ve raketlerin yürümeyi zorlaştırdığını belirttiler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Kaldırımlarda bulunan reklam panoları ve raketler ile ilgili çalışmanız olacak mı?
Billboardlar, raketler, led ekran reklamlar var. Esasında bunlar şehrin bir görselliğidir. Yani şehir mobilyaları dediğimiz şeyler bunlardır. Kaldırımlarda raket olur mu? İnsanların yürümesini engellemeyecek şekilde uygun yerlere konulan raketler dünyanın her tarafında var. Ama insanların yürümesini engelleyecek ne varsa onları zaten kaldırıyoruz. Benim hedefim şudur; kaldırımlar yaya ait olan yerlerdir. Esnasında kaldırımlarda ağaçlar dahi olmamalı. Bir yaya yürürken önüne hiçbir engel çıkmamalı. Dolayısıyla biz kaldırımları bu çerçevede görüyoruz ve bu çerçevede de bir kısım konulan raketler de kaldırıldı. Ve bu da artacak. Elazığ'da kaldırımlar ile ilgili hassasiyetimizi biliyorsunuz. Bu kaldırımlardan nasıl kaldırımların ihlallerine müsaade etmiyorsak, esnaf tarafından da ihlaline müsaade etmiyorsak aynı şekilde kaldırımlardaki yürüyüşü engelleyecek olan her şeye müsaade etmeyeceğiz. Yeni yaptığımız kaldırımlarda ağaca dahi müsaade etmiyoruz. Ağacı orta refüjlere koyarak kaldırımların daha rahat yürünür bir yer olmasını temin edeceğiz. Tabelalar da buna dahil. Kaldırımlarda bırakılan tabelalar dahi kaldırımın ortasına, yanlarına bırakılarak yürümeye engel teşkil etmeyecek ve İnşallah yaya yürüyüşüne engel olan ne varsa onu oradan kaldıracağız. Ancak bir şehirde görüyorum; mesela orta refüje bir raket bırakılmış. Orada da ışık var. Bu trafiğin görüntüsünü engelliyor. Şoförün görüşünü engelliyor. Zaten ışık var. Yani yeşil ışık yandığında hareket edecek. Hareket eden insanın görme acısı zaten belli. Dolayısıyla biz hem şehirin şehir mobilyaları açısından güzel olmasını arzu ediyoruz hem de bunların uygun ve düzenliği yerlerde olmasını arzu ediyoruz. O hassasiyetimiz şehrin genelinde var. Bizde vatandaşla birlikte aynı hassasiyeti taşıyoruz.
 
Revize İmar Planı askıya çıkarıldı. Bu durum Elazığ'da heyecan uyandırdığı gibi eleştiri ve itirazlara da neden oldu. Yeni planda küçük arsa sahiplerinin mağdur olacağı söyleniyor. Siz bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Burada hiç kimse mağdur olmayacak. Herkes bundan kazançlı çıkacak. Yalnız nasıl tarım arazilerinde verimliliği arttırmak için arazi toplulaştırma yapılıyorsa bizim revize imar planındaki ana merkez için diyorum ki bu da biraz önce saydığım Nail Bey, Kültür Mahallesi, Akpınar, Rızaiye Mahallesi, Yenimahalle, İzzetpaşa Mahallesi ve Üniversite Mahallesi'nin bir bölümünde sayabiliriz buralarda ada bazlı çalışmaya öncelik verdik. Ve böyle olmasını arzu ediyoruz. Şu anda dar sokaklarda insanların herhangi bir yangında itfaiyenin dahi girmesinin zor olduğu sokaklardan daha geniş bulvarların oluştuğu daha modern evlerin yapıldığı ve otoparkıyla peyzajıyla düzeniyle modern evlerin olduğu bir sistem gelecek. Burada bir tek şey kalıyor; birlikte uzlaşmanın kültürünü geliştireceğiz. Yani 'Benim 200 metrekare arazim var. Ben bu 200 metrekare arazimi değerlendireceğim. Ben başkasıyla ilgilenmem.' demekten ziyade 10 tane 200 metrekare arazi bir araya gelecek. 2000 metrekare arazi üzerinde daha düzgün bir bina yapacaklar, daha fazla metrekare elde edecekler, yollarda ona göre genişlemiş olacak. Revize imar planı askıda. Biz bunu değişik ortamlarda gidip anlatıyoruz. Belki önümüzdeki günlerde Elazığ'ın yerel televizyonlarında da uzun uzun bu konuyu anlatacağım. Revize imar planı nedir, ne yaptık biz, Elazığ'a etkisi nedir? Özellikle bugüne kadar gelişmekten tam nasibini alamamış olan Hicret Mahallesi, Aksaray Mahallesi, Kızılay Mahallesi, Gümüşkavak Mahallesi, Çatalçeşme Mahallesi, Karşıyaka Mahallesi, Salıbaba Mahallesi, Kırklar, Doğukent, Ulukent, Fevzi Çakmak, Yıldızbağları, Esentepe. Zafran. Yani bunlar Elazığ'ın gelişiminden faydalanmamış olan mahalleler. Revize imar planı ile bu mahalleler tabiri caizse atağa kalkacak, değerlenecek, kıymetlenecek ve gelişecek.
 
Binaların kat sayısı en az 5 mi olacak? En üst seviye belli mi?
Asgari 5 olacak. Bir kısım yerlerde harç mastarı serbest bırakıldı, bazı yerlerde sınırlandırdı, dokuyu bozmak amacıyla. Mesela Aksaray Mahallesi'nde o dokununda bozulmaması gerekiyor. Ama  İzzetpaşa Mahallesi'nde veya Kültür Mahallesi'nde bir kısım yerlerde 12 kat var. Ona göre yerin konumuna göre onu belirledik. Elazığ'a birkaç tane daha gökdelen yapılmasını arzu ediyorum. Yani şehrin modern kimliğini de onlar yansıtıyor. Bir tane yapılıyor. Birkaç tane daha uygun olan mekanlarda yapmak isteyenler olursa onları da müsaade edeceğiz. Bakıldığında dokuyu bozmadan gökdelenlerin olduğu bir yer haline getireceğiz.
 
Geleceğe yönelik yatırım projeleriniz arasında yer alan Bosna Hersek Projesi çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar ne aşamada?
Bosna Hersek Projesi Elazığ'ın prestij projelerinden biridir. Bu proje Elazığ'a renk katacak. Bu çalışma ulaşım planlaması ve trafik problemlerinin çözümüyle ilgili yaptığımız genel çalışmanın fotoğraflarından biridir. Gazi Caddesi, Hürriyet Caddesi, Vali Fahri Bey Caddesi'ndeki trafik yoğunluğunu Bosna Hersek Bulvarı alt geçit ile İstasyon Meydanı'na oradan Cumhuriyet Caddesi Bulvarı'na yönlendirerek dağılımı sağlamış olacağız. Bu proje aynı zamanda Bosna Hersek Bulvarı'nda komple bir rekreasyon alanı olarak da ayrı bir prestij kazandıracak. Gazi Caddesi düzeyinde bir Bosna Hersek Bulvarı karşımıza çıkacak. Tabii zorluklarla karşılaşıyoruz. Netice itibariyle iş yapıyoruz. Yaptığımız her işte zorluklar var ama biz zorlukları aşacağız. 160 günde bitirmeyi planlıyoruz. Şu anda iş programımız o çerçevede ilerliyor. Gecikmeler olduğu zaman takviyeler takviyeler yapıyor, eleman sayısı arttırılıyor. Ama iyi gidiyoruz. İnşallah Eylül ayının sonu itibariyle bitirmiş olacağız. Yani peyzajıyla, ağaçlarıyla, çiçekleriyle, altgeçidi ile, bağlantı yollarıyla komple bitmiş olacak.
 
Bu projeniz çok fazla eleştiri aldı. Özellikle bölgede bulunan esnaflar bu duruma karşı çıktılar. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?
İş yapınca eleştiri olacak. Yapmazsak hiçbir şey olmaz. Ancak ben eleştiriye açık olan bir insanım. En çok eleştiri aldığımız şuydu, üzerinde hiçbir çalışma yapılmadan ihalesi yapılmış gibi zannediyorlar. Bu mühendislik mantığına bir defa aykırı. Bir yerde altyapı yapmadan, zemin etütlerini yapmadan, jeolojik etütleri yapmadan ve proje çalışması yapmadan o işin yapım ihalesine çıkılmaz. Dolayısıyla bu konuda eleştiri yapanlar biraz mevzuatı bilmediklerini ortaya koyuyorlar. Hatta ben eleştiri yapanlardan biri ile görüştüm. Şunu dedim; Biz önce buranın mühendislik ve müşavirlik ihalesini, proje ihalesini yaptık. 3 ay üzerinde çalışmalar yapıldı, zemin etütleri yapıldı, yer altında aktarılacak olan hangi konular var ise onlar araştırıldı. Mesela telefon, elektrik, doğalgaz, kanalizasyon, su şebekeleri var. Bunların hepsi ortaya çıktı. Miktarlar ortaya çıktı. Zemin etütleri yapıldı. Oradaki zeminin sağlamlığı ortaya çıktı. O sağlamlığa göre kaç adet fore kazık yapılacak, her birinin çapı ne olacak, derinliği ne olacak, kaç metre derinliğe inilecek? Bunlar ortaya çıktı. Buna göre ihale yapıldı. Yoksa bunlar olmadan ihalenin yapılması mümkün değil. Dolayısıyla hemşehrilerimizden şunu bilmesini arzu ediyorum; biz bir ihaleye yapıyorsak önce onun mühendislik ve proje ihalesine çıkıyoruz. O ihale bittikten sonra yapım ihalesine çıkıyoruz. adımlarımızı doğru ama birbirini tamamlayacak şekilde atıyoruz. Elazığ'ın merkezindeki trafik yoğunluğunu eğer siz dışarıya atmak istiyorsanız, mutlaka bu tip alt geçitler, üst geçitler yapmak zorundasınız. Mesela Bosna-Hersek'i bitirdikten sonra İstasyon Kavşağı'nda doğu-batı ekseninde bir alt geçit yapacağız. Onun da şu anda proje ihalesini yaptık. Bingöl ve Diyarbakır'dan gelip Çayda Çıra üzerinden Baskil ve Malatya gidenler veya batıya gidenler o alt geçidi kullanarak hiç takılmadan gidecekler.  Tabiki Bosna-Hersek'te esnafımız rahat değil. Trafik orada akmıyor. Trafik olmayınca insanlar belki daha az geliyorlar. İnşaat ve inşaat gürültüsü var, toz var. Gerçi biz devamlı suluyoruz. Ama bittiğinde görecekler ki şu andaki yerlerinden değeri belki 100'de 100 artmış olacak. Mesela orada alt geçit olunca şöyle bir tedirginlik oluştu; sanki araçlar hiç durmayacak artık alt geçitler direk geçip gidecekler. Biz yanlara cep otoparklar yapıyoruz. Cep otoparklar alışveriş yapmak isteyen hemşehrilerimizin araçlarını park edeceği yerler olacak. Orası hem daha yeşil olacak hem daha otopark sayısı fazla olacak. Hem daha peyzaj olarak reklarasyon alanı olarakta modern bir alan olacak.
 
Bosna Hersek Projesi tamamlandığında yapılacak başka bir alt geçit projesi var mı?
Gelecekte yine Orduevi'nin altındaki kavşakta Cuma Pazarı dediğimiz yerde, 3 katlı bir alt geçit, üst geçit ve üst geçit yapacağız. Yani bütün bunlar şehre Hem bir metropol şehir havası verecek. Hem Elazığ'ın merkezdeki trafiğini dışarıya atma noktasında rahatlamış olacağız. Bu 2017 yılı projemiz.
 
Bu iki proje tamamlandığında geçitler, Gazi Caddesi'nin trafiğe kapatılması için bir alternatif yol olma özelliği taşıyabilir mi?
Ona yetmez. Ama Gazi Caddesi'nin trafiğe kapatılması için bizim revize imar planında yapmış olduğumuz bir imar değişikliği var. Kültür Mahallesi Nail Bey Mahallesi, Akpınar Mahallesi, İzzet Paşa Mahallesi, Rızaiye Mahallesi'nin bir bölümü ve Yenimahalle'nin bir bölümü içine alan ada bazlı imar planımız var. Ada bazlı boğazda imar planında biz dar sokakları büyük caddeler haline getireceğiz. Evlerin kendi otoparkları olacak. Farklı bir mimari yapıyla bir düzenleme içine gideceğiz. O düzenlemeyi bitirdiğimizde İnşallah Gazi Caddesi ile ilgili trafiğe kapatma ve oraya farklı bir hava verme çalışmasıda birlikte gelmiş olacak. Anlatıklarım hemen bugünden yarına olacak şeyler değil. Biz planlama yaparken öncelikle 2019 yılında yapabileceğimiz işleri planlıyoruz. Daha sonra 2023 planımızı yapıyoruz. Sonrada 2040 planımızı yapıyoruz. Biz yapalım, koyalım. Bizden sonra gelen gelenler o planları uygulamaya devam etsinler. Elazığ'ı bu şekilde düşünüyoruz.
 
Daha önce yaptığımız bir röportajda Sanayi Sitesi'nde yeni bir düzenleme yapılacağını söylemiştiniz. Burada bulanan esnaflar için Oto Galericiler gibi bir siteye taşınacağını açıklamıştınız. Bu projeniz ne aşamada?
Aynı sözümüz geçerli. Evet şu anda bir yer hazırlığı içindeyiz. Bu da aynen diğer bahsettiğim konular gibi uzun süreli olan çalışmalardan biri. Sanayi Sitesi'ndeki esnafımız Elazığ'ın kadim esnafıdır. Yani 50-60 yıllık esnafıdır. Oradaki dükkanlar artık oradaki işin hacmine cevap vermiyor. Bir tır tamircisinin dükkanı tırın girebileceği konumunda değil. Veya bir mermer ustası ile motor ustası yanyana. Mermer ustası mermeri kestiğinde toz gidiyor pistonun içine yerleşiyor. Pistonda da sıfır toz olması gerekiyor. Dolayısıyla böyle bir birini zedeleyen, bir birine engel olan bir yapıya dönüşmüş şu andaki Sanayi Sitesi. Onun daha modern iş guruplarına göre ayrıldğı, Oto Galericiler Sitesi'ne benzer mahiyette daha modern bir şekle gelmesini arzu ediyoruz. Bununla ilgili arazi çalışmamızı yapıyoruz ve süreç devam ediyor. Süreç devam ettiğinde komple burayı kaldıracağız. Motor tamircileri bir yere gidecek, yedek parçacılar bir yere gidecek, mermerciler ayrılacak, hepsi ayrı ayrı mesleklerine göre ayrılacak. Şu anda bulunduğu yere de İnşallah hedefimiz Kültürpark vari o bölgede güzel bir park yaparak hizmeti sunmaktır.
 
Zafran Mesire Alanı Yaşam Merkezi projeniz ne aşamada?
Zafran Mesire Alanı Yaşam Merkezi projesinin ihalesini yaptık, bitirdik, işbaşı ile yer teslimi yapıldı. 2017'nin Nisan ayında bitecek şekilde çalışmalar başladı. Hızla ilerliyor.
 
Hayvan Hastanesi projenizin açılışı ne zaman yapılacak?
Hayvan Hastanesi'ne 29 Ekim'de açmayı planlıyoruz. 29 Ekim'de Türkiye'nin en modern hayvan hastanelerinden birini açmış olacağız. Açıldığında göreceksiniz gerçekten çok modern bir hastane olacak. Ameliyathanesi ile, acil bakımı ile, Polikliniği ile ve hayvan barınakları ile çok özel bir hastane yapıyoruz. Dolayısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açılışını yapacağız.
 
2 yıl içerisinde neler yapmayı başardınız? Elazığ'a ne kazandırdınız?
Çok yoğun çalışıyoruz. İnanın ben kendimi takip etmekten yoruluyorum. Hayat böyle bir şey. 2 yıl öncesine göre 2 yıl sonra Elazığ çok daha farklı bir noktada. Çok daha iyi bir noktada. Biz planlı ve programlı yürüyoruz. Acele etmiyoruz ama başka şehirlerin 10 yılda yaptığını da planlı olarak 2 yılda yapıyoruz. Mesela önceki hafta İstanbul'da akıllı kentler toplantısına gittiğimde bir grup işadamı ile görüştük. Dediler ki; 'Başkanım size çöpten enerji testini yapalım.' Ben de dedim ki; 'Pazar günü biz açılışını yapıyoruz.' Hayret ettiler. Yani 2 yılda bir belediyenin çöpü enerjiye çevirmiş olabilmesi, ihalesini yapmış olması, ihalenin bitmiş olması, yapımı bitmiş olması, testinin açılması  epeyi bir iştir. Ve biz Elhamdülillah yüzde 35 katkı payı alarak rekor kırıyoruz Türkiye'de. hem tesise para ödemedik hem 2 yıl gibi kısa bir sürede yaptık, hem oradan arazinin kirasını alıyoruz, üretilen ürünlerin yüzde 35'ini alıyoruz, çöpü düzenleme işini de onlara verdik.  Şehir için bu önemli bir kazanımdır. Hızlı gidiyoruz ama planlı ve programlı gidiyoruz. Bu planlarla ileride inşallah 5 yılın sonunda göreceksinizki Elazığ'da çok şeyi değiştirecek. Şuna şükrediyorum; benim seçim öncesi 23 projem vardı. 23 projenin 20'sini yaptım, bitti. 21'incisi ELBÜS olarak yakında ihaleye çıkacak. 22 eve 23 Harput vadi park ile  füniküler de Harput Vadi Parkı'n bir tarafı askeri arazi olduğundan dolayı çok fazla zorlamadık. Füniküler de ona bağlı olarak devam eden bir işlemdi. Sadece bu iki proje kaldı. 
 
Elazığlı vatandaşlara vermek istediğiniz bir mesaj var mı?
En kalbi duygularımla söylüyorum, Elazığ Türkiye'nin en güzel şehirlerinden bir tanesi. Güzel insanların yaşadığı bir şehir. Bunu kendimizi övmek için söylemiyorum. Yurtiçinde yurtdışında nereye gidersek gidelim, Elazığ'da dediğimiz anda 1-0 önde başlıyoruz. Elazığ'ın gücünü, Elazığ'ın değerlerini, Elazığ'ın güzelliklerini içinde olanlar çok idrak edemiyorlar. Dışarıdan bakanlar bunu daha iyi görüyorlar. Tüm esnafımıza, vatandaşlarımıza söylüyorum gelin gücümüzün farkında olalım. Bu şehri gücümüzü birleştirerek, güç birliği ile güzel bir noktaya getirelim. Daha iyi bir noktaya getirelim.
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@