ELAZIĞ'IN EKONOMİSİ İYİ YOLDA

Haber: Vedat Yetik - Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, 2019 yılında yaptıkları çalışmaları ve 2020 hedeflerini Günışığı Gazetesi'ne anlattı.

ELAZIĞ GÜNCEL 25.12.2019, 16:04 25.12.2019, 16:30 Günışığı Gazetesi
327

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Elazığ'da son yıllarda önemli yatırımlar yapıldığına dikkat çekerek, "Elazığ gerçekten hareketli bir il. İlin ekonomisi iyi gidiyor. Yatırımlar geliyor. Özellikle istihdama yönelik sektörler 6. bölge desteklerinden sonra buraya gelmeye devam ediyor. İlimizde sanayideki istihdam oranının 2020 yılında önemli bir şekilde artacağını düşünüyorum. Çünkü başlayan yatırımlar 2020 yılında faaliyete geçecek. Bu anlamda ilimiz için güzel gelişmeler oluyor." dedi.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Günışığı ve Yeni Ufuk Gazeteleri İmtiyaz Sahibi Mehmet Nafiz Koca'yı ziyaret etti.

Yoğunlu, ziyarette Fırat Kalkınma Ajansı'nın 2019 yılı çalışmalarını ve 2020 hedeflerini anlattı.

"İNSANLARIN SOSYAL, EKONOMİK REFAHINA KATKI VERECEK ALANLARA YOĞUNLAŞTIK"

Kurum olarak 2019 Yılında Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl illerinde, insanların sosyal, ekonomik refahına katkı verecek ve sonuç alınabilecek alanlara yoğunlaştıklarını belirten Yoğunlu; "Öncelikle bölgemizin turizm gelirinden zenginleşeceği, halkın, esnafın, ticari işletmelerimizin, şehirleşmemizin gelişeceğini öngördük ve turizmle ilgili çalışmalar yaptık. Öncelikle turizmle ilgili biz tanıtıma önem verdik. Buraya özel sektörü çekebilmek için gerek TURSAB'la gerekse Ortadoğu'dan acenteleri illerimizde konuk ettik. Burada kendi destinasyonlarımızı tanıtmış olduk. Tabi turizmin altyapısının da geliştirilmesi lazım. Bir taraftan da ajansımızın destekleriyle turizmin altyapısını tamamlamaya çalıştık. Bununla ilgili projeler yürütüyoruz." dedi.

"YENİ DESTİNASYONLAR OLUŞTURUYORUZ"

Turizme yönelik çalışmalar kapsamında yeni destinasyonlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Yoğunlu, "Elazığ'da en son Hazar Gölü'nde macera parkı, zipline çalışmamız oldu. Bu proje ile Hazarbaba'ya yakın, orayla entegre olabilecek yeni bir alan oluşturmuş olduk. Harput, şehir merkezi ve Keban'la ilgili de tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Tabi turizm sadece idari sınırlarla açıklanacak bir konu değil. Bu nedenle biz de bölgesel bir kurum olduğumuz için Malatya, Bingöl, Kemaliye, Diyarbakır'la entegre edebilecek rotalar üzerinde çalışıyoruz. İnşallah 2020 yılında diğer kurumlarımızla birlikte sayın valilerimizin öncülüğünde, turizm il müdürlüklerimizle, ticaret sanayi odalarımızla çalışmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"İMALAT SANYİİNE DESTEK VERİYORUZ"

FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, imalat sanayiinde faaliyet gösteren firmalara kurumsallaşma ve ihracat kapasitelerini attırmaya yönelik destekler verdiklerini de kaydetti.

Yoğunlu şu ifadelere yer verdi: "Elazığımız aynı zamanda bir sanayi kenti. Bu sene imalat sanayiine yönelik KOBİ'lere uyguladığımız proje teklif çağrısı vardı. Burada yeni ve yenilikçi ihracata gidebilecek ürünlerin geliştirilmesine yönelik mali destek uyguladık. Elazığ'da ayrıca yatırım ortamını geliştirmeye ve tanıtmaya yönelik de faaliyetler yürütüyoruz. Elazığ yatırım ortamı hususunda bir çok şehirden çok önde. Sanayi alanları geniş. Altyapıları tamamlanmakta.  Bizler de ajans olarak altyapıları tamamlamak üzere sanayicilerimizin ve imalatçılarımızın ortak kullanım alanlarını oluşturmak, onların istihdamla ilgili süreçlerini tamamlamak anlamında organize sanayi bölgemizde, sayın valimizin öncülüğünde inovasyon prototipleme  merkezi oluşturduk. İnşallah 2020 yılının ilk aylarında açılışını gerçekleştireceğiz."

"NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRME MERNKEZİ OLUŞTURDUK"

Yoğunlu, sanayi sektöründe en önemli unsurun nitelikli personel olduğuna dikkat çekerek, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu yeni girişimcilerin oluşması için organize sanayi bölgemizin içerisinde nitelikli eleman yetiştirme merkezin oluşturduklarını kaydetti.

"HEDEFİMİZ İHRACAT YAPAN FİRMA SAYIMIZI ARTTIRMAK"

Elazığ'da imalat sektöründe üretilen ürünlerin ihraç edilmesine yönelik çalışma yaptıklarını belirten Yoğunlu, "2020 yılında da ihracatla ilgili hedeflerimize devam edeceğiz. İhracatta ilk hedefimiz ihracat yapan firma sayımızı arttırmak. Burada istihdamı da arttırmış olacağız. İkinci bir durum da mevcutta imalat yapan firmalarımızın ihracat rakamlarını arttırmaya yönelik katma değerlerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapacağız. İnşallah orta vadede hedefimiz ilimizde 500 Milyon Dolarlık ihracatı bulmak. Özellikle maden ürünleri dışındaki ihracatımızı arttırmayı da hedefliyoruz." dedi.

"TARIM ELAZIĞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

FKA'nın tarımsal projelere de desteklediğini aktaran Yoğunlu, "Tarım ilimiz için çok önemli. 2019 yılında tarıma yönelik faaliyetlerimizi yaptık, 2020 yılında da devam edeceğiz. Bölgemizde çok önemli bir mega yatırım var. SÜTAŞ'ın önemli büyük bir süt işletmesi ve buna bağlı olarak süt tesisiyle ilgili büyük bir yatırımı var. Bu bizim bölgemizde başta Bingöl, hatta büyük oranda Elazığ olmak üzere hayvancılıkla ilgili yatırımları arttıracaktır. Çünkü hazır bir pazar olacak. Biz hayvancılık başta olmak üzere tarımdaki diğer ürünlerin katma değerini arttırmaya çalışacağız. İnşallah Sayın valimizin önderliğinde diğer kurumlarımızla birlikte burada bir jeotermal kaynağımız, sera organize sanayi bölgesine dönüşecek. Onlarla birlikte çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

"FİDE MERKEZİ KURULACAK"

Sera organize sanayi bölgesinde fide merkezi kurulacağını ve ata tohumların tarıma kazandırılması için çalışma yapılacağını  vurgulayan Yoğunlu, "Seraların ihtiyaç duyacağı fidelerin yetiştirilmesi ve bölgeye dağıtılması anlamında bir fide merkezi, yine ata tohumlarımızın korunması bunların sürdürülebilir bir şekilde tarıma kazandırılması anlamında bir proje çalışmamız olacak. İnşallah Sayın valimizin önderliğinde diğer kurumlarımızla birlikte burada bir jeotermal kaynağımız, sera organize sanayi bölgesine dönüşecek. Onlarla birlikte çalışıyoruz. Orada bir de seraların ihtiyaç duyacağı fidelerin yetiştirilmesi ve bölgeye dağıtılması anlamında bir fide merkezi, yine ata tohumlarımızın korunması bunların sürdürülebilir bir şekilde tarıma kazandırılması anlamında bir proje çalışmamız olacak." açıklamasında bulundu.

"İLİN EKONOMİSİ İYİ GİDİYOR"

Elazığ'ın ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yoğunlu, şunları söyledi: "İlimiz gerçekten hareketli bir il. İlin ekonomisi iyi gidiyor. Yatırımlar durmuyor. Özellikle istihdama yönelik sektörler 6. bölge desteklerinden sonra da buraya gelmeye devam ediyor.İlimizdeki sanayideki istihdam oranının 2020 yılında önemli bir şekilde artacağını düşünüyorum. çünkü başlayan yatırımlar 2020 yılında faaliyete geçecek. Bu anlamda ilimiz için güzel gelişmeler var."

"SAYIN VALİMİZİN BÜYÜK KATKILARI VAR"

Vali Çetin Oktay Kaldırım'ın Elazığ'a çok önemli katıklar sağladığına ifade eden Yoğunlu, "Sayın Valimiz ilimizin yatırım ortamının geliştirilmesi anlamında kamunun düzenleyici ve yönlendirici gücünü iyi kullanıyor, verdiği talimatlarla. Biz de kendilerinin talimatlarıyla hem yatırım ortamı tanıtımı hem de geliştirme anlamında çalışmalar yürütüyoruz. Şehirler, artık şehirlerle rekabet içerisinde. Nereye gideceğini bilmesi gerekiyor şehirlerin. Çünkü kaynaklar kısıtlı. Öncelikli alanlarını belirleyen, odak alanlarını belirleyen iller 5-10 yıl içerisinde diğer illere göre daha fazla yatırım, daha fazla istihdam sağlamış olacak. Yaşam kalitesini daha fazla arttırmış olacak." ifadelerine yer verdi.

İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Elazığ'ın gerek iş gücü gerekse altyapı konusunda yatırıma elverişli bir il olduğuna dikkat çekerek, iş adamlarına yatırım çağrısında bulundu.

Yoğunlu, şunları kaydetti: "Elazığ özellikle istihdam odaklı sektörlerde Türkiye'deki en avantajlı illerden bir tanesi. Artık batı bölgelerimizde istihdam ağırlıklı sektörlerle ilgili yatırımı devam ettirmek mümkün değil. Hizmet sektörü çok geliştiği için oralarda tekstil ve konfeksiyon sektörü gibi alanlara nitelikli eleman bulmak çok zor. Bizim burada nüfusumuzun yarısı neredeyse genç nüfustan oluşuyor. Kadınlarımız çalışmaya hazır. Ben yatırımcıları  6. bölge desteklerinden yararlanmaya davet ediyorum. Yatırım döneminde de en önemli şey bürokrasi maliyeti. Burada yatırımcılarımız ilimize geldiği zaman kesinlikle bürokratik maliyetleri olmayacak. Burada sayın valimizin başkanlığında, kalkınma ajansı ve yatırım destek ofisi marifetiyle yatırımcıların yatırıma karar verdikleri andan itibaren bütün süreçleri takip ediliyor. Valimiz, belediye başkanımız, ticaret odalarımız, siyasilerimiz de bunların önünü açmaya yönelik çok önemli çalışma yapıyor. Şehrin tüm kurumları yatırım odaklı. Yatırımı kolaylaştıran, hızlandıran işlevler görüyorlar. Ben Elazığ'a yatırıma gelenlerin kısa ve orta vadede kazanıp buraya diğer yatırımları tavsiye edeceklerini düşünüyorum."

"20 MİLYON LİRA FİNANS DESTEĞİ SAĞLANDI"

Fırat Kalkınma Ajansının 2019 yılında özel sektör yatırımlarına ilişkin 20 Milyon Lira finansman desteği sağladığını aktaran Genel Sekreter Abdulvahap Yoğunlu, "Kalkınma Ajanslarının amacı bölgesel gelişimi bölgedeki kurumlarla birlikte yapmak. Ama temel amaç buradaki sosyal, ekonomik refahı özel sektörün gelişmesiyle sağlamak. Bizlerin özel sektör ve kamuya yaptığımız tüm desteklerin temel amacı özel sektörün önünün açılması, özel sektörün ortak ihtiyaçlarının karşılanması, özel sektörün ihtiyaç duyacağı altyapı ve üst yapının karşılanması. Özel sektör tabi sadece ekonomik olarak da düşünmemek lazım. Özel sektörü bir ile çeken sosyal imkanlar ve yaşam kalitesi de oluyor. Bu bakımdan ajans olarak yaşam kalitesini arttırma, ticari altyapıyı geliştirme, sosyal alanda bazı çalışmalar yürütüyoruz. Özel sektöre devletimizin diğer kurumları doğrudan destek veriyorlar. biz de zaman zaman destek veriyoruz ama biz genel olarak özel sektörün kurumsal yapısını geliştirmeye yönelik çalışacağız." ifadelerine yer verdi.

GÜNIŞIĞI VE YENİ UFUK GAZETELERİNE TEŞEKKÜR

Kurumun çalışmalarının tanıtılmasında basın kuruluşlarının büyük rol aldığını belirten Yoğunlu, "Kalkınma Ajansı bölgesel gelişmeyi yerelde tüm kurumlarla birlikte belli projelerde çalışarak yapıyor. Bu paydaşlar içerisinde basın kuruluşlarının da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü basın gerek kamunun gerekse özel sektörün yaptığı yatırımların tanıtılmasında, bölgeye sağlanan imkanların tanıtılması hususunda çok önemli işlev görüyor. Bu noktada başta Sayın Nafiz Koca olmak üzere Günışığı ve Yeni Ufuk Gazetelerine teşekkür ediyorum." dedi.

Yorumlar (2)
Mete 2 yıl önce
Sizin tuzunuz kuru tabi. Attığınız yalanlara kendiniz bile inanmıyorsunuz.
muhittin aydın 2 yıl önce
he valla çok iyi yolda yoksa. inandınız mı
30°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 04:41
Güneş 06:03
Öğle 12:21
İkindi 15:48
Akşam 18:30
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@