"ELAZIĞ ÖNEMLİ BİR TARIM BÖLGESİ"

Elazığ STK Platformu, Kent Konseyi ve Şehir Meclisi tarım, hayvancılık, su ürünleri ve ormanlık alanlar için hazırladıkları deklarasyon çalışması ile ilgili ortak açıklama yaptı.

"ELAZIĞ ÖNEMLİ BİR TARIM BÖLGESİ"

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Elazığ Kent Konseyi ve Elazığ Şehir Meclisi bir araya gelerek tarımsal faaliyetleri öteye taşımak için tarımsal alanlarla ilgili 13 maddelik deklarasyon hazırladı.


* AKSUOĞLU; "Dünya Konjektörü Tarımla İlgili Bir Sıkıntıya Girecek"
Elazığ STK Platformu Dönem Sözcüsü Zafer Aksuoğlu düzenledikleri toplantının amacına değinerek, Elazığ’da tarımı önemsediklerini söyledi. Aksuoğlu, “Biz tarımı çok önemsiyoruz biliyorsunuz şuan dünyada stratejik ve liderlik sorunu haline geleye başladı dünyada tedarik zincirleri bozulmaya başladı malumunuz Rusya Ukrayna savaşı iki ülke tek başına dünyadaki buğdayın %60’ını ihraç eden ülkelerdi. Görünüyor ki dünya konjektörü tarımla ilgili bir sıkıntıya girecek biz buna dikkat çekmek adına hem de şehrimizin tarım potansiyelini geliştirme bu alanda neler yapılabilir noktasında üyemiz olan çiftçiler olsun dernekler olsun birkaç yıldır çalışmalar yapıyorduk birkaç yol kat edebildik” dedi.

*SEPTİOĞLU; " KÖY ARTIK FAKİRLERİN DEĞİL ZENGİNLERİN OLDU"
Elazığ'ın önemli bir tarım bölgesi olduğunu ifade eden Elazığ Kent Konseyi Başkanı Av. Rüstem Kadir Septioğlu;“ Önceleri Sanayi çok öne çıkmıştı tarım geri planda tutuldu kent ön planda tutulurdu köy geri planda kalırdı. Bir ülkenin gelişmiş düzeyini ölçerken ne kadar sanayileşmiş ne kadar kentte yaşayan nüfus var diye değerlendirirlerdi son yeni yüzyılda bu terse döndü tarım daha öne geçti köylerde yaşamak daha sağlıklı ve doğal olduğu için daha da zenginlerin eline geçen şeyler oldu. Köy artık fakirlerin değil zenginlerin olsun. Elâzığ’ımızda hala bu bilinç uyanmadığı için köylerimizin çoğu boş durumdadır. Burada tabiki yanlış planlamalar özelliklede TOKİ’lerin katkısı büyüktür. Tarımıza köylerdeki nüfus küçüklüğünden dolayı yakınırken bunu belirtmek lazım.” diye konuştu.

 

DEMİRBAĞ; " TARIM VE HAYVANCILIK SAHİP ÇIKILMADIĞINDA UNUTULAN BİR SEKTÖR."
Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü Vedat Demirbağ ise,  Tarım ve hayvancılığın bu şehrin en önemli üretim sektörlerinden bir tanesi olduğuna dikkat çekerek; " Çok iyi şartlarda ilerleyen fakat belli dönemlerde de gerileyen sahip çıkılmadığında unutulan bir sektör. İstihdamın en yoğun olduğu sektör. Bizim ilimizin en büyük problemlerinden bir tanesi işsizlik işsizliği Elâzığ’da azaltabilecek sektörlerden sürdürülebilir sektörlerden bir tanesi tarım sektörü. Potansiyel olarak toprak kaynakları, su kaynakları iklimi, coğrafyası ve insan kaynakları olarak ele aldığımızda ilimiz hakikaten tarımsal üretimi istihdam yönünden ciddi bir potansiyele sahip.”dedi.

ASLAN; " BU SÜRECE DESTEK VERİYORUZ."

Çiftçider Başkanı Ergün Aslan ise, deklarasyon hayırlı olmasını diledi. Aslan, “Elazığ, içinde bulunduğu sıkıntılardan, sorunlardan çıkma noktasında dernek olarak yaptığımız çalışmalarda platformumuza ve burada bir araya gelen konseyimize şehir meclisimizin ortak çalışmasına katkı sunduk. İlimizin su ürünleri, hayvancılık, orman ve tarım alanındaki çalışanlarının sorunlarını bir dekrasyon metniyle ortaya koyduk biz de teknik olarak bu sürece destek veriyoruz ve takibi noktasında da katkılarımızı sunacağız memleketimize hayırlı olsun.” Dedi.

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Kent konseyi ve Şehir meclisi Elazığ’ın tarım alanları ile ilgili deklarasyonu şöyle;

Tarım Deklarasyonu; İlimizde binlerce kişinin iştigal alanı olan tarım ve hayvancılık faaliyetlerini bir adım öteye taşımak adına tarımsal alanlarımızla (Tarım, Hayvancılık, Su ürünleri ve Orman) ilgili aşağıda yazılı bulunan 13 maddelik deklarasyonu hazırlama ihtiyacı hasıl olmuştur.

1- Hint Keneviri Ekim izni bakanlık iznine bağlı olup iktidar partisi vekillerinin bu konuda destekleri alınmalı, kooperatiflere ve üretici birliklerinin kurulması desteklenerek tarımsal ürünlere entegre tesisleri İlimize kazandırılmalıdır. Katma değeri yüksek olan, bir çok sanayi dalının hammaddesini oluşturan ve üretimi yapıldığında ciddi manada istihdama katkı sunacak olan Kenevir ekiminin ülke genelinde biran önce hayata geçirilmesi, güvenlik ve ekoloji anlamında kenevir ekimine uygun olan Elazığ ilimizin mutlak suretle kenevir ekim bölgeleri arasında yer alması sağlanmalıdır. Bu süreç tekstil alanında atılımlarımızı da hızlandıracaktır, Tarımsal Araştırma Enstitütüleri İlimize kazandırılmalıdır.

3- Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kullandırdığı desteklerinden ilimizin şartları göz önünde bulundurularak maksimum düzeyde üreticilerimiz faydalandırılmalıdır, Özellikle önceki yıllarda yapılan hibe tohum destekleri yanında alternatif tarımsal ürünlerin ilimizde yetiştirilmesine desteklenmesi için toprak mahsülleri ofisi tarafından ön alım garantisi verilmelidir.

4- Deprem ve akabinde korona virüsü salgınından dolayı üretimleri sıkıntıya girmiş olan Çiftçilerin, Sosyal Yardımlaşma, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri vs. olan borçları silinmeli yada uygun koşullarda yapılandırılmalıdır. Çiftçinin üretimini devam ettirebilmesi için yeni sübvansiyonlu kredi paketlerinin acil olarak uygulamaya alınması gerekir.

5- ilimizde yapımı devam eden ( Uluova, Kanatlı, Kuzova ) sulama projelerinin biran önce hayata geçirilmesi ve bu çerçevede sulu tarıma geçişle birlikte köye dönüşlerin hızlandırılması sağlanmalıdır. Sulu tarımsal üretimde pompaj tesisleri rehabilitasyon edilerek GES tesisleri ile enerji maliyetleri düşürülmelidir.

6- İlimizde hem tarımsal hem de hayvansal ürünlerinin satılabileceği iki köylü pazarı kurulmalı, ve bu pazarlarda organik, iyi tarım uygulamaları gibi uygulamalara farklı alanlar verilmeli, ve üretimleri teşvik edilmelidir. Bu pazarlarda sadece üretici olanlar satış yapabilmelidir. Tarımsal ürün pazarları üreticiden tüketiciye direk ürünlerin kazandırılması açısından çok önemli, üreticinin kazanması ve ayakta kalmasına destek olur.

7- İç sularda en fazla alabalık üreten ve Türkiye birincisi olan ilimizde, sektörün önünü açmak ve gelişimini sağlamak amacıyla, İlimize çok acil bir perakende balık satış hali yapılmalıdır, Balık yetiştiriciliği yanında sadece balık üretimi ile kalınmamalı uzun vadede tüketiciye sunulacak alternatif balık ürünlerinin entegre tesislerde işlenerek pazara sunulacağı tesisleri şehre kazandırmak gereklidir.

8- İlimizde kooperatifçilik ve birlikte üretim modellemeleri desteklenmeli, bunların genel tabana, yani sistemin içindeki çiftçiyi kapsayacak şekilde yaygın bir oluşuma dönüşmesi sağlanmalıdır. Tarımsal üretimde örgütlü yetiştiricilik, üreticinin korunmasına ve ürettiği ürünün daha karlı pazara ulaşmasına sebep olacaktır. Üretici birlikleri ve kooperatifler önemli paydaşlar olmalıdır.

9- Tarımsal ürünlerin endüstriyel ürüne dönüştürülmesi için çalışmalar ve desteklemeler yapılmalıdır. Tarıma dayalı işleme, paketleme, depolama ve tarımsal yan ürünlerin üretimi için tarımsal entegre tesislerinin kurulması konusunda desteklemeler yapılmalıdır.

10- İlimizde bulunan sıcak su kaynaklarının (termal) biran önce tarımsal alanlarda kullanımına olanak sağlanmalıdır, Termal su bulunan bölgelerde tarıma dayalı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri oluşturulmalıdır.

11- İlimizde ilgili sektörlere, ihtiyaç duyduğu bilimsel ve kamu desteğinin sağlanması için, Valiliğimiz himayesinde, kamu, üniversite, sanayii işbirliği merkezi kurulmalı ve tarımsal alanlardaki üç bölüme de hizmet etmesi sağlanmalıdır, bu çalışma ülkemizde rol model olabilecek bir proje hüviyetindedir. Bütün paydaşların temsil edildiği sektöre bir danışma gurubu kurulmalıdır.

12- Hayvancılığın gelişmesi için mera ve yaylaların muhtarların ve köylülerin himayesinden çıkartılıp Bakanlık yada Valilik eliyle hayvancılık yapan üreticilerin hizmetine sunulmalıdır. Bu uygulama ile girdi maliyetleri düşürüldüğünden üretici kazancı artacağı gibi tüketicinin daha ucuz et tüketmesi sağlanmış olacaktır.

13- Köykent vs, ismi ne olursa olsun, köye dönüş projeleri ilimizden başlatılmalıdır. Yaşadığımız bu sıkıntılı süreçlerde gösteriyor ki, bizim koruyup güçlenmesini sağlamamız gereken alanlardan birisi de tarımsal sektörlerdir. Özellikle dünya genelinde yaşanan pandemi salgını gıda arzının ne kadar önemli ve stratejik bir sektör olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bizimde Tarım ve hayvancılık kenti olan verimli topraklara ve ovalara sahip olan ilimizde gıda hammaddesi olan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretiminde hak ettiğimiz yeri almamız ve yol haritamızı çıkarmak için tüm paydaşlarla birlikte hareket edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bölge illerle rekabet edebilmek için planlı ve doğru üretim tercihleri için gerekli tedbirler alınmalıdır, toprağın tarım dışı kullanımı önlenmelidir, tarımsal getirisi yüksek rekabet gücü olan ürünlerin yetiştirilmesi teşvik edilmelidir.


 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 15 27
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Altınordu 15 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@