"ELAZIĞ ÖNEMLİ BİR TARIM BÖLGESİ"

Elazığ STK Platformu, Kent Konseyi ve Şehir Meclisi tarım, hayvancılık, su ürünleri ve ormanlık alanlar için hazırladıkları deklarasyon çalışması ile ilgili ortak açıklama yaptı.

"ELAZIĞ ÖNEMLİ BİR TARIM BÖLGESİ"

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Elazığ Kent Konseyi ve Elazığ Şehir Meclisi bir araya gelerek tarımsal faaliyetleri öteye taşımak için tarımsal alanlarla ilgili 13 maddelik deklarasyon hazırladı.


* AKSUOĞLU; "Dünya Konjektörü Tarımla İlgili Bir Sıkıntıya Girecek"
Elazığ STK Platformu Dönem Sözcüsü Zafer Aksuoğlu düzenledikleri toplantının amacına değinerek, Elazığ’da tarımı önemsediklerini söyledi. Aksuoğlu, “Biz tarımı çok önemsiyoruz biliyorsunuz şuan dünyada stratejik ve liderlik sorunu haline geleye başladı dünyada tedarik zincirleri bozulmaya başladı malumunuz Rusya Ukrayna savaşı iki ülke tek başına dünyadaki buğdayın %60’ını ihraç eden ülkelerdi. Görünüyor ki dünya konjektörü tarımla ilgili bir sıkıntıya girecek biz buna dikkat çekmek adına hem de şehrimizin tarım potansiyelini geliştirme bu alanda neler yapılabilir noktasında üyemiz olan çiftçiler olsun dernekler olsun birkaç yıldır çalışmalar yapıyorduk birkaç yol kat edebildik” dedi.

*SEPTİOĞLU; " KÖY ARTIK FAKİRLERİN DEĞİL ZENGİNLERİN OLDU"
Elazığ'ın önemli bir tarım bölgesi olduğunu ifade eden Elazığ Kent Konseyi Başkanı Av. Rüstem Kadir Septioğlu;“ Önceleri Sanayi çok öne çıkmıştı tarım geri planda tutuldu kent ön planda tutulurdu köy geri planda kalırdı. Bir ülkenin gelişmiş düzeyini ölçerken ne kadar sanayileşmiş ne kadar kentte yaşayan nüfus var diye değerlendirirlerdi son yeni yüzyılda bu terse döndü tarım daha öne geçti köylerde yaşamak daha sağlıklı ve doğal olduğu için daha da zenginlerin eline geçen şeyler oldu. Köy artık fakirlerin değil zenginlerin olsun. Elâzığ’ımızda hala bu bilinç uyanmadığı için köylerimizin çoğu boş durumdadır. Burada tabiki yanlış planlamalar özelliklede TOKİ’lerin katkısı büyüktür. Tarımıza köylerdeki nüfus küçüklüğünden dolayı yakınırken bunu belirtmek lazım.” diye konuştu.

 

DEMİRBAĞ; " TARIM VE HAYVANCILIK SAHİP ÇIKILMADIĞINDA UNUTULAN BİR SEKTÖR."
Elazığ Şehir Meclisi Dönem Sözcüsü Vedat Demirbağ ise,  Tarım ve hayvancılığın bu şehrin en önemli üretim sektörlerinden bir tanesi olduğuna dikkat çekerek; " Çok iyi şartlarda ilerleyen fakat belli dönemlerde de gerileyen sahip çıkılmadığında unutulan bir sektör. İstihdamın en yoğun olduğu sektör. Bizim ilimizin en büyük problemlerinden bir tanesi işsizlik işsizliği Elâzığ’da azaltabilecek sektörlerden sürdürülebilir sektörlerden bir tanesi tarım sektörü. Potansiyel olarak toprak kaynakları, su kaynakları iklimi, coğrafyası ve insan kaynakları olarak ele aldığımızda ilimiz hakikaten tarımsal üretimi istihdam yönünden ciddi bir potansiyele sahip.”dedi.

ASLAN; " BU SÜRECE DESTEK VERİYORUZ."

Çiftçider Başkanı Ergün Aslan ise, deklarasyon hayırlı olmasını diledi. Aslan, “Elazığ, içinde bulunduğu sıkıntılardan, sorunlardan çıkma noktasında dernek olarak yaptığımız çalışmalarda platformumuza ve burada bir araya gelen konseyimize şehir meclisimizin ortak çalışmasına katkı sunduk. İlimizin su ürünleri, hayvancılık, orman ve tarım alanındaki çalışanlarının sorunlarını bir dekrasyon metniyle ortaya koyduk biz de teknik olarak bu sürece destek veriyoruz ve takibi noktasında da katkılarımızı sunacağız memleketimize hayırlı olsun.” Dedi.

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Kent konseyi ve Şehir meclisi Elazığ’ın tarım alanları ile ilgili deklarasyonu şöyle;

Tarım Deklarasyonu; İlimizde binlerce kişinin iştigal alanı olan tarım ve hayvancılık faaliyetlerini bir adım öteye taşımak adına tarımsal alanlarımızla (Tarım, Hayvancılık, Su ürünleri ve Orman) ilgili aşağıda yazılı bulunan 13 maddelik deklarasyonu hazırlama ihtiyacı hasıl olmuştur.

1- Hint Keneviri Ekim izni bakanlık iznine bağlı olup iktidar partisi vekillerinin bu konuda destekleri alınmalı, kooperatiflere ve üretici birliklerinin kurulması desteklenerek tarımsal ürünlere entegre tesisleri İlimize kazandırılmalıdır. Katma değeri yüksek olan, bir çok sanayi dalının hammaddesini oluşturan ve üretimi yapıldığında ciddi manada istihdama katkı sunacak olan Kenevir ekiminin ülke genelinde biran önce hayata geçirilmesi, güvenlik ve ekoloji anlamında kenevir ekimine uygun olan Elazığ ilimizin mutlak suretle kenevir ekim bölgeleri arasında yer alması sağlanmalıdır. Bu süreç tekstil alanında atılımlarımızı da hızlandıracaktır, Tarımsal Araştırma Enstitütüleri İlimize kazandırılmalıdır.

3- Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kullandırdığı desteklerinden ilimizin şartları göz önünde bulundurularak maksimum düzeyde üreticilerimiz faydalandırılmalıdır, Özellikle önceki yıllarda yapılan hibe tohum destekleri yanında alternatif tarımsal ürünlerin ilimizde yetiştirilmesine desteklenmesi için toprak mahsülleri ofisi tarafından ön alım garantisi verilmelidir.

4- Deprem ve akabinde korona virüsü salgınından dolayı üretimleri sıkıntıya girmiş olan Çiftçilerin, Sosyal Yardımlaşma, Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri vs. olan borçları silinmeli yada uygun koşullarda yapılandırılmalıdır. Çiftçinin üretimini devam ettirebilmesi için yeni sübvansiyonlu kredi paketlerinin acil olarak uygulamaya alınması gerekir.

5- ilimizde yapımı devam eden ( Uluova, Kanatlı, Kuzova ) sulama projelerinin biran önce hayata geçirilmesi ve bu çerçevede sulu tarıma geçişle birlikte köye dönüşlerin hızlandırılması sağlanmalıdır. Sulu tarımsal üretimde pompaj tesisleri rehabilitasyon edilerek GES tesisleri ile enerji maliyetleri düşürülmelidir.

6- İlimizde hem tarımsal hem de hayvansal ürünlerinin satılabileceği iki köylü pazarı kurulmalı, ve bu pazarlarda organik, iyi tarım uygulamaları gibi uygulamalara farklı alanlar verilmeli, ve üretimleri teşvik edilmelidir. Bu pazarlarda sadece üretici olanlar satış yapabilmelidir. Tarımsal ürün pazarları üreticiden tüketiciye direk ürünlerin kazandırılması açısından çok önemli, üreticinin kazanması ve ayakta kalmasına destek olur.

7- İç sularda en fazla alabalık üreten ve Türkiye birincisi olan ilimizde, sektörün önünü açmak ve gelişimini sağlamak amacıyla, İlimize çok acil bir perakende balık satış hali yapılmalıdır, Balık yetiştiriciliği yanında sadece balık üretimi ile kalınmamalı uzun vadede tüketiciye sunulacak alternatif balık ürünlerinin entegre tesislerde işlenerek pazara sunulacağı tesisleri şehre kazandırmak gereklidir.

8- İlimizde kooperatifçilik ve birlikte üretim modellemeleri desteklenmeli, bunların genel tabana, yani sistemin içindeki çiftçiyi kapsayacak şekilde yaygın bir oluşuma dönüşmesi sağlanmalıdır. Tarımsal üretimde örgütlü yetiştiricilik, üreticinin korunmasına ve ürettiği ürünün daha karlı pazara ulaşmasına sebep olacaktır. Üretici birlikleri ve kooperatifler önemli paydaşlar olmalıdır.

9- Tarımsal ürünlerin endüstriyel ürüne dönüştürülmesi için çalışmalar ve desteklemeler yapılmalıdır. Tarıma dayalı işleme, paketleme, depolama ve tarımsal yan ürünlerin üretimi için tarımsal entegre tesislerinin kurulması konusunda desteklemeler yapılmalıdır.

10- İlimizde bulunan sıcak su kaynaklarının (termal) biran önce tarımsal alanlarda kullanımına olanak sağlanmalıdır, Termal su bulunan bölgelerde tarıma dayalı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri oluşturulmalıdır.

11- İlimizde ilgili sektörlere, ihtiyaç duyduğu bilimsel ve kamu desteğinin sağlanması için, Valiliğimiz himayesinde, kamu, üniversite, sanayii işbirliği merkezi kurulmalı ve tarımsal alanlardaki üç bölüme de hizmet etmesi sağlanmalıdır, bu çalışma ülkemizde rol model olabilecek bir proje hüviyetindedir. Bütün paydaşların temsil edildiği sektöre bir danışma gurubu kurulmalıdır.

12- Hayvancılığın gelişmesi için mera ve yaylaların muhtarların ve köylülerin himayesinden çıkartılıp Bakanlık yada Valilik eliyle hayvancılık yapan üreticilerin hizmetine sunulmalıdır. Bu uygulama ile girdi maliyetleri düşürüldüğünden üretici kazancı artacağı gibi tüketicinin daha ucuz et tüketmesi sağlanmış olacaktır.

13- Köykent vs, ismi ne olursa olsun, köye dönüş projeleri ilimizden başlatılmalıdır. Yaşadığımız bu sıkıntılı süreçlerde gösteriyor ki, bizim koruyup güçlenmesini sağlamamız gereken alanlardan birisi de tarımsal sektörlerdir. Özellikle dünya genelinde yaşanan pandemi salgını gıda arzının ne kadar önemli ve stratejik bir sektör olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bizimde Tarım ve hayvancılık kenti olan verimli topraklara ve ovalara sahip olan ilimizde gıda hammaddesi olan bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretiminde hak ettiğimiz yeri almamız ve yol haritamızı çıkarmak için tüm paydaşlarla birlikte hareket edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bölge illerle rekabet edebilmek için planlı ve doğru üretim tercihleri için gerekli tedbirler alınmalıdır, toprağın tarım dışı kullanımı önlenmelidir, tarımsal getirisi yüksek rekabet gücü olan ürünlerin yetiştirilmesi teşvik edilmelidir.


 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@