Elazığ TSO Meclisinde İlkler Yaşandı

Elazığ TSO Haziran Ayı Meclis Toplantısına Elazığ Belediye Meclis Üyeleri de katıldı

ELAZIĞ GÜNCEL 22.06.2014, 22:28 22.06.2014, 22:28
1608
Elazığ TSO Meclisinde İlkler Yaşandı

A.Hamit Kaya Başkanlığında toplanan Elazığ TSO Haziran ayı meclis toplantısı ilklere sahne oldu. Elazığ TSO ile Elazığ Belediye Meclis Üyeleri ilk kez bir meclis toplantısında bir araya gelirken, yine ilk kez Elazığ TSO Meclis toplantısı canlı yayınlandı.

Toplantıda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Belediyesi olarak kaldırım, temizlik ve park yapma dışında asli görevlerinin ilin kalkınma ve gelişmesi olduğunu ifade etti.

 

Kaya’dan Önemli Talepler…

Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ TSO Meclis Başkanı A.Hamit Kaya, Belediye Başkanı Yanılmaz’dan iş dünyası olarak beklentilerini sıraladı.

Kaya konuşmasında; “Meclis Toplantılarımızı; ilimiz yöneticileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, sivil toplum örgütü yöneticileri ve kanaat önderlerinin katılımı ile yapma geleneğimiz kapsamında, bugün Sayın Belediye Başkanımız Mücahit YANILMAZ aramızdalar.

Öncelikle, çok değerli zamanlarını ayırarak davetimize icabet ettikleri için, Odamız Meclisi adına, kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Seçimlerin ardından Meclis Üyelerimizle birlikte zatıâlinizi ziyaret etmiş ve hayırlı olsun temennimizi ve birlikte çalışma talebimizi iletmiştik.

O ziyarette, bizleri çok sıcak karşılamış ve yapmış olduğunuz konuşma ile tüm Meclisimizin ilimizin geleceğine güvenle bakmasına vesile olacak bir sinerji yaratmıştınız.

Söz konusu ziyarette, talep gelmesi halinde, Oda Meclis Toplantısına da seve seve katılacağınızı ifade ederek, hislerimize ve beklentilerimize tercüman olmuştunuz. Dolayısı ile bugün gerçekleştirmiş olduğumuz toplantımızın ilk adımı Belediye Meclisinde atılmıştı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak, iş dünyasının ve genel manada bizlere ulaşan, toplumun Yerel Yönetimlerden beklentileri hususunda, müsaadenizle kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Bu talep ve beklentilerimizin sadece yerel yönetimlerin sorumluluğunda olmadığını ve tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin de ortak bir kanaat ile sizlere yardımcı olması gerektiğinin de bilinci içerisindeyiz.

Ancak, sizlerinde sıklıkla ifade ettiği gibi, Yerel Yönetimler toplumun lokomotifidir. Sizlerin öncülüğünde ve girişiminde atılacak her adımda ve yapılacak çalışmalarda her zaman yanınızda olacağımızı ifade etmek istiyorum.

Sizlerden bu dönemde beklentilerimiz ana başlıklar itibarı ile şunlardır:

-Kentsel dönüşüm çalışmaları

-Yeni toplu konut alanları oluşturulması

-Kamu kurumlarının il merkezi dışına taşınması

-Kent içi ulaşım ve park sorunun çözümü

-Kapalı çarşı, buğday meydanı ve çevresinin restorasyonu

-Sektörel sanayi siteleri(mobilyacılar sitesi, inşaat malzemecileri sitesi, kuru gıdacılar toptancılar sitesi, matbaacılar sitesi, tır garajı, oto galericiler sitesi)

-Fuar alanı konusu

-İlimize yeni yatırımlar kazandırılması çalışmaları

-Harput’un ve sivrice’nin turizme kazandırılması için altyapı çalışmalarının tamamlanması

-Kaldırım işgalleri, seyyar satıcılar ve işportacılarla mücadele

-Kanalizasyon ve içme suları altapısının iyileştirilmesi

-Şehir merkezinde yeşil alan miktarının artırılması

 

Bu ana başlıklar içerisinde yer alan konulardan, bir kısmına çok süratli bir şekilde başladığınızı, bir kısmının da, zaten seçimler öncesi yaptığınız değerlendirme ve projeleriniz arasında olduğunu biliyoruz.

Malumunuz olduğu üzere, uzun yıllardan beri, ilimiz kamuoyunun gündeminde bulunan ve bir çok kurumun dosyaları arasında raflarda yer alan bu konuların, sizin döneminizde çözümü için, adım atılması ve atılacak her adımda, sizlerle birlikte olmak, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerinin ortak arzusudur.

Bu anlamda; kısa süre önce medyaya yansıyan bazı önemli çalışma ve girişimlerinizi takdirle karşıladığımızı ve Oda Meclisi olarak tam destek olduğumuzu burada ifade etmek istiyorum. Özellikle Çimento Fabrikası, Demiryolu güzergahı, yeni kent meydanı ile ilgili girişimleriniz her türlü takdirin üzerinde ve tüm halkımızın heyecan duyduğu çalışmalardır.

Elazığ adına başlamış bu yeni dönemde, Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile örnek olacak çalışmaların yapıldığı ve bir ilin 5 yılda nasıl değiştiği hikâyesinin, Ülke genelinde konuşulması ve ilimizin örnek alınması öncelikle ve tek beklentimizdir.

Bu düşüncelerle, sizlerin, Meclis Üyesi arkadaşlarımın ve tüm halkımızın Ramazan-ı Şeriflerini şimdiden kutlar, Meclisimize katılımınız nedeniyle duyduğumuz büyük memnuniyeti ve teşekkürlerimi arz eder, saygılar sunarım” dedi.

 

Şekerdağ: Tek önceliğimiz ilimizin kalkınması

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ’da yaptığı konuşmada Oda olarak tek önceliklerinin ilin kalkınma ve gelişmesi olduğunu belirterek, “Sayın Başkanım, bugün gerçekten Oda olarak ilkleri yaşıyoruz. Belediyemizin çok değerli Meclis üyelerini, Odamız Meclisinde sizlerle birlikte ağırlamaktan duyduğumuz büyük memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Odamız 1920 yılında kurulmuş ve gerçekten toplum içerisinde hep saygın bir yer edinerek bugünlere gelmiştir. İlimizde TÜİK verilerine göre 23 bin civarında işletme bulunmakta bunların yaklaşık 6 bin 500’ü Odamız üyesi olarak faaliyet göstermektedir. Elazığ TSO ilimiz meslek örgütü ve iş dünyasının çatı örgütü olarak bu şehre hizmet vermekte ve ilimiz kalkınma ve gelişmesini kendine vazife edinmiştir. Bu anlamda biz ilin hak ettiği noktaya gelmesi için topu sadece Belediyemize atmak yerine sizlerle bu süreçte birlikte hareket etme azminde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. İlimizin biraz önce izlemiş olduğumuz tanıtım filminde olduğu gibi gerçekten çok önemli potansiyelleri ve avantajları var. Biz bu avantajları ilimiz istihdamına, ihracatına ve kalkınmışlığına yönlendirmek istiyoruz. Halen ihracatımız 250 milyon dolar seviyesinde. İşsizlikte ülke genelinde ilk sıralardayız. Bunu tersine döndürmek için sizlerle birlikte ne gerekiyorsa yapma kararlılığı içerisinde tüm meclisimizle birlikte hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu düşüncelerle şahsınızda tüm Belediye meclis üyelerine katılımları için teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

 

Yanılmaz: Elazığ’ı hep birlikte kalkındıracağız…

Elazığ TSO Meclis toplantına katılmakla çok büyük bir heyecan yaşadığını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Elazığ adına hep ilklerden bahsettik. Bugün benim için gerçekten çok güzel ve anlamlı bir gün. 30 Mart seçimlerinden önce hep ifade etmiştim. Biz seçilirsek sadece kaldırım, temizlik, park yapmayacağız ilin kalkınma ve gelişmesi de bizim asli işimizdir demiştik. Bugün kalkınma ve istihdamın gerçekleştirildiği bir merkezde değerli işadamlarıyla birlikte olmak beni ziyadesiyle mutlu etmiş ve heyecanlandırmıştır. İlin kalkınma ve gelişmesine yön veren bir kurum olarak, sizlerin gece gündüz bu ilin kalkınma sürecine nasıl ivme kazandırırım düşüncesinde ve fikir tealisinde olduğunuzu biliyorum. Ama inanın bizler de sizler gibi düşünüyoruz. Kurumlarımız ve görevlerimiz ayrı olabilir ancak kalplerimiz aynı ortak payda için atıyor. Bu nedenle bugün bütün Türkiye, Avrupa, Asya ve yayının ulaştığı tüm coğrafya örnek bir toplantıya şahitlik ediyor. Bu toplantının en büyük özelliklerinden biri işte budur. Yani ilin kalkınma ve gelişmesi noktasında oluşmuş olan ortak kanaat ve iradenin bir araya gelmesidir. İzlemiş olduğumuz tanıtım filminde ilimizin gerçekten çok büyük avantajları var. Bir başka avantajımız ise beşeri sermayemiz. Nedir bu derseniz. Elazığlılar birbirlerine çok tutkundur. Birbirimiz için canımızı verebiliriz. Bunu yapabilecek çok az şehir vardır. Ancak baktığımız zaman bu büyük gücü ekonomik işbirliklerinde yeterince yansıtamadığımıza şahit oluyoruz. İşte bu toplantı belki bir ilk olarak bu müşterekliklerinde oluşmasına ilk adım olacaktır. Bugün il dışından gelen yaklaşık 20 kişilik işadamı heyetini ağırladım. Elazığ’ın her köşesini gezdirerek il hakkında detaylı bilgiler ve sunular yaptım. Ve kendilerine ilimize yatırım yapmaya değil burada kazanmaya davet ettim. Belediye olarak, Sayın Valimiz, Sayın Ticaret Odası başkanımızla ilimiz adın her platformda bir araya gelmekte ve koşturmaktayız. İlimizde bu anlamda önemli bir birliktelik ve ortak kanaat oluştu. Elazığ Kalkınma Kurultayı bu anlamda ilimiz adına çok önem taşıyor. Ankara, İstanbul ve Elazığ’da iş dünyası ile kurultay vesilesiyle bir araya geliyoruz. İlimiz adına bu sürecin çok iyi sonuçlar vereceğine inanıyorum.

Sayın Meclis üyeleri, Elazığ Belediyesini 4 duvar arasında idare etmeyeceğimizi her zaman söyledim. İşte bu nedenle burada sizlerleyiz. İş dünyasının önünde hangi kurumda, hangi bürokratik engel var ise gücümüz yettiğince ortadan kaldırmaya kararlıyız. Siz işadamlarımızın bu anlamda her zaman yanınızdayız. Bizlerden randevu alarak zaman kaybı kesinlikle yaşamayınız. Çünkü iş dünyasının zaman kaybına tahammülü yoktur. Kapımız her zaman sizlere randevusuz açıktır. Sizlerin vasıtasıyla kaldırım işgallerini bitiren ve bunu kararlıkla sürdüren tüm esnaf kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum ve yine bu toplantı vesilesiyle tüm halkımıza bir çağır yapmak istiyorum. Öncelikle ilimizi temiz tutalım. İkinci olarak da bu şehirde yaşıyorum, bu şehirde harcıyorum ve bu şehirde kazanıyorum sloganlarına sahip çıkalım. Bizleri ekranları başlarında izleyen yurt içi yurt dışı tüm vatandaşlarımızı da ilimize yatırıma davet ediyorum. Belediye olarak, Ticaret ve Sanayi Odamızla birlikte her zaman yanlarındayız. Bu vesile ile, sizlerin ve tüm halkımızın yaklaşmakta olan Ramazan ayını tebrik ediyor, Bayramlara erişmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Elazığ TSO ve Belediye Meclis Üyeleri görüş ve önerilerini paylaştılar.

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 52
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Galatasaray 23 28
14. Kasımpaşa 23 27
15. Göztepe 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 23 44
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 19 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 49
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Real Sociedad 20 33
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Rayo Vallecano 20 31
9. Valencia 22 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Elche 22 25
15. Granada 22 24
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@