banner74

ELAZIĞ’A NEDEN BAKAN YOK?

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’da olmasa, Elazığ’ın sorunlarından kimse haberdar olamayacak.

ELAZIĞ GÜNCEL 11.02.2021, 15:20 Günışığı Gazetesi
1312
ELAZIĞ’A NEDEN BAKAN YOK?

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Bundan önceki tüm hükûmetler döneminde de mutlaka Elazığlı bir bakan olurdu.  AK PARTİ hükûmetleri döneminde ise bakanlık verilmeyen tek il Elazığ oldu”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, çevre illere bakanlık verildiği halde AK PARTİ iktidarı döneminde Elazığ'a bakan verilmediğini ifade ederek, “Elâzığ AK PARTİ'nin kurulduğu tarihten bugüne kadar şartsız ve koşulsuz AK PARTİ'ye sürekli destek veren bir il. İşte ben seçilinceye kadar sürekli 5 milletvekilinin 5'i AK PARTİ'de; İl, belde, ilçe ve şehir merkezi olmak üzere toplam 20 belediyenin 15'i sürekli AK PARTİ'de. AK PARTİ'nin bölgede en güçlü olduğu illerden biri ve Elâzığ halkı on dokuz yıldır sürekli AK PARTİ'ye bölgede en fazla destek veren il olduğu hâlde ne yazık ki Hükûmetin uygulamalarından, yatırımlarından, siyasi tercihlerinden yeter ölçüde karşılık almış bir il değil. Bunu şöyle açıklamak isterim: Bölgede Elâzığ dışındaki çevre tüm illerimizde her dönem bakanlar çıktı AK PARTİ'den. Malatya'dan bakanımız çıktı. Sivas'tan bakan çıktı, Erzincan'dan bakan çıktı, Diyarbakır'dan bakan çıktı. Gaziantep'ten, Maraş'tan, Van'dan yani bölgenin tüm illerinden AK PARTİ'nin bakanları atandı ama Elâzığ'dan hiç bakan atanmadı ve şöyle: Bundan önceki tüm hükûmetler döneminde de mutlaka Elâzığlı bir bakan olurdu. Nasıl olurdu? CHP hükûmetleri döneminde CHP'nin bakanı vardı. 1980 sonrası Anavatan Partisi iktidar oldu, Elâzığ milletvekilleri arasından Anavatan Partisinden bakan oldu. Doğru Yol Partisi iktidar oldu, Doğru Yol Partisi milletvekilleri arasından Elâzığ milletvekili bakan oldu. Refah Partisi iktidar oldu, Refah Partililer arasından Elâzığ milletvekili bakan oldu. Yani bakanlık verilmeyen tek il Elâzığ, AK PARTİ hükûmetleri döneminde oldu.” diye konuştu.

“ELÂZIĞ'DA GERÇEKTEN MAĞDURİYET VAR”

Milletvekili Erol konuşmasında Elazığ’ın beklentilerinin karşılanmadığını ifade ederek, AK PARTİ Gurup Başkan vekiline çağrıda bulunarak, CHP’nin 30 milletvekili ile Elazığ’a gittiğini, AK PARTİ’nin 100 milletvekili ile gitmesini istediğini belirterek, “Bunu niye anlatıyorum? Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız Mecliste bir konuşma yaptı grup toplantısında, grup salonunda. Elâzığ'daki hizmetlerle ilgili Sayın Genel Başkanımızı Elâzığ'a davet etti. "Git Elâzığ'ı gör, oradaki hizmetleri gör." Ama biz bundan yirmi gün önce, Cumhuriyet Halk Partili 30 milletvekili Elâzığ'a gittik. Elâzığ'da yaşanan sorunları, sıkıntıları, depremden kaynaklı mağduriyetleri yerinde gördük ve bir rapor hazırlayarak Elâzığ kamuoyunun, Meclis kamuoyunun, Türkiye kamuoyunun bilgisine sunduk. Şimdi, ben buradan AK PARTİ Grup Başkan Vekiline bir çağrı yapıyorum: Sanıyorum ki Elâzığ halkının beklentileri, talepleri, sorunları, depremden kaynaklı yaşadıkları mülkiyet haklarıyla ilgili hak kayıpları herhâlde, yeteri derecede hâlâ anlaşılmış değil. Biz on beş gün önce 30 milletvekiliyle gittik… Ama buradan AK PARTİ Grup Başkan Vekiline şu çağrım var: Eğer sizin yüreğiniz yetecekse, yalnızca protokol gezilerine katılarak değil, Elâzığ'a gelin, 50 milletvekiliyle gelin, 100 milletvekiliyle gelin Gazi Caddesi'nde gezin, Rüstem Paşa'ya gidin, Mustafa Paşa'ya gidin, Abdullah Paşa'ya gidin, konteyner kentlere gidin, oradaki insanların mağduriyetini görün, Elâzığ'a aslında kimin gidip gidemeyeceğini de görün ve fark edin.” dedi.

“ELÂZIĞ KENDİ KADERİNE TERK EDİLMİŞ”

Gürsel Erol Elazığ’ın kendi kaderine terk edildiğini belirterek, “ Bakın, Elâzığ'da bir üniversitemiz var, üniversitemiz Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri ama Elâzığ bir üniversite kenti değil, Elâzığ'da ovalarımız var ama Elâzığ bir tarım kenti de değil, Elâzığ'da organize sanayi bölgelerimiz var ama Elâzığ sanayi kenti de değil, Elâzığ'da turizm potansiyeli olan yerlerimiz var, tarihî mirastan gelen Harput gibi Sivrice Hazarbaba Dağı, Hazar Gölü gibi, tarihî Palu gibi tarihe mal olmuş yerlerimiz var ama Elâzığ bir turizm merkezi de değil. Elâzığ kendi kaderine terk edilmiş, AK PARTİ'li iktidarlar döneminde hep şu bakış açısıyla bakılmış: Ya gitsek de gitmesek de ilgilensek de ilgilenmesek de kime oy verecekler, zaten bize oy verecekler. Ve doğru, vermişler, hakikatten vermişler ama artık tablo öyle değil. Bundan sonra bizim hedefimiz burada yalnızca Cumhuriyet Halk Partisinden seçilmiş tek milletvekili olarak burada oturmak değil, Millet İttifakı'ndan burada en az 3 milletvekiliyle oturmak. Sayın Müsteşarım, Sayın Genel Müdürüm. Size de bir çağrı yapmak isterim: Siz 50 milletvekiliyle gelin, ben de tek başıma geleyim, Gazi Caddesi'nin bir kaldırımında siz gezin, diğer kaldırımında ben gezeyim. Bakın, gerçekten bu halkın, Elâzığ halkının beklentilerine Elâzığ'ın sorunlarına AK PARTİ mi sahip çıkmış orada milletvekili olarak ben mi sahip çıktım? “diye konuştu

BENİM KONUŞMALARIM ELAZIĞ'IN MAĞDURİYETİNİ GÜNDEME GETİREN KONUŞMALARDIR”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Meclisteki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elazığ’a gelişinde protokolde karşıladığını ifade ederek, İller arasında ayrımcılık yapılmaması gerektiğini söyledi. Erol konuşmasını şöyle sürdürüldü:” Geçen Sayın Cumhurbaşkanımız Elâzığ'a geldi, ben devlet protokolünde yerimi aldım ve Cumhurbaşkanını karşıladım. Devlet adamı kimliğiyle, sıfatıyla gelirse ben de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekili olarak devlet protokolünde olan yerimi alırım. Onun için, konuşmalarımı ciddiye alın. Benim konuşmalarım burada yalnızca eleştiri üzerine kurgulanan bir konuşma değil, Elâzığ'ın beklentilerini, mağduriyetini gündeme getiren konuşmalardır.”

“GİRESUN’A VE İZMİR’E HİBE ELAZIĞ’A KREDİ VERİLDİ”

 Giresun ve İzmir’de yaşanan felaketler sonrasında Giresun’a ve İzmir’e  hibe verildiğini Elazığ’a ise kredi verildiğini vurgulayan Erol, “Şimdi, Elâzığ'a nasıl farklı davranırız, birkaç örnek vereceğim. Giresun'da sel baskını oldu, İzmir'de deprem oldu, oralardaki esnaflara 50 bin lira hibe verildi. Doğru mudur? Evet, son derece doğrudur; doğru bir iş yapıldı ama Elâzığ'daki deprem mağdurlarına, esnafa 50 bin lira kredi verildi. Şimdi, Anayasa'nın eşitlik ilkesine göre, yurttaşlar arasında ayrım yapamazsınız. Giresun'da, İzmir'de verdiğiniz 50 bin lira yardım, hibe doğru bir karar karardır. Peki, Elâzığ'da niye kredi verdiniz, Elâzığ'da da hibe verseydiniz? Giresun'un bir ilçesinde sel baskını oldu, Giresunspor'a yardım amacıyla, sosyal hayat devam etsin diye, 25 milyon lira yardım ettiniz. Doğru mudur? Evet, doğrudur, keşke imkânlar olsa 50 milyon verseydiniz. Peki, tarihe mal olmuş Elazığspor şu anda kapanma riskiyle karşı karşıya. Binali Bey Sayın Başbakanken Başbakanlık sıfatıyla geldi, Elâzığ PTT Meydanı'nda "Elazığspor'un fahri başkanı benim." dedi "Elazığspor'un bütün sorunlarını ben çözeceğim." dedi ama seçim bitti, her şey bitti. Daha bundan on beş gün önce, Sayın Cumhurbaşkanının geldiği dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanımıza talimat verildi "Elazığspor'a sahip çıkın." diye ama yine, Sayın Cumhurbaşkanı gitti, Bakan gitti, her şey bitti.”dedi

“GİRESUN'DA ESNAFA NE VERDİYSENİZ, İZMİR'DE ESNAFA NE VERDİYSENİZ ELÂZIĞ'A DA AYNISINI İSTİYORUZ”

  Giresun ve İzmir esnaflarının yararlandığı haklardan Elazığ esnafının da yararlanması gerektiğini kaydeden Erol, “Şimdi, iller arasında, vatandaşın mağduriyetleri arasında, beklentileri arasında hükûmet farklı davranamaz. Hükûmet bir ile farklı, diğer ile farklı davranamaz. Hükûmet bir taraftaki mağdura farklı, diğer taraftaki mağdura farklı davranamaz. Giresun'da esnafa ne verdiyseniz, İzmir'de esnafa ne verdiyseniz Elâzığ'da da aynısını istiyoruz. Giresunspor'a ne verdiyseniz, Elazığspor'a aynısını istiyoruz. Malatya'ya ne verdiyseniz, Sivas'a ne verdiyseniz, Diyarbakır'a ne verdiyseniz, Bingöl'e ne verdiyseniz, Erzincan'a ne verdiyseniz, Maraş'a ne verdiyseniz, Antep'e ne verdiyseniz, Van'a ne verdiyseniz… Bakanlık verdiniz. Ben muhalefet partisinin milletvekili olarak diyorum ki, eğer Bakanlar Kurulunda bir revizyon gündeme gelecek olursa Elâzığlı birisine de Bakanlar Kurulunda yer verin, yer verin ki bugüne kadar çözülmeyen sorunların çözümüne katkı versin. Ben bu kadar açık, net konuşuyorum. Yoksa, şunu ifade ediyorum: Elâzığ'la, Elâzığlılarla dalga geçmeyin, Elâzığlılar, bakın, Elazığlılar kendi duygularıyla, kendi gelecekleriyle, umutlarıyla dalga geçeni hayatı boyunca affetmez.” diye konuştu

“BİR BUÇUK DAKİKALIK ZAMAN TASARRUFU İÇİN KAMU BÜTÇESİNDEN NE KADAR HARCANDI?”

Gürsel Erol Elazığ’a bir fabrika dahi yapılmadığını, hükümetin yaptığı tünel ve köprüyü Elazığ’a yatırım olarak yansıttığını ifade ederek, “ AK PARTİ'li milletvekillerini Elâzığ'a davet ediyorum, gelin, hem oradaki vatandaşın çaresizliğini, umutsuzluğunu, beklentisini görün hem de "Elâzığ'da gerçekten bu vatandaşa biz ne yapmışız, bu Elâzığ'a biz ne yapmışız?" diye görün. Elâzığ'da yapılan bir tek fabrika yok on dokuz yıl içerisinde… Sayın milletvekilim var mı, siz de komşu ilimizin milletvekilisiniz? Bir tane fabrika yok. Yatırımlar var mı? Evet, Elâzığ'da yatırımlar var, kamu yatırımları var ama kamu yatırımları ne yatırımları? Kamu yatırımları, üretim değerleri üzerinden istihdam alanı yaratacak yatırımlar değil, ne yatırımları? Kömürhan Köprüsü, Kömürhan Tüneli, bu yapılması gerekli olan bir yatırım mı? Kısa vadede hayır, uzun vadede evet. Kısa vadede önceliğimiz ne? Önce ovalarımızın sulanması, önce tarımın canlandırılması, istihdamın yaratılması gerekiyor. Peki, Kömürhan Köprüsü'yle Kömürhan Tüneli ülke ekonomisine ve seyahat edenlere zaman olarak ne kazandırdı? Bir buçuk dakika, zaten o yol duble yol, duble yol, bir buçuk dakika. Bir buçuk dakika zaman tasarrufu için kamu bütçesinden ne kadar harcandı?”

“KAMU BÜTÇESİNDEN 800 MİLYON PARA HARCANDI”

Elazığ’ın yatırım bekleyen birçok alnı bulunmasına karşın 800 milyon liranın Elazığ Malatya arasını sadece bir buçuk dakika kısaltan Kömürhan Köprüsü’ne harcandığını kaydeden Erol, “Bir buçuk dakikalık zaman tasarrufu için kamu bütçesinden 800 milyon para harcandı. Peki, bu 800 milyonu o tünele harcamak yerine Elâzığ'ın ovalarına, toprakla suyu birleştirip 70 bin Elâzığlıyı tarıma, üretime dâhil etseydiniz, Elâzığ ekonomisi canlansaydı, Elâzığ'da istihdam alanları yaratılsaydı daha iyi değil miydi? Yatırımlarınız nereye? Bölge müdürlüklerinin bina yapımına. Bakın, bir 2021 yatırımı da o. 2021 Yılı Yatırım Programı'na bakın, Yolların onarımı, kamu binalarının yapılması… Üretime dayalı bir anlayış, bir politika yok…”dedi

EROL AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ÇALIK’A ÇAĞRI YAPTI

 Konuşmasının sonunda AK PARTİ’li milletvekillerini Elazığ’a davet eden Erol, AK PARTİ Malatya Milletvekili  Öznur Çalık’tan oluşturulacak milletvekili heyetine başkanlık yapması için çağrıda bulundu “Son söz olarak şunu söylüyorum: Sayın Malatya Milletvekilim, komşu ilimin milletvekilisiniz, konuşmalarımı da dinliyorsunuz; heyetin başkanlığını da  siz yapın, o heyete ben de katkı vermek isterim. AK PARTİ'li milletvekillerini Elâzığ'a davet ediyorum.” ifadelerini kullandı

Yorumlar (13)
Gaggo 10 ay önce
Hayatım boyunca CHP den nefret eden biri olarak bu adamı gerçekten çok seviyorum. Allah razı olsun
Palu 10 ay önce
Mizim milet vekillerinde bakan olacak tip varmi
Nurali 10 ay önce
AKP'nin açılımı Aşırı Karadenizliler Partisidir. Türkiyenin bütün kaymağını Karadenizliler yiyor. Bizim saf ve temiz halkımızda bu AKPnin peşinden gidiyor. Yazıklar olsun.
gakko 10 ay önce
tesekkur edıyorum bır dahakı secımde sana oy vermek borcum oldu artık.
Cemil Gakgo 10 ay önce
Bizim hangi vekilimizde Bakan olacak kalite var. Tayyibin sayesinde adam olmuşlar adamım diye ortalıkta geziyorlar. Tek yaptıkları şey müteahhitlere ihale bağlamak.
Hakan 10 ay önce
Elazığa bilerek diz çöktürüldü, her seçim döneminde devamlı vekil sıralaması çapsızlardan oluştu kasten.
Korkut 10 ay önce
Sen varsın ya,Bize bakan kör lazım değil.Gören iş bitiren lazım.Sonra sana ne ki? Sanki iktidar olmuş Parti'nin elemanı gibi role soyunmak da nedir.Deprem yaşadık Devletimizin 3 bakanından ikisi üç ay,biri iki ay burada yattı kalktı,Allah razı olsun.Bize Vatanimiza bakan lazım ,şehirlere değil.Bazi kuş beyinliler,aklınca yönlendirme yapıp,kazanım peşinde.Hadi bas git şehrine.Senin gibi cahillere bu şehir prim vermez.
Umut 10 ay önce
Elazığ hakkettiğiyle yaşıyor. Ben böyle müslüman görünümlü menfaatçi bir halk görmedim.
Murteza 10 ay önce
3 sefer Bakan bir defa İktidar diye oku! sağ taraf üzerine yat,belki rüyanda chp yi iktidar olmuş,seni de bakan yapmış görürsün.İsine bak işine,cahil.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Namaz Vakti 28 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Rayo Vallecano 15 24
6. Real Betis 14 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Valencia 15 19
10. Osasuna 14 19
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 14 7
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@