ELAZIĞ’DA GES’LER TEPE iLLER ARASINDA

Elazığ’da 30000 m² alana kurulu GES’lerden 150 MW elektrik üretiliyor.

ELAZIĞ’DA GES’LER TEPE iLLER ARASINDA

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi EcoTron Genel Müdürü Ali Raşit Sipahi Elâzığ’da ki GES ler ile ilgili olarak

Günışığı Gazetesine yaptığı açıklamada, ülkemizde en verimli enerji üretimleri yapılan iller listesinde en tepelerde olduğunu söylemenin yanlış olmayacağını ifade etti.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi EcoTron Genel Müdürü Ali Raşit Sipahi, daha 10 yıl öncesine kadar varlığından habersiz olduğumuz GES’lerin yaşamımıza girdiğini belirterek, “Dünya üzerindeki hayatın kaynağı olan güneş, son yüzyılda yaşanan yüksek ivmeli teknolojik gelişimler ile birlikte alışılagelmiş faydalarının yanı sıra modern çağın en büyük ihtiyacı haline gelen elektrik enerjisinin de en güçlü kaynağı olma yolunda ilerlemektedir. 

Güneşten elektrik enerjisi üreten sistemlerin veriminin artması, üretim teknolojilerinin gelişmesi, maliyetlerin düşmesi ve bilinirliğin artması ile birlikte, çok değil 10 yıl önce varlığından bile habersiz olduğumuz güneş enerji panellerini yaşama alanlarımızda sık sık görmeye başladık. Ne şanslıyız ki, ülkemiz de, şehrimiz de güneş enerji sistemlerinin verimli bir şekilde çalışmak için ihtiyaç duyduğu bütün şartları fazlası ile sağlayan lokasyonlarda bulunuyor. Bu noktada basit bir örnek vermek gerekirse; 2019 itibarı ile güneşten en fazla yararlanan ülkeler sıralamasında Almanya, listenin en üstte yer alan ülkelerden biri. Almanya’da Kurulu olan güneş enerji sistemleri yılda ortalama 900 saat verimli bir şekilde enerji üretebilirken, ülkemizde bu süre 1700 – 2000 saatler mertebesinde. Çalışma süresi, güneşlenme ve güneşli gün sayısı gibi
kriterler söz konusu sistemlerin ürettiği enerji miktarını belirleyen en önemli unsurları. Bu bağlamda ülkemiz gerçekten çok büyük bir potansiyele sahip. Avrupa ve Türkiye arasında yaptığımız örneklemeyi, Türkiye ve Elazığ arasında da yaparak, ilimizin de ülkemizdeki diğer iller arasında, ülkemizde en verimli enerji üretimleri yapılan iller listesinde en tepelerde olduğunu söylesek yanlış bir konumlandırma yapmış sayılmayız. Elazığ hem yıllık sıcaklık ortalamaları, hem denizden olan yüksekliği ve hem de üzerindeki gökyüzünün – atmosferin berraklığı itibarı ile istenen şartları en yüksek seviyede sağlamakta.” Diye konuştu.


30000 m² ALANDA GES KURULU Ali Raşit Sipahi Türkiye’nin dışa bağımlılıktan kurtulup enerji devi haline gelmesinin önünü açacağını ifade ederek, “ Coğrafi şartlarımız her ne kadar son derece elverişli olsa da, enerji politikaları ve bürokratik süreçler noktasında kanun koyucular ve kurumlarımızın yapısal değişiklik ve iyileştirmeleri yapmalarının, ülkemizin kendi enerjisini üretme noktasında, dışa bağımlılığını azaltarak, bir enerji devi haline gelmesinin önünü açacaktır demekte de bir beis yoktur. Elazığ şehir merkezinde ve ilçelerinin uygun topraklarında sıklıkla görebileceğimiz GES’lerin Kurulu gücü 150 MW mertebelerindedir. Yaklaşık olarak 3000 m² lik yüz ölçüme yaklaşan GES sahalarından her yıl yüksek verimlilikte enerji üretmekteyiz. Türkiye’de lisanslı güneş enerjisi üretimi için yapılan EPDK tarafından yürütülen süreçlerde de ilk lisans ve geçici kabul alan santral de şehrimizde bulunuyor. Bütün bu bilgilerin ışığında Elâzığ’ımızın, ülkemizin hedeflediği milli enerji ve dışa bağımlılığın azalması için çizilen yol haritalarında çok güçlü bir noktada olduğu su götürmez bir gerçektir. Gerek arazi üzerinde, gerekse çatı üzerlerinde kurulan güneş enerji santralleri, önümüzdeki
yıllarda hızla yayılarak, hayatımızın içine daha fazla girecektir. Enerjinin üretildiği yerde tüketilmesi hem hatlarda yaşanan kayıpların önüne geçecek hem de tüketicilerimizin daha bilinçli bir forma kavuşmasına yardımcı olacaktır. Çok yakın bir gelecekte, cadde ve sokaklarımızda gördüğümüz içten yanmalı motorlu araçların yerini elektrikli araçlar alacaktır. Birçoğumuzun bir sonraki aracı muhtemelen elektrikli olacak.  İçinde bulunduğumuz yüz yıl dünya üzerindeki hayatın kabuk değiştirdiği ve bu değişimin de son derece hızlı olduğu bir çağ. Hem bireyler olarak bizlerin hem de ülkemizin bu değişime ayak uydurması zorunludur.” Dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER