Elazığ'da vatandaşlar döviz bürolarının önünde sıraya girdi

ABD Başkanı Trump'ın Türkiye ile ilgili tweet atması sonrası Dolar 6.80 zirvesine çıktı. Elazığ’da vatandaşlar Türk Lirası’na değer kazandırmak için Kuyumcular Çarşısı ve Döviz Bürolarının önünde sıraya girdi. 

Elazığ'da vatandaşlar döviz bürolarının önünde sıraya girdi

Akşam saatlerinde uçuşa geçen Dolar fiyatlarından sonra altın da rekor üzerine rekor kırdı. Saat 16:43 itibarı ile Kapalıçarşı’da altının gramı 251,58 TL’den alınıp 252,16 TL’den satıldı.
Döviz ve altındaki rekor yükselişler tüm yurtta olduğu gibi Elazığ’da da kaygıyla izlendi. 
ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'da yaptığı açıklamada "Türkiye'den çelik ve alüminyumda gümrük vergisinin iki katına çıkarılmasına onay verdim" ifadelerini kullandı.
Trump'ın Twitter mesajının ardından Türk Lirası, Dolar, Euro ve Sterlin karşısında rekor tazeledi.
Akşama doğru 6.55 zirvesini gören dolar/TL, bir ara 6.25 seviyelerine indi. ABD Başkanı Trump'ın Türkiye ile ilgili tweet atması sonrası Dolar 6.80 zirvesine çıktı.

ELAZIĞLI DÖVİZ BÜROSUNA KOŞTU
Hükümet ekonomi politikasını açıklarken Elazığ’da da hareketli saatler yaşandı.
Elazığ’da Kuyumcular Çarşısı ve Döviz Bürolarının önünde vatandaşlar sıraya girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısının ardından, vatandaşlar döviz bozdurmak için döviz bürolarına koştu. Özellikle bugün akşam saatlerinde Elazığ’da döviz bürolarının önünde sıra oluştu. Ellerindeki Dolar ve Eruo’yu bozduran ve Cumhurbaşkanın çağrısına kulak asan vatandaşlar; “Gün birlik ve beraberlik günüdür.Bu parti meselesi değildir. Bu Türk Parasının İstiklal savaşıdır” dediler.

ERDOĞAN; "ENDİŞE ETMEYİN"
Dövizdeki rekor yükseliş ve Türk Parasının değer kaybı karşısında bütün önlemlerin alındığını ve alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha önce yaptığı konuşmalardaki çağrısını yeniledi. Vatandaşa çağrıda bulanan Erdoğan; yastık altındaki dövizleri TL'ye çevirin çağrısında bulunarak, “Dolar bizim yollarımızı kesmez yerli parayla bunların cevabını verelim. El ovuşturmayın. Faiz lobilerine sesleniyorum boşuna heveslenmeyin” dedi.

MERAL AKŞENERDEN HÜKÜMETE DESTEK
Öte yandan ABD yaptırımları karşısında geçtiğimiz günlerde siyasi partilerin ortak kararı ve hükümete destek olmalarının ardından, ekonomideki gidişata ve dövizde yaşanan rekor artış karşısında Türk Parasının değer kaybetmesi karşısında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  hükümete destek oldu.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il başkanları toplantısında, kötüye giden ekonomik tablo karşısında hükümete destek verdi ve birlikte hareket etme çağrısında bulundu. Akşener şöyle dedi: “Sorun milli bekamızı ilgilendiriyor. O yüzden siyaset üstü bir yaklaşımla, tüm partilerin ekonomi kurmayları ile sermaye örgütlerinin kurmaylarını bir araya getirip, yol haritası çıkarın. Ekonominin ve sermayenin en sevdiği liman GÜVEN limanıdır. Bunu tesis edin. Sayın Cumhurbaşkanı, Bu acil adımları ciddiyetle atmadığınız taktirde, kısa süre içinde Türkiye'nin tekrar IMF'lik hale geleceğinden emin olunuz. İşte o andan itibaren milletimizin ve ülkemizin sırtına binecek yüklerin vebali üzerinizde olacaktır. Biz, sorumlu ve dikkatli adımlarla bu badireyi de atlatacağımıza inanıyoruz. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 16:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER