Elazığ'ın içme suyu tükeniyor

Elazığ’ın içme suyunu mecburiyetten vurulan su kuyularıyla temin edilmesi şehrin yer altı su kaynaklarını bitme noktasına getirdi.

Elazığ'ın içme suyu tükeniyor

HABER: SEVDA DEMİR

Elazığ’da ova köylüleri, toprağını sulayacak su bulamadığı için, zaman zaman kaçak su kuyusu vurmak zorunda kalıyor. Elazığ’ın içme suyu ihtiyacını karşılamak için vurulan su kuyuları şehrin yer altı su kaynaklarını bitme noktasına geldi.
Konya’da yaşanan ve yer altı su kaynaklarının yerin derinliklerine çekilmesiyle oluşan büyük obrukların Elazığ’da da oluşmaması için bir an önce su politikasının oluşturulması gerekiyor.
Kentte deprem fay hattı üzerinde yerleşen şehrin su kaynaklarının derinlere çekilmesi, içme suyu ihtiyacının karşılanması için su kuyusu açılması ve köylülerin kaçak su kuyusu açması içme suyunu tüketiyor. 
Kent genelinde düzenli olarak birçok bölgede su kesintileri yaşanıyor. İçme suyunun azalması nedeniyle alınan bu önlemler çözüm olmuyor.

KUYULAR YER ALTI SULARI İÇİN TEHLİKE
Elazığ’ın içme suyu ihtiyacını karşılayan su kuyuları, şehrin yeraltı sularından temin ediliyor. Bu büyük kuyular, hem merkez nüfusu 440 Bin’e yaklaşan Elazığ’ın içme suyunu karşılıyor hem şehir merkezindeki bulvar, park-bahçe gibi yerlerde bulunan çim alanları otomatik sulama sistemiyle sulama ihtiyacını gideriyor. 
Yeraltı su kaynaklarından, derin kuyularla çekilen su, Elazığ’ın yeraltı kaynaklarını gün geçtikçe daha derinlere inmesine, yüzeysel suların kurumasına sebep oluyor. Bu sorunu giderilmesi gayesiyle Elazığ’ın 40 yıllık su ihtiyacını karşılamak ve Elazığ’ın yeraltı su kaynaklarını kurtarmak öngörüsüyle yapımı başlatılan ve birçok sebepten dolayı hala faaliyete geçemeyen Hamzabey Barajı’nın bir an önce faaliyete geçmesi vatandaşın en büyük beklentisi.

SUYU KURTARIN
Hamzabey Barajı’nda toplanan suyun membaa suyu kalitesinde olduğu söylense de, barajda toplanan suyun analizinin bir an önce yapılması gerekiyor.
Kamuoyu, Elazığ’ın yeraltı sularının çekilmesiyle oluşabilecek doğal afetleri ve susuzluğu yaşamaması için, gerek sosyal medya paylaşımlarında gerek gazetemizi arayarak yaptıkları uyarılarda,  Elazığ’ın artık yerel bir su politikası üretmesi ve yürütmesi gerektiğini belirttiler. 
Her ne kadar Elazığ’ın 40 yıllık su ihtiyacını karşılayacak dense de, bilimsel veriler ve ihtimaller dâhilinde mutlak alternatiflerin bir an önce masaya yatırılması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar: “Ülkelerin su politikaları olduğu gibi, Türkiye’nin de bir su politikası var, bunun yerel bazda yönlendirilip Elazığ’ın bir su politikasının belirlenmesi gerektiğini söylediler. Elazığ’da ki,  su kaynakları yönetiminin belirlenmesi, sorunların ortaya konulması, birçok ülke ve şehirlerde belirlenen başarılı su kaynakları yönetimlerinin değerlendirilmesi, rapor edilmesi, mevcut su kaynağı verilerinin dışında su kaynağına ait verilerin güncellenmesi gerektiğini belirten vatandaşlar, bu geleceğimiz için çok önemli, umarım yetkililer ‘su’ ve ‘su politikası’ konusunda Elazığ’ı masaya yatırırlar.” dediler.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER