Elazığ'ın kültürü yansıtılabilir

Yeni Hükümet Konağı binasının tamamlanıp hizmete geçmesinin ardından eski Hükümet Konağı binasının ne olacağı merak ediliyor.

Elazığ'ın kültürü yansıtılabilir

Çarşı Mahallesi, Gazi Caddesi üzerinde bulunan ve Vali Enis Paşa tarafından 1896 yılında yaptırılan, son Osmanlı dönemi ender mimari eserlerinden olan eski Hükümet Konağı’nın valilik binasının yeni yerine taşınmasıyla ne olacağı konusu tekrar tartışılmaya başlandı.
Toplam 33 oda ve bodrum dahil üç katlı olan Hükümet Konağı, inşa edildiği dönemden 1984 yılına kadar Elazığ Hükümet Konağı olarak kullanıldı. 2002 yılına kadar  Polis Karakolu, 2006 yılına kadar polis noktası olarak hizmet veren eski hükümet konağı,  2007- 2009 yılları arasında restore edildikten sonra  da sergi ve galeri salonu olarak hizmet verdi.
Yeni hükümet konağı tamamlanmasının ardından eski hükümet konağında hizmet veren Valilik Binası’nın taşınmasıyla eski binanın daha önce söylendiği gibi Elazığ müzesi olması düşüncesi yeniden gündeme geldi.

ESKİ HÜKÜMET BİNASI MÜZE VE SERGİ SARAYI OLSUN
2006 yılına kadar Polis Karakolu ve polis noktası olan ve 2007-2009 tarihlerinde Elazığ müzesi ve Sanat Galerisi olarak hizmet görme amacıyla aslına uygun olarak yenileme çalışması yapılan eski Hükümet Konağı’nın ‘Şehir Müzesi’ olma konusu gündeme geldi. 
MANAS Kültür ve Sanat Evi Yöneticisi Şener Bulut 4 Bin yıllık Türk kültürü ve binlerce yıllık Harput şehir kültürünün izlerini bugünlere taşıyan Elazığ’ın, şehir merkezinde bu değerlerini gösterip geleceğe işaret edecek bir sergi alanının olmasının, gelecek adına önemli olduğunu söyledi.
Şener Bulut açıklamasında, “Bu tarz yerler, şehir merkezlerinde genellikle Kültür Sanat Tarih içeriğiyle, şehrin geçmişini yeni nesile aktaran ve şehre gelen yerli ve yabancı turistlere gösteren müze veya Kültür-Sanat evleri olarak hizmete açılmaya başlanmıştır. Bunu yurt dışında örnekleri vardır. Ülkemizde Kayseri, Bursa, İzmir ve Kastamonu gibi illerde bunun güzel örneklerini görebiliriz.” dedi.

ELAZIĞ’IN KÜLTÜRÜ YANSITILABİLİR
2009 yılında eski hükümet binasının müze ve sergi alanı olması yönünde çalışmaların yapıldığını belirten Bulut,” Eski Hükümet binasının Şehir Müzesi olma konusu yeni bir teklif değil. Bu bina polis noktası olduğu günlerin ardından aslına uygun olarak yenilendiği dönemlerde gündeme geldi. Çalışmalar başlatıldı. Bütün Türkiye’de yaşayan Elazığlılardan evlerinde eskiden kullandıkları eski eserler istendi. Yüz yıl önce Elazığ’da kullanılan kömürlü ütü, dındik, gaz lambası, mangal buna benzer şehir kültürünü yansıtan kıyafet örnekleri toplanma kararı alındı. Öylece kaldı. Bu geliştirilebilir. Elazığ’ın yüz yıllık sosyal hayat örnekleri, esnaf kültürü örnekleri, folklorik örnekleri yazılı belgelerle, görsel tanımlarla bu müzede sergilenebilir. Müzeler geçmişten geleceğe bir köprüdür. Bu yalnızca şehrin insanını ilgilendirmez, şehri gezmeye gelen, tanımak isteyen yerli yabancı turistleri de ilgilendirir.” diye ifade etti.

ELAZIĞ İÇİN EN UYGUN OLANI BU
Şehrin bütün görseli, geçmiş değerleri bu müzeyle geleceğe taşınacağını söyleyen Manas Kültür ve Sanat Evi Yöneticisi Şener Bulut, “Eski Hükümet binası için, Elazığ Valiliğinin öncülüğünde, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, kültür sanat dernekleri ve STK ile birlikte oluşturulacak bir kurulla bu konuda bir çalışma başlatılabilir. Bu Şehir Müzesinde mumya heykeller, şehir kültürünü yansıtan görseller, eserler sergilenebilir. Elazığ’da bu potansiyel fazlasıyla var. Elazığ için en uygun olanı bu binanın Şehir Müzesi, Sanat Galerisi olarak kullanılmasıdır.” İfadelerini kullandı. 
 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER