Elazığ'ın sesi duyulmuyor

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban Eğitim ve Araştırma Hastanesinin teknik donanımları ile cihazlarının sökülerek Suriye’ye gönderilmesine sert tepki gösterdi. Uygulamanın yanlış olduğunu ifade eden Çoban, “Elazığ’ın sesi herhalde ya duyulmuyor, ya da yanlış anlaşılıyor” dedi.

Elazığ'ın sesi duyulmuyor

Elazığ’da önceki gün eski Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin teknik donanım sökülerek tırlarla Suriye'ye taşınmıştı.
Yapılan uygulamaya tepki gösteren Bilal Çoban, halkın ve STK’ların hastanelerin kapatılmaması için yoğun çaba göstermesine rağmen önce hastanenin kapatıldığını daha sonra da hastanede bulunan teknik donanımların Suriye’ye gönderildiğini dile getirdi.
STK’lar ile vatandaşın beklenti ve talebinin açık ve net olmasına rağmen kentin taleplerinin dikkate alınmadığını vurgulayan Çoban, “Şehir Hastanesinin açılması ile birlikte kapanma sürecine giren Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesi’nin ihtisas hastanesi ya da Devlet Hastanesi statüsünde hizmetine devam etmesi yönünde Elazığ’da ortak bir kanaat olmuştu. Sivil Toplum Kuruluşlarımız ile Meslek Örgütlerimizin müşterek organizasyonu ile bu konuda çok sayıda toplantı yapılmış ve bu toplantılarda Hastanelerin kapanma yerine Devlet Hastanesi statüsünde hizmetine devam etmesi ortak görüşü hakim olmuştur. Alınan bu karar tüm STK’ların ortak imzası ile başta Sayın Valimize, Sayın Vekillerimize, Sağlık Bakanlığımıza ve Sağlık İl Müdürlüğü’ne takdim edilmiştir. Toplumun neredeyse tamamını temsil eden STK’ların ortak görüşü böyledir. Bununla birlikte Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak Hastane Caddesinde imza kampanyası yaparak bir gün içerisinde yaklaşık 10 bin imza toplayarak Hastanenin kapanma yerine Devlet Hastanesi olarak faaliyetine devam etmesi yönündeki vatandaşın talebi yine tüm ilgililere PTT kanalı ile gönderilmiştir. Toplumun tüm kesimlerini temsil eden STK’lar ile vatandaşın beklenti ve talebi çok açık ve net olmasına karşın bizim bu talebimizi hangi şekilde dile getireceğimiz hususunda gerçekten bir arayış içindeyiz. Yöntemimizde ya da ifade şeklimizde il olarak acaba bir noksanlık mı var bilmiyorum.” dedi.

“NE SESİMİZ DUYULUYOR NE DE
TALEBİMİZ DİKKATE ALINIYOR”

Hiçbir kararın vatandaşın beklentisinin üzerinde olamayacağını anlatan Çoban şunları söyledi: “Talebimizi çok açık ve öz Türkçe ile yazarak dile getirdik. Elazığ şehri olarak bunu çok açık ifade ettik. Ama ne hikmetse ne sesimiz duyuluyor ne de talebimiz dikkate alınıyor. Bir şehrin talebine rağmen aksi yönde tavır almak doğru bir yaklaşım değildir. Hastanemizin teknik donanım ve cihazlarının Suriye’ye taşınmasını uygun bulmuyoruz. Bir kez daha Elazığ halkı adına ifade ediyorum: Elazığ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Devlet Hastanesi statüsünde hizmetlerine devam etmelidir. Hastanenin içindeki fazla yada atıl durumda cihaz var ise bunlarda ilçelerimizdeki hastanelere gönderilerek buralar güçlendirilmeli ve ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımız bu hizmetlerden istifade etmelidir. Halkımızın talep ve beklentisi açık olmasına rağmen kimse oldubittiye getirmesin. Hiçbir karar vatandaşın beklentisinin üzerinde değildir” 

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2018, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER