En Az 600 Esnaf Kepenk İndirdi

Özel Haber: Faik Akgün - Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem Elazığ’da esnafların bir daha açmamak üzere kepenk indirmeye başladığını kaydetti. Başkan Erdem kendi kayıtlarına göre 600 esnafın işletmesini kapattığını bildiklerini ifade etti.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.02.2021, 14:59 Günışığı Gazetesi
1341
En Az 600 Esnaf Kepenk İndirdi

Önce depremin ardından da pandeminin vurduğu Elazığ esnafının kan kaybetmeye devam ediyor. Elazığ esnafının çok zor günler geçirdiğini kaydeden Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, sadece kendi kayıtlarında 600 esnafın kepenk kattığını gördüklerini maliye kayıtlarını göremedikleri için kapanan esnaf sayısını net olarak bilemediklerini kaydetti. İşte Başkan Erdem’in çok zor günler geçirdiğini ifade ettiği Elazığ esnafları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmenin detayları…

“Pandeminin Ortaya Çıkarttığı Sıkıntılar Deprem Kaynaklı Sıkıntılarla Birleşerek Problemleri Daha Da Derinleştiriyor”

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem Elazığ esnafının önce deprem ardından da pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklarla başa çıkmaya çalıştığını ifade etti. Başkan Erdem Elazığ esnafının öncelikli talebinin almış oldukları kredilerin bir yıl ertelenmesi olduğunu dile getirdi. Erdem, ” Tüm dünyada pandemi çok ciddi sıkıntılar yaratıyor. Elazığ özelinde ise pandeminin ortaya çıkarttığı sıkıntılar geçen yıl meydana gelen deprem ile birleşerek sıkıntıların daha da büyümesine neden oluyor.  Depremden çok sayıda bina hasar aldı ve yıkıldı. Yıkılan neredeyse tüm binaların altı dükkan olarak kullanılıyordu. Yıkılan binalar sonrası bu esnaflarımız iş yerlerini kaybettiler.  Birçoğu halen işsizler ve aşsızlar.  Bu esnaflarımızın sorunlarını çözmek için halen mücadele veriyoruz.  Devletimiz var olsun. Depremden sonra esnaflarımıza kredi verdi. 50 bin lira faizsiz ardından da 100 bin lira KOSGEB kredisi verildi.  Devletimiz bu noktada üstüne düşeni yaptı. Ama bu kredilerin ödeme dönemi başladı. Ancak esnaflarımızın büyük bir bölümü pandemi kısıtlamaları nedeniyle çalışamadığı için bu kredileri ödeyecek gücü bulunmuyor.  Bu nedenle esnaflarımız kredilerinin bir yıl ertelenmesini istiyor.   Cumhurbaşkanımız Elazığ’a geldiklerinde biz, Elazığ Ticaret Borsamız ve Ticaret ve Sanayi Odamız ortak bir dosya oluşturarak kendilerine sunduk. Dosyamızda Elazığ ticaretinin, sanayisinin, tarım ve hayvancılığının beklentilerinin neler olduğunu bu dosya ile cumhurbaşkanımıza ulaştırdık. Oda olarak hazırladığımız bu dosyada esnafların talebini dile getirerek cumhurbaşkanımızdan kredileri bir yıl ertelemesini istedik. Olumlu bir cevap almayı umut ediyoruz.” dedi

“Esnaflarımız Kira Yardımından Tam Anlamıyla Faydalanamıyor”

 Kira ve nakdi destekler ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Erdem, “Bildiğiniz gibi esnaflara 3 ay boyunca bin liralık para yardımı ve yine 500 liralık bir kira yardımı yapılıyor.  Fakat kira yardımda kiraların banka yoluyla yatırılması şartı olduğu için esnaflarımız bu kira yardımından tam anlamıyla faydalanamıyor.  Biz cumhurbaşkanımıza sunduğumuz dosyamızda bu yardımların 3 ay daha uzatılmasını talep ettik. İnşallah bu talebimiz karşılık bulur” ifadelerini kullandı

“Malatya’da Elazığ’da Olduğu Kadar Yabancı Mağaza Yok…”

 Elazığ’da ki zincir market yabancı mağaza şubelerine de değinen Erdem,”Biz hep yerli ve küçük esnaflarımızdan alış veriş yapılması için çağrıda bulunuyoruz. Ancak Elazığ zincir marketler tarafından adeta abluka altına alınmış durumda… Bugün Malatya büyükşehir olmasına rağmen Malatya’da Elazığ’da olduğu kadar yabancı mağazalar yok. Bu durumun önüne geçilmesini istiyoruz.  Bizim yerel esnaftan alış veriş yapın çağrısı yapmamızın sebebi Elazığ’ın parasının Elazığ’da kalması ve Elazığ’ın güçlenmesi içindir.  Çünkü zincir marketlerde yapılan alış verişler sonrasında Elazığ’ın parası il dışına hatta yurt dışına çıkıyor.  Elazığ bu durumdan ciddi zarar görüyor. Biz bu noktada cumhurbaşkanımızdan zincir marketlerin en azından haftada bir gün kapatılmasını istedik. Ancak şu ana kadar herhangi bir cevap alamadık. “dedi. 

“Yetkililer Giresun Ve İzmir’e Verilen Hibe Desteklerinin Depremle İlgili Olmadığını Bu Hibelerin Sel Baskını Ve Tusunami Nedeniyle Verildiğini Söylediler”

 Giresun ve İzmir’e verilen hibelerin Elazığ’a verilmemesinden dolayı esnaflar arasında ciddi bir rahatsızlık oluştuğunu dile getiren Erdem yetkililer ile yaptıkları görüşmelerde yetkililerin Giresun ve İzmir’de verilen hibe desteklerinin deprem dolayısıyla verilmediğini söylediklerini ifade etti. Erdem, “Bildiğiniz gibi 2020 yılında ülkemizin birçok noktasında ciddi felaketler yaşandı.  Giresun’da bir ilçede sel felaketi yaşandı. Selden etkilenen 130 esnafımıza hibe verildi.  İzmir’de ise deprem ve depremin ardından tusunami meydana geldi. Tusunamiden etkilenen esnaflara hibe verildi. Depremden etkilenen esnaflara hibe desteği vermediler.  Esnaflarımız bu tablo sonrasında çok ciddi bir hibe talebinde bulundular.  Biz de bu noktada çok ciddi çalışmalar yaptık. Ancak yetkililer bize verilen hibe desteklerinin depremle ilgili olmadığını bu hibelerin sel baskını ve tusunami nedeniyle verildiğini depremden dolayı verilmediğini söylediler. Bizim hibe desteği talebimize olumlu bir cevap vermediler.  Bir de herkes Giresun’da ki esnafların tamamına 50 bin lira hibe desteği verildiğini düşünüyor. Ancak bu doğru değil.  Giresun’da sadece bir esnafa 100 bin lira hibe desteği verildi ki bu esnafımızın bütün malı sele gitmişti.  Bu esnafımız dışındaki esnaflarımıza ise kurulan komisyonun tespit ettiği zarar ölçüsünde ödeme yapıldı. “ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“Kayıt Altına Aldığımız Sayıdan Daha Fazla Esnafımızın Kepenk Kapattığını Düşünüyorum”

 Elazığ’da kendi kayıtlarına göre 600 esnafın kepenk indirdiğini kaydeden Erdem dükkanlarını kapatan bir çok esnafın henüz kendilerine gelmediğini de hatırlatarak bu sayının daha fazla olduğunu vurguladı. Erdem, “Yaklaşık olarak 7 ay sonra inşaatların biteceğini ve esnaflarımızın dükkanlarını teslim almasıyla hayatın normale döneceğini düşünüyorum. Geçen yıl bildiğiniz üzere yaz aylarında kısıtlamalar biraz gevşetilmişti. Bu yıl da inşallah vaka sayılarının durumuna göre bir esne olacağını umut ediyoruz.  Virüsün hem ülkemizden hem de dünyamızdan bir an önce yok olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hem depremin hem de pandeminin oluşturduğu olumsuzluklar nedeniyle çok sayıda esnafımız kepenk kapattı.  Bizim kayıtlarımıza göre 600 esnafımız dükkanlarını kapatarak oda sicilinden düştüler. Esnaflarımız işletmelerini kapattıktan sonra önce maliye gidiyorlar sonra bize geliyorlar.   Maliyede kapatma işlemini yapıp bize gelmeyen çok sayıda esnafın olduğunu biliyorum. Bu nedenle kayıt altına aldığımız sayıdan daha fazla esnafımızın kepenk kapattığını düşünüyorum.” dedi

“Şehir Olarak Bir Araya Gelemiyoruz”

 Elazığ’da ki bütün dinamiklerin şehir için acil olarak  bir araya gelmesini isteyen Erdem, “Şehir olarak iki yıl içerisinde 7 binden fazla göç verdik.  Bu tablo Elazığ’ın içler acısı halini ortaya koyuyor. Hep birlikte el ele vererek Elazığ’a sahip çıkmamız gerekiyor.  Şehirde bürokratlardan tutunda odalara ve siyasilere varıncaya kadar geniş konsorsiyum oluşturup Elazığ için ne yapabiliriz? Konuşmamız lazım.   Ancak şehir olarak bir araya gelemiyoruz.  Zaman zaman bu birliktelik sağlansa da hava da kalıyor. Biz kader birliği yapmak isterken birileri çıkıp ben diyor. Ancak ben demekle olmuyor. Birlikten her zaman güç ve kuvvet doğar. Bu birlikteliğin sağlanması gerekiyor. ”dedi.

“Şehrin Yeniden Ayağa Kalkması İçin Yerel Esnaflarımızdan Alış Veriş Yapmalarını Rica Ediyorum”

  Şehir dışındaki Elazığlı iş insanlarıyla irtibata geçilmesi gerektiğini vurgulayan Erdem Elazığ’da yaşayan vatandaşlardan da yerel işletmelerden alış veriş yapmalarını istedi. Erdem, “Elazığ dışında çok sayıda Elazığlı iş insanımız bulunuyor. Bu iş insanlarımızla irtibata geçerek Elazığ’a yatırım yapmaları noktasında çaba sarf etmeliyiz. Elazığ’da kurulacak bir fabrika binlerce insana aş ve iş sağlayacaktır.  Bugün ilimizde had safhaya ulaşmış olan işsizlik de bu sayede önlenir.  Turizm ve yer altı kaynakları ile ,tarım ve hayvancılık alanlarında çok ciddi potansiyelleri bulunan Elazığ’ın bu potansiyellerinin harekete geçirmek için çalışılması gerekiyor.  Bunu başarırsak Elazığ’da işsizliği bitiririz. Elazığ zengin bir şehir haline gelir.  Ben bu noktada sizin aracılığınızla hemşerilerimize de bir kez daha seslenmek istiyorum. Bütün vatandaşlarımızdan şehrin yeniden ayağa kalkması için yerel esnaflarımızdan alış veriş yapmalarını rica ediyorum.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

  

Yorumlar (2)
Kadir 12 ay önce
600 esnaf kepenk indirdi,ne hikmetse senin kepenk hala açık.Anlasilan iyi yere dükkan açmışsın,hasba.
İsmail celayir 12 ay önce
Erteleme isteyeceyinize desenize İzmir'deki Giresun daki gibi hibe edin diye ..Ama diyemiyorsunuz çünkü korkuyorsunuz demekki..O yüzden boş işlerle uğraşmayın..
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 21 50
2. Konyaspor 21 42
3. Beşiktaş 22 35
4. Hatayspor 21 35
5. Başakşehir 20 34
6. Adana Demirspor 22 34
7. Fenerbahçe 21 33
8. Alanyaspor 21 32
9. Gaziantep FK 21 31
10. Sivasspor 21 30
11. Karagümrük 22 30
12. Kayserispor 21 28
13. Galatasaray 21 27
14. Giresunspor 21 25
15. Antalyaspor 21 23
16. Göztepe 21 21
17. Kasımpaşa 21 21
18. Altay 21 18
19. Rizespor 21 18
20. Ö.K Yeni Malatya 21 15
Takımlar O P
1. Ümraniye 20 42
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. Bandırmaspor 20 33
6. İstanbulspor 20 33
7. Adanaspor 20 32
8. Samsunspor 19 30
9. Tuzlaspor 20 27
10. Gençlerbirliği 20 26
11. Manisa Futbol Kulübü 20 25
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 20 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 20 23
16. Altınordu 20 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Arsenal 20 35
6. Tottenham 18 33
7. M. United 20 32
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Leicester City 18 25
11. Crystal Palace 21 24
12. Southampton 21 24
13. Aston Villa 20 23
14. Brentford 21 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 19 19
17. Watford 19 14
18. Norwich City 21 13
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 20 44
3. Real Betis 21 37
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Athletic Bilbao 21 28
10. Valencia 20 28
11. Espanyol 21 27
12. Osasuna 20 25
13. Granada 20 24
14. Celta Vigo 20 23
15. Elche 21 22
16. Mallorca 20 20
17. Getafe 20 18
18. Deportivo Alaves 21 17
19. Cadiz 21 15
20. Levante 20 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@