En Az 600 Esnaf Kepenk İndirdi

Özel Haber: Faik Akgün - Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem Elazığ’da esnafların bir daha açmamak üzere kepenk indirmeye başladığını kaydetti. Başkan Erdem kendi kayıtlarına göre 600 esnafın işletmesini kapattığını bildiklerini ifade etti.

ELAZIĞ GÜNCEL 14.02.2021, 14:59 Günışığı Gazetesi
1282
En Az 600 Esnaf Kepenk İndirdi

Önce depremin ardından da pandeminin vurduğu Elazığ esnafının kan kaybetmeye devam ediyor. Elazığ esnafının çok zor günler geçirdiğini kaydeden Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, sadece kendi kayıtlarında 600 esnafın kepenk kattığını gördüklerini maliye kayıtlarını göremedikleri için kapanan esnaf sayısını net olarak bilemediklerini kaydetti. İşte Başkan Erdem’in çok zor günler geçirdiğini ifade ettiği Elazığ esnafları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmenin detayları…

“Pandeminin Ortaya Çıkarttığı Sıkıntılar Deprem Kaynaklı Sıkıntılarla Birleşerek Problemleri Daha Da Derinleştiriyor”

Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem Elazığ esnafının önce deprem ardından da pandemi sürecinin getirdiği olumsuzluklarla başa çıkmaya çalıştığını ifade etti. Başkan Erdem Elazığ esnafının öncelikli talebinin almış oldukları kredilerin bir yıl ertelenmesi olduğunu dile getirdi. Erdem, ” Tüm dünyada pandemi çok ciddi sıkıntılar yaratıyor. Elazığ özelinde ise pandeminin ortaya çıkarttığı sıkıntılar geçen yıl meydana gelen deprem ile birleşerek sıkıntıların daha da büyümesine neden oluyor.  Depremden çok sayıda bina hasar aldı ve yıkıldı. Yıkılan neredeyse tüm binaların altı dükkan olarak kullanılıyordu. Yıkılan binalar sonrası bu esnaflarımız iş yerlerini kaybettiler.  Birçoğu halen işsizler ve aşsızlar.  Bu esnaflarımızın sorunlarını çözmek için halen mücadele veriyoruz.  Devletimiz var olsun. Depremden sonra esnaflarımıza kredi verdi. 50 bin lira faizsiz ardından da 100 bin lira KOSGEB kredisi verildi.  Devletimiz bu noktada üstüne düşeni yaptı. Ama bu kredilerin ödeme dönemi başladı. Ancak esnaflarımızın büyük bir bölümü pandemi kısıtlamaları nedeniyle çalışamadığı için bu kredileri ödeyecek gücü bulunmuyor.  Bu nedenle esnaflarımız kredilerinin bir yıl ertelenmesini istiyor.   Cumhurbaşkanımız Elazığ’a geldiklerinde biz, Elazığ Ticaret Borsamız ve Ticaret ve Sanayi Odamız ortak bir dosya oluşturarak kendilerine sunduk. Dosyamızda Elazığ ticaretinin, sanayisinin, tarım ve hayvancılığının beklentilerinin neler olduğunu bu dosya ile cumhurbaşkanımıza ulaştırdık. Oda olarak hazırladığımız bu dosyada esnafların talebini dile getirerek cumhurbaşkanımızdan kredileri bir yıl ertelemesini istedik. Olumlu bir cevap almayı umut ediyoruz.” dedi

“Esnaflarımız Kira Yardımından Tam Anlamıyla Faydalanamıyor”

 Kira ve nakdi destekler ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Erdem, “Bildiğiniz gibi esnaflara 3 ay boyunca bin liralık para yardımı ve yine 500 liralık bir kira yardımı yapılıyor.  Fakat kira yardımda kiraların banka yoluyla yatırılması şartı olduğu için esnaflarımız bu kira yardımından tam anlamıyla faydalanamıyor.  Biz cumhurbaşkanımıza sunduğumuz dosyamızda bu yardımların 3 ay daha uzatılmasını talep ettik. İnşallah bu talebimiz karşılık bulur” ifadelerini kullandı

“Malatya’da Elazığ’da Olduğu Kadar Yabancı Mağaza Yok…”

 Elazığ’da ki zincir market yabancı mağaza şubelerine de değinen Erdem,”Biz hep yerli ve küçük esnaflarımızdan alış veriş yapılması için çağrıda bulunuyoruz. Ancak Elazığ zincir marketler tarafından adeta abluka altına alınmış durumda… Bugün Malatya büyükşehir olmasına rağmen Malatya’da Elazığ’da olduğu kadar yabancı mağazalar yok. Bu durumun önüne geçilmesini istiyoruz.  Bizim yerel esnaftan alış veriş yapın çağrısı yapmamızın sebebi Elazığ’ın parasının Elazığ’da kalması ve Elazığ’ın güçlenmesi içindir.  Çünkü zincir marketlerde yapılan alış verişler sonrasında Elazığ’ın parası il dışına hatta yurt dışına çıkıyor.  Elazığ bu durumdan ciddi zarar görüyor. Biz bu noktada cumhurbaşkanımızdan zincir marketlerin en azından haftada bir gün kapatılmasını istedik. Ancak şu ana kadar herhangi bir cevap alamadık. “dedi. 

“Yetkililer Giresun Ve İzmir’e Verilen Hibe Desteklerinin Depremle İlgili Olmadığını Bu Hibelerin Sel Baskını Ve Tusunami Nedeniyle Verildiğini Söylediler”

 Giresun ve İzmir’e verilen hibelerin Elazığ’a verilmemesinden dolayı esnaflar arasında ciddi bir rahatsızlık oluştuğunu dile getiren Erdem yetkililer ile yaptıkları görüşmelerde yetkililerin Giresun ve İzmir’de verilen hibe desteklerinin deprem dolayısıyla verilmediğini söylediklerini ifade etti. Erdem, “Bildiğiniz gibi 2020 yılında ülkemizin birçok noktasında ciddi felaketler yaşandı.  Giresun’da bir ilçede sel felaketi yaşandı. Selden etkilenen 130 esnafımıza hibe verildi.  İzmir’de ise deprem ve depremin ardından tusunami meydana geldi. Tusunamiden etkilenen esnaflara hibe verildi. Depremden etkilenen esnaflara hibe desteği vermediler.  Esnaflarımız bu tablo sonrasında çok ciddi bir hibe talebinde bulundular.  Biz de bu noktada çok ciddi çalışmalar yaptık. Ancak yetkililer bize verilen hibe desteklerinin depremle ilgili olmadığını bu hibelerin sel baskını ve tusunami nedeniyle verildiğini depremden dolayı verilmediğini söylediler. Bizim hibe desteği talebimize olumlu bir cevap vermediler.  Bir de herkes Giresun’da ki esnafların tamamına 50 bin lira hibe desteği verildiğini düşünüyor. Ancak bu doğru değil.  Giresun’da sadece bir esnafa 100 bin lira hibe desteği verildi ki bu esnafımızın bütün malı sele gitmişti.  Bu esnafımız dışındaki esnaflarımıza ise kurulan komisyonun tespit ettiği zarar ölçüsünde ödeme yapıldı. “ şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

“Kayıt Altına Aldığımız Sayıdan Daha Fazla Esnafımızın Kepenk Kapattığını Düşünüyorum”

 Elazığ’da kendi kayıtlarına göre 600 esnafın kepenk indirdiğini kaydeden Erdem dükkanlarını kapatan bir çok esnafın henüz kendilerine gelmediğini de hatırlatarak bu sayının daha fazla olduğunu vurguladı. Erdem, “Yaklaşık olarak 7 ay sonra inşaatların biteceğini ve esnaflarımızın dükkanlarını teslim almasıyla hayatın normale döneceğini düşünüyorum. Geçen yıl bildiğiniz üzere yaz aylarında kısıtlamalar biraz gevşetilmişti. Bu yıl da inşallah vaka sayılarının durumuna göre bir esne olacağını umut ediyoruz.  Virüsün hem ülkemizden hem de dünyamızdan bir an önce yok olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hem depremin hem de pandeminin oluşturduğu olumsuzluklar nedeniyle çok sayıda esnafımız kepenk kapattı.  Bizim kayıtlarımıza göre 600 esnafımız dükkanlarını kapatarak oda sicilinden düştüler. Esnaflarımız işletmelerini kapattıktan sonra önce maliye gidiyorlar sonra bize geliyorlar.   Maliyede kapatma işlemini yapıp bize gelmeyen çok sayıda esnafın olduğunu biliyorum. Bu nedenle kayıt altına aldığımız sayıdan daha fazla esnafımızın kepenk kapattığını düşünüyorum.” dedi

“Şehir Olarak Bir Araya Gelemiyoruz”

 Elazığ’da ki bütün dinamiklerin şehir için acil olarak  bir araya gelmesini isteyen Erdem, “Şehir olarak iki yıl içerisinde 7 binden fazla göç verdik.  Bu tablo Elazığ’ın içler acısı halini ortaya koyuyor. Hep birlikte el ele vererek Elazığ’a sahip çıkmamız gerekiyor.  Şehirde bürokratlardan tutunda odalara ve siyasilere varıncaya kadar geniş konsorsiyum oluşturup Elazığ için ne yapabiliriz? Konuşmamız lazım.   Ancak şehir olarak bir araya gelemiyoruz.  Zaman zaman bu birliktelik sağlansa da hava da kalıyor. Biz kader birliği yapmak isterken birileri çıkıp ben diyor. Ancak ben demekle olmuyor. Birlikten her zaman güç ve kuvvet doğar. Bu birlikteliğin sağlanması gerekiyor. ”dedi.

“Şehrin Yeniden Ayağa Kalkması İçin Yerel Esnaflarımızdan Alış Veriş Yapmalarını Rica Ediyorum”

  Şehir dışındaki Elazığlı iş insanlarıyla irtibata geçilmesi gerektiğini vurgulayan Erdem Elazığ’da yaşayan vatandaşlardan da yerel işletmelerden alış veriş yapmalarını istedi. Erdem, “Elazığ dışında çok sayıda Elazığlı iş insanımız bulunuyor. Bu iş insanlarımızla irtibata geçerek Elazığ’a yatırım yapmaları noktasında çaba sarf etmeliyiz. Elazığ’da kurulacak bir fabrika binlerce insana aş ve iş sağlayacaktır.  Bugün ilimizde had safhaya ulaşmış olan işsizlik de bu sayede önlenir.  Turizm ve yer altı kaynakları ile ,tarım ve hayvancılık alanlarında çok ciddi potansiyelleri bulunan Elazığ’ın bu potansiyellerinin harekete geçirmek için çalışılması gerekiyor.  Bunu başarırsak Elazığ’da işsizliği bitiririz. Elazığ zengin bir şehir haline gelir.  Ben bu noktada sizin aracılığınızla hemşerilerimize de bir kez daha seslenmek istiyorum. Bütün vatandaşlarımızdan şehrin yeniden ayağa kalkması için yerel esnaflarımızdan alış veriş yapmalarını rica ediyorum.” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

  

Yorumlar (2)
Kadir 2 ay önce
600 esnaf kepenk indirdi,ne hikmetse senin kepenk hala açık.Anlasilan iyi yere dükkan açmışsın,hasba.
İsmail celayir 2 ay önce
Erteleme isteyeceyinize desenize İzmir'deki Giresun daki gibi hibe edin diye ..Ama diyemiyorsunuz çünkü korkuyorsunuz demekki..O yüzden boş işlerle uğraşmayın..
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:35
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:10
Yatsı 20:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@