En Yüksek Radyasyona Sahip Cep Telefonları Açıklandı

Tamer ÖREN - Alman Araştırma Şirketi Statista, piyasalardaki en yüksek ve en düşük SAR değeri taşıyan cep telefonlarının listesini açıkladı.

En Yüksek Radyasyona Sahip Cep Telefonları Açıklandı

Günlük hayatımızın adeta vazgeçilmezi olan cep telefonları, kullanıcılara birçok konuda fayda sağlamasının yanı sıra   taşıdıkları SAR değerlerinin yüksekliğine göre de insan sağlığını ciddi anlamda da tehdit ediyor.

Alman Araştırma şirketi Statista, Almanya Radyasyondan Korunma Ajansı'nın verilerinden yola çıkarak piyasalardaki en yüksek radyasyon değerine sahip cep telefonlarını açıkladı.

Paylaşılan listeye göre en yüksek SAR değerine sahip  cep telefonu 1.75 W/Kg ile Çin menşeili Xiaomi Mi A1, ikinci sırayı 1.68 W/Kg

İle Oneplus 5T,  yine Xiaomi firmasının  Mi Max 3 modeli  1.58 W/Kg SAR değeri ile üçüncü sırada yer aldı.

En yüksek SAR değeri taşıyan cep telefonları listesinde Amerika’nın dünyaca ünlü telefon markası Apple’ın iphone 7 ve iphone 8 modellerinin de yer alması Apple hayranlarında büyük şaşkınlık yarattı.

En Düşük Sar Değeri  Samsung Note 8 ve ZTE Axon Elite’de

Statista’nın paylaştığı verilere göre piyasalardaki en düşük SAR değerine sahip telefonlar ise  0.17 W/Kg ile Güney Kore menşeili ünü telefon üreticisi Samsung’un Galaxy Note8, Çin’in merkezli elektronik şirketi ZTE’nin  Axon Elite modeli oldu.  İkinci en düşük değere sahip markalar ise 0.24 W/Kg ile Güney Kore menşeili LG firmasının G7 modeli ve Samsung Galaxy A8 modeli oldu. En düşük sar değerinde 3. Sırayı ise   0.26 W/Kg değeri ile Samsung’un A8 ve S8 plus modelleri paylaştı.

Peki, Sar Değeri Nedir   ?

 SAR Specific Absorption Rate  olan SAR’ın Türkçe ‘Özgül Soğurma Oranı2 anlamına geliyor ve SAR  değerine sahip cihazın, insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarını temsil ediyor. Ölçü birimi W / Kg olarak gösteriliyor.

SAR Değerinin düşük olması neden önemli, SAR’ın  insan vücuduna olumsuz etkileri neler?

Yüksek SAR değerli telefonlarla uzun süreli konuşulduğunda kullanıcılara baş ağrısı, mide bulantısı, işitme bozukluğu, kulak çınlaması, dikkat dağınıklığı gibi kısa süreli etkileri olabiliyor.

SAR değerine 10 yılı aşkın bir süre maruz kalınması ise; lenfoma kanseri, cilt kanseri ve beyin tümörüne maalesef neden olabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER