Esnafa, yeni hal yasası anlatıldı

Elazığ Belediyesi, yeni hal yasası hakkındaki düzenlemelerle ilgili olarak sebze hali esnaflarıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Esnafa, yeni hal yasası anlatıldı
Elazığ Belediyesi, yeni hal yasası hakkındaki düzenlemelerle ilgili olarak sebze hali esnaflarıyla bilgilendirme toplantısı düzenledi.
 
Belediye Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Elazığ Belediyesi Sebze Hali Müdürü Zafer Gürsu 557 sayılı kanun hakkında esnaflara bilgiler sundu.

Gerçekleşen değişikliklerin uygulamaları hakkında esnafları bilgilendiren Gürsu, uygulamada ortaya çıkabilecek aksaklıkları ve uyum sürecinde karşılaşılabilecek sorunları ele aldı.

Elazığ Sebze Hali Komisyoncuları Dernek Başkanı Mehmet Taşçı, yeni düzenleme hakkında görüş alışverişinde bulunacaklarını ve esnafların mağdur olmaması için gerekli çalışmaların yapılacağını toplantıda söyledi.

Elazığ Belediyesi Sebze Hali Müdürü Zafer Gürsu, yapılan yeni düzenlemeyi sinevizyon sunumuyla sebze hali komisyonu esnaflarına sundu. Gürsu yeni hal yasasının esnafı mağdur etmeyen bir düzenleme olduğunu sözlerine ekledi.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise yasada yapılan değişiklikler, hükümetin kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak maksatlı çalışmaların bir parçasıdır diyerek açıklamasında şunları ifade etti:
“Artık ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de seyyar satıcısından, pazarcısına, marketinden, bakkalına kadar her ticaret erbabı kayıt altına alınmamış yaş sebze ve meyve satışına imkân bulamayacak. Kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması dışında bu yasal değişikliğin başka katkıları da olacak. Artık ilimizde satılacak her türlü hal ürünü kontrolden ve denetimden geçecek. Sağlıklı gıda tüketimi açısından bu denetimlerin önemi büyüktür. Kayda girmeyen, hale giriş yapmayan hiçbir ürün piyasaya sürülemeyecek. Bu açıdan denetimler artık çok daha kolay ve daha yüksek başarı oranına sahip olacak.

Toplantıda hal esnafının uygulama ile ilgili sorularını da cevaplandıran Hal Müdürü Zafer Gürsu, geçiş sürecinde uygulamanın verimli olabilmesinin, esnafın yeterli hassasiyeti göstermesi ile mümkün olacağını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2012, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER