Et Alırken Damgalı Olmasına Dikkat Edin

Tamer ÖREN - Et tüketiminin arttığı ramazan ayında kaçak hayvan kesimlerinin çoğaldığına dikkat çeken kasap Celal Erdoğan “ Vatandaşlarımız et alırken sürekli alışveriş yaptığı kasapları tercih etmeli ve etlerin üzerinde kombine damgası olup olmadığına dikkat etmeli” dedi.

Kılınç Kasabından   Celal Erdoğan, piyasada kaçak et satışlarının arttığına dikkat çekerek vatandaşların ucuz et yiyeceğim diye sağlığından olmaması  yönünde  uyarılarda bulundu.  

Ucuz etin maliyeti yok!

Köyde ineği hasta ya da ölmek üzere onu kaçak yollarla kesip getirip kasaplarda satıyorlar.  Herhangi bir veteriner kontrolü yok, denetim yok. Ucuz satarak o malı elden çıkarmaya çalışacak. Piyasada bu tür kesimlerle dolu zaten asıl parayı kaçak kesim yapanlar kazanıyor. Bir kasap karkas et alırken 2-3 lira farkını koyup öyle satıyor. Bizim 35 liraya aldığımız karkas eti 18 liradan alıyorlar  aradaki farkı siz düşünün. Biz bunu çuval işi olarak tabir ediyoruz.  Normal bir etin kilogram fiyatının 45 liradan az olmaması gerekir. Eğer bu fiyattan daha ucuza et satılıyorsa vatandaşlarımız o tür yerlerden et satın alırken dikkatli olmalı ” ifadelerini kullandı.

Küçükbaş hayvan etinde sıkıntı yaşıyoruz

Küçükbaş hayvan etinde sıkıntı yaşadıklarını dile getiren   Erdoğan “ Bunun en önemli sebebi geçmişe oranla yeterince hayvan yok.  Biz önceden kuşbaşını 50 liraya satarken kemikli eti 40 liradan satıyorduk. Şuan bu tam tersi olmuş durumda   bu da küçükbaşların azlığından kaynaklanıyor. Fiyatları ise şöyle :  yağlı kıyma 45 lira, normal kıyma 50 lira, kuşbaşı 52 lira, çiğköftelik kıyma 55 lira, , pirzola 55 lira, biftek ise 70 liradan satılıyor.

Bilende yapıyor kasaplığı  bilmeyende yapıyor

Vatandaşların sürekli gittiği bildikleri kasaplardan mümkün olduğunca alışveriş yapmasını isteyen  Erdoğan “ Kasapların sayısı her geçen gün artıyor. Bu mesleği gerçekten hakkıyla icra edende var.  Eli biraz bıçak tutuyor diye kasabım diye gezinenlerde var.  Biz yeni yeni kasapların çıkmasına karşı filan asla değiliz. Tek istediğimiz kasaplık mesleğinin hakkını vererek yapması. Dükkan açıp sağdan soldan et toplayarak dükkanında et satmakla bu işler olmuyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2019, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER