Fabrika kapatılırsa, insanlar aç kalır!

Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Haluk Aslan, bir süre önce özelleştirilen Elazığ Şeker Fabrikasının kapatılacağını iddia etti.

Fabrika kapatılırsa, insanlar aç kalır!
Saadet Partisi Elazığ İl Başkanı Haluk Aslan, bir süre önce özelleştirilen Elazığ Şeker Fabrikasının kapatılacağını iddia etti.
Yapılanların özelleştirme olmadığını dile getiren Aslan: ‘’ Bu yapılan bir özelleştirme değildir. Bu konuda uzmanlar açıklamalar yapıyorlar. Bu fabrikalar satılınca hemen hemen hiçbirinin çalıştırılma şansı yok. Üretimde olan 25 fabrikanın tamamı çalışıyorken birinin zararını diğeri kapatıyor ve toplamda devlet bütçesine bir zarar oluşturmadığı gibi kar da ediyor. Ancak tek tek ele alındığında bazı fabrikalar zarar ediyor. Kar edemeyecek fabrikalarda biri de Elazığ Şeker fabrikasıdır. Yani bu satış sonrasında ilk kapatılacak fabrikalardan biri Elazığ Şeker Fabrikası.’’ dedi.

Aslan, yaptığı açıklamada, özelleştirilen şeker fabrikalarının hiçbirinin çalıştırılma şansının olmadığını belirterek, bu doğrultu da köylünün, çiftçinin, sanayicinin, nakliyecinin ve esnafın elindeki mevcut iş imkânından mahrum olacağını söyledi.

Elazığ Şeker Fabrikası’nın 2011 yılı itibariyle “geçen 10 yıllık süreçte çürümeye terkedildiği halde” yaklaşık 2000 çiftçinin ürettiği pancarı aldığını ifade eden Aslan: ‘’Çiftçimiz bu ekonomik şartlarda hiç değilse evindeki şeker ihtiyacını ve beslediği hayvanların küspe ihtiyacını karşılıyor.

Çiftçimiz ne yapsın? Buğday ekse zarar, arpa ekse zarar, pancar ekse zarar. Hiç değilse kendi evinin ihtiyacını karşılıyor. Fabrikanın geçici işçilerle beraber 532 kişi çalışanı var. Bunlar Elâzığ’da kazanıyor Elazığ’da harcıyor. Nakliyecisinden sanayideki tornacısına ve akaryakıt istasyonundan traktör tamircisine kadar birçok sektör çalışanı bu fabrikadan ekmek yiyor.’’ dedi.

Fabrikanın geçici işçilerle beraber 532 kişi çalışanı olduğunu söyleyen Aslan Şunları kaydetti: ‘’ Bunlar Elâzığ’da kazanıyor Elazığ’da harcıyor. Nakliyecisinden sanayideki tornacısına ve akaryakıt istasyonundan traktör tamircisine kadar birçok sektör çalışanı bu fabrikadan ekmek yiyor. Fabrikamız bütün olumsuz şartlara rağmen yaklaşık 11 bin ton şeker üretiyor. Gelin“iyi ki satılmış” demeyelim. Bu işin yanlış olduğunu haykıralım. İnsan elindeki imkanlar yok edilirken “iyi ki olmuş” der mi? Biraz düşünelim bu kimin işine geliyor? Bizlerin işine gelmediği kesin. Diğer taraftan işin en ilginç tarafı içerisinde Elazığ Şeker Fabrikasının da bulunduğu 4 fabrikanın satış bedeli. Değerli hemşerilerim bu 4 fabrikanın satış değeri 266 milyon dolar. Yaklaşık 480 milyon TL.’’dedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2012, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER