FİNAL'İN GURUR GÜNÜ

Final Eğitim Kurumları ve DMG Grup işbirliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Uluslararası Final Üniversitesi kuruldu. Yerleşkesi Girne’de olan Uluslararası Final Üniversitesi’nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleşti.

ELAZIĞ GÜNCEL 15.11.2016, 18:47 15.11.2016, 18:47
14107
FİNAL'İN GURUR GÜNÜ

HABER: VEDAT YETİK

Final Eğitim Kurumları eğitimdeki başarısını taçlandırdı. Türkiye’nin en önemli özel eğitim kurumu Final ve KKTC’nin önde gelen kurumlarından DMG Grup işbirliği ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Uluslararası Final Üniversitesi kuruldu. 

Final Eğitim Kurumları’nın ilk üniversitesi olma özelliği taşıyan Uluslararası Final Üniversitesi’nin açılışı törenle yapıldı. 

Yerleşkesi Girne’de bulunan Uluslararası Final Üniversitesi’nin açılışına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Tarım ve Doğğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Erfan Saner, KKTC milletvekilleri, Türkiye ve KKTC’den birçok davetli katıldı.

“ÜNİVERSİTEMİZ, KALİTELİ BİR ÜNİVERSİTE OLACAK”

Açılış töreninde konuşan Uluslararası Final Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, kaliteli bir eğitim anlayışı ile öğrenci yetiştireceklerini belirterek, “Üniversitemiz iki güzide kuruluşun bir araya gelerek kurduğu bir kuruluştur. Bir tanesi Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından olan Final Eğitim kurumları diğeri de KKTC’nin önde gelen kurumlarından DMG Grubudur. Kendilerine böyle güzel bire esi ülkemize kazandırdıkları için çok teşekkür ederim. Bugün açılışını yaptığımız birinci akademik yıl ve bu binamızın açılışıdır. Buna ben birinci binamız derim. Nice binaları da hep birlikte bu üniversitemize kazandıracağız. Üniversitemiz 7 bölümde 3 fakülte ve 1 yüksekokulda 7 programda eğitim vermekteyiz. Bu yıl sadece 100 civarında öğrencimiz var. 80 öğrencimiz 12 değişik ülkeden yabancı öğrencilerdir.  Biz bu kurumu hep birlikte yücelteceğiz  ve bu uğurda hep birlikte çalışmaktayız. Üniversitemiz, öncelikle kaliteli bir üniversite olacaktır. Bu uğurda yapmamız gereken şey hem kaliteli hocalar,  hem de bu kalitenin varlığını uluslararası akademisyenler alarak tescil etmektir. Bu yoldaki çalışmalarımız başlamıştır.  Üniversitemiz uluslararası bir üniversitedir. Uluslararası üniversite olmak sadece uluslararası öğrenci bulundurmakla olmaz. Üniversitemizin bilhassa akademik çalışanları da uluslararası ülkelerden oluşacaktır. Halen birkaç hocamız diğer ülkelerden oluşmaktadır. Bunun yanında eğitimimiz uluslararası olacaktır. Öğrenciye yönelik eğitim veren bir üniversite olacağız. Her öğrencinin sorunuyla ayrı ayrı ilgilenecek bir üniversite olacağız. Ayrıca uygulamalı eğitime çok önem vereceğiz.  Öğrencilerimize uygulamalı eğitim vereceğiz. İstihdam edilebilir öğrenciler yaratacağız. Bizim mezunlarımız göreceksiniz aranan öğrenciler olacaktır. Bu Üniversite’nin Kıbrıs Türk toplumuna, Türk milletine ve insanlığa hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

“DÜNYA MARKASI BİR ÜNİVERSİTE OLACAĞIZ”

Final Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Final üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı İbrahim Taşel, açılış töreninde yaptığı konuşmada, üniversite açma düşüncelerini KKTC’de gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Uluslararası Final Üniversitesi’ni dünya markası bir üniversite yapacaklarını belirten Taşel, şöyle konuştu; “Kıbrıs’ta bir üniversite fikri uzunca süredir kafamızdaydı. Nihayet onu 2015 yılında gerçekleştirdik. 2016-2017 öğretim yılında da mütevazi bir başlangıçla işe başlayalım istedik. Allah’a şükür bugün, burada güzel bir üniversitenin kampüsünün ilk etabını da birlikte açmış olacağız. Final eğitim kurumları 1980 yılında kuruldu. Anadolu’nun mütevazi bir kenti olan Elazığ’dan yola çıktık. Geçen 37 yıl içerinde 400 eğitim kurumu oluşturduk Türkiye genelinde. Bunun içinde kampüs okular var. Kurslar var. Etüd eğitim merkezleri var Temel liseler var. 200 bin civarında öğrenci okutuyoruz. 12 Bin öğretmenimiz var. Üniversiteye de ilk adımımızı Kıbrıs’ta atık. Bundan da mutluluk duyuyorum. Kıbrıs’ı yüreğimin bir parçası olarak görüyorum. 1974 yılında Kıbrıs barış harekatı sırasında Elazığ’da İzzetpaşa Camisinin önünde birisi bir masa kurmuş, Kıbrıs’a gönüllü yazıyordu. Ben de gittim gönüllü yazıldım. Kıbrıs’ı o dönemden beri yüreğimin bir parçası olarak görüyorum. Bugün burada bu anımı da paylaşmak istedim. 

Final Eğitim kurumları olarak Kıbrıs’a önemli ölçüde yatırım yaparken Kıbrıs’ın güvenilir bir şirketiyle, bir grubuyla yola çıkmak istemiştik. Allah da nasip etti, gerçekten tanımaktan gurur duyduğum Ünal Ağabey başta olmak üzere Dimağ Bey tam bizim felsefemize uygun, yapımıza uygun yapıda insanlar. Onlarla birlikte bu üniversiteyi oluşturmanın mutluluğu da bizi ayrıca memnun ediyor. Üniversitemiz birçok alandan oluşacak. Ama en iddialı olduğumuz alanlar eğitim ve turizm olacak. Çünkü bizim yaptığımız işlerin başında bunlar geliyor.  Ama bunun yanısıra mühendislik ve sosyal bilimler alanında da önemli bölümler açacağız ve Kıbrıs’ta Girne’yi merkez seçtik. İnşallah gelecekte diğer bölgeler de katılabilir. Ama ağırlıklı olarak bu bölgeden yola çıkarak Kıbrıs’ta güzel bir eğitim kurumu, yüzyıllara yansıyan harika bir eğitim kurumu oluşturma yolundayız. Kıbrıs’ta gerçekten köklü üniversiteler var. Ben uzun yılar Kıbrıs’a öğrenci taşınmasında çok emeğim oldu. Her yaptığım açıklamada Kıbrıs’a çocuklarınızı güvenle gönderebilirsiniz diyorum. Kefili benim. Dolayısıyla bundan sonra da üniversitelerle kardeş olarak devam edeceğiz. Biz üniversite kurduk ama buradaki bütün üniversiteler bizimdir. Hepsine de sahip çıkacağız. Eskiden onlara bakışımız neyse bundan sonraki süreç içerisinde de aynı olacak. Onlarla kardeşçe güzel çalışmalar yapacağız. özelikle de buradan bir dünya markası üniversite çıkarma hedefindeyiz. Bunu çok net olarak söylüyorum.  1980 yılında çıktığımız gün gibi heyecanlıyım. Açılışımızı onurlandıran bütün misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

“EĞİTİM ALANINDA YAPILACAK HER YATIRIM EN KUTSAL YATIRIMDIR”

Uluslararası Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dimağ Çağıner ise konuşmasında şunları kaydetti: “KKTC’nin 30 kuruluş yıldönümünde bu adanın bir eseri olarak uluslararası Final Üniversitesi’nin açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz. Uluslararası Final üniversitesi ileriki zamanlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye’nin ve belki de dünyanın sayılı eğitim kurumlarından biri olacaktır. Biz eğitim kuruluşu olarak ilk tecrübemizi Final Eğitim Kurumu ortaklarıyla yapmaktan aldığımız hazı belirtmek isterim. İki tane grubun bu kadar yakın olması, bu kadar mili bir düşünce içerisinde ülkesini ve anavatanı Türkiye’ye sahip çıkması bizim ne kadar doğru bir ortaklık kurduğumuzun ispatıdır. Bu topraklara sahip çıkabilmek için özelikle eğitim alanında yapılacak olan her bir yatırım en kutsal yatırımdır. Biz bu bilinçle eğitimimize sahip çıkarak bu yatırımlarımıza devam edeceğiz.” 

“YÜKSEK ÖĞRENİME KATKI YAPACAĞINA EMİNİM”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Uluslararası Final Üniversitesi’ni KKTC’ye kazandıran Final ve DMG yöneticilerine teşekkür etti.

Berova, şöyle konuştu; “Bugün mutluyuz. Bugün gururluyuz. Çünkü bugün Cumhuriyetimizin, KKTC’nin 33. Kuruluş yıldönümünü kutlamaktayız. Böyle bir günde Kıbrıs Türk toplumu olarak cemaatten topluma, toplumdan halka ve devlete uzanan o uzun mücadeleler sonucunda Cumhuriyetimiz, vatanımız, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruluştur. Ne mutlu bize ki biz de bu ülkenin yurttaşları olarak bu ülkede yaşamımızı sürdürmekteyiz. Bugün bu yolda bizim devlet olmamız, var olmamız yolunda çok mücadeleler veren büyüklerimiz, başta sayın kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve diğer tüm büyüklerimizi saygıyla anıyorum. Ülkemiz, bir eğitim adası olma yolunda cumhuriyetimizin de kuruluşundan itibaren çok önemli mesafeler kat etmiştir. Bu yolda geçen bunca süre sonucunda eğitim ve öğretimde oldukça başarılı noktalara gelmiştir. Ülkemizde bugün  93 binin üzerinde öğrenci eğitim ve öğrenim faaliyetlerini sürdürmektedir. Esas olan bu öğrencilerin öğrenim görmesiyle birlikte kalitenin de var olması ve kalite çıtasının daha yükseklere çıkarılabilmesidir. Ülkemizin genç işadamlarından Sayın Dimağ Çağıner’den aldığı güçle Türkiye’nin en önde gelen eğitim kurumlarından Final gurubuyla bir işbirliği içerisinde bu güzide üniversitenin oluşumunu başarmışlardır. Hepimizin hedefi bu güzel ülkemizde mutlu ve huzur içerisinde yaşarken eğitim ve öğrenim alanında daha iyiye, daha ileriye ve ülkemizi eğitim adası olmak adına bir dünya markası haline getirmek amacıyla çalışmak durumunda olduğumuzun da bilincindeyiz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz üniversitenin oluşumuna destek veren, bunu sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu üniversitemizin de diğer tüm üniversiteler gibi yüksek öğrenime katkı yapacağına eminim. Açılışlarının hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Konuşmaların ardından Uluslararası Final Üniversitesinin açılışı gerçekleştirildi.  

 

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:35
Öğle 12:27
İkindi 16:10
Akşam 19:10
Yatsı 20:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@