Fırat: Engelli Bir Başkan Yardımcısı İstiyoruz

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin FIRAT, 31 Mart seçimleri sonrası seçilecek belediye başkanlarının bir yardımcısının engelli bireylerden olmasını istediklerini söyledi.

Fırat: Engelli Bir  Başkan Yardımcısı İstiyoruz

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin FIRAT,  bir açıklama yaparak  engelli bireylerin de belediyelerde temsil edilebilmesi ve söz sahibi olabilmesi için 31 Mart seçimleri sonrası  belediye başkanlığı yardımcılığı görevini yürütecek kişiler arasında bir kişinin engelli bireylerden olmasını istedi.

FIRAT  konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Her Parti önümüzdeki döneme kentlerin yenilenmesi

süreci olarak bakıyor ve belediye başkan adaylarını buna göre

belirliyor. Tüm illerde belediye başkan adayları için her parti genel merkezinde yürütülen çalışmalardan yansıyan notlarda teknik özelliklere sahip aday adaylarının biraz daha dikkatle değerlendirildiğini duyuyoruz. İl belediye başkan adayları belirlendi. Belediye meclislerine engelli olmaması nedeniyle bizde başkan adaylardan belediye başkan yardımcılarından biri engelli olmasını diliyoruz. Bu dönem belediye meclisleri için engelli aday sayısı geçmişte yapılan  yerel seçimlerden daha fazla olmalıydı fakat; ne yazık ki bir tane dahi göremiyoruz. Tüm Partilerden  kazandıkları her belediyede, başkan yardımcılıklarından biri mutlaka engelli olmasını istiyoruz” dedi.

Belediyelerden beklentilerinin  engellilerinde  karar alma süreçlerine katılması yönünde olduğunu hatırlatan FIRAT “Engellinin katılmadığı karar alma sürecinden engelli lehine karar çıkmıyor. Katılmanın biçimi engelli örgütlerine danışarak olduğu gibi belediye meclisleri bünyesinde engelli meclisleri kurulmalı. Bizzat belediye başkan yardımcısı mutlaka engelli olması ve kentin planlanması sürecinde engellilerin yer alması gerektiğidir” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER