Fırat Üniversitesi hızla büyüyor

Bu yıl 40. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Fırat Üniversitesi, gerek akademik çalışmaları gerekse sosyal donatılarıyla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

ELAZIĞ GÜNCEL 30.11.2015, 17:25 30.11.2015, 17:25
2783
Fırat Üniversitesi hızla büyüyor

 Vedat Yetik

Bu yıl 40. Kuruluş yıldönümünü kutlayan Fırat Üniversitesi, gerek akademik çalışmaları gerekse sosyal donatılarıyla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Son yıllarda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayan Fırat Üniversitesi, Türkiye’de örnek gösterilen ve taktir toplayan üniversiteler arasında gösteriliyor. 

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, görev süreleri boyunca Fırat Üniversitesi’nde  sağlık ve spor alanlarında yaptıkları faaliyetleri kamuoyu ile paylaştı.

Rektör Demirdağ, düzenlediği basın toplantısında Fırat Üniversitesi hakkında ön bilgiler verdikten sonra sağlık ve spor alanlarında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Rektör Demirdağ, şöyle konuştu: “3 yıllık görev süremiz doldu 4. Yılın içindeyiz. Bu yıl Fırat Üniversitesi’nin üniversite olarak faaliyet göstermenin 40. Yılını kutladık. Ama eğitim öğretim açısından baktığımızda 1965’lere dayanıyor. Yarım asra yakın Elazığ’da eğitim ve öğretimin başladığı hepimizin malumu.”

"FIRAT ÜNİVERSİTESİ’NE SON 3 YILDA 4 FAKÜLTE KAZANDIRDIK"

“2015 Yılı itibariyle eğitim öğretim veren 16 fakültemiz bulunuyor. Bu fakültelerden 4’ü son üç yılda fakülte oldu. Diş hekimliği fakültesi 1990’lı yıllarda gündemdeydi. Diş hakimliği fakültesini açmak bize nasip oldu.  Mimarlık Fakültesi yine bu yıl öğrenci almaya başladı. Spor Yüksek Okulumuz vardı. Fakülte olmayı hak ediyordu. Bunu da yine Spor Bilimleri fakültesine dönüştürdük. Sağlık yüksek Okulumuz bir lisede eğitim görüyordu. Hem kampüse taşıdık hem de eğitim öğretime yeni ölümler ilave ederek faaliyete soktuk. Üniversitemiz bünyesinde 4 enstitü, 9 yüksek okul, devlet konservatuarı, 23 araştırma merkezi olduğunu da ifade etmek isterim.”

SAYILARLA FIRAT ÜNİVERSİTESİ

“2012-2015 yılların arasında 52 yeni programa öğrenci aldık. İnşallah bu yıl birkaç bölüme daha öğrenci almayı planlıyoruz. Fırat Üniversitesi’nin günlük nüfusu 60 binin üzerinde. 1.790 akademik, 1.531 idari,1.522 taşeron işçimiz olmak üzere 40 binin üzerinde öğrencisi ile aileleri de kattığımız zaman 60 binin üzerinde bulunuyor. Nereden baksanız şehrin dörtte birine tekabül eden bir nüfus var. Sadece hastanemizde günlük nüfus trafiğinin 10 bin olduğunu ifade etmek isterim. Fırat Üniversitesi ayağı yere basar şekilde büyümeye devam ediyor. 2011-2012 yılında 25. 500 civarında öğrenci eğitim öğretim görürken 2015-2016 kayıtlarına göre 40.600 öğrenci eğitim faaliyetini üniversitemizde görüyor. 2012 Yılında 820 civarında yüksek lisans, doktora eğitimi gören öğrencimiz varken, bu sayı günümüzde 1.800’ün üzerine çıktı. Burada Fırat Üniversitesi hem yüksek lisans ve doktora öğrencilerini yetiştiriyor hem de kendisine nitelikli eleman yetiştirmeye devam ediyor.

Yabancı uyruklu öğrenci sayısı 2010 yılında 24 iken 2015 yılında 374 oldu. Hedefimiz yabancı öğrenci sayısını binlere taşımak. Bunlar eğitim öğretimlerini gördükten sonra kendi ülkelerine gidip orada akademik hayatlarına devam edecekler. Her biri Elazığımızın, Fırat Üniversitesi’nin birer fahri elçisi olacaklar. Profesör sayımız 2012 yılında 257 iken, bugün itibariyle 350’ye  çıkmış bulunuyor. Yani yaklaşık 100 akademisyenimiz profesör unvanına kavuşmuş oldu. Doneçnt sayımız 166’den 194’e yükseldi. Araştırma görevli sayımız 500’den 668’e çıktı. Öğretim üyesi sayısı da 800’dü. Bu sayı bugün itibariyle 899’a çıktı. Girişimci ve yenilikçi üniversite endeksine göre Fırat üniversitesi ilk 50’nin içerisindeki yerini koruyor. Bunu da gerçekten büyük bir başarı olarak algılamak lazım.

Üniversitemiz mühendislik alanında ilk 10’da bulunuyor. Eğitimde yine aynı şekilde ilk 10’da bulunuyor. Üniversitemiz dünya üniversiteleri arasında birçok alanda ilk bin üniversite içinde bulunuyor. Yine Fırat Üniversitesi 39 alanda en çok bilimsel yayın yapan ilk 10 üniversite arasına girmeyi başardı.

Biz öğretim üyelerine bilimsel faaliyetlerini yürütmek, proje üretmek için kaynak aktarıyoruz. 2014 yılında 210 civarında bilimsel çalışmaya destek verdik. Bunun para karşılığı 6 milyon TL civarında. 2015 yılında son iki ay hariç 5,5 milyon TL kaynak aktarımı yaptık. Toplam devam eden projelere 14 milyon lira kaynak aktarıyoruz. Fırat Üniversitesi TÜBİTAK’a en çok proje veren üniversiteler arasında ilk üçte yer alıyor. 4 milyona yakın kaynağı araştırma projelerine kaynak aktarmış bulunuyoruz.”

SAĞLIK VE SPOR ALANLARINDAKİ FAALİYETLER

Toplantının ana teması olan sağlık ve spor alanlarındaki faaliyetler hakkında da bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, şöyle konuştu: “Diş hekimliği bir hayaldi. Bunu gerçekleştirdik. 1 yıl içerisinde eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlattık. Buraya 10 akademik personelimizi kazandırdık. Yıl sonunda 5 akademik personelimizi daha bu kervana katmayı düşünüyoruz. Bugün itibariyle 64 öğrenci ile Diş Hekimliği fakültemiz eğitim öğretim faaliyetini sürdürüyor.

Fırat Üniversitesi Hastanesi stratejik öneme sahip olan bir hastanedir. Bu açıdan baktığımız zaman hazırlıklarımızı yapmamız lazım. Hem gelişen teknoloji transfer etmemiz lazımdı hem insan kaynağı yönünden güçlenmemiz gerekiyordu. Bu açıdan da faaliyetlerimiz devam ediyor. Poliklinik binaları, ameliyathaneler, radyasyon onkolojisinde binalarımızın bir kısmını bitirdik, bir kısmını devam ettiriyoruz. Yeni ameliyathanelerimiz hizmete girdi. Göreve ilk geldiğimizde 4 milyon TL kaynak temin ederek organ nakli ameliyathanesi Klas 1 A sınıfında 5 tane ameliyathane kazandırdık. Beraberinde kalp-damar ameliyathanesi, kalp damar yoğun bakımı kazandırıldı. Bunlar dünya standartlarında en ideal ameliyathanelerdir. Şuanda hastalarımız hem beyin cerrahisi, hem ortopedi, hem organ nakli, hem de kalp damar ameliyathanelerinde hizmet alıyor. 

Yeni doğan ünitesi bir ihtiyaçtı. Akademik personelimiz vardı ama özellikle yeni doğan çocukların kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyordu. Şuanda 52 tane modern, son teknolojiye sahip yenidoğan ünitesini faaliyete geçirdik ve hastalarımızın hizmetine sunduk.

Yeni radyasyon onkoloji binası tamamlanma aşamasında. İnşallah 2 ay içinde hasta kabulünü yapacağız.

5 Milyon dolarlık bir aleti Sağlık Bakanlığımızın desteği ile üniversite hastanemize kazandırdık. Acil ünitelerimiz yenilendi. Hem mekanı yenilendi hem de cihaz, alet ve  edevatlar yenilendi. Dijital röntgeni acil servisimize kuruldu. Bu da hem sağlık personeli hem de hasta için büyük bir kolaylık sağlıyor. Yine aynı şekilde tomografi cihazını acil servise kuruldu. Amacımız daha çok hasta konforunu arttırmak ve zaman kaybını azaltmaktır. Son model bir MR cihazını hastanemize kazandırdık.

Bunun yanısıra tüp bebek merkezini sıfırdan yeniledik.Onkoloji gündüz tedavi ünitesi bir problemdi. Hastalar bir alıç için gelip sıra bekliyordu. Bu konuda aynı anda 50 hastaya hizmet verecek modern koltuklar alarak hastalarımızın hizmetine sunduk. Bunun yanında modern yataklar da hastalarımızın hizmetine sunuldu.

Yine 10 küsür yeni diyaliz aleti alarak diyaliz ünitesini yeniledik. Bütün hasta odalarına televizyon kurulacak. Yemekhanemiz tamamen yenilendi. Kardiyoloji yoğun bakımı da aynı şekilde gözden geçirilerek modern şekilde dizayn edildi.

Yine çocuk yoğun bakım ünitesi de tamamlandı. 17 yataklı çocuk yoğun ünitesi de önümüzdeki günlerde hizmete girecek. 

Gerçekten olabilecek son teknolojik bütün ürünlerini hastanemize kazandırdık. Laboratuvarlarımızı modern hale getirdik.

Geçen 3 yıllık sürede hastanemize yapılan alet edevat yatırımı 5 milyonluk radyasyon onkolojisi aleti hariç, yaklaşık 30 milyon liradır. 

Tabiki birçok ilki gerçekleştirdik. Bu ilklerden biri de organ naklidir. Yıllardan beri yakın bölgelerde yapılan organ nakilleri artık Üniversite hastanesinde de yapılmaya başlandı. Elazığ’da ilk defa hem karaciğer, hem böbrek naklini başlattık.”

SPOR KOMPLEKSELERİ

“Fırat Üniversitesi kampüsü rektörlük ve mühendislik kampüsü olarak iki şekilde faaliyet gösteriyor. Bugünkü tanıtımımız daha çok rektörlük kısmında yapılanlarla ilgili olacak.  Şuanda bulunduğumuz mekan özellikle yapı dairesi başkanlığımızın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen çevre düzenlemesi yine yaşam alanlarıyla birlikte spor komplekslerinin olduğu bölgedeyiz. Burada iki adet futbol ve iki adet uluslararası standartlara sahip tenis kortu tamamlandı öğrencilerimizin personelimizin hizmetine sunmuş bulunuyoruz. Amacımız üniversiteleri daha yaşanabilir daha tercih edilebilir mekanlar haline getirmektir. günışığı gazetesi. Özellikle öğrenci tercihleri açısından üniversitelerin sosyal imkanları spor alanları çevre düzenlemeleri bunlar tercih sebeplerinden burudur. Saten güçlü bir akademik bir kadromuz var. Ama üniversitemizin sosyal donatılarıyla da örnek olması lazım. Biz de bu çerçevede bir hamle başlattık.

Bunun yasınıra 5.500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonumuz da  tamamlandı. Bu da yine bölgede tektir. Türkiye’de emsali 3-4 tane bulunuyor. Gerçekten modern anlamda birçok uluslararası faaliyetlere, spor müsabakalarına ev sahipliği yapacak konumda. Spor salonumuz 1993 yılında temeli atılmıştı. Bir kangren haline gelmişti. Biz de enerjimizi buraya sarf ederek bitirdik ve üniversitemizin, ülkemizin, şehrimizin hizmetine sunduk.“

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
Selçuk Öztürk ve yönetimi “İstifa” Etmeli mi, Etmemeli mi?
15°
açık
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 03:34
Güneş 05:11
Öğle 12:25
İkindi 16:15
Akşam 19:28
Yatsı 20:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@