Fiyatı gören tezgahtan uzaklaşıyor

Türkiye’nin alabalık ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Elazığ’da, fiyatı ile en çok şaşırtan balık türü alabalık oldu. Yakın tarihte 14 TL’den satılan alabalık, 20 TL’ye ulaşan fiyatı ile bütçe ayrılamayan balık türleri arasında yerini alındı.

Fiyatı gören tezgahtan uzaklaşıyor

Elazığ’da alabalığın fiyatı 14 TL’den 20 TL’ye çıktı. Diğer balık çeşitleri ise geçtiğimiz yıl ile aynı fiyatta kaldı.
Balık üretiminde Türkiye’nin öncü şehirlerinden olan Elazığ, balık tüketiminin en az olduğu iller arasında yer alıyor.
Elazığ’da balık üretimi için yapılan çalışmalar devam ederken, balık tüketimini arttırmaya yönelik de planlama çalışmaları yapıyor. 
Yapılan tüm etkinliklere rağmen Elazığlılar balık tüketmiyor, balık fiyatları da bütçeye yetmiyor.
Elazığ’da balıkçı tezgahlarında Marmara hamsisi 10 TL, Karadeniz hamsisi 15 TL,  uskumru 15 TL, alabalık 20 TL, sarıkanat istavrit 20 TL, Karadeniz somon 25 TL, levrek ve çupra ise 30 TL’den satılıyor.
Uzmanlar 30 TL ile zirvede olan, hem kolay pişen hem de lezzetli olan çupra balığının haftada iki kez tüketilmesini öneriyor.
Büyük bir çoğunluğu Türkiye’de üretilen ve ithalatı da yapılan çupra, fiyatıyla vatandaşın tezgahtan uzaklaşmasına neden oluyor.
Türkiye’nin alabalık ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Elazığ’da, fiyatı ile en çok şaşırtan balık türü ise alabalık oldu. Yakın tarihte 14 TL’den satılan alabalık, 20 TL’ye ulaşan fiyatı ile bütçe ayrılamayan balık türleri arasında yerini alındı.
Satışların düştüğünü anlatan balıkçılar, bu düşüşü hem ekonomik sorunlara hem de sıcak geçen hava şartlarına bağladı.
Görüşlerini aldığımız balıkçılar şu ifadelere yer veriler: “Balık satışları bizde de diğer arkadaşlarda da düştü. Biz bunu hem sıcak geçen havaya hem de ekonomik sorunlara bağlıyoruz. Vatandaşın cebinde balığa ayıracak para pek olmuyor. Ama balık çok sağlıklı olan bir et türü. Uzmanlar, doktorlar haftada en az bir kere tüketilmesini öneriyor. Kaldı ki biz balık üreten bir şehiriz. Alabalığın fiyatında geçen yıla oranla yüksek bir artış var. Ama bu yem fiyatlarında yaşanan artıştan kaynaklanıyor. Bizler haftada bir gün balık tüketilmesini öneriyoruz. Ama vatandaşa da hak veriyoruz. Tüm sektörlerde yaşanan bir sorun bu. Dolayısıyla bizi de etkiledi.”

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER