Fransa'ya tepkiler devam ediyor

Elazığ'da bazı sivil toplum kuruluşları, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosunda kabul edilmesini kınadı.

Fransa'ya tepkiler devam ediyor
Elazığ'da bazı sivil toplum kuruluşları, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosunda kabul edilmesini kınadı.

“FRANSA TARİHİYLE YÜZLEŞMELİ”
Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, kamuoyunda 'Soykırımı İnkâr Yasası' olarak bilinen ve 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasanın, Fransız Senatosu'nda kabul edilmesini şiddetle ve nefretle kınadı.
Başkan Selmanoğlu, Fransız Ulusal Meclisi'nin aldığı kararın, Fransız Senatosu tarafından da onaylandığı ve bu çerçevede 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesinin Fransa'da suç sayıldığı ve şimdiden sonra ülkemizin Fransa’yla ilişkilerinin büyük bir yara aldığını belirtti.
Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fransa’nın kendi tarihiyle yüzleşmesi gerektiğinin altını çizerek asıl soykırımı Fransızların geçmişte yaptıklarını söyleyerek açıklamasında şunları ifade etti:
"Karar, demokrasinin beşiği sayılan ülkelerden biri olan Fransa'yı ifade özgürlüğü açısından dünyanın en geri ülkelerinden biri haline getirmiştir. Tarihin objektif bir şekilde ve tarihçiler tarafından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Tarihin politik hesaplarla şekillendirilmeye çalışılması, dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Bizler ülkemize ve milletimize yönelik haksız ve asılsız ithamları reddetme özgürlüğünü ortadan kaldıran ve bir demokrasi ayıbı olan bu kararı protesto ediyor ve Fransız Senatosu'nu kınıyoruz.

“FRANSA AKLISELİM DAVRANMAMIŞTIR”
Memur Sen Elazığ İl Temsilcisi Murat Ergen, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosunda kabul edilmesini kınadı.
Ergen açıklamasında şunları söyledi:
"Fransa Senatosunun, Türk halkını derinden yaralayan, tarihimizi tek taraflı yorumlara dayanarak karalayan ve bu haksızlığa karşı savunma hakkını elimizden almayı amaçlayan yasayı kabul etmesini şiddetle kınıyoruz.
Bu yasa, dar siyasi hesaplarla tarihin siyasileştirilmesi ve ifade özgürlüğünün bizzat demokratik bir kurum tarafından engellenmesinin vahim bir örneğini teşkil etmektedir. Fransa böylelikle, gelişmesinde pay sahibi olduğu evrensel değerleri göz ardı etmeyi tercih etmiş olmaktadır.
Fransa Senatosunda alınan bu kararla artık Fransa’nın evrensel düşünceye sahip bir ülke ve özgürlükler diyarı olmadığı apaçık belli olmuştur. Alınan kararı nefretle kınıyor hükümetimizin takınacağı tavrın da yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum.”

FRANSA TARİHE HATA OLARAK GEÇECEK BİR ADIM ATMIŞTIR
Fransa Senatosunda alınan kararın akla ve mantığa sığmadığını belirten Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Dernek Başkanı Ahmet Özdemir, Fransa’nın siyasi hesaplar güttüğünü ifade ederek açıklamasında şunları söyledi: "Fransa tarihe hata olarak geçecek bir adım atmıştır. Fransız Devleti; kendini bilmez Ermeni diasporasını, Türkiye Cumhuriyeti’ne tercih etmiş ve Türk milletini derinden yaralamıştır
Türk Milleti, belirli aralıklarla gündeme getirilen asılsız Ermeni soykırım iddialarıyla sindirilmeye ve köşeye sıkıştırılmaya çalışılmaktadır. Türk Milletinin şerefli geçmişinde haksız ve adaletsiz bir uygulamaya rastlamak mümkün olmadığı gibi, iftira ve safsatalarla dolu, insanlıkla bağdaşmayan bu iddiaların kabulünün hiçbir vicdana sığmayacağı bilinmelidir.Fransa dünyada soykırımla ilgili tarihi bir belge görmek istiyorsa, kendi sömürgeci ve kanlı geçmişine dönüp bakması yeterlidir. Milletimizin bu konuda oluşturduğu şuuru takdir ediyor birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, tek vücut, tek yürek, tek beden, 72 milyonun sevgi ve nefretinin ne demek olduğunu bütün Fransa’ya ve dünyaya anlatmaya davet ediyoruz.”

BİR TEPKİ DE ELAZIĞ İLİM HAYRA HİZMET VAKFI’NDAN GELDİ
Fransa Senatosunda alınan karara bir tepki de Elazığ İlim Hayra Hizmet Vakfı’ndan geldi.
Fransa’nın bu akıl almaz kararı sonrası yazılı bir açıklama yayımlayan İlim Hayra Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Mehmet Karaaslan: “Sözde medeniyetin simgesi olarak gösterilen Fransa’nın insan hakları ve özgür düşünceden yoksun bu kararı alması sadece Türk halkını değil, vicdanı olan tüm toplumları derinden üzmüştür.”dedi.
İlim Hayra Hizmet Vakfı Genel Sekreteri Mehmet Karaaslan açıklamasında, Fransa’yı yürekli olmaya ve tarihiyle yüzleşmeye davet ederek, şu görüşlere yer verdi: “Sözde Ermeni soykırımının inkârını suç sayan yasanın en temel insan haklarına ve düşünce özgürlüğüne aykırı olduğunu düşünüyor, aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki işbirliğine ciddi anlamda zararlar vereceğinden, alınan bu kararı şiddetle ve nefretle kınıyoruz” dedi.

“FRANSA TARİHE FRANSIZ KALMIŞTIR”
Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Sözcüsü Resul Şahin, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosu’nda kabul edilmesini kınadı.
Platform sözcüsü Resul Şahin açıklamasında şunları söyledi:
“1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin cezalandırılmasını öngören yasayı kabul eden Fransa’yı esefle kınıyoruz.
Özgürlükler ülkesi olarak kendisini tanımlayan Fransa’nın aldığı karar tamamen siyasi bir amaç taşımaktadır. Ülkedeki Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Senatoda görüşülerek kabul edilen bu yasanın bizler için hiçbir hükmü ve de önemi yoktur. Fransa kendisine dost bir ülkeyi karşısına almış ve ilişkileri tamamen bitirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Fransa ile ilişkilerimiz konusunda hükümetimizce alınacak tedbirleri sonuna kadar desteklediğimizi ifade ederek bu çağ dışı yasayı esefle kınıyoruz.”

FRANSIZ SENATOSUNDA ALINAN BU KARARI ŞİDDETLE KINIYORUZ
Elazığ Akıncılar Derneği Başkanı Tevfik Sadak, Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasanın Fransa Senatosunda kabul edilmesini kınadı.
Dernek Başkanı Sadak yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:
“Fransız Meclisinde geçtiğimiz ay kabul edilen ve şimdi de Fransa Senatosunda kabul gören “Sözde Ermeni Soykırımı”na ilişkin yasa teklifi artık Fransa topraklarında özgür düşünceye yer kalmadığını göstermiştir. Değişiklik önergeleri içinde yer alan “bilimsel ve üniversite araştırmalarının cezai müeyyideden muaf tutulmasını” talep eden değişiklik önergesinin dahi geri çekilmesi Fransa’nın özgür düşüncenin yanı sıra bilime de kapılarını kapattığının açık bir ifadesidir.
Fransız senatosunda alınan bu kararı şiddetle kınıyoruz."
Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2012, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER