F.Ü Hastanesi tiroid hastalarının umudu oldu

Fırat Üniversitesi Hastanesi ilklere imza atmaya devam ediyor.

F.Ü Hastanesi tiroid hastalarının umudu oldu
Fırat Üniversitesi Hastanesi ilklere imza atmaya devam ediyor.
Elazığ ve bölgeye hizmet veren Fırat Üniversitesi Hastanesi, iyot tedavi merkezi ile tiroid hastalarının umudu oldu.
Hastaya ağız yolundan kapsül ya da sıvı olarak verilen iyot kapsülü, tiroid hücrelerinin büyümesini ve faaliyetini durduruyor.

İyot tedavisinin özel şartlarda gerçekleştirildiğini belirten nükleer tıp ana bilim dalı başkanı Yrd. Doç. Dr. Zehra Pınar KOÇ, tedavi süreci hakkında bilgi verdi.

Dr. KOÇ, “İyot tedavi odaları özel olarak kurşunlanmış veya daha kalın beton kullanılmış duvarlarında bir oda sistemi, Burada biz yüksek doz radyo aktif iyot tedavisi veriyoruz. Ve bu hastaları burada yataklı servisimizde takip etmemiz gerekiyor. Burada uyguladığımız tedavi, bu hastaların cerrahi ile çıkarılamayan bütün tiroit hücrelerini ve kötü huylu iyi huylu bütün tiroit hücrelerini yok etmeyi amaçlıyor. Radyasyon iyileştirici etkisinden faydalanıyoruz.” dedi.

Yrd. Doç. Dr Pınar KOÇ, hastaya sadece bir iyot kapsülü içirdiklerini böylelikle kötü huylu iyi huylu bütün tiroit hücrelerini yok etmeyi amaçladıklarını söyleyerek; “Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nde bu tedaviyi nisan ayında beri uygulamaktayız. Nisan ayından bu yana yaklaşık 80 taburculuk gerçekleştirdik. Tedavilerimizi bu güne kadar başarı ile uyguladık. Bu tedavinin tabi takibini de burada polikliniğimizde kendimiz yapabiliyoruz.

Halk arasında bilinenin aksine bu tedavide çok aşırı şekilde tekrarlayan ve çok aşırı dozlar verilmediği sürece ileriki dönemlerde hayatlarını etkileyecek çok ciddi bir yan etkiyle hem tedavinin ilk aşamasında hem de daha sonraki takip aşamasında veya yıllar sonra çok ciddi bir yan etkiyle genel olarak karşılaşmıyoruz. Bu bölgede büyük bir alana hitap eden bir servis ve hastalarımızı buradan güvenle taburcu edebiliyoruz.” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER