Gazetecilerin hakları iade edilsin

Eğitim İlke-Sen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, basın emekçilerinin hak kayıplarının telafi edilmesini istedi.

ELAZIĞ GÜNCEL 09.01.2013, 19:05 09.01.2013, 19:05
1110
Gazetecilerin hakları iade edilsin
Eğitim İlke-Sen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, basın emekçilerinin hak kayıplarının telafi edilmesini istedi.
Eğitim İlke-Sen (İlkeli Eğitim ve Bilim Çalışanları Dayanışma Sendikası) Basın ve Yayın Genel Sekreteri Beytullah Önce, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik eden bir açıklama yayınladı.
Önce, açıklamasında “Gazetecilik, halkın haber alma hakkının yerine getirilmesi için önemli bir sorumluluğun icrasıdır. Gerek yerelde, gerekse ülke genelinde halkın sesini duyurması için çalışan basın mensuplarının varlığı, toplumsal sorunlarımızın çözüm sürecinde değerli bir katkı sunmaktadır. Tercihini gücün medyası olmaktan yana yapanların ise hakikati çarpıtmaktan başka bir işe yaramayacaklarını iyi biliyoruz. Basının gerçek anlamıyla özgürleşmesi, toplumun güçlenmesine de hizmet edecektir. Bu vesileyle Eğitim İlke-Sen olarak mesleklerini doğrunun sesi olmanın ve kamusal yarar sağlamanın bilinciyle icra eden tüm basın emekçilerinin 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.” dedi.
Eğitim İlke-Sen Basın ve Yayın Genel Sekreteri Beytullah Önce, mesajında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gazetecilerin zor şartlar altında çalıştıklarını ifade ederek “Şiddete, siyasi ya da ekonomik baskılara maruz kalan, haber peşinde koşarken yaralanan ya da hayatı tehlikeye giren gazetecilerin, muhabirlerin, kameramanların ve bütün basın emekçilerinin, tüm bu zorluklara rağmen özlük haklarında yaşadıkları kayıplar dikkat çekicidir. Yine en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkemizde basın çalışanlarına dönük davaların çoğu zaman siyasi bir durum arz etmesi de ciddi bir sorundur. Tüm bu ve diğer sebeplerden ötürü basın emekçilerinin, fiili hizmet süreleri ve yıpranma payları ile ilgili taleplerinin dikkate alınması ve gereken düzenlemenin yeniden yapılarak, haklarının iade ve kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.
AÇIKLAMANIN TAM METNİ
Gazetecilik, halkın haber alma hakkının yerine getirilmesi için önemli bir sorumluluğun icrasıdır. Gerek yerelde, gerekse ülke genelinde halkın sesini duyurması için çalışan basın mensuplarının varlığı, toplumsal sorunlarımızın çözüm sürecinde değerli bir katkı sunmaktadır. Tercihini gücün medyası olmaktan yana yapanların ise hakikati çarpıtmaktan başka bir işe yaramayacaklarını iyi biliyoruz. Basının gerçek anlamıyla özgürleşmesi, toplumun güçlenmesine de hizmet edecektir. Bu vesile ile mesleklerini doğrunun sesi olmanın ve kamusal yarar sağlamanın bilinciyle icra eden tüm basın emekçilerinin 10 Aralık Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gazetecilerin zor şartlar altında çalıştıklarını biliyoruz. Şiddete, siyasi ya da ekonomik baskılara maruz kalan, haber peşinde koşarken yaralanan ya da hayatı tehlikeye giren gazetecilerin, muhabirlerin, kameramanların ve bütün basın emekçilerinin, tüm bu zorluklara rağmen özlük haklarında yaşadıkları kayıplar dikkat çekicidir. Yine en fazla tutuklu gazetecinin bulunduğu ülkemizde basın çalışanlarına dönük davaların çoğu zaman siyasi bir durum arz etmesi de ciddi bir sorundur. Tüm bu ve diğer sebeplerden ötürü basın emekçilerinin, fiili hizmet süreleri ve yıpranma payları ile ilgili taleplerinin dikkate alınması ve gereken düzenlemenin yeniden yapılarak, haklarının iade ve kayıplarının telafi edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
 
 
 
Vali Yardımcısı Çiçek’in Gazeteciler günü mesajı
Elazığ Vali Vekili Ercan Çiçek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.
Çiçek, mesajında, basının, demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu, bunun gereği olarak da kamuoyunun genel görüş ve taleplerinin doğru olarak yansıtılması için medyanın her bakımdan etkin olması gerektiğini belirtti.
İlkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışıp, toplumun haber alma hakkını sağlayan basın çalışanlarının, kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinde önemli bir sorumluluk ve görevi üstlendiğini vurgulayan Çiçek, gazeteciliğin, günümüzün en dinamik ve fedakarlık isteyen mesleklerin başında geldiğinin altını çizdi.
Zor şartlar altında kamu görevini yerine getiren basın çalışanlarının toplumsal değerlere saygılı, kişisel hak ve özgürlükleri temel alan tarafsız bir anlayış ve özveriyle görevlerini yerine getireceklerine inandıklarını kaydeden Çiçek, mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Bu duygu ve düşüncelerle önce görevleri başında hayatını kaybeden gazetecileri rahmetle anıyor, gazetecilik mesleğini icra eden tüm arkadaşlarımızın '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü' kutluyor, çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum."
 
 
 
Alpay’ın “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü “ Mesajı
AK Parti Elazığ Milletvekili Av. Şuay Alpay, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayınladığı kutlama mesajında şu ifadelerde bulundu;
Gazetecilerin görevlerini yerine getirmeye çalışırken, birçok zorluk ve tehlikeyle karşı karşıya gelebildiklerini; bazen canları pahasına da olsa yaşanan olayları büyük bir titizlikle kitlelere ulaştırmayı başardıklarını kaydetti.
Alpay sözlerine şöyle devam ederek: “ Dünyada ve ülkemizde gazetecilik mesleğinin özelliği ve yüklendiği misyon itibariyle, bir anlamda kamu görevi olduğunu ve halkın bilgilendirilmesi, var olan eksikliklerin giderilmesi için çalıştığını. ” ifade etti. Alpay, "Gazeteciler, sosyal ve ekonomik haklarını düzenleyen yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabulüyle bu günü, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlamaya başlamışlardır.” Dedi.
Alpay : “ Bu vesileyle basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girmesinin yıldönümü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, meslek hayatlarında başarılarının devamını dilerim.” dedi.
 
 
 
Demirdağ, Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Rektör Prof. Dr. Demirdağ, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı kutlama mesajında, tüm zorlu şartlara rağmen kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla fedakârca çalışan basın mensuplarının,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Rektör Prof. Dr. Demirdağ, mesajında: “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, fedakârca, meslekleri için her türlü zorluğa göğüs geren basın çalışanlarının hak ve mesleki hürriyetlerini kazandıkları günü temsil etmektedir. Canları pahasına birçok zorluk karşısında mesleklerini icra etme gayreti içerisinde olan ve kamu menfaatini gözeten basın mensuplarının, mesleklerini iyi bir şekilde devam ettirmesi en büyük temennimizdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, görevleri başında hayatlarını kaybeden gazetecilerimize Allah’tan rahmet diler, gazetecilik mesleğine gönül vermiş tüm gazetecilerimizin ve Elazığ basınının fedakâr temsilcilerinin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım” dedi.
 
 
 
Sönmez, Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı
AK Parti Elazığ İl Başkanı Mahir Sönmez, bir mesaj yayınlayarak “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutladı.      
AK Parti Elazığ İl Başkanı Mahir Sönmez, mesajında gazetecilerin toplumun doğru haber alma hakkının en önemli sağlayıcıları olduğunu belirterek şunları kaydetti:” Gazetecilik mesleği zor bir meslek olmasının yanında aynı zamanda onurlu bir meslektir. Gazetecilik, fedakârlık ve özveri mesleğidir. Milli menfaatler ve toplumsal yarar doğrultusunda doğru, tarafsız ve ilkeli bir gazetecilik anlayışı ile toplumun bilgilendirilmesi, halkın dilek ve beklentilerinin yansıtılması demokrasimizin gelişmesi açısından elbette ki önemlidir. Medya aynı zamanda yerel kalkınmanın da önemli aktörlerinden biridir. Elazığımız’da özveriyle görev yapan değerli gazeteci arkadaşlarımız, şehrimizde yaşanan gelişmeler hakkında halkımızı bilgilendirmekte kalmayıp; yapıcı, yol gösterici önerileri ile şehrimizin birçok alanda gelişmesine de önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu vesileyle tüm medya çalışanlarının ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar; tüm gazetecilerimize sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.”
 
 
 
“Medya Kalkınma ve Gelişmemizde Büyük Rol Oynuyor”
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Şekerdağ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.
Başkan Şekerdağ, yayınladığı kutlama mesajında, illerin kalkınma ve gelişmesinde aynı zamanda çok seslilik ve demokratikleşmede medyanın büyük bir önem taşıdığını vurguladı.
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerdağ mesajında, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, fedakârca, meslekleri için her türlü zorluğa göğüs geren basın çalışanlarının hak ve mesleki hürriyetlerini kazandıkları günü temsil etmektedir. Bundan 52 yıl önce başlatılan bu mücadelede galip gelen basın mensupları, bugünü adeta bir bayram olarak kutlamaktadır. Elbette illerin kalkınma ve gelişmesinde ve aynı zamanda çok seslilik ve demokratikleşmede medya büyük sorunluluk yüklenmektedir. İlimiz yerel medyasında ve ulusal medya organlarının yerel temsilcileri olarak görev yapan tüm medya mensupları bu sorumluluk ve anlayışla hizmet vermektedirler.
Bu vesile ile, tüm medya mensuplarının gününü kutlar, ilimize hizmetlerinden ötürü kalbi şükran ve teşekkürlerimi sunarım” dedi.
 
 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@