Gazi Caddesi trafiğe kapatılıyor

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ’ın çehresini değiştirecek yeni projelerini kamuoyuyla paylaştı. Başkan Yanılmaz düzenlediği basın toplantısında Gazi Caddesi ve Şıra meydanını araç trafiğine kapatacaklarını, İstasyon Caddesindeki Bosna Hersek Bulvarını kaldıracaklarını ayrıca Mehmet Akif Ersoy Liseni yıkarak öğretmenevinden Hükümet konağı arasında devasa bir şehir meydanı oluşturacaklarını söyledi. Yanılmaz ayrıca Çimento fabrikanın kaldırılması konusunda fabrika yöneticileriyle anlaştıklarını kaydetti.

ELAZIĞ GÜNCEL 17.06.2014, 22:23 17.06.2014, 22:23
11042
Gazi Caddesi trafiğe kapatılıyor

Vedat YETİK

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Başkan Yanılmaz, 2015-2019 Stratejik Plan Paydaş toplantıları kapsamında Elazığ’da yayın yapan basın kuruluşlarının temsilcileri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Yanılmaz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada seçimden önce Elazığ halkına verdikleri sözleri fiilen icraata koymaya başladıklarını söyledi.

Elazığ halkıyla birlikte şehri yönetmeye başladıklarını belirten başkan Yanılmaz, “Öncelikle her Çarşamba günü halkla buluşma günlerimizi aksatmadan yapıyoruz. Yoğun bir ilgi ve alaka var. Bu da benim hoşuma gidiyor. Ayrıca mahallelerdeki halk meclislerimiz devam ediyor. Mahallelere gidiyoruz. Oradaki vatandaşlarımızla bire bir görüşerek onların tekliflerini, önerilerini alıyoruz. Yine Sık sık esnaf gezisi yapıyorum. Yine her ay mutat olarak muhtarlarımızla bir araya geliyoruz. Mahallelerle ilgili problemlerini, görüşlerini, tekliflerini bire bir alıyoruz. Netice itibariyle sivil toplum kuruluşlarımızla ve Elazığ’ın yönetimiyle ilgili söz sahibi olabilecek bütün kesimlerle bira araya geliyoruz. Ben şuna inanıyorum. Elazığla ilgili sadece entelektüel dediğimiz kesimlerin fikir ve görüşü yok. Elazığla ilgili evine bir parça ekmek götüremeyen hemşerimizin de çok ciddi teklif ve önerileri var. En zenginin de, en fakirin de teklif ve önerileri var. Ben bunların hepsini bir bütün olarak görüyorum ve bütününün ortaya koymuş olduğu teklif ve önerilerin bir havuzda toplanıp nihai şekli verildiğinde Elazığ’ın menfaatlerine olacağına inanıyorum. Bu şekildeki yönetim anlayışımız devam ediyor” dedi.

SOSYAL MEDYADA BİNLERCE DENETÇİMİZ VAR

En çok teklif ve önerileri özellikle sosyal medya üzerinden aldıklarını belirten Başkan Yanılmaz, “Şuanda Elazığ’da belediyemiz adına binlerce denetçimiz var. Çünkü benim özellikle twitter hesabımdan gelen bütün önerilere, tekliflere bir şekilde kendim dönüyorum. Mesela bir kardeşimiz orada bir eksik görüyor. Orayı fotoğraflıyor ve twitter ‘dan gönderiyor. Biz o eksiği giderdikten sonra tekrar fotoğrafını çekiyoruz ve ben ona tekrar gönderiyorum. İnşallah 5 yıl boyunca bu diyaloğumuzu hiç koparmayacağız. Çünkü her hemşerimiz bizim gören gözümüz, işiten kulağımız olmalıdır. Bu şehirde yaşan herkes bir belediye başkanı kadar Elazığ’ın problemlerini kendisine dert etsin. O problemleri hissetsin ve o problemlerin ortadan kalkması için teklif ve önerilerini sunsun demiştik. Adım adım buraya doru gidiyoruz ve inşallah belediyemizle, çalışanlarımızla, hemşerilerimiz hep birlikte el birliği ile Elazığ7ı bir adamı daha ileriye götüreceğiz. Elazığımızın önümüzdeki süreçte yapacaklarıyla ilgili stratejik planlarımızı hazırlıyoruz.” dedi.

“O GÜN KONUŞTUKLARIMIZ HAVAYA GİTMEDİ”

2019 yılına kadar neyi yapmayı planlıyoruz. Hangi projeleri hayata geçireceğiz bunun bir planlaması var. Ancak bu planlamayı yaparken dış paydaş analizleri de yapıyoruz. Öncelikle belediye içindeki bütün başkan yardımcılarımız ve müdürlerimizle konu enine boyuna görüşüldü. Akabinde belediye dışındaki dış paydaşlarımızın bu konuda fikir ve görüşlerinin ne olduğunu öğrenmek için birçok toplantılar ve görüşmeler yapıldı. Yaklaşık 27 grupla ayrı ayrı komisyonlarımız gittiler Elazığla ilgili onların fikir ve görüşlerini aldılar. Bu fikir ve görüşler bize bir ışık tutuyor. Bizim seçim döneminde Elazığla ilgili düşüncelerimizi ortaya koyduğumuz çözüm planlarımızı açıkladığımız toplantılarımız oldu. Bu çözüm planlarımızı kamuoyuyla paylaştık. O gün konuştuklarımız havaya gitmedi. Şimdi onların içindeki bütün konuştuklarımızı, planlarımızı, projelerimizi bu defa 2019 yılına kadar yapacağımız stratejik planın içine aldık: Planlamalarımızı yapmaya başladık. Evet problemlerimiz var. Güllük ve gülistanlık bir yolda değiliz: dikenler var: sıkıntılarımız var: Ancak ben hiçbir zaman karşınıza ‘Bu sıkıntılardan dolayı ben bunları yapamıyorum demeyeceğim’ demiştim. Bugün de aynısını söylüyorum: Bütün sıkıntıları, problemleri göğüsleyeceğiz. Ancak Elazığlı hemşerilerimize asla bu problemleri yansıtmayacağız: hemşerilerimizin gelecekle ilgili ümitlerinin sönmesine müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

BASINIMIZA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Elazığ’da basınını önemsediği, bu kapsamda Elazığ basının görüş ve önerilerine değer verdiğini belirten Yanılmaz; “Basınımızın ortaya koyacağı teklif ve öneriler bizim 2019 yılına kadar yapacağımız stratejik planın ana dayanak noktalarından biri olacaktır. Çünkü bütününüz günün 24 saati vatandaşlarımızla iç içesiniz. Basınımız Elazığ’da olan biten olumlu işlerden ziyade doğal olarak haber değeri olması açısından genelde olumsuz yönleri de gören insanlarsınız. Sizlerin ister programlarda, ister köşe yazılarınızda, ister haberlerinizde Elazığla ilgili değindiğiniz her konu benim için önemlidir. Ben onları mutlaka bir şekilde değerlendiriyorum. Elazığ belediyesini devamlı öven bir basın da istemiyorum. Elbette tenkitler olacak, elbette eksiklerimiz olacak. Ancak bir şeyin olmasına gönlüm asla razı olmaz; sormadan, bilmeden iftira atarak Elazığ’a hizmet ettiği kanaatinde kim olursa buna asla gönlüm razı olmaz. Biz her zaman açığız. Sorduğunuz her soruya açık yüreklilikle cevap veririz: ama sormadan, iftara atarak, yalan ve yanlış yazarak Elazığ’ı kavgaya sürüklemek isteyen kimseye de prim vermeyeceğim.” dedi.

“BİZİM ROTAMIZ BELLİ”

Elazığ belediyesi olarak tek hedeflerinin Elazığ’ı en fakirinden en zenginine kadar kolay yaşanabilir bir şehir haline getirebilmek olduğunu vurgulayan Başkan Yanılmaz, şöyle konuştu: “Bu hedefimizden asla sapmayacağız. Bu hedefimize giderken önümüze çıkan engelleri kaldırıp yolumuza devam edeceğiz: Hiçbir engeli de tanımayacağız. Stratejik planlarımızı da bu çerçevede hazırlıyoruz. İnancımız şudur rotası belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olamaz. Bizim rotamız belli. Bu rotamıza artı bir katkı sağlayacak olan fikir ve görüşlere açık bir yapı içinde inşallah Elazığ’ı geleceğe taşıyacağız. Birlikte yönetim anlayışımızın bitmeyeceğini bilmenizi istiyorum. Biz bu şehri birlikte yöneteceğiz. Biz şehirde hiçbir kimsenin nefsani çıkar ve arzularına peşkeş çekmeyeceğiz. Bu şehrin bir tek kuruşunu israf etmeden, bir tek kuruşunu haksız bir şekilde birilerine vermeden bu şehri en iyi şekilde yönetip, en iyi şekilde sonuç alacağımız projelerimizi hayata geçireceğiz.”

Başkan Yanılmaz, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

 aşkan Yanılmaz’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

MÜCAVİR ALANI GENİŞLETİYORUZ

“Miyadin dağına doğru yapılanmanın devam etmesi gerekiyor. Ancak Elazığ’ın imar yapılanması içinde önemli olan Elazığ’ı geniş bir alana yaymaktır. Yani dar bir eksenden geniş bir eksene yaymaktır. Doğu batı ekseninden, kuzey güney eksenine Elazığ yayılmalı. Bu açıdan Elazığ’ın mücavir alanını genişletiyoruz. Büyütüyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 21 bin hektar olan alanı 46 bin hektara çıkarıyoruz. Bununla ilgili altyapı çalışmalarımız devam ediyoruz. Elazığ’ı geniş bir alana yayacağız.

RANTA KESİNLİKLE İZİN VERMEYECEĞİZ

“Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ Bölge Müdürlüğü, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü ve Viroloji Enstitüsünün olduğu bölümde bulunan bütün resmi kurumların Elazığ dışına alınmasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyoruz. Bunda kararlıyız. bu kararlılıktan asla gire adım atmadık. Bölge müdürlüklerinin çıktığı yere asla bir metre kare dahi bina yapılmayacak. Hepsi yeşil alan olarak korunacak. Bir tek hedefim var. Elazığ’ın rahtı yüksek olan yerlerine bir metre kare bulduğumda bir ağaç dikeceğim. Oraya inşaat yapmayacağız. Bakınız, rahtın en yüksek olduğu yerlere diyorum. Miyadın dağının arka bölümüne ağaç dikmek kolay. Ama gelip Elazığ’ın merkezinde inşaat yaptığınızda rantın en yüksek olacağı yere ağaç dikip, yeşil alan yapabiliyorsanız Elazığ’ı kurtarmış olursunuz. Hedefimiz bu. Bölge Müdürlüklerini şehrin dışına çıkarmak isterken bu arazilerden belediye adına rant elde edelim mantığı ile değil, bu şehrin gelecek 50 yılını kurtaralım. Park yerleri, yürüyüş yerleri oluşsun. Bisiklet yolları, dinlenme yerleri oluşsun diye bunların dışarı çıkmasını istiyoruz. Asla buralarda üçüncü kişilere kiralık yerler vermeyeceğiz.”

YATIRIMLARI DESTEKLEYECEĞİZ

Elazığ’da yatırım yapmak isteyen herkese, her ponjeye belediye olarak destek vermeye hazırız. Elazığ’da 10 hemşehrimize istihdam sağlayacak yatırım kim getirirse ben onunla birlikte çalışırım: Elazığ ekonomisinin gelişmesi lazım. Elazığ’ı geleceğe taşımak istiyorsak Elazığ’ın zenginleşmesi lazım. Öncelikle Elazığ’da iş yapan kardeşlerimizin, ticaret erbabımızın geliştirmesi lazım. Bunların da önünü açacağız. İmar değişikliği ise bunu yapacağız. Sağlık merkezi, okul, yurt ve iş merkezleriyle ilgili imar değişikliğini yapacağız.

TRAFİK PROBLEMİ ÇÖZÜLÜYOR

“Elazığ’ın merkezdeki trafik problemi adım adım çözülüyor. Kuzey imar yoluna başladık. Şuanda yapımı devam ediyor. Kuzey çevre yolundan bahsetmiyorum. Kuzey imar yolundan bahsediyorum. Bununla ilgili çalışmalarımız bittiğinde özellikle Gazi Caddesi kuzeye doğru kaymış olacak. Trafik kuzeye doğru kaymış olacak. Harput devlet yolu dediğimiz kuzey imar yolu da bittiğinde merkez tamamen rahatlayacak. Güney çevre yoluna bağlantı yollarımızla ilgili çalışmalarımız devam ediyor: Bağlantı yolları da yapıldığında hem güney çevre yolu, hem kuzey imar yolu bir bütünlük sağlayacak. İstasyon caddesindeki Bosna Hersek bulvarının orta refüjünü kaldıracağız. O yola yeni bir düzen vereceğiz: Bunu da Kasım-Aralık aylarında yapacağız. Orayı Gazi caddesi değerinde bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Orada kaldırımlar büyüyecek, genişleyecek. Orta alanda trafik akışı daha da rahatlayacak. Yine PTT meydanı eski valilik binasıyla bütünleşecek. Eski valilik konağının etrafındaki duvarları kaldıracağız. Burası PTT meydanıyla bütünleşip bir meydan haline gelecek. Orada rahatlıkla gidip oturabileceğiz. Böyle bir alan oluşacak. “

DEVASA BİR ŞEHİR MEYDANINA KAVUŞACAĞIZ

“Valilik konağı önümüzdeki ay başlayacak. Valilik konağı yeni bina Karayollarının içine doğru girecek. Bu tarafa doğru alan büyüyecek. Ahmet Aytar meydanıyla orayı bütünleştireceğiz. Orada bir şehir meydanı ortaya çıkacak. Mehmet Akif Ersoy lisesi de bu şehir meydanına dahil edilerek, sadece öğretmenevinin kaldığı bu alanda devasa büyük bir şehir meydanı ortaya çıkacak.

Planladığımız başka bir şey daha var. Hürriyet Meydanı, Şıra meydanı, Saray Camisinin önündeki alan, Bankalar caddesinden aşağı doğru inen bütün alanı trafiğe kapatmayı planlıyoruz. Bu alanı Arnavut taşıyla döşeyip çok güzel aydınlatıp, bir kısım dükkanları da restore edip tarihi bir misyon sağlamak istiyoruz buraya. Yerli ve yabancı turistlerin gidip rahatlıkla gezebileceği bir alan haline getirmek istiyoruz.”

GAZİ CADDESİNİ TRAFİĞE KAPATACAĞIZ

“Şuanda bir ekibimiz Ulaşım müdürlüğümüz bünyesinde her gün Elazığ’ın cadde ve sokaklarında trafiği rahatlatacağımız araştırmalar yapıyor. Kısa bir müddet sonra küçük değişikliklerle trafik çok rahatlayacak. Elazığ’ın trafiği merkeze sıkışmış problem olmaktan çıkıp Elazığ’ın güney kuzey eksenine yayılan ve merkezi de çok rahatsız etmeyecek bir yapıya gelecek. Nihai bir hedefim var. Onu da şimdiden söyleyeyim. Gazi Caddesini trafiğe kapatmaktır. Gazi Caddesi de trafiğe kapandığında Elazığ’ın yaya gezi alanları artacak. Bizim kültürümüzde yaya gezisi var. Şunu da belirtmek istiyorum. Bir kültürümüzü değiştirmemiz lazım. Çekirdek kabuklarını kaldırımlara atmayalım. Sigara izmaritlerini kaldırımlara atmayalım. Biz temizleriz. Ama inanıyorum ki hemşerilerimiz bu konuda daha hassas olacaktır. Zübeyde hanım caddesinde 5 torba çekirdek kabuğu topladık dersek bu işin vahametini düşünün.”

GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİRECEĞİZ

“Göç Elazığ için çok büyük bir problemdir. Göçün geri dönmesi lazım. Geliri yerinde olan bir kısım insanların Elazığ’dan ayrılması, veren ellerin gidip, sadece alan ellerin olduğu bir şehir aynı zamanda problemlerin olduğu bir şehirdir. Veren ellerin Elazığ’a gelmesi lazım. Göçü tersine çevireceğiz. Şuanda bir kısım işadamlarımızın ikametgahlarını Elazığ’a aldırdıklarını bilmenizi istiyorum. Göç geri gelmeye başladı. Bunu ne kadar hızlandırırsak o kadar iyi iş yapmış oluruz.”

ÇİMENTO FABRİKASININ KALDIRILMASI

“Çimento fabrikasıyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Hem Elazığ’daki fabrika yönetimi, daha sonra yönetim kurulu başkanı ve üyeleriyle görüştük. Bu konuda kararlıyız. Çimento fabrikasının Elazığ dışına taşınması konusunda anlaştık. Şimdi yöntemlerine bakıyoruz. Bu görüşmelerimiz devam ediyor. Fabrika inşallah Elazığ dışına taşınacak.  Bunun taşınmasında ana prensipte anlaştık.”

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@