GELDE ÇIK İŞİN İÇİNDEN!

Haber: Faik Akgün - Muhalefet partilerinin il başkanlarının,  davet tepkisi sonrasında,  değerlendirmelerde bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık , " Allah şahit, ben toplantıya kimseyi davet etmedim “demişti. Vali Yırık’ın değerlendirmeleri üzerine,  AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım sert bir açıklamada bulundu. Yıldırım yaptığı açıklama ile,  Vali Yırık’ı yalanladı.

ELAZIĞ GÜNCEL 12.08.2021, 13:49 12.08.2021, 14:10 Günışığı Gazetesi
1541
GELDE ÇIK İŞİN İÇİNDEN!

Muhalefet Partisi İl Başkanları: “Bu şehir AK Partiden ibaret değil. Toplantılara çağırılmıyoruz!”

Vali Erkaya Yırık: “Allah şahit, ben toplantıya kimseyi davet etmedim.”

AK Parti  İl Başkanı Şerafettin Yıldırım:  “Valimizin haberinin olmaması mümkün değil.”

GELDE ÇIK İŞİN İÇİNDEN!

Deprem sonrasında, kentte yapılan çalışmaları değerlendirmek amacıyla, Elazığ Valiliği tarafından düzenlenmişti.  Değerlendirme toplantısına,  davet edilmeyen muhalefet partisi il başkanları, Ak Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım’ın toplantıda bulunmasına  tepki göstererek,  kendilerinin davet edilmediğini dile getirmişlerdi.  Muhalefet partilerinin il başkanlarının,  davet tepkisi sonrasında,  değerlendirmelerde bulunan Elazığ Valisi Erkaya Yırık ,  " Allah şahit, ben toplantıya kimseyi davet etmedim “demişti. Vali Yırık’ın değerlendirmeleri üzerine,  AK Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım sert bir açıklamada bulundu. Yıldırım yaptığı açıklama ile,  Vali Yırık’ı yalanladı. Yaşanan gelişmeler Elazığ kamuoyunda büyük bir şaşkınlık yarattı.

Muhalafet partilerinin il başkanları, toplantı sonrasında yaptıkları açıklamada, davet tepkileri şu şekilde olmuştu;

“Davet Edilmediğimiz Gibi, Bilgi Paylaşımından Da Muaf Tutuluyoruz”
 

CHP Elazığ İl Başkanı Yavuz Doğdu, “Şehrin en önemli sorunlarından biri olan deprem gerçeği, il yetkilileri tarafından ele alındığında siyasi bir argümana dönüştürülmemelidir. Maalesef, böyle toplantılara bizler davet edilmediğimiz gibi, bilgi paylaşımından da muaf tutuluyoruz.
Deprem sonrası yaşanan sorunlar, vatandaşların mağduriyeti, TOKİ evlerinin yetersizliği, hak ihlalleri gibi önemli unsurlar, çığ gibi büyürken, bu konuda herhangi bir adım atılacaksa, şehrin tüm organları, sürece dahil edilmelidir. Böylesi önemli konularda, siyasal tavır sergilemek hemşerilerimizin, mağduriyetine mağduriyet katıyor ve ne yazık ki, şehrimize kaybettiriyor”

“Yapılan Toplantılara  Muhalefet Partilerinin Çağrılmayışı Manidardır.”

İYİ Parti Elazığ İl Başkanı Mevlüt Or;” İnsanımıza çözüm olmak, hepimizin görevidir. Ama yapılan toplantılara,  muhalefet partilerinin çağrılmayışı manidardır. Biz, neden valimizin önderliğinde, vekillerimizin ve kurum müdürlerinin de katıldığı toplantıya davet edilmiyoruz? Çözüm önerisinde fikir alışverişinde bizimle istişare de neden bulunulmuyor? Merak ediyoruz. Oysa ki, hepimiz çalışmaların ne aşamada olduğunu ve ilgili birimlerin yaptığı çalışmaları bilmek istiyoruz. Bu, muhalefet partileri olarak bizlerin en doğal hakkıdır. İnsanımıza, reva görülen yanlış uygulamaların da, takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz”

“Elazığ Valisi’nin, Memleketi Sadece AKP’den İbaret Görmesi Uygun Bir Davranış Değildir”

Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Av. Erhun Karakuş; “"İlimiz valiliğinin koordinasyonunda böyle bir toplantı yapılması, gayet olağan ve memleket için gereklidir. Yine ilimiz milletvekillerinin, belediye başkanının orada bulunması da gayet normal ve olması gereken bir durumdur. Ancak, olağan dışı olan husus, sanki, Elazığ’da başka bir siyasi parti yokmuş, depremden sonra halkın içinde sadece AKP il başkanı gezmiş, depremden sonra, sahada görülen eksiklikleri, sadece AKP il başkanı tespit etmiş ve dile getirmiş gibi, bir kabul ile hareket edilerek, AKP il başkanının baş köşede oturmasıdır. Tabiri caizse devletin ilimizde ki başı, cumhurbaşkanının ve her bir bakanlığın Elazığ’daki temsilcisi sayılan Elazığ Valisinin, memleketi sadece AKP’den ibaret görmesi devlet geleneğine de, devlet yönetimine de uygun bir davranış değildir"

Vali Yırık“ Allah Şahit, Hiçbir Kimseye, Gelin Diye Bir Davetim Olmadı.”

Muhalefet partilerinden yükselen davet tepkisi sonrasında açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Erkaya  Yırık,  toplantıya kimseyi davet etmediğini ifade ederek, “İlin, iyiliği ve güzelliği için uğraşıyoruz. Niyetimiz halis… Yaşadığımız deprem ve pandemi süreçlerinde, yöneticilik yapmak kolay olmasa gerek… Bu zorluğu yaşayan birisi olarak, işlerin kolaylaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada kimse, kimseyi üzecek ve nefret ettirecek bir pozisyonda olmamalı. Çünkü, hepimizin üzerinde vebal var, hak var. Bir şeyi belki örtebiliriz ama, insanların bazı ilahi kriterleri göz önünde tutması lazım. Bu işler , öyle basit değil. İşte neymiş; ‘vali onu çağırmış’ Böyle bir şey asla söz konusu değil. Allah şahit, hiçbir kimseye, gelin diye bir davetim olmadı. Kamu görevlilerine talimatım oldu. Onu da, özel kalem müdürümüz gerçekleştirdi. Valiliğin toplantılarının organizasyonunu, özel kalem yapar. Gidip özel kalem müdürümüze de sorabilirsiniz.  Sonuçta biz, kamu hizmeti veriyoruz. İnsanlarımızın mutluluğu için uğraşıyoruz. Bu nedenle, herkesin yardımcı olması lazım. Ama bakıyorum ki; gerçeklikle alakası olmayan şeyler konuşuluyor. Ama işin aslı öyle değil. Ben, ilin valisi olduğum için, her şeyi ulu orta konuşamam. Ortaya dökemem.” Demişti

“Vali Beyin Bizim Toplantıya Katılmamızdan Haberinin Olmama İhtimali Yoktur”

Elazığ valisi Erkaya Yırık’ın, kendisini davet etmediğini ifade ettiği Ak Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım ise, yayınladığı yazılı açıklama ile Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ı yalanladı. Yıldırım, “  "Bizim siyasetimizin ana kavramlarından birisi de toplumsal faydadır. Toplumun faydası için, nerede durmamız gerekirse, orada dururuz. İl başkanlığımızın temel mantığı da budur. İktidar partisi il başkanlığı, muhalefet partisi il başkanlığı gibi değildir. İktidar partisi il başkanlığı, şehirdeki tüm sorunların toplandığı yerdir. Muhalefet partisi il başkanlıklarına giden taleplerin niteliği ile, İktidar partisi il başkanlığına gelen taleplerin, niteliği kıyaslandığında, kastımız daha rahat anlaşılacaktır. İktidar partisi il başkanlığı, milletvekilleri ile, bakanlıklarla ve bürokrasiyle, vatandaş arasında bir köprüdür. Deprem ve pandemi gibi, son derece sıkıntılı süreçleri yaşamış insanımızın, talepleri il başkanlığımızda toplanıyor. Hal böyle olunca; şehrimizdeki her durum, bizi yakından ilgilendiriyor. İl başkanlığı olarak, gelen talepleri, konusuna ve ilgilisine göre tasnif ediyoruz.  Vatandaşlarımızın taleplerinin gerçekleşmesi için, kiminle görüşmemiz gerekiyorsa onunla görüşürüz, vatandaşlarımızın taleplerinin yerine gelmesi için, nerede bulunmamız gerekiyorsa, orada bulunuruz ve gelen talepleri dillendiririz. Şehrimiz için, yapmamız gerekeni yapmaktan imtina etmeyiz. Bunun için, zorlamayacağımız kapı yoktur. Bulduğumuz her fırsatı değerlendirmekten de imtina etmeyiz.

Şehrimizin sorunlarını konuşmak üzere, ilimiz valisi başkanlığında, milletvekillerimizin, belediye başkanımızın ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla, il koordinasyon toplantısı gerçekleştirilmiştir. Bizler de, adı geçen toplantıda ,olmamız gereken yerde millet adına bulunduk. Daha önce de katıldığımız il koordinasyon toplantıları oldu. Bu toplantı, katıldığımız ilk koordinasyon toplantısı değildir. Deprem sonrasında, bakanlarımızın gerçekleştirdikleri tüm koordinasyon toplantılarına, il başkanlığımız katılım sağlamıştır ve bu toplantılarda teşkilatlarımıza tevdi edilen görevler eksiksiz yerine getirilmiştir. İl koordinasyon toplantıları, hızlı karar almak ve çözüm üretmek için oldukça verimli toplantılardır.

Valimizin başkanlığında gerçekleşmiş olan son toplantımız da, oldukça verimli geçmiştir.

Toplantı sonrası değerlendirmeleri ve tartışmaları yakından takip ettim.

AK Parti İl Başkanı olarak, koordinasyon toplantısına katılmış olmamızı, eleştirenlerle sorumluluk ve yükümlülüklerimizin aynı olmadığı açıktır. Bu konudaki tartışmaları,  yersiz ve gereksiz bulmaktayız. Tartışmanın kendisi kadar, tartışmada kullanılan dil de önemlidir. Özensiz bir dil, tartışmayı kontrolden ve mecrasından çıkarır. Bu tartışmaya  Valimiz Erkaya Yırık’ı dahil ederek, valimizin bizlerin koordinasyon toplantısında, olmamızdan haberinin olmadığını iddia etmesi, bu özensiz dile bir örnektir.  Başta da belirttiğim gibi, koordinasyon toplantısı valimizin, ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir. Olay bu kadar açıktır. Vali beyin bizim toplantıya katılmamızdan haberinin olmama ihtimali yoktur.

Devlet teamüllerini bilen herkes şunu iyi bilir ki: bir vali böyle bir açıklama yapmaz.  Valiler, neyi temsil ettiklerini en iyi bilen devlet adamlarıdır. Bir devlet adamının, böyle bir açıklama yapması; ihtimal ve akıl dışıdır. Tartışmanın düzeyi, siyasetimizin niteliğini de belirleyecektir. Bizler bu konuda oldukça temkinli ve itinalı bir dil ve bir duruş oluşturmaya çalışıyoruz. Tüm muhataplarımızdan da, aynı hassasiyeti beklemek gibi bir hakkımızın olduğuna inanıyoruz.

Bizler ,küçültücü tavır ve tartışmaların öznesi olmamak gibi, net bir duruşun sorumluluğunu taşıdığımızın farkındayız.” dedi.

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@