GÜNEY ÇEVRE YOLU YATAY MİMARİYE AÇILMALI

Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Av. Osman Avcıl Güney çevre yolu etrafındaki yapılaşmalara yatay mimariye geçilmesi gerektiğini söyledi.

GÜNEY ÇEVRE YOLU YATAY MİMARİYE AÇILMALI

Avcıl Yaptığı açıklamada,  ‘’Kendi kimliğimizden de kopmaya başladık çok katlı bir yapı içerisinde oturan insanlar, asansöre bindiklerinde ‘merhaba’ demiyorlar ‘merhaba’ yok. Komşu ilişkilerinin içi içe olduğu bir komşuluğa hepimiz hasret kaldık’’ dedi

Ara sokaklarda ki  mahalle kültürüne bir özlemin olduğunu belirten Avcıl dikey mimariden kurtulup yatay mimariye geçilmesi gerektiği bunun içinde arsa oranlarının düşmesi ve yayılması gerektiğini ifade etti.

BETON ZEMİNDEN TOPRAK ZEMİNE GEÇİLMELİ

3-5 Fazla kazanmak uğruna çocukların geleceği ile oynanmaması gerektiği ve beton zeminden toprak zemine geçilmesi ile geleceğimiz olan çocukların topraktan uzaklaşmamasıyla bir bütün olarak çocukluğunun yaşanması gerektiğini söyleyen Avcıl, insanların gece kondu tabir edilen yerlerdeki hayatın diğer lüks kulelere inşa edilen binalardan daha huzurlu ve mutlu hissetmekte olduğunun altını çizdi.

EV ALMA KOMŞU AL

İstanbul ve sulu kulede yapılan dairelerden örnek veren Avcıl, oradaki çoğu yerlerin Kentsel Dönüşüme girdiği ancak eski komşuluk ilişkileri bulunmadığı için çoğunun göç ettiği ve dönüşümden memnun kalınmadığını dile getirdi.

Bu konulara dikkat edilmesi gerektiği, ancak dikkatli olunmadığı takdirde kentsel dönüşümün sağlıklı olmayacağı aksi takdirde sadece sağlam binalarda oturmak ile yetinileceğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER