Haber Turu 1-7-2008

Elazığ'da, ''Sevgi, Barış ve Kardeşlik Şöleni''

ELAZIĞ GÜNCEL 01.07.2008, 08:58 01.07.2008, 08:58
2199
Haber Turu 1-7-2008
Elazığ İl Özel İdaresine 18 kadro verildi
Hükümet tarafından , Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına gönderilen yazıyla, yeni memur alım sürecini resmen başlatıldı. Kamu kurumlarına bu ay içinde 4 bin 263 yeni memur alınıyor.
Kamu Personel Seçme Sınavını yapma ve yerleştirme işlemlerinin ÖSYM`ye verildi. Yapılan açıklamada; açıktan atama kadroları için yüksek öğretim kurumlarının YÖK`e, mahalli idarelerin İçişleri Bakanlığına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da Devlet Personel Başkanlığına başvurmalarının öngörüldüğü hatırlatıldı.
Yeni yerleştirmelere ilişkin hazırlanan bilgi notunda da, 4 bin 263 kadroya bu ay içinde yerleştirme yapılacağı belirtildi. ÖSYM’ye iletilen kadro listesine göre, yerleştirmelerle sırasında 11`i mahalli idare, 14`ü KİT, 24`ü de 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kapsamında bulunun kuruluşlar olmak üzere, kamuda 49 kuruluşa yeni eleman alınacak. Öğrenim durumlarına göre de, yerleştirme yapılacak kadroların bin 944`ü dört yıllık üniversite mezunları, bin 269`u iki yıllık yüksekokul, bin 50`si de lise mezunları arasından seçilecek.
Personel alımı yapılacak bazı genel Müdürlük ve kitlerle birlikte Elazığ İl Özel İdaresine 18 kadro verildiği ve bu 18 kadroya KPSS ile personel alınacağı duyuruldu.
 
 
Karakoçan'da Sahte Sikke operasyonu
Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde altın görünümü kazandırılmış 12 kilogram sahte sikke ele geçirildi.
Güvenlik güçleri, sahte altın alışverişi için ilçeye geldikleri öne sürülen 3 kişiyi takibe aldı.
Zanlıların buluştuğu noktaya operasyon düzenleyen ekipler, C.D. ve C.G'yi yakaladı. Diğer zanlı kaçtı.
Operasyonda, altın görünümü kazandırılmış 12 kilogram sahte sikke ele geçirildi.
 
 
Garanti’den emlakçılara özel mortgage semineri Elazığ’da yapıldı…
Garanti Bankası, mortgage ve gayrimenkul sektörüne ilişkin uzmanlığını, emlak ofisleriyle paylaşmak amacıyla başlattığı seminer dizisinin 21. toplantısını, Elazığ’da düzenledi. Emlakçılar, Garanti Mortgage Satış Koordinasyon Müdürü Kerem Orbay’dan Türkiye’nin makro ekonomik verileri, Türkiye’de konut sektörü ve mortgage kanunu ile Garanti Bankası’nın mortgage ürünleri konularında eğitim aldı. Seminere katılan emlakçılara, Garanti Bankası tarafından düzenlenen “Katılım Belgesi” verildi.
Garanti Mortgage yetkilileri, mortgage’ın Türkiye’deki gelişimi ve eğitimler hakkında yaptığı açıklamada, “Garanti, mortgage sektörünün son 3 yılda 13 kat büyüdüğü dönemde, 21 kat büyüdü, ancak önümüzde uzun bir yol var. Müşterilerimizle kurulacak uzun vadeli bir ilişkinin en verimli şekilde yürüyebilmesi için, en doğru kredi yapılandırmasını uzman ekibimizle birlikte oluşturuyoruz. Farklı tüketici ihtiyaç ve beklentilerine yönelik olarak Türkiye’nin en geniş ürün yelpazesini sunduk. Ayrıca, mortgage konusunda bilgi sahibi olmak isteyenler için Türkiye’nin ilk ve tek mortgage çağrı merkezi 444 EVİM’i (444 3846) kurduk. Şubelerimize verdiğimiz 4’er günlük mortgage eğitimlerinin yanı sıra, “Emlak Ofisleri Seminerleri” ile iş ortaklarımız olarak gördüğümüz emlak ofislerini de çalışanlarımız gibi “mortgage uzmanı” yapmayı hedefliyoruz. Birlikte çalıştığımız emlak ofislerini mortgage ve sektördeki gelişmelerden haberdar edebilmek için hazırladığımız eğitimleri sunmaya devam edeceğiz.” dedi.
Garanti Bankası, Ağustos 2007’den bu yana İstanbul (6), Ankara, İzmir, Didim, Kuşadası, Milas, Bodrum, Adana, Mersin, Bursa, Samsun, Konya, Kayseri, Trabzon, Gaziantep ve Elazığ’da düzenlediği 21 mortgage ve emlakçı semineriyle, 2000’den fazla emlakçıyı, mortgage uygulamaları hakkında bilgilendirdi.
Garanti Bankası ayrıca aynı gün Elazığ’daki inşaat firmalarının projelerine yönelik de bir seminer düzenledi. Garanti Mortgage Konut Projeleri Finansmanı Yönetmeni Aybars Tuğ, Türkiye ekonomisinin genel değerlendirmesi ve konut projeleri finansmanı ile mortgage konusunda inşaat firmalarını bilgilendirdi.
 
 
Elazığ'da Elektrik Kesintisi
Elazığ'da bakım onarım çalışması dolayısıyla bazı yerlerde programlı elektrik kesintisi uygulanacak.
Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, 02 Temmuz tarihinde 08.00 ile 10.00 saatleri arasında bakım onarım çalışması yapılacağından kesinti meydana geleceği bildirildi.
Açıklamada, kesintinin, Gazi Meslek Lisesi ve çevresi, Halaylı Sokak, Sürsürü Mahallesi, Misaş şubeleri, Öztunç Market, Örnek siteleri ve çevresi, Mavi Site ve çevresinde olacağı duyuruldu.
 
 
Elazığ’da Açık Öğretim Kurumları Kayıtları…
Elazığ'da açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık ilköğretim okulu kayıt tarihleri açıklandı.
Milli Eğitim Müdürü Hasan Dal, yazılı açıklamasında, 2008-2009 eğitim öğretim yılı açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık ilköğretim okulu yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerinin il merkezi ve ilçelerde halk eğitim merkezlerinde yapılacağını kaydetti.
Dal, açık öğretim lisesi yeni kayıtları 1 Temmuz - 29 Ağustos, mesleki açık öğretim lisesi yeni kayıtları 1 Temmuz - 26 Eylül, açık öğretim ilkokulu kayıt yenileme işlemleri ise 1 Temmuz - 29 Ağustos arasında yapılacağını duyurdu.
 
 
DP Kovancılar İlçe Kongresi yapıldı
Demokrat Parti (DP) Kovancılar İlçe kongresi üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi. Kongre sonucunda Demokrat Parti İlçe Başkanı Şevket Yıldırım, 114 delegenin oyuyla yeniden İlçe Başkanlığına seçildi.
Demokrat Parti Kovancılar ilçesi 9. olağanüstü kongresinde atama ile Demokrat Parti Kovancılar ilçe Başkanlığı görevine getirilen Şevket Yıldırım, önceki gün yapılan kongrede 114 delegenin oyuyla yeniden ilçe başkanlığına seçildi.
Parti binasında yapılan toplantıya İl Başkanı Faris Aksakal’ın rahatsızlığından dolayı Ankara da olması nedeniyle İl Başkan Vekili Hüseyin Küçükay’ın yanı sıra İl Genel Meclis üyeleri ve Partililer katıldı.
Kongrede bir konuşma yapan Demokrat Parti Kovancılar ilçe başkanı Şevket Yıldırım, Türkiye’nin her geçen gün büyüyen sorunlarının gerçekçi yaklaşımlarla çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaparak: “Türk milletinin ekonomik sıkıntılar, işsizlik ve gerçek yaşamdaki diğer buhranları dururken, sanal gündemlerle milleti idare etmek mümkün değildir” dedi.
 
 
Elazığ'da Bahçe Yangını
Elazığ'da çıkan yangında 2 dönümlük alan yandı.
Alınan bilgiye göre, Akmezar mevkisinde Tatar bahçelerinde M. M.I, çay pişirmek için ateş yaktı.
Ateşin kuru otları tutuşturması üzerine B.I'ya ait 2 dönümlük bahçe ile B.K'ya ait bahçenin küçük bir kısmı yandı.
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
 
 
Paçacı'nın Babası vefat etti
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı'nın, dün 85 yaşında vefat eden babası Asım Paçacı'nın cenazesi, Ankara'da toprağa verildi.
Asım Paçacı için Karşıyaka Mezarlığı Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.
Törene, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, Paçacı'nın akraba ve yakınları ile partililer katıldı.
Asım Paçacı'nın cenazesi, öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Bahçeli ve diğer partililer, Paçacı ve yakınlarına baş sağlığı dilediler.
 
 
Belediyeden KPSS Kursu
Elazığ Belediyesi her geçen gün yeniliklerle ve ilklerle adından söz ettiriyor.
İstihdama yönelik kurs eğitim merkezinden mezun ettiği gençlere birçok dalda iş bulma kapısını açan Belediye, şimdi de Eylül ayında yapılacak KPSS sınavı öncesi ücretsiz eğitim veriyor.
Destek Hizmetleri Müdürlüğü yerleşkesi içerisinde bulunan Belediye Kurs Eğitim Merkezinde şimdiye kadar Bilgisayarlı muhasebe, Web tasarım, İngilizce, bahçıvanlık gibi birçok alanda sertifika alan binlerce kişi iş hayatına atıldı.
Belediye son olarak kamuda çalışmak isteyen gençlere yönelik KPSS hazırlık kursu açarak bu alanda büyük bir hizmete de öncülük ediyor.
Önümüzdeki aylarda ön lisans ve lise mezunları için yapılacak olan KPSS sınavına girecek Elazığlı gençlere katkı vermeyi amaçlayan Elazığ Belediyesi’nin düzenlediği kurs iki buçuk ay süresince hizmet verecek.
Uzman öğreticilerin katılacağı KPSS kursuna kayıtların başladığı ve cuma günü sona ereceğini belirten Başkan Selmanoğlu yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
“İhtiyaç duyulan tüm alanlarda eğitim veren ve bu özelliğiyle tam bir okul hüviyetine bürünen Kurs Eğitim Merkezimizde eğitim faaliyetlerimiz sürüyor. Geçen gün 441 kursiyerimize çeşitli branşlarda sertifikalarını törenle sunduk. Şimdi hemen her Türk gencinin önünde aşılması gereken bir sınav olarak görülen KPSS için de kurs açmış bulunmaktayız. Eylül ayında gerçekleştirilecek KPSS sınavı öncesinde adaylara bir nebze de olsa katkı sağlamak adına kurs açmaktayız. Branşlarında uzman öğreticilerin katılacağı kursumuz iki buçuk ay süresince devam edecek. Yaklaşan sınav öncesi KPSS’ye girecek adaylara şimdiden başarılar diliyorum” 
 
 
Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Kurslara Öğrenci Alınacak
Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü`ne 2008-2009 eğitim öğretim dönemi için parasız yatılı erkek ve kadın öğrenci alınacak. Tarım İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ön kayıtların 15 Temmuz-15 Eylül tarihlerinde yapılacağı belirtilerek, el sanatları çalışmalarının köylerde ve evlerde geçen boş iş gücünün değerlendirilmesi, köylüye ve ailelere yan gelir teminini, köyden kente göçün önlenmesi açısından önemli olduğu ifade edildi.
El sanatlarının mevcut ham madde potansiyelinin değerlendirilmesi, kırsal alanda istihdam problemine bir ölçüde de olsa çözüm getirilmesiyle önemli bir geçmişi olan el sanatlarının yeniden ihya edilmesi, yeni yetişen nesle aktarılması bakımından çok önemli ve zaruri olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: ``Eğitim Merkezinde 2008-2009 öğretim sezonu 6 Ekim 2008`de başlayacak. Merkezde, mermer oymacılığı ve halı-kilim dokumacılığı bölümüne katılmak isteyen kişilerden ilköğrenimini tamamlamış olmak ve 14 yaşından küçük, 20 yaşından büyük olmamak şartı aranmaktadır.
Takı tasarım, ebru sanatı gibi kısa süreli kurslara katılmak isteyen kişilerde yaş şartı aranmamaktadır.
Uzun süreli kurslara katılmak isteyenlerden nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, ikametgah, savcılık belgesi, 4 fotoğraf ve diploma fotokopisi, kısa süreli kurslar için ise nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 fotoğraf ve ikametgah istenmektedir.``
Kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü`ne şahsen ya da posta ile müracaat edebileceklerini ifade edilen açıklamada, geniş bilginin müdürlüğün, 0 424 241 11 97 numaralı telefonundan alınabileceği bildirildi.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:01
Güneş 07:25
Öğle 12:41
İkindi 15:23
Akşam 17:47
Yatsı 19:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@