Haber Turu 20 Haziran 2008

Güven Vakfı Elazığ`da Üniversite Kampüsü oluşturacak/ CHP’den Elazığ Milletvekillerine mektup / MHP’li Yöneticiler Sürsürü’de

ELAZIĞ GÜNCEL 20.06.2008, 08:50 20.06.2008, 08:50
1410
Haber Turu 20 Haziran 2008
Güven Vakfı Elazığ`da Üniversite Kampüsü oluşturacak
Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Ankara Güven Hastanesinin sahiplerinden Mustafa Küçükel`in kentte üniversite kampüsü oluşturmak istediklerini söylediğini bildirdi.
Güven Vakfının kuracağı Güven Üniversitesinin Elazığ`da ziraat başta olmak üzere en az iki faülte ve çeşitli bölümlerden oluşan bir kampüs açacağı belirtiliyor
Muşmal, yaptığı açıklamada, Elazığ`ın konum olarak bu projeye müsait olduğunu belirtti.
Talebin çok hayırlı bir teşebbüs olduğunu ifade eden Muşmal, “İçme beldesinin altındaki eski Bikromat fabrikasının yerinde 1240 dönümlük yerimiz var. İstedikleri kadar buradan kendilerine yer verebileceğimizi söyledik. Ziraat fakültesinin yanı sıra sağlıkla ilgili 4 yıllık yüksekokul kurmayı düşünüyorlar`` dedi.


CHP’den Elazığ Milletvekillerine mektup
Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Ethem Gülbay, TBMM Bayındırlık Komisyonunda kabul edilen 4734 sayılı Devlet İhale Kanunu değişiklik tasarısının yerel basın kuruluşlarının kapanmasına kadar gidecek olumsuz bir dönemi başlattığını söyledi.
Gülbay yaptığı açıklamada, tasarının yerel gazeteler açısından sayısız olumsuzluğu içerdiğini belirterek, “Bu tasarının yasalaşması geri dönülmesi mümkün olmayan dramatik bir sürecin başlangıcı olacaktır.” Dedi.
Yeni ihale kanununun yerel basının ipini çekeceğini belirten Gülbay, Elazığ milletvekillerine mektup yazarak tasarıya tepkisini dile getirdi.
Gülbay’ın milletvekillerine gönderdiği mektup aynen şöyle: “Sayın Elazığ Milletvekili
TBMM Bayındırlık Komisyonu’nda görüşülen ‘4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu ile Kamu İhale sözleşmeleri kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı” yerel gazeteler açısından sayısız olumsuzluğu içermektedir.
Tasarının yasalaşması halinde, kamu yatırımlarındaki basın ilanları zorunluluğu kalkacak ve yerel gazeteler en önemli gelir kaynağını kaybedecek, bunun sonucu olarak da, Anadolu’daki yaklaşık 1300 yerel gazete kapanma noktasına gelecektir.
Mevcut yasada yapılmak istenen değişiklikler, Anadolu’nun en ücra köşelerinde yayın yapan ve halkın haber alma özgürlüğünü yerine getiren yerel basının yok olmasına neden olacak, işsiz sayısı artacak, tekelleşme hızlanacak, halkın haber alma özgürlüğü engellenecek ve şeffaflık ilkesi zedelenecektir.
Düzenleme öncelikle, basın özgürlüğüne ‘vurulan bir darbe” niteliği taşımaktadır. Çünkü yerel basının ürettiği gazete sayısı ve okunurluk oranı, ulusal / yaygın basının üzerindedir. Uygulama ile; yerel basın gerileyecektir. Yerel basının önünün kapanması aynı zamanda halkın haber alma özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir.
Yapılması planlanan değişiklik ile kapanma noktasına gelecek olan yerel basın kuruluşlarının önemini bir kez daha kamuoyuna ve hükümete hatırlatmak istiyoruz. Yerel basın, yaygın basına göre daha dar ve mahalli bir bölgede dağıtıma sunulan, yöresinin sesi olan basın yayın organlarıdır. Toplumsal, Ekonomik, Kültürel ve Sosyal gelişmeleri bölge halkına aktarmaktadır. Yayın yerlerinde yaşayan insanların, yaygın basında yer bulamayan, kendi bölgelerindeki sorunlar, olaylar, ekonomik ve sosyal gelişmeler ile merkezi ve özellikle yerel yönetimlerin aldığı kararlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlarlar. Çoğu zaman da bölgelerindeki sorunların ülke genelinde duyulmasına aracı olurlar. Yöneten ve yönetilen arasındaki ilişkin dahilinde, kamu hizmetlerinin sağlıklı ve doğru bir şekilde halka duyurulmasını sağlamaktadırlar. Bu çerçevede yerel gazeteler önemli bir misyon yüklenmişlerdir.
Öte yandan, yerel gazetelerin gelir kaynakları, gazete satışlarının yanı sıra yayın yerlerindeki işadamı ve esnaftan sağladıkları özel ilan ve reklamlar ile bu gelirler arasında en yüksek kalem olan, 195 sayılı kanun kapsamında yayımı zorunlu kılınan resmi ilanlardır. Yurt gelelinde resmi ilan yayılama hakkı olan 1300 civarında yerel gazete yayın hayatını sürdürmektedir ve bu gazetelerde yaklaşık 10 fikir işçisi çalışmaktadır. İdari hizmetli ve diğer görevlerde istihdam edilenlerle birlikte, bu gazetelerin basıldığı matbaalarda çalışan kişiler de dikkate alındığında, çalışan sayısının 15 binin üzerinde olduğu görülmektedir. Yasa tasarısının kabul edilmesi, işsizler ordusuna yaklaşık 15 bin kişinin daha eklenmesine neden olacaktır.
Yukarıda açıkladığımız tüm bu gerçekler ortada iken, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapılarak, yerel gazetelerde yayımlanmakta olan ihale ilanlarının yayım zorunluluğu kaldırılıp, aynı ilanların elektronik ortamda, diğer bir deyişle internet ortamında duyurulması, eşik değer ve çerçeve anlaşması öngörülmektedir. Bu uygulamaların yasalaşması, geri dönülmesi mümkün olmayan dramatik bir sürecin başlangıcı olacaktır. Saygılarımla”
Ethem Gülbay
Elazığ CHP İl Başkanı
 
 
MHP’li Yöneticiler Sürsürü’de
Yerel Seçim çalışmaları kapsamında mahalle gezilerini sürdüren MHP İl Başkanı Servet Gürgözeler ve beraberindeki heyet dün akşam Sürsürü Mahallesini ziyaret ettiler.
Ziyarete MHP İl başkanı Servet Gürgözeler ile birlikte il ikinci başkanlar Bahaddin Uğur, İsrafil Top, İl sekreteri A.Vahap Erdem, İl yönetim kurul üyesi Mehmet GÜLEÇ, MHP merkez ilçe başkanı Mevlüt Or, ilçe başkan yardımcısı İbrahim Gürgöze, merkez ilçe yönetim kurul üyeleri Sıdık Albayrak ve Osman Gür katıldı.
Mahalle teşkilat başkanları ve kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan Gürgözeler ve heyeti; teşkilat ve mahalleliden sorunları hakkında bilgi aldılar.
Mahalle teşkilatına hitaben bir konuşma yapan MHP İl başkanı Gürgözeler şunları söyledi: “Mahalle toplantılarımızın Sürsürüyle birlikte 9. sunu düzenliyoruz ve hız kesmeden bu toplantılarımıza devam edeceğiz. Bizler göreve geldikten sonra mahallelerde bir kişiden müteşekkil temsilcilerimiz vardı. Bizler onu iptal ettirdik, temsilcilik yerine teşkilatlar kurduk. Mahallelerde teşkilat başkanımız ve yönetimleri olsun. Çalışmalarımız merkezi değil de mahalle ağırlıklı olsun ve zamanımızın çalışmalar kapsamında mahallelere ayıralım. Günlerden beri geziyoruz, Ulu Ova köyleri, Kuz ova köyleri, köy muhtarları, Esnaf odaları, İşçi sendikaları… hepsinde de söylediğimiz tek şey var; Bizler buradayız sayın vekiller sizler nerdesiniz, sizleri acilen Elazığ’ın sorunları için göreve çağırıyoruz. Hükümet 6 yıldır uyguladığı yanlış politikalar neticesinde ekonomi çöktü, çiftçinin, esnafın, işçinin, memurun hali meydanda, her gün işsizler ordusuna yeni yüzdeler katılıyor. Türk insanı süratli bir şekilde fakirleşiyor. Üretim yerlerimizin bir kısmı iflas etti, bir kısmı da satıldı. bize de asgari ücretle işçilik kaldı onu da bulamıyoruz. bütün bu olumsuzluklar içinde seçip gönderilen milletvekilleri nerede?”
 
 
Kovancılar'da aday öğretmenler için hazırlık kursu
Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde aday öğretmenler için hazırlayıcı eğitim kursu açıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulbaki Ertuğrul, yaptığı açıklamada, ilçede görev yapan aday öğretmenler için hazırlayıcı eğitim kursu açtıklarını söyledi.
Kovancılar İmam Hatip Lisesi Toplantı Salonu'nda 15 gün verilecek olan kursa 35 aday öğretmenin katıldığını belirten Ertuğrul, ''Amacımız, yeni göreve başlayan aday öğretmenlerimizi mesleki alanda yeterli bilgiye sahip olmalarını sağlamakla birlikte, öğretmenlik mesleğinin kutsallığını ve yüceliğini kavratmak ve mesleki alanda başarı grafiğini yükseltmektir'' dedi.
Ertuğrul ve bazı öğretim üyeleri tarafından verilen kursun sonunda başarı gösteren aday öğretmenlere sertifika verileceğini kaydetti.
 
 
Yem bitkisi ekecek üreticilerin tespiti yapıldı
Kovancılar ilçesinde, hayvan yemi yetiştiren üreticilerin tespiti yapıldı.
İlçe tarım müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada, tarım ve hayvancılık alanında büyük bir potansiyele sahip olan ilçede, 320 bin dekar tarıma elverişli arazi, 425 bin dekar da tarım dışı meranın bulunduğu belirtildi.
Yetkililer, ilçede 30 bine yakın büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirildiğini ifade ederek, bu yıl yem bitkileri üretimi yapan çiftçilerin kayıt altına alınması ve destekleme kredilerinin bu sisteme göre ödenmesi için çalışmaların devam ettiğini söylediler. İlçe genelinde 900 üretici tarafından 30 bin dekar alanda yem bitkisi olarak kullanılan yonca, fiğ ve yulaf ekimi gerçekleştirildiğini kaydeden yetkililer, şöyle dedi:
''Yıl içinde ürünü hasat etmek kaydıyla dekar başına ödeme yapılacaktır. Buna göre, yoncaya 115 YTL, korungaya 75, yapay çayır ve meraya 75, silajlık mısıra 45, tek yıllık ürünlere ise 30 YTL ödeme yapılacak. İlçe tarım müdürlüğünün kontrol ve denetiminde yapılan çalışmalarla projede büyük bir başarı sağlanmıştır.''
 
 
Geleneksel 6. Aşure ve Pilav Günü
Elazığ'da ''Geleneksel 6. Aşure ve Pilav Günü'' yapılacak.
Anadolu Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma ve Yayma Derneğice düzenlenen etkinlik, 29 Haziranda Perşembe pazarında saat 16. 00'da başlayacak.
Dernekten yapılan açıklamada, ''Sevgi, barış ve kardeşlik için geleneksel 6. Aşure ve Pilav Günü'müzde sizleri de aramızda görmekten onur duyarız.'' denildi.
 
 
ETSO’ya Akredite Denetlemesi
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) sahip olduğu akredite belgesinin uzatılması ya da iptali konusunda Türk Loydu tarafından denetlendi.
Odadan yapılan yazılı açıklamada, 2004 yılında Avrupa Odaları Birliği'ne (EuroChambers) Türkiye'den yapılan müracaatlar içerisinden seçilen 15 odadan biri olan Elazığ TSO'ya, yapılan denetimler neticesinde 2005 yılından bu yana Avrupa Odalar Birliği Akredite belgesi verildiği anımsatıldı.
Bu yılın Temmuz ayı sonuna kadar geçerliliği olan belgenin süresinin uzatılması ya da iptali konusunda TOBB tarafından rapor hazırlama konusunda yetkilendirilen Türk Loydu'nun odayı denetlediği belirtilen açıklamada, Türk Loydu ve TOBB Akreditasyon Denetçisi olan Süleyman Taner Gündüz'ün odanın birimler itibarı ile verdiği hizmetler hakkında ayrıntılı bilgiler alarak, servisleri yerinde inceleyerek çalışmaları izlediği kaydedildi.
Açıklamada, Gündüz'ün, odanın donanım, altyapı, personel yapısı ve hizmetleri ile almış olduğu belgeyi hak ettiğini belirterek, özellikle yayın hizmetleri, üyelik, ISO -9001 konularında diğer odaların Elazığ TSO'nun tecrübelerinden yararlanabileceğini ifade ettiği kaydedildi.
Denetimde, oda Yönetim Kurulu Başkan Vekilleri Selahattin Pamukcu ve Yaşar Güler ile Genel Sekreter Mehmet Karabulut'un bulunduğu ifade edildi.
 
 
Kürk köyü içme suyu ve enerji nakil hattı ihalesi yapıldı
Sivrice ilçesine bağlı Kürk köyünün içme suyu şebeke ve enerji nakil hattı ihalesi yapıldı.
Kaymakam Suat Yıldız başkanlığında Hükümet Konağı toplantı salonunda Sivrice İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Kürk köyünün içme suyu şebeke hattı ile artezyen için gerekli enerji nakil hattı ihalesi yapıldı.
9 firmanın başvurduğu ihaleyi Öz Irmaklar Şirketi aldı. İhaleyi alan firma 70 gün içinde tamamlamak zorunda.
 
 
SBS haftasonunda yapılacak
Elazığ İl Milli Eğitim Müdür Vekili İbrahim Bozkurt, 2008 yılı ilköğretim Okulları 6. ve 7. sınıflar için yapılacak olan Seviye Belirleme Sınavı’nın 21-22 Haziran tarihlerinde yapılacağını bildirdi.
Bozkurt, yaptığı açıklamada sınavın, Balakgazi Lisesi, Gazi Lisesi, Korgeneral Hulisi Sayın Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Lisesi, Atatürk Lisesi, Elazığ Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Elazığ İlköğretim Okulu, Mezre İlköğretim Okulu, Namık Kemal İlköğretim Okulu, A. Kabaklı And. Öğretmen Lisesi, M. Koloğlu Anadolu Lisesi, 100. Yıl Endüstri Meslek Lisesi, Gazi Endüstri Meslek Lisesi, Mustafa Kemal İlköğretim Okulu, Dumlupınar İlköğretim Okulu, Elazığ Endüstri Meslek Lisesi, Murat İlköğretim Okulu, İsmetpaşa İlköğretim Okulu, Yücel İlköğretim Okulu ve Evrenpaşa İlköğretim Okulu olmak üzere toplam 22 okulda yapılacağını belirterek, adayların sınav günü en geç saat 09.30’da sınava girecekleri okulda hazır bulunmalarını ve sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınava giriş belgesi ve nüfus cüzdanını getirmeleri gerektiğini bildirdi. Bozkurt, sınavın saat 10.00’da başlayacağını hatırlattı..
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:01
Güneş 07:25
Öğle 12:41
İkindi 15:23
Akşam 17:47
Yatsı 19:06
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@