Haber Turu 28 Haziran 2008

Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi'ne Öğrenci Alınacak /

ELAZIĞ GÜNCEL 28.06.2008, 09:02 28.06.2008, 09:02
1717
Haber Turu 28 Haziran 2008
Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi'ne Öğrenci Alınacak
Elazığ El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne 2008-2009 eğitim öğretim dönemi için parasız yatılı erkek ve kadın öğrenci alınacak.
Tarım il müdürlüğünden yapılan açıklamada, ön kayıtların 15 Temmuz-15 Eylül tarihlerinde yapılacağı belirtilerek, el sanatları çalışmalarının köylerde ve evlerde geçen boş iş gücünün değerlendirilmesi, köylüye ve ailelere yan gelir teminini, köyden kente göçün önlenmesi açısından önemli olduğu ifade edildi.
El sanatlarının mevcut ham madde potansiyelinin değerlendirilmesi, kırsal alanda istihdam problemine bir ölçüde de olsa çözüm getirilmesiyle önemli bir geçmişi olan el sanatlarının yeniden ihya edilmesi, yeni yetişen nesle aktarılması bakımından çok önemli ve zaruri olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
''Eğitim Merkezinde 2008-2009 öğretim sezonu 6 Ekim 2008'de başlayacak. Merkezde, mermer oymacılığı ve halı-kilim dokumacılığı bölümüne katılmak isteyen kişilerden ilköğrenimini tamamlamış olmak ve 14 yaşından küçük, 20 yaşından büyük olmamak şartı aranmaktadır.
Takı tasarım, ebru sanatı gibi kısa süreli kurslara katılmak isteyen kişilerde yaş şartı aranmamaktadır.
Uzun süreli kurslara katılmak isteyenlerden nüfus cüzdanı fotokopisi, sağlık raporu, ikametgah, savcılık belgesi, 4 fotoğraf ve diploma fotokopisi, kısa süreli kurslar için ise nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 fotoğraf ve ikametgah istenmektedir.''
Kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne şahsen ya da posta ile müracaat edebileceklerini ifade edilen açıklamada, geniş bilginin müdürlüğün, 0 424 241 11 97 numaralı telefonundan alınabileceği bildirildi.
 
 
Arpa Tarlasında Yangın
Elazığ'da arpa ekili tarlada çıkan yangında 2 dönüm alan zarar gördü.
Kovancılar ilçesine bağlı Taşçanak köyünde S.
C'ye ait arpa ekili tarladan geçen elektrik telleri yangına yol açtı.
İtfaiye ekipleri ile vatandaşların müdahale ettiği yangın, büyümeden söndürüldü.
Yangında 2 dönüm etkili arpa tarlası zarar gördü.
 
 
SP Genel Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz, Elazığ'da
Saadet Partisi (SP) yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı Mücahit Yanılmaz ile Genel İdare Kurulu üyesi Ahmet Cemil Tunç Elazığ'a geldi.
Harput'ta bir lokontada yapılan yönetimler istişare toplantısına katılan Yanılmaz ve Tunç, Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde terör örgütü mensupları ile çıkan silahlı çatışmada şehit olan Jandarma Komando Er Erhan Çalışkan'ın evini ziyaret ettiler.
Yanılmaz ve Tunç, aileye baş sağlığı dilediler. Ziyarete il başkanı İlyas Keskin ve partililer de katıldı.
 
 
Esnaf Kefalet Ve Kredi Kooperatifi Bölge Toplantısı Karakoçan'da Yapıldı
Esnaf Kefalet ve Kooperatifi bölge toplantısı Elazığ'da yapıldı
Malatya bölge birliği başkanı İsmet Bayram, Karakoçan ilçesinde Golan Kaplıcaları tesisinde düzenlenen toplantıda, kredi faizleri ile esnafların sorunlarını dinledi, sorularını cevaplandırdı.
Karakoçan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Tahsin Aydın, esnafın Halk Bankası ile yaşadığı en önemli sorunun hesabında 200 YTL'den az para bulunması halinde her üç ayda bir 18 YTL para kesilmesi olduğunu belirterek, bunun haksız bir uygulama olduğunu ve önlenmesi gerektiğini kaydetti.
Aydın, ayrıca ilçedeki bankanın çevre ilçelere de hizmet verdiğini, bankada genç ve dinamik yetkililere ihtiyaç duyduklarını kaydetti.
Bayram da konuyu üst makamlara taşıyacağını söyledi.
Toplantıya, Elazığ, Malatya, Bingöl ile ilçeleri birlik ve kooperatif başkanları katıldı.
 
 
Abdullahpaşa Ile Çayda Çıra Kavşağında Meydana Gelen Kazalar
Elazığ Genç İş Adamları Derneği (ELGİAD), Abdullahpaşa ile Çayda Çıra Kavşağı arasında kalan bölgede son iki yılda aşırı hız nedeniyle meydana gelen trafik kazalarında onlarca insanın yaşamını yitirdiğini bildirdi.
ELGİD'dan yapılan yazılı açıklamada, kazaların sıklığından dolayı caddenin halk arasında ''Ölüm caddesi'' diye nitelendirildiği belirtildi.
Bu durumu çevre yolu olması nedeniyle transit geçen araçların yoğunluğuna ve yolun hız yapılmaya müsait düz ve geniş olmasına bağlandığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Yaşadığımız bu üzücü kazaların ortadan kaldırılması için kısa vadede sürekli bu cadde üzerinde trafik kontrolü ve radar uygulaması, orta ve uzun vadede ise kavşak ve trafik ışıklarının sayısının artırılması bununla beraberde güney çevre yolunun bir an önce bitirilerek transit geçişlerin bu güzergaha kaydırılması gerekir. Bu bağlamda ilgili kurumlarımızın derhal tedbir alması zorunlu hale gelmiştir. Aksi takdirde ilgili kurumlarımız bundan sonra yaşanacak bu tür hadiselerde kamu vicdanında sorumlu olacaklardır. 
 
 
Kültür Mahallesinde genel temizlik çalışması
Elazığ Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, günlük temizlik çalışmalarının yanı sıra ilimizin farklı mahallelerinde yürüttüğü temizlik çalışmaları hız kesmeden devam ediyorlar. Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, dün Kültür Mahallesi ve çevresinde geniş kapsamlı bir temizlik çalışması gerçekleştirdi. Yapılan genel temizlik çalışması Kültür Mahallesi sakinleri tarafından da beğeniyle karşılandı.
Kültür Mahallesi’ndeki genel temizlik çalışmaları kapsamında bugün ana cadde ve ara sokaklar geniş bir ekip eşliğinde özverili bir şekilde özenle temizlenirken, çalışmalara çok sayıda personel ve araç katıldı.
Kültür Mahalle Muhtarı Kamil Altuğ yaptığı açıklamada “2004 yılında Sayın Başkanımız göreve geldiği günden itibaren yaptığı çalışmalar ile bizlerin ve kamuoyunun takdirini kazanmıştır. Kadirşinas Elazığ Belediye Başkanımıza ve birim müdürlerine şahsım ve mahalle sakinlerimiz adına yürekten teşekkür ediyorum” dedi.
Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise açıklamasında “Bugün Kültür Mahallesi’nde Genel Temizlik çalışmalarımızı ara vermeden devam ettirdik. Kalabalık bir ekip eşliğinde temizlenen Kültür Mahallemizin yanı sıra diğer mahallelerimizde de temizlik çalışmalarımız aynı tertip ve düzenle devam ediyor. Temizlik dinimizin gereği olmakla beraber, halkımızın düzenli ve güzel görünümlü caddelerde gezerken modern bir şehir görmelerini sağlamak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Daha önce her hafta bir mahallemizde yürütülen bu çalışmalar şimdi birden çok mahallede devam etmektedir.”Dedi.
 
 
Elazığ'da elektrik kesintisi
Elazığ'da bakım onarım çalışması dolayısıyla bazı yerlerde programlı elektrik kesintisi uygulanacak.
Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, 30 Haziran tarihinde 09.00 ile 13.00 saatleri arasında bakım onarım çalışması yapılacağından kesinti meydana geleceği bildirildi.
Açıklamada, kesintinin, Diyarbakır yolu, Çenesizler Tuğla Fabrikası, Sembolik Plastik Sanayi, Arçelik Fabrikası, Cola ve Pepsi Cola fabrikaları, Yenice Soylu Sondaj kuyusu ile Diyarbakır yolundaki DSİ Müdürlüğü'nde olacağı duyuruldu.
 
 
Sivrice Toplum Sağlığı Merkezi'nde doktor sıkıntısı
Sivrice ilçesindeki Sivrice Toplum Sağlığı Merkezi'nin 112 Acil servisinde doktor olmadığı bildirildi.
Vatandaşlar yaptıkları açıklamada, ilçedeki sağlık merkezinin 112 Acil servisinde doktor olmadığını belirterek, daha önce görev yapan doktorun tayininin çıktığını, bir diğerinin ise istifa ettiğini söylediler.
Giden doktorların yerine yeni atama yapılmadığını ifade eden vatandaşlar, ''Aile doktoru olarak görev yapan doktorlar, 112 acil nöbeti tutuyorlar. Böyle olunca hem kendi görevlerini yerine getirmeye çalışıyorlar, hem de acile bakmak zorunda kalıyorlar. Bu durum hizmetin zaman zaman aksamasına neden oluyor. Aile hekimlerimiz kendi asil görevlerini istedikleri gibi yerine getiremiyorlar. Bu durumda bizler mağdur oluyoruz. Yetkililerden bir an önce 112 acil servisine görevlendirme yapmasını bekliyoruz'' dediler.
 
 
Murat Nehri'ne giren genç kayboldu
Elazığ'ın Palu ilçesinde serinlemek için Murat Nehri'ne giren genç kayboldu.
Alınan bilgiye göre, Palu ilçesine bağlı Akbulut köyünde, akşam saatlerinde serinlemek için Murat Nehri'ne giren Yasin Uzun (26) bir süre sonra kayboldu.
Uzun'un sudan çıkmaması üzerine köylüler, durumu jandarmaya bildirdi.
Olay yerine gelen jandarma ekipleri ile sivil savunma müdürlüğü su altı arama kurtarma ekibi Murat Nehri'nde arama çalışması başlattı.
Arama çalışmalarının dün akşamdan itibaren sürdüğü, Uzun'un henüz bulunamadığı belirtildi.
 
 
 
MHP Sanayi Mahallesi’ni ziyaret etti
Seçim çalışmaları kapsamında mahalle gezilerini sürdüren MHP İl Başkanı Servet Gürgözeler ve beraberindeki heyet dün akşam Sanayi Mahallesini ziyaret ettiler.
Mahalle teşkilat başkanı Orhan Şahin ve mahalleli tarafından karşılanan Gürgözeler ve ekibi mahallenin sıkıntıları hakkında bilgi aldı.
Daha sonra bir konuşma yapan MHP İl başkanı Servet Gürgözeler şunları söyledi:”Sanayi mahallesiyle birlikte toplantılarımızın 11. sini düzenliyoruz. Mahallelere gidip mahalle sakinleriyle, kendi arkadaşlarımızla bir araya gelerek sıkıntıları, problemleri konuşarak Elazığ’ın ne kadar sahipsiz bırakıldığını basın yoluyla kamuoyuna duyurmaya ve yetkilileri harekete geçirmeye çalışıyoruz. Bu gezilerimizi de yorulmadan devam ettireceğiz.
Biz Milliyetçi Hareket Partililer olarak partizanlığa karşıyız. O yüzden partimizin çatısı altına herkesi davet ediyoruz.”
Sözlerine devam eden Gürgözeler; “son yıllarda moda haline geldi, hangi kurumda olursa olsun bir bakıyorsunuz başarılı bir bürokrat görevinden alınıyor. Birilerinin hesabına gelmediği için. Elazığ’ın bir sosyal güvenlik kurumu vardı SSK ve Bağ kuru bünyesinde barındıran onun bölge müdürlüğünü Malatya’ya verdiler. Neden Malatya? Biz buradan 5 milletvekili vermişiz hükümet partisine Elazığlılar olarak neden bağlanıyor Elazığ Malatya’ya? İşte bu gibi nedenler ve daha diğerleri yüzünden her konuşmamızda sahipsiz Elazığ diyoruz. Birilerinin artık bunlara dur demesi lazım. Üçlü koalisyon hükümeti zamanında MHP olarak Elazığ’dan bir milletvekilimiz vardı ve üç yıl içerisinde Elazığ’da 36 proje gerçekleştirildi, Öte yandan son 6 yılda hükümet partisine 2 dönemde 9 milletvekili verdik. Sonuç umursamazlık, sahipsizlik ve kaderine terk edilme..” dedi.
Ziyarete MHP İl başkanı Servet Gürgözeler ile birlikte MHP Merkez ilçe başkanı Mevlüt Or, İl ikinci başkanı Mehmet Türkoğlu, il sekreteri A.Vahap Erdem, İlçe başkan yardımcısı İbrahim Gürgöze, yönetim kurul üyeleri İhsan Gök, Sıdık Albayrak, Mürsel Dabak, Hacı Ataş, Turan Baygün ve Osman Gür katıldı.
 
 
Yorumlar (0)
-1°
kapalı
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:32
Öğle 12:39
İkindi 15:13
Akşam 17:36
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 18 27
9. Antalyaspor 19 25
10. Malatyaspor 18 24
11. Sivasspor 18 23
12. Başakşehir 18 23
13. Konyaspor 18 22
14. Göztepe 18 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 18 16
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 18 37
2. Man City 17 35
3. Leicester City 18 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. Chelsea 18 29
8. Southampton 18 29
9. West Ham 18 29
10. Aston Villa 15 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 17 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 18 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@