Haber Turu 30 Haziran 2008

11 Yaşındaki Kız Çocuğu, Murat Nehri'nde Kayboldu/ Odak Pazarlama engelli vatandaşlara, tekerlekli sandalye dağıttı /

ELAZIĞ GÜNCEL 30.06.2008, 07:15 30.06.2008, 07:15
1607
Haber Turu 30 Haziran 2008
11 Yaşındaki Kız Çocuğu, Murat Nehri'nde Kayboldu
Elazığ'ın Palu ilçesinde, Murat Nehri'ne düşen 11 yaşındaki bir kız çocuğu kayboldu.
Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle'de evlerinin yakınından geçen Murat Nehri kenarına gelen Zeynep Can (11), düşürdüğü terliğini almak için suya girdi.
Dengesini yitirerek düşen Can, bir süre suda çırpındıktan sonra kayboldu.
Durumun bildirilmesi üzerine polis, jandarma ekipleri ve vatandaşlar, nehirde arama çalışmalarına başladılar.
 
 
Odak Pazarlama engelli vatandaşlara, tekerlekli sandalye dağıttı
Odak Pazarlama, kuruluşunun 10. yıl etkinlikleri kapsamında, Elazığ Omurilik Felçlileri Derneği işbirliği ile 5’i akülü, 10 tanesi de manuel olmak üzere toplam 15 adet tekerlekli sandalyeyi engelli vatandaşlara dağıttı. Tekerlekli sandalye verilenler arasında Elazığ Musikisinin dev ismi Enver Demirbağ’da yer alırken, Odak Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sertkaya, her yıl bu tür desteklerini sürdüreceklerini söyledi.
Bu Yıl kuruluşunun 10. yılını kutlayan Odak Pazarlama, yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, Elazığ Omurilik Felçlileri Derneği işbirliğinde, engelli vatandaşlara, 5 adet Akülü, 10 adette manuel olmak üzere toplam 15 adet tekerlekli sandalye dağıtımı gerçekleştirdi..
Tekerlekli sandalye dağıtım töreninde konuşan Elazığ omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ömer Çöteli, Derneklerinin Elazığ’da 2003 yılında faaliyete geçtiğini belirterek, amaçlarının ülke nüfusunun %12’lik kısmını oluşturan engelli bireylere yaşamı biraz olsun kolaylaştıran olanakları sağlamak olduğunu ifade etti.
Daha öncede Elazığ Valisi Muammer Muşmal ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün destekleriyle tekerlekli sandalye dağıttıklarını ifade eden Çöteli, Odak Pazarlamaya’da teşekkür etti.
Odak Pazarlama Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sertkaya’da konuşmasında Odak Pazarlamanın elde edilen gelirle ve personelin yaptığı katkıya şirket olarak, toplumsal ve soysal sorumluluk bilinci çerçevesinde böyle bir faaliyet gerçekleştirdiklerini söyledi. Haluk Sertkaya, artık her yıl bu destekleri sürdüreceklerini de ifade etti.
Tekerlekli sandalye dağıtım törenine katılan MÜSİAD Başkanı İbrahim Gök’te, sağlıklı insanların, engelli vatandaşlara bir şekilde faydasının olması gerektiğine işaret ederek, Odak Pazarlamaya, verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Tekerlekli sandalyeler dağıtıldı.


Sıcak bunalttı
Elazığ’da hava sıcaklığının 35 dereceye yükselmesiyle birlikte vatandaşlar göl kenarlarına ve piknik alanlarına akın etti.
Elazığ kent merkezinde hava sıcaklığı 35 dereceye yükseldi. Havaların ısınmasıyla birlikte sıcak havadan bunalan vatandaşlar Harput’taki piknik alanları ve Hazar Gölüne akın etti. Günübirlik plaja gelen vatandaşlar, kendilerini Hazar Gölünün serin sularına bırakarak serinlemeye çalıştı.
Havaların ısınmasıyla birlikte kalp hastalarının zor anlar yaşayacağını kaydeden doktorlar, ''Kalp hastası olan, tansiyonu, şekeri olan ve yaşlı vatandaşların sıcak havalarda dışarıya çıkması çok tehlikeli olabilir. Özellikle kalp hastası olan vatandaşlarımızın saat 14:00 ile 16:00 arasında dışarıya, sıcak havaya çıkması çok tehlikeli olur'' diye konuştu


Karakoçan Yibo Eğitime Hazır
Karakoçan'da yapımı tamamlanan yatılı ilköğretim bölge okulu bu eğitim yılına hazır.
Kaymakam Erdinç Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye için YİBO kurumlarının vazgeçilmez eğitim kurumları olduğunu, bu nedenle bu kurumlara devletin önem verip küçümsenmeyecek miktarda kaynak ayırdığını bildirdi.
İlçede iki yıl önce temeli atılan YİBO'nun tamamlandığını, bu eğitim yılında eğitim vereceğini ifade eden Yılmaz, yeni yapılan okul aracılığıyla ilçenin modern bir okula daha kavuştuğunu, ilçenin okulaşma oranında ciddi manada katkı sağlandığını kaydetti.
Yılmaz, şunları belirtti:
Mili Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan okul, ilçemize eğitim ve öğretimde yeni bir ivme kazanacaktır. 24 derslikli, 304 yatılı ve 416 gündüzlü olmak üzere toplam 720 öğrenci kapasitesine sahip okulda 46 yerleşim alanından yatılı, 11 yerleşim alanından da taşımalı öğrenci alınacak.
Hedefimiz bu okullarda devletini ve milletini seven, toplumun dinamikleri olan maddi ve manevi değerler sahip çıkan, gelişen ve değişen çağımızın yeniliklerini takip eden, soran ve sorgulayan, geçmişinden ders alan, Ulu Önder Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetin üstüne çıkma idealine bağlı gençler yetiştirmek. İyi bir kadromuz var. Bu konuda öğretmenlerimize güveniyorum. Fiziki mekanların yeni, tertip ve düzenli olması eğitim öğretime önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.''
Yılmaz, eğitimin uzun soluklu, masraflı ve zor olduğunu ancak işin temelinde insan olduğu için yapılacak her şeye değeceğini ifade etti.


Kiğı`da Yaralanan Asker Elazığ Asker Hastanesinde
Bingöl’ün Kiğı İlçesi dağlık kesiminde önceki akşam güvenlik güçlerinin arazi aramasında, bir grup PKK’lı teröristle karşılaşılması üzerine çatışma çıktı.
Açılan ilk ateş sırasında 1 asker yaralandı. Yaralı asker Elazığ Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı. Bölgede operasyonlar sürüyor


Palu’da 2 ayrı deprem
Elazığ ve çevresindeki sarsıntılar devam ediyor. Palu Gökdere merkez üslü 2 sarsıntı meydana meydana geldiElazığ ve çevresinde sürekli hissedilen sarsıntılar devam ediyor.Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden edinilen bilgide Palu Gökdere merkez üslü il sarsıntının büyüklüğünün 3.1 olduğu açıklandı.İlk sarsıntıdan 10 dakika sonra Gökdere merkez üslü ikinci sarsıntının büyüklüğü ise 3.0 olarak kaydedildi
Her iki sarsıntıda mal ve can kaybı olmazken, sarsıntılar Palu ve Kovancılar ilçeleri ile köylerinde hissedildi


9 kişi tutuklandı
Elazığ İl Emniyet Müdürü Mehmet TEKİN yaptığı yazılı açıklamada; Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce Mali Suçlarla Mücadele çerçevesinde örgütlü bir şekilde hareket edilerek özürlü belgesi alımı konusunda sahte heyet raporu düzenlendiği tespit edilen gözaltına alınan 56 kişiden 9 kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini belirtti.
Elazığ İl Emniyet Müdürü Mehmet TEKİN yaptığı yazılı açıklamada; “Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce Mali Suçlarla Mücadele çerçevesinde örgütlü bir şekilde hareket edilerek özürlü belgesi alımı konusunda sahte heyet raporu düzenlendiği, sağlam şahıslara özürlü belgesi alabilmek için özürlü şahısların kullanıldıkları, bu gibi işlemleri bazı hastane çalışanlarının da yardımı ile düzenledikleri, böylece kamunun zarara uğratıldığı yönünde bilgiler elde edilmiş olup,
Elde edilen bilgiler ışığında yaklaşık 5 aylık bir çalışma neticesinde 24.06.2008 tarihi itibariyle örgüt üyeleri başta olmak üzere, bu şahıslar ile bağlantılı olan, örgüte çeşitli şekillerde yardım eden usulsüz olarak özürlü raporu alan şahıslara yönelik eş zamanlı olarak İl Merkezi polis sorumluluk sahamızda bulunan (36) otuzaltı adres, İl Merkezi Jandarma sorumluluk sahasında bulunan (2) iki adres, Palu Jandarma Bölgesinde (1) bir adres, Palu Polis Bölgesinde (1) bir adres, Maden Jandarma Bölgesinde (1) bir adres, Maden Polis Bölgesinde (2) iki adres, Karakoçan Polis sorumluluk sahasında bulunan (4) dört adres, Kovancılar Polis sorumluluk sahasında (6) altı adres olmak üzere toplam (52) adrese yönelik gerçekleştirilen planlı operasyonda toplam (56) şüpheli yakalanmış yapılan aramalarda delil niteliği taşıyabilecek sağlık karnesi, özürlü heyet raporu, işe girme belgesi, hasta sevk belgesi, özürlü maaşı bağlanma, emeklilik, bakıcı aylığı bağlanma, vergi indiriminden yararlanma belgesi ve benzeri belgeler ile (02) iki adet kurusıkıdan bozma tabir edilen tabanca ve fişekleri ile (01) bir adet ruhsatsız 7,65 çapında Browning marka tabanca ve fişekleri de ele geçirilmiştir.
Söz konusu operasyon kapsamında “Haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak, Örgüt faaliyetleri çerçevesinde nitelikli dolandırıcılık, Resmi belgede sahtecilik ve kamuyu zarara uğratmak” suçundan toplam (21) yirmibir şüpheli 27.06.2008 günü mevcutlu olarak ilimiz Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmişlerdir.Savcılıktaki işlemlerinin ardından 9 kişi tutuklanarak Cezaevine gönderildi” dedi.


İşgem'de özel istihdam projesi
Elazığ İş Geliştirme Merkezi'nde (İŞGEM) Özelleştirme Sosyal Destek Projesi (ÖSDP) kapsamında açılan özel istihdam kursunda 7 işletmede 100 kursiyer eğitim görüyor.
İŞGEM müdürü Mehmet Ölmez, yaptığı açıklamada, merkezde imalat sektöründe faaliyet gösteren 25 iş yerinde yaklaşık 300 kişinin istihdam edildiğini söyledi.
Elazığ'ın yapısı itibariyle bir üretim şehri olmadığı için nitelikli elaman sıkıntısı yaşandığını, bu yönde firmaların eleman sıkıntılarını kendi inisiyatifleriyle eleman alıp eğiterek karşılamaya çalıştıklarını ifade eden Ölmez, bu durumun firmaları sıkıntıya soktuğunu, büyümelerini engellediğini kaydetti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, bu yönde sıkıntı yaşayan firmalara büyük kolaylık sağlayan ÖSDP'yi oluşturduğunu ve bu kapsamda özel istihdam kursları açarak buna yönelik ödenek çıkardığını anlatan Ölmez, şöyle dedi:
''Bakanlık, eleman sıkıntısı yaşayan işletmelere en az yüzde 70'ini istihdam etmeleri şartıyla, alacakları kursiyerlerin ücretini veriyor. Bu yönde kursiyerlere kurs süresince asgari ücret veriliyor, firmanın eğitimde kullanacağı personelin işten geri kalması nedeniyle firmaya da ücret veriliyor. Ayrıca kursiyere ferdi hayat sigortası yapılıyor. Masraf ve ücretleri Bakanlıktan, eğitimi firmadan olmak üzere kursiyerlere kurs, firmalara nitelikli elaman kazandırıyor.''
Ölmez, bu yönde merkezde hazırlanan projeyle triko, ev tekstili, baharat paketleme, peçete imalatı, mutfak araç gereç imalatı, bilgisayar yazılım-otomasyon ve plastik ambalaj sektöründe faaliyette bulunan 7 firmada 100 kursiyerin eğitim almaya başladığını kaydetti.
Kursiyerlerin 5 ay süreyle eğitim alacaklarını anlatan Ölmez, ''Bu firmalarımıza Bakanlık aracılığıyla yaklaşık 350 bin YTL verildi. Kursiyerler aldıkları eğitimle nitelik kazanırken, firmalarımızın da sıkıntıları azalmış olacak. Kayıtlı işsizlere ve işsizliğin azaltılmasına yönelik örnek bir proje. 100 kişilik istihdamla şu an herkesin küçülmeye gittiği bir ekonomik ortamda biz merkez olarak büyüyoruz'' diye konuştu.
 
 
Elazığ’da boşanmalar azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan “2007 Evlenme ve Boşanma İstatistikleri Sonuçları”na göre Elazığ’da geçtiğimiz yıl 5344 çift evlenirken, 493 çift boşandığı belirlendi.
TÜİK Bölge Müdürü Şemsettin ÖZCAN’ın verdiği bilgiye göre, Elazığ’da ilk evlenme yaşı erkeklerde 26.6, kadınlarda 23.7 olurken, yaş farkı 2,9 ile Türkiye oranı olan 3,3’ün altında gerçekleşti.
Elazığ’da 2007 yılında 5344 çift evlenirken, 2006 yılında 5568, 2005 yılında 5505, 2004 yılında ise 5190 çift evlenmişti.Türkiye’de kaba evlenme hızı binde 9,09;Elazığ’da ise binde 9,37 olarak hesaplandı.
İllere göre boşanma istatistiklerini de çıkaran TÜİK, Elazığ’da geçtiğimiz yıl 493 çiftin boşandığını belirledi.TÜİK’in istatistiklerine göre Elazığ’da son yıllarda boşanma sayısında düşüş görülüyor. 2003 yılında 610 çift, 2004 yılında 582 çift, 2005 yılında 595 çift, 2006 yılında 574 çift boşanırken bu sayı 2007 yılında yaklaşık olarak %14 oranında azalarak 493 olarak gerçekleşti.
Elazığ İl genelinde, erkeklerde boşanma olayının 123 kişi ile en çok 30-34 yaş grubunda görüldü. Kadınlarda ise boşanma olayı 147 kişi ile en çok 25-29 yaş grubunda yaşandı. Türkiye genelinde boşanma hızı binde 1,34 olurken Elazığ İl genelinde ise binde 0,86 gerçekleşti.
2007 yılında Türkiye’de boşanma olayı en sık evliliğin birinci yılında gerçekleşirken, boşanma olayların % 42’si evliliğin ilk 5 yılında gerçekleşmiştir.
2007 Yılında Elazığ toplam 493 olan boşanan çiftlerden en çok boşanma olayının gerçekleştiği evlilik süresi 6 ila 10 yıl arasında gerçekleşmiştir. Elazığ, Bingöl ve Tunceli İllerinde de en sık boşanma olayların gerçekleştiği evlilik süresi 6-10 yıl arasında olmuştur. Evliliğin ilk beş yılında yaşanan boşanma olaylarının toplam içindeki oranı ise Elazığ’da % 51 oldu.
 
 
Elazığ`da basınçlı sulama sistemleri
Elazığ`da banka kredisi, kırsal kalkınma programları, kendi imkanları, özel idare müdürlüğü ve köylere hizmet götürme birliği destekleriyle 645 çiftçi 63 bin 363 dekar alanda damlama ve yağmurlama sulama sistemleri kurdu.
Tarım İl Müdürü Rüştü Emir, yaptığı açıklamada, sulamanın bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken yer ve zamanda verilmesi olarak tanımlandığını belirterek, sulamada esas ilkenin tarlanın yanına kadar getirilmiş suyun, en az kayıpla bütün tarlaya eşit bir şekilde yayılması olduğunu söyledi.
Sulama konusunda pek çok sistemin bulunduğunu, bunların seçiminde birçok faktörün etkili olduğunu ifade eden Emir, şunları anlattı: ``Tarlanın tesviyesinin düzgünlüğü, yetiştirilen mahsulün cinsi, toprağın ve toprak altının kimyasal ve fiziksel özellikleri, suyunun miktar ve kalitesi, çiftçi alışkanlıkları, bazı sulama yöntemlerinin ek yatırımı gerektirmesi nedeniyle çiftçilerin ekonomik durumu, bölgenin egemen iklim şartları da sulama sistemlerini etkiler. Örnek olarak tesviyeli arazilerde bütün sulama sistemleri uygulanabilirken tesviyesiz arazilerde yağmurlama, hakim rüzgarı şiddetli bir bölgede ise damla sulama uygun olur.``
Emir, dünya genelinde görülen küresel ısınmanın sonucu olarak ortaya çıkan kuraklığın Elazığ`da da etkisini gösterdiğini belirterek, kentin bu durumdan en az zararla kurtulması amacıyla müdürlük tarafından mevcut su kaynaklarından en iyi nasıl yaralanılabileceği, sulama suyunun etkin kullanılması, basınçlı sulama sitemlerinin faydaları konularında çiftçilere eğitim verdiklerini bildirdi.
Eğitimler sayesinde ilde bu yönde sistem kuran çiftçilerin sayısının hızla artığını belirten Emir, şu bilgileri verdi: ``Son beş yılda ilde uygulanan basınçlı sulama sistemlerini tespit ve kontrol ediyoruz. Kırsal kalkınma programlarının desteklemesi projesi kapsamında verilen hibeli destekler ve Ziraat Bankası tarafından verilen faizsiz 5 yıllık krediler ile il merkezinde özel idare müdürlüğü; ilçelerde köylere hizmet götürme birliklerinin bu konuda hassasiyetle durmaları sonucunda ilimiz genelinde bu sistemleri kuran çiftçilerimiz hızla arttı.
Bu kapsamda banka kredisi, özel idare müdürlüğü, kırsal kalkınma programları, kendi imkanları ve köylere hizmet götürme birliği destekleriyle toplam 645 çiftçi 63 bin 363 dekar alanda damlama ve yağmurlama sulama sistemleri kurdu.``
Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 05:33
Güneş 06:54
Öğle 12:41
İkindi 15:47
Akşam 18:18
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 22 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@