Haber Turu 4 Temmuz 2008

Elazığ Sinema Derneği kuruldu / Elazığ Tarım İl Müdürlüğü bağ üreticilerini uyardı

ELAZIĞ GÜNCEL 04.07.2008, 08:47 04.07.2008, 08:47
1440
Haber Turu 4 Temmuz 2008
Elazığ Sinema Derneği kuruldu
Elazığ Sinema Derneği kuruldu. Dernek Başkanı Serdar Kara, yazılı açıklamasında, kentte sinema ve tiyatro alanında çeşitli etkinlikler düzenlemek, insanları sanat içine yönlendirerek aktif olarak yer almalarını sağlamak, ilin sosyo ekonomik yaşamına farklı bir soluk ve renk getirmek amacıyla derneği kurduklarını bildirdi.
Derneğin faaliyetlerinin kısa zamanda ilin yaşam tarzına yapacakları etkinliklerle renk katacağını anlatan Kara, şunları kaydetti: “Elazığ`ın bölgedeki durumuna bakıldığı zaman bir kültür merkezi olma yolunda çok geride kaldığını görüyoruz. Film, tiyatro, festival ve fuar gibi organizasyonlarla ilin sesinin Türkiye`ye duyurulması için bu tür derneklerin kurulması gerekmektedir. Bizler bu derneği kurarak önümüzdeki yıl çok büyük bir açılıma imza atacağız. İlimizi kısa zamanda önce Türkiye`ye daha sonra dünyaya tanıtacağımıza inanıyorum.``
 
 
Elazığ Tarım İl Müdürlüğü bağ üreticilerini uyardı
Elazığ Tarım İl Müdürü Rüştü Emir, bağ üreticilerini zamanında ilaçlama yapmaları konusunda uyardı.
Emir, yazılı açıklamasında, bağlarda önemli zararlara sebep olan bağ küllenmesi ile bağ salkım zararlısına karşı ilaçlama zamanının geldiğini belirtti.
Yaptıkları çalışma kapsamında çiftçilerin acilen bağ küllenmesi hastalığı ile bağ salkım güvesi zararlısına karşı üçüncü ilaçlamayı yapmaları gerektiğini ifade eden Emir, bağ küllenmesinin, asmanın yapraklarında çiçek ve sürgünleri ile tanelerine zarar verdiğini, hastalığa yakalanmış yaprak ve tanelerin normal parlaklığını kaybettiğini ifade etti.
Bağların üzeri kül serpilmiş gibi bir durum aldığını ve zamanla tanelerin çatladığını belirten Emir, şunları kaydetti: ``Bağ salkım güvesi bağlarda çiçek, koruk ve olgun taneleri delerek yerken akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek, salkımların çürümesine neden oluyor. Bu hastalık ve zararlı ile zamanında mücadele etmek gerekmektedir. Zamanında yapılmayan ilaçlamanın hiç bir faydası olmadığı gibi ilaç ve emek boşa gider.``
 
 
Karakoçan Kaymakamı Yılmaz, ilçeden Ayrıldı
Kayseri'nin İncesu ilçesine atanan Karakoçan Kaymakamı Erdinç Yılmaz, ilçeden ayrıldı.
Yılmaz, kendisini uğralamaya gelen vatandaşlarla vedalaştıktan sonra ilçeden ayrıldı.
Karakoçan kaymakamlığına yeni kaymakam görevine başlayıncaya kadar Palu Kaymakamı Ayhan Yazgan vekaleten bakacak.
 
 
Sivrice'de Çok Hafif Sarsıntılar
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde iki ayrı sarsıntı meydana geldi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden alınan bilgiye göre, merkez üssü Sivrice ilçesinde saat 06.
31'de 2.9, saat 07.19'da ise 3.3 büyüklüğünde iki ayrı sarsıntı meydana geldi.
 
 
Sağlık Müdürlüğü uyardı!
Elazığ İl Sağlık Müdürü Dr. Kanuni Keklik, artan hava sıcaklıklarına karşı alınması gereken tedbirleri açıkladı.
Keklik, müdürlüğün internet sitesinden yaptığı açıklamada, dünyada her yıl binlerce kişinin ölümüne yol açan aşırı sıcakların bu yaz daha fazla arttığını belirterek, bu nedenle sıcaklıkların en önemli sağlık sorunu haline geldiğini bildirdi.
Hava sıcaklığının ve nemin birbirine paralel olarak artmasının vücut ısısının sadece terleyerek dengede tutulmasını güçleştirdiğini, artan vücut ısısının beyin ve diğer organlarda fonksiyon bozukluğuna, hasara yol açabildiğine dikkat çeken Keklik, aşırı sıcakların en çok 4 yaşın altındaki çocukları, 65 yaşın üzerinde ve yalnız yaşayanları, hamileler, aşırı kilolular, açık alanda çalışanlar, kronik hastalığı bulunanlar, sürekli ilaç kullanmak zorunda kalanlarla sokak çocukları ve evsiz kişileri etkilediğini bildirdi.
Keklik, sıcaklara karşı alınması gereken tedbirleri şöyle sıraladı:
''10.00 - 16.00 saatleri arasında mecbur olmadıkça dışarı çıkılmamalı, açık havada açık renkli, bol, pamuklu kumaşlardan yapılmış giysiler giyilmeli, geniş kenarlı şapkalar kullanılmalı ve güneş gözlüğü takılmalıdır.
Güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 - 16.00 saatleri arasında deniz, havuz ve göl gibi sulara girilmemeli, girmek isteyenler ise yüksek koruma faktörü içeren güneş kremi kullanmalı ve güneşten korunmak için diğer tedbirler (şapka-gözlük) mutlaka olmalı, uzun süre güneşlenmemelidir. Dışarıda çalışması gerekenler ise uygun giysi ile çalışmalı, açıkta kalan yerlere güneş kremi sürmeli, fazla hareket etmekten kaçınmalı ve bol bol tuz içeren sulu gıdalar tüketmeye özen göstermelidir. Spor yapmak için sabah ve akşam saatleri seçilmeli, ağır fiziksel aktiviteden kaçınmalı ve her bir saat spor için 2-4 bardak sıvı tüketmelidir. Risk altındaki yetişkinler, yaşlılar, bebekler güneş ve sıcak çarpmasına karşı sık sık izlenmelidir.''
Keklik, bebekler, engelliler ve hayvanların kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmaması gerektiğini belirterek, araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmasını gerektiğini ifade etti.
Güneş gören pencerelerin güneşlikle kapatılması, kapalı alanların sık sık havalandırılması gerektiğini kaydeden Keklik, ''Sık sık duş alınmalı, bu mümkün değil ise ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk su ile ıslatılmalıdır.
Hava sıcaklığının artması, vücutta daha fazla sıvı kaybolmasına neden olur. Bu kaybı yerine koymak, vücut ısısını dengede tutmak için günde 2-2,5 litre sıvı tüketmek gerekir'' ifadelerini kullandı.
 
 
Karakoçan Belediyesi'nden Arsa Satışı
Elazığ'ın Karakoçan ilçe belediyesince satışa sunulan 54 parsel arsadan 26'sı satıldı.
Belediye tarafından daha önce imara açılan Bahçelievler Mahallesinde ortalama 600 metrekareye sahip parseller, metrekaresi 25 YTL'den satışa sunuldu.
Encümen toplantı salonunda yapılan ihaleye 16 kişi katıldı. İhalede 26 parsel satıldı.
Belediye Başkanı Nurettin Arslan, mahallenin altyapısının olmadığını, yapılıp yapılmayacağı konusunda bilgi istenmesi üzerine satışa sunulan bölgede yapılanma olmadığını, altyapı için en az 40 yapılanmanın olması gerektiğini belirterek, bu rakamın altında olan yerlere altyapı yapılamayacağını söyledi.
 
 
Kovancılar'da Sydv Yardımları
Kovancılar İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) yardımlarını sürdürüyor.
Vakıf, ihtiyaç sahibi 100 aileye gıda yardımında bulundu.
Şeker, çay, zeytin, mercimek, pirinç ve makarnadan oluşan gıda paketleri, Vakfa toplam 20 bin YTL'ye mal oldu.
Yetkililer, yardımların süreceğini bildirdi.
 
 
Elazığ'da Elektrik Kesintisi
Elazığ'da bakım onarım çalışması dolayısıyla bazı mahallelerde elektrik kesintisi uygulanacak.
Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş'den yapılan yazılı açıklamada, 8 Temmuz tarihinde 06.00 ile 08.00 saatleri arasında bakım onarım çalışması yapılacağından kesinti meydana geleceği bildirildi.
Kesintiden Olgunlar ve Sürsürü mahelleleri, Mavi Site, Örnek Site ve çevresi ile Gazi Meslek Lisesi ve çevresi etkilenecek.
 
 
Kovancılar'da Elektrik Hatlarının Yer Altına Alma Çalışmaları
Kovancılar ilçesinde elektrik hatlarının yer altına alınma çalışmaları devam ediyor.
TEDAŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, elektrik kaçak ve kayıpları önlemek, olumsuz hava şartlarında meydana gelebilecek elektrik kesintilerini asgariye indirmek, cadde ve sokaklarda elektrik direkleri ve elektrik tellerinin vermiş olduğu görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla yaklaşık 15 gün önce elektrik şebekesinin yer altına alınma çalışmalarına başlandığını belirtildi.
Yetkililer, Çaybaşı, Çarşıbaşı ve Bahçelievler mahallelerinin bir kısmı, Jandarma bölgesi, Bingöl ve Palu kara yollarının tamamında şebekenin yer altına alındığını, diğer kesimlerde de çalışmaların devam ettiğini belirttiler.
İlçedeki çalışmaların bu yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.
 
 
Mimarlar Odası Şubesi ''elazığ Mimar'' Adında Dergi Çıkardı
Mimarlar Odası Elazığ Şubesi ''Elazığ Mimar'' adında dergi çıkardı.
Mimarlar Odası Şube Başkanı Mithat Coşkun, düzenlediği basın toplantısında, şube olduktan sonra ilk yayınlarını yaptıklarını söyledi.
Yayının içerik olarak ulusal düzeyde bir kalitede olduğunu ifade eden Coşkun, ''Her yayının olduğu gibi bizlerin de söylemek istediklerimiz, paylaşmak istediğimiz düşüncelerimiz bu platformda okuyucuyla buluşacak. Daha iyiye ve daha güzele ulaşma konusunda dergimiz önemli bir misyona sahip olacaktır. İlk sayımızda eski yerleşim yeri Harput'u ön plana çıkardık'' diye konuştu.
6 ayda bir yayınlanacak dergide hızla gelişen sanayi ve çevre sorunlarının çözümene yönelik önemli çalışmalarda bulunmak, tüm kesimlerle birlikte hareket, bilgi paylaşımı, sağlamak, olaylara şeffaf bir yönetim anlayışı ile bakılmasını hedefleniyor.
Derginin ilk sayısında Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Fırat Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Hayrettin Ayaz, Mimarlar Odası eski başkanı Oktay Ekinci, sanat tarihçi Ferya Aktaş, ÇEKÜl Elazığ temsilcisi tarihçi-yazar Mustafa Balaban ile oda ikinci başkanı Kazım Sanaç'ın yazıları bulunuyor.
 
 
Alacakaya Belediyesinin Çalışmaları
Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde belediye, altyapı ve çevre düzenleme çalışması yapıyor.
Belediye Başkanı İlhami Sancar, yaptığı açıklamada, ilçede altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Geçen yıl başladıkları parke taşı döşeme işleminin devam etiğini ifade eden Sancar, çalışmaların bu yılın sonunda tamamlanacağını bildirdi.
Sancar, ''İlçemize güzel bir görünüm kazandırmak için her türlü imkansızlığa rağmen elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. İlçemizin ekonomiye yaptığı katkı maalesef bize yansımıyor. Belediye gelirlerinin yetersiz olması büyük sıkıntı yaratıyor. Tüm sıkıntılara rağmen en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz.'' dedi.
 
 
Harput'u Koruma Amaçlı imar Planı
Mimarlar Odası Elazığ Şube Başkanı Mithat Coşkun, kentin eski yerleşim yeri Harput'a Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği alınarak 30-40 binanın eski dokuya uygun olarak kazandırılması gerektiğini söyledi.
Coşkun, şube binasında düzenlediği basın toplantısında, Harput'un herkesin en fazla konuştuğu konuların başında geldiğini belirterek, bölgedeki Koruma Amaçlı İmar Planı'nın onaylandığını ve bu çerçevede uygulamanın başlayacağını bildirdi.
Harput'un kentsel ve arkeolojik sit kararlarına rağmen planlama aşaması devam ederken birçok yanlışlığın bu süreçte yapıldığını ve bu yanlışlıklara seyirci kalındığını iddia eden Coşkun, ''Harput ile ilgili oda olarak düşüncemiz yapılacakların büyük bir maketinin hazırlanarak bir bütünlük içinde değerlendirilmesidir. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği alınarak 30-40 binanın eski dokuya uygun olarak Harput'a kazandırılması olmalıdır'' dedi.
 
 
Keban Baraj Gölü'nde Kerevit Avı
Elazığ'da Keban Baraj Gölü'nde bazı balıkçı kooperatifleri, kerevit avı için il dışından kullanılmış ve hastalıklı malzeme getirildiğini savunarak, bunların kullanılmamasını istedi.
Ağın Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İbrahim Kılıç, 1993 yılında verilen izinle gölde kerevit avı yapıldığını, kerevit sezonunun 1 Temmuz - 31 Aralık tarihleri arasında olduğunu söyledi.
Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gölde ağırlıklı olarak Ağın bölgesinde avlanan kerevitin büyük bölümünün ihraç edildiğini belirterek, gölün ova bölgesi olarak tabir edilen kısmında da kerevit avına başlanması için girişimlerde bulunulduğunu kaydetti.
Bu bölgedeki balıkçılara kerevit avı için kullanılmış ve hastalıklı malzeme getirildiğini öne süren Kılıç, şöyle dedi:
''Isparta, Göller Bölgesi'nden gelen müteahhit veya nakliyeciler o bölgelerde kullanılan ve hastalıklı ağ ve kafesler getirip balıkçılara verdi. Bu malzemeler daha önce bulundukları bölgelerde hastalıklara neden olarak kerevit varlığını bitirdi. Şimdi de buradaki balıkçılara dağıttılar. Biz Ağın, Keban, Çemişgezek ve Kemaliye kooperatifleri bu malzemenin kullanılmasına karşıyız.''
Kılıç, buna karşı şikayette bulunduklarını, malzemenin tarım il müdürlüğü tarafından el konularak ilaçlandığını ve daha sonra bunun balıkçılara dağıtılacağını savundu.
Baraj gölünde malzemenin ilaçlansa dahi kullanılmasına karşı olduklarını bildiren Kılıç, ''Yeni malzeme getirsin avlansınlar. Karşı değiliz. Biz o malzemenin göle girmesini istemiyoruz. Kendi bölgelerinde kullansalar dahi hastalık buraya gelip, yayılabilir'' diye konuştu.
Tarım il müdürlüğü yetkilileri ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın ilgili yönetmeliğinin iç sulardan bir başka iç suya izin alınmadan ikinci el ağ naklinin yapılamayacağı hükmünü içerdiğini belirterek, söz konusu ağların bu yönde izinlerinin olmadığını tespit ettiklerini ifade ettiler.
Yetkililer, izin alınmadığı için ağlara müdürlük olarak tedbir amaçlı el konularak ''yeddi emine'' teslim edildiğini, Bakanlık görüşü alınmasının ardından gerekli işlemleri yapacaklarını söylediler.
Yorumlar (0)
-6°
açık
Namaz Vakti 20 Ocak 2021
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:38
Yatsı 18:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Leicester City 19 38
2. M. United 18 37
3. Man City 17 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@