HADSİZ AÇIKLAMA!

Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: ‘’Halkı karşısına alarak siyaset yapanların aramızda yeri yoktur, kazanmadık gönül bırakmayın.’’ derken, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kemal Tan: ‘’Çığırtkanlık yapan gazeteci yazar ve benzeri her kim varsa işinizi ya adam gibi yapın ya da bu şehirden gidin!”

ELAZIĞ GÜNCEL 23.07.2021, 14:04 Günışığı Gazetesi
1515
HADSİZ AÇIKLAMA!

24 Ocak 2020’de, Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından gündeme getirilen, ‘Elazığ afet bölgesi olmalı’ açıklamaları hükümet kanadı tarafından geri çevrilerek, kanunda böyle bir tanım olmadığını açıklanmıştı.

Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmesini isteyenler, AK PARTİ milletvekilleri başta olmak üzere, partililer tarafından adeta linç ediliyordu.

Giresun’da yaşanan sel felaketinden sonra, selden zarar gören esnaflara, 50 bin lira hibe verilmesi ve afet bölgesi ilan edilmişti.

Geçtiğimiz günlerde, Rize’de meydana gelen sel felaketi sonrası, afet bölgesi ilan edilmesinin ardından, yaşanan iller arasındaki ayrım gündeme geldi.

RİZE’YE GİRESUN’A VAR ELAZIĞ’A YOK

Elazığ’ın yaşadığı depremin yaraları sarılmamışken, kanunda afet bölgesi tanımının olmadığı açıklamaları yapılırken; Karadeniz illerinde yaşanan uygulamalar karşısında, Elazığ’ın sahipsiz olduğu tekrar vurgulanırken, AK PARTİ il teşkilatından hadsiz açıklamalar gelmeye başladı.

HIRSIZLARA ARSIZLAR SESİNİ ÇIKARMAYANLAR GAZETECİLERİ KOVUYORLAR

Yaşanan bu gelişmeleri haberleştiren gazeteciler, AK PARTİ İl Başkan Yardımcısı Kemal Tan’ın, talihsiz açıklamaları ile karşı karşıya kaldı.

AK PARTİ İl Başkan Yardımcısı Kemal Tan: ” Çığırtkanlık yapan gazeteci yazar ve benzeri her kim varsa işinizi ya adam gibi yapın ya da bu şehirden gidin!” açıklamaları il genelinde tepkilerle karşılandı.

Gazetecileri kovan zihniyet, Elazığ’a yapılan haksızlığa adeta sahip çıkıyor diye yorumlandı.

EBMC BAŞKANI KOCADAN SERT TEKİ

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İl Başkan yardımcısı Kemal Tan’ın gazetecilere yönelik söylemlerine karşılık: ” Bu şehirden cehennem olup gitmesi gereken birileri varsa, o da şehrin gazetecileri değil, şehir elden giderken 4 maymunu oynayan sözde siyasetçilerdir.” dedi.

Koca yayımladığı köşe yazısında;

‘’Geçen haftanın konusu Rize’de meydana gelen sel felaketinden sonra Sayın Cumhurbaşkanı’nın Rize’yi Afet Bölgesi olarak ilan edeceklerini duyurmasıydı.

Sayın Cumhurbaşkanının bu konuyla ilgili açıklamasından sonra, konuyu gündemi ilk taşıyan olarak şahsım, “Hani böyle bir yasa yoktu diyerek 24 Ocak depreminden sonra, ETSO Başkanı Sayın Asilhan Arslan, Elazığ Afet Bölgesi olarak ilan edilsin dediği için neredeyse hain ilan edilecekti” demiştim.

Daha sonra birçok meslektaşımız konuyu gündeme taşıyarak, Rize’nin Afet Bölgesi İlan edileceğini Sayın Cumhurbaşkanının ağzından duyurdu.

Birçok yazar arkadaşımız da, şehre olan sorumluluklarından dolayı konuyu kendi üsluplarıyla işledi.

Netice de gazeteci ve yazar arkadaşlarımızın gündeme taşıdığı Rize ve Elazığ konusu, kamuoyunda neşet buldu. Deprem yaraları hala sarılmayan Elazığlılar, tepkilerini sürdürmeye devam ettiler.

Bu tepkilerden gocunan bazı sözde siyasetçiler de, durumdan vazife çıkartarak, sosyal medya hesapları üzerinden ahkâm kesip, gazetecilere meslek dersi vermeye kalktılar.

Bunlardan biri Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Kemal Tan adında biri.

Bu arkadaş kendini artık hangi aynada nasıl görüyorsa, gazetecilere meslek dersi verirken hadsizlikte de sınırları bayağı bir zorlamış...’’

“ÇIĞIRTKANLIK YAPAN GAZETECİ YAZAR VE BENZERİ HER KİM VARSA İŞİNİZİ YA ADAM GİBİ YAPIN YA DA BU ŞEHİRDEN GİDİN!”

‘’ Şimdi bayramın şu arifesinde bu zavallıya bayramlık ağzımı açmak istiyorum ama sahibinden utanmam frenliyor beni.

Ama sormadan da edemeyeceğim: “Sen kimsin be? Necisin. Kendini hangi aynada, nasıl görüyorsun da, bu şehir için gecesini gündüzüne katarak, birçok bedel ödeyen gazetecilere adamlık dersi vermeye kalkıyor, bu şehirden gidin diyebilme hadsizliğini kendinde bulabiliyorsun?

Söyler misin Kemal Tan sen kimsin! Necisin? Kalibren kaçtır, özgül ağırlığın nedir de, bu şehir için çırpınan gazetecilere işinizi adam gibi yapın deme arsızlığıyla birlikte, bu şehirden gidin deme cüretini gösterebiliyorsun?

Kimsin be! Kimsin kardeşim... Birilerinin tavassutuyla, siyasetin kıytırıktan bir köşesinde yer almışsın diye, kendini bu şehrin sahibi veya ekabirlerinden biri mi zannediyorsun?

Bu nasıl bir dildir, bu nasıl bir hezeyan, nasıl bir özgüvendir ki kamunun gözü kulağı olan meslek erbabına şehirden gidin diyebiliyorsun.

Bana bak, siyasetin çömezi! Bu şehirden cehennem olup gitmesi gereken birileri varsa, o da bu şehir için çırpınan, yeri geldiğinde ağır bedeller ödeyen gazeteciler değil, şehir elden giderken oturduğu yerden ahkâm kesip kendini bir halt zannederek, 4 maymunu oynayan siyaset dünyasının zağarlarıdır.

İşini adam gibi yapma konusuna gelince, Gazetecilerin görevlerinden biri de, adam olmayan siyaset bozuntularına adamlığı öğretmektir.

Ak Parti İl Başkanı Sayın Şerafettin Yıldırım’ın, bu talihsiz paylaşımdan haberi oldu mu bilmiyorum ama an itibariyle olmuştur.

Dolayısıyla, Sayın Yıldırım’ın bu konuda kendi yardımcısı olan bu adama gerekli ikazlarda bulunup, gazeteci arkadaşlarımızdan özür dilemesi gerektiğini salık vermelidir.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak ben, kendi meslektaşlarıma yapılan bu hakareti misliyle kendilerine iade ediyor, Sayın Yıldırım’dan, gerekli hassasiyeti göstermesini beklediğimi hatırlatmak istiyorum.” demişti.

İl Başkanı ve AK PARTİ’li 4 milletvekilinin, bu yaşananlar karşısında ne tepki verecekleri merakla bekleniyor.

“O GÜN; YASADA BÖYLE BİR TANIMLAMA YOK DİYENLER, BUGÜN NE DİYECEKLER! “

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ise, Güneysu’nun afet bölgesi ilan edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, AK Partili siyasetçilere adeta afet bölgesi dersi verdi. Erol, afet bölgesi ilan edilen Güneysu ve Dereli ilçelerini ziyaret ettiğini hatırlatarak,  iki bölgede de çok ciddi gelişmeler olduğunu vurguladı. Bölgede yapılan TOKİ konutlarını, Elazığ’da yapılan konutlarla kıyaslayan Erol, Elazığ’ın sahipsiz bir kent olduğunu kaydetti.  Erol; AK Partili Milletvekillerinin, halka,  Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmemesinin, hesabını vermeye davet etti.  Erol: “ 24 Ocak depremi sonrasında ki sürecin önemli olduğunu, devletin vatandaşları sahiplenmesi, mağduriyetlerin giderilmesi ve mülkiyet haklarının korunması ile ilgili bir takım önerilerde bulunmuştuk. O gün; bizi suçlayanlar, yasada böyle bir tanımlama yok diyenler, bugün ne diyecekler diye, bunları hatırlatmak istedim.  Biz depremin ardından hep şunu söyledik: mevcut kanun, vatandaşlarımızın problemlerini çözmeye yetecek bir kanun değil dedik. Bununla ilgili olarak örnek verdik;  1992 yılında, Erzincan’da bir deprem meydana geldi. Bakanlar Kurulu, Erzincan için, afete maruz bölge kararını aldı. Tek başına bu karar da yeterli değildi.  Sonrasında,  sorunların çözümü için geçici kanunla, ek kanun maddeleri düzenlenmişti. Biz de Elazığ’ın afete maruz bölge ilan edilmesini istedik. O gün, ilimiz milletvekili ve bakanlar böyle bir şey yok dediler. Hatta ilimiz Belediye Başkanı, afete maruz bölge ilan edilmesi halinde bir tek çivi çakılamayacağı yönünde,  söylemlerde bulundu.  Ben bir haftadır Karadeniz’deyim. Önce Giresun’un Dereli ilçesine gittim. Dereli’de,  biliyorsunuz;  sel felaketi olmuştu. Oraya devletin, TOKİ aracılığıyla vatandaşın mağduriyetini, nasıl giderdiğini ve şehrin yeniden nasıl inşa edildiği noktasında, fikir sahibi olmak için gittim. Gerçekten orada devlet varlığını göstermiş… Devlet üzerine düşeni yapmıştı.  Hatırlayın;  o süreçte, Giresun’da esnaflara, 50 bin lira hibe verilmişti.  Elazığ’da ise,  kredi verilmişti. Biz,  o dönem devletin, vatandaşlar arasında ayrım yapamayacağını söylemiştik.  O gün, AK Partili Milletvekilleri; ‘Giresun’da mağdur esnaf sayısı az, Elazığ’da, fazla olduğu için,  Elazığ’a kredi verildi.’ demişlerdi.  Aslında bu durumun tam tersi olması lazımdı. Dereli’nin ardından, sel felaketinin yaşandığı Güneysu’ya geçtim. Güneysu ve Dereli ’deki, TOKİ’nin yaptığı evlerin metrekarelerini, fiyatlarını, şehirlerin gelişmelerini görünce, bir kez daha anladım ki; Elazığ sahipsiz bir şehir! Bugüne kadar yalan dolanla siyaset yapanlar, vatandaşların duygularını sömürenler, vatandaşa yalan söyleyenler, kanunları bile farklı yorumlayanlar…” dedi.

“BAKIN DEMEK Kİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEBİLİYOR”

Açıklamalarını sürdüren Erol:  “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  ‘yaşanan felaket sonrası, Güneysu’yu afet bölgesi ilan ediyoruz’ dedikten sonra, ben Elazığlı siyasetçilere soruyorum;  işte sizin Elazığ’da yarattığınız gücün de,  desteğin de sonucu, Elazığ’ın mağdur edilmesidir.  Bakın demek ki,  afet bölgesi ilan edilebiliyor. Güneysu’daki mağduriyetle,  Elazığ’daki mağduriyeti bir değerlendirin. Elazığ’daki mağduriyet, Güneysu’daki mağduriyetin en az on katıdır. Bakın, Elazığ’da yıkımlar halen devam ediyor. Elazığ’da, halen temeli atılmayan köy evleri var. Halen insanlar konteynerlerde yaşıyorlar. Kurası çekilen evlerin, halen anahtarı verilmedi. Anahtarı verilen evlere, ne kadar ödeneceği belli değil. Kentsel dönüşüm adı altında,  vatandaşların sağlam evleri başlarına yıkılıyor.  Elazığ’da inanılmaz bir mağduriyet var. Elazığ sahipsiz bir şehir… İlk günden bu yana bunları söyledik. Bu kentteki halkın değerleri üzerinden ve fakir fukaranın rızkı üzerinden siyaset yapanlar,  daha doğrusu siyaset yaptığını zannedenler; cesaretleri varsa, Gazi Caddesi’nde gezsinler.  Cumhurbaşkanın, Rize için teklif ettiği afet bölgesi kararının,  Elazığ’da neden uygulanmadığının hesabını vatandaşlara versinler. Buradan,  bu ilin bir milletvekili olarak; Cumhurbaşkanına seslenmek istiyorum; Cumhurbaşkanı devletin başkanıdır. Bir Cumhurbaşkanı, kendisini sadece bir bölgeye karşı sorumlu hissedemez. Bugün nasıl ki, Güneysu’daki sorunların çözümü için,  afet bölgesi ilan edilmesi için irade ortaya koyduysanız; o iradeyi Elazığ için de, koymanızı beklerdik.“ diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

Yorumlar (7)
M genç 11 ay önce
Diline kalemine Aslan gibi yureğine sağlik NAFIZ KOCA seni yurekten kutluyorum. 4 maymunu oynayanlarada mukemmel otesi bir cvp verişin sahibinin hatrinada bakma bence. Kendini yapay dev aynasinda goren cucelerede Aziz şehrin Aziz evlatlari cevabini gun geldiginde verecektir..sayin CUMHUR Başkanimizin genel baskani oldugu partinin il baskan yardimcisinada gerekeni yapacagindanda şuphem yoktur...
Alperen23 11 ay önce
Elâzığ halkı secimde gereken yapar
Elazığlı 11 ay önce
Basın kuruluşları kimse sizin hakkınız da bişey diyemeyecek mi. Her türlü pis işleri basın baskısıyla çeviriyorsunuz. Önce kendi karanlıklarınıza bakın. Bu arada çok gereksiz görmek istemediğimiz gazete ve sahipleri var.
Ahmet 11 ay önce
Görevden alamadınız galiba
Elazığlı 11 ay önce
Sende Gürsel Erol un çığırtkanlığını yapıyorsun Nafiz Koca ve GünIşığı kimse size birşey dedi mi ki o kadar bağırıyorsun
Elazığlı 11 ay önce
İşinize gelmiyor diye yorumları yayımlamıyorsunuz. Bu memleket Nafiz i çok iyi tanıyor. Nasıl merdiven çıktığını biliyor. Bu memlekette en son laf söyleyecek adam Nafiz Kocadır.
Gakgo dayı 11 ay önce
Aşırı Karadenizliler Partisi AKP’nin tek hedefi insanlar sesini çıkarmasın ve köle olsun. Sizden korkan sizin gibi olsun tosun paşa.
Namaz Vakti 23 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@