HAK SAHİPLİĞİNE 22 BİN 281 BAŞVURU 

HABER: VEDAT YETİK - AFAD Elazığ İl Müdürü Osman Pıhtılı, 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında kurum olarak yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgiler verdi. 

ELAZIĞ GÜNCEL 21.07.2020, 18:30 Günışığı Gazetesi
2935
HAK SAHİPLİĞİNE 22 BİN 281 BAŞVURU 

Pıhtılı Günışığı Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 6.8 büyülüğündeki depremde Türkiye'nin ve Elazığ'ın sarsıldığını, deprem anından itibaren AFAD olarak yıkılan binalarda arama kurtarma ekipleriyle birlikte görev başında olduklarını kaydetti. 
"DEPREMİN İLK ANINDAN İTİBAREN GÖREV BAŞINDAYDIK"
İlk andan itibaren insanların enkazdan çıkarılması ve yaralıların kurtarılması yönünde çalıştıklarını diğer yandan da insanların barınma ihtiyacını karşıladıklarını ifade eden Pıhtılı, "Soğuk bir kış günüydü. İnsanların sokaklarda kalmaması gerekiyordu. Çadır kent alanlarını oluştururken aynı zamanda okulların, camilerin, kapalı spor salonlarının kaloriferlerini yaktırarak insanlarımızı bir süre orada misafir ettik. Çadır alanları oluşturuldukça çadırlara aldık. Aynı zamanda afetzedelerin iaşesini, yardımlarını karşıladık. AFAD çatı kurum. 26 tane çalışma grubu var. Bunların 8 tanesinden AFAD direkt sorumlu. Diğer 18 kurum da kendi sorumluluk alın içerisindeki görevleri yapıyor. Hamdolsun ilk andan itibaren herkese yetişmeye çalıştık. 30 Bin tane hasarlı yapı var. Her hanede ortalama 5 kişi yaşıyor olsa yaklaşık 150 bin insan var. Bunun yanında depremin korkusunu yaşayan insanlarımız var. Biz o günlerde 350-400 bin insana cevap vermek, onların acılarını, korkularını sarmak zorundasınız. Türkiye'nin her tarafından konteynerlarımız gelirken, konteyner kentler oluşturulurken bir taraftan insanların sorularına cevap vermek için şehrin farklı noktalarına 26 tane AFAD'ın irtibat ofislerini kurduk. Bilindiği üzere Sayın bakanlarımız günlerce Elazığ'daydı. Sayın AFAD Başkanımız, başkan yadımcılarımız ve bütün ekip bize destek için buradalardı. Yaralar sarılmaya devam ediyor. Bu arada korona ile bir sıkıntı vardı. Afetin koronayla birlikte yürütülmesi gerekiyordu. Bu süre içerisinde biz korona tedbirlerini alırken insanlarımızı kurumlara veya irtibat ofislerinde yoğunluğunu kesmek için AFAD'da bir çağrı merkezi oluşturduk. 14 tane hat açtık. Başlarına çağrı personelleri yerleştirdik. Vatandaşlarımızın sorunlarını, taleplerini, sıkıntılarını aldık, vatandaşımız evinden çıkmadan buradan çözmeye çalıştık." dedi.
HAK SAHİPLİĞİ BAŞVURU SÜRECİ
Hasarlı binaların tespitinin ardından hak sahipliği sürecinin başladığını belirten Pıhtılı, "Hak sahipliği sürecinde konutları, işyerleri ve ahırları hasarlı olan afetzedeler yeni konut, yeni işyeri ve yeni ahır yaptırmak isterlerse veya orta hasarlı yapılarını güçlendirmek isterlerse, devletten destek isterlerse hak sahipliği ile borçlandırma yapmaları gerekiyor. Bu süreç 15 Haziran'da başladı. Hak Sahipliği süreci 13 noktada 20 tane komisyonla alınıyor. Hak sahipliği şu demek; sizin yapınız hasarlıysa o hasarlı yapınızla ilgili AFAD'dan destek istiyorsanız o mülkiyetin size ait olduğunu ispatlayan belgelerle müracaat etmeniz gerekiyor. Öncelikle tapu isteniyor. Mülkiyet belgesi tapudur. Tapu, kimlik fotokopisi, konuta ait varsa emlak kaydı veya elektrik, su faturası isteniyor. Mülkiyet sahibi sadece AFAD'dan yardım alabilir. Kiracılar alamaz." ifadelerini kullandı. 

SÜRECİ HIZLANDIRDIK
Hak sahipliği süreci devam ederken bir taraftan da konutların yapımlarının sürdüğünü aktaran Pıhtılı, "Konutlarımız başladı. İlimizin değişik noktalarında TOKİ tarafından 12 bin konutun ihalesi yapıldı. Yıl sonunda büyük çoğunluğu teslim edilecek. TOKİ inşaatları yaparken, biz de hak sahipliği sürecini yönetiyoruz. Mülkiyetini ispatlayan herkes hak sahibi olacak. Bir tane konut alabileceksiniz. 5 tane konutunuz hasarlı olsa da siz hayatınızı idame ettirmek için sadece bir konut alabiliyorsunuz. Hak sahipliği süreci 13 Ağustos'ta bitecek. İsim listelerini ilan edeceğiz. Şuanda hem hak sahipliği komisyonunda evrak alıyoruz hem komisyon incelemesi yapıyoruz hem borçlandırma yapıyoruz hem de yer seçimi için ekiplerimiz sahada çalışıyorlar. Bir taraftan da inşaatlara başlandı.  Bütün süreçler eş zamanlı sürüyor." diye konuştu.
ŞUANA KADAR 22 BİN 281 BAŞVURU ALINDI
Hak sahipliği başvurusu sürecinde şuana kadar 22 Bin 281 başvuru alındığını kaydeden AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı, "Yasal süre devam ediyor. TC'sinin son rakamına göre müracaat edemeyenler veya zaman ayıramayanlar, il dışında olanlar için 13 Ağustos'a kadar hakları devam ediyor. Mutlaka ama mutlaka; eğer devletten yardım almak istiyorlarsa hak sahipliğine müracaat etsinler. Hak sahipliği sürecinde iki şey var; biri güçlendirilecek binalar, yani orta hasarlı dediğimiz yapılar. Bir de ağır ve yıkık olan binalar var. Yani yeniden yapılması gereken yapılar. Güçlendirilecek binalara AFAD olarak güçlendirme yardımı veriyoruz. Binanızın güçlendirme projesini hazırlıyorsunuz, o projeyi onaylıyoruz, güçlendirmeyi yapıyorsunuz ve ödeneği alıyorsunuz. Güçlendirme için bu seneki rakam daire başı 27 Bin TL. Yeni konutlarda ise şuanda hazine arazilerine konutlar yapılıyor.  Konutun kendi maliyet bedeli neyse, daireyi teslim aldıktan sonra 2 sene sonra ödeme başlıyorsunuz. 20 yılda faizsiz olarak taksitle ödüyorsunuz. Maliyetler konutlar bittikten sonra belli olacak. Şehrimizin 5 farklı bölgesinde riskli alanlar belirlendi. O bölgelerde Çevre Şehircilik Bakanlığının imkanlarıyla konutlar yapılıyor. Hak sahibi olanlar müracaat etmişlerse eğer AFAD'ın imkanlarıyla borçlarını ödeyecekler. Diğerleri kentsel dönüşüm imkanlarıyla ödeyecekler. Vatandaşın hasarlı konutlarının arsalarıyla ilgili bizim tasarrufumuz yok. Orada istedikleri gibi tasarrufta bulunabilirler. Ancak hak sahipliğine başvurmaları gerekiyor." ifadelerini kullandı. 
BİNAYI KENDİNİZ DE YAPABİLİRSİNİZ
Pıhtılı, yerinde bina yaptırmak isteyenler için ise şu bilgileri paylaştı: "Orta hasarlı ve ağır hasarlı binalar için vatandaşlar kendi yerlerinde yıkıp yaptırmak isterlerse belediye burada ciddi bir özveride bulundu, bütün harçlardan ve vergilerden muaf olacaklar. Bunun dışında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygulaması dahilinde yapacaklar. Sizin binanız ağır veya orta hasarlı ise riskli yapı tespiti yaptırıyorsunuz. Binanız riskli yapı olarak tespit edildikten sonra Çevre Şehirciliğin kentsel dönüşümü kapsamında binanızı yıkıp harçlardan vergilerden muaf oluyorsunuz. Kendiniz de yapabilirsiniz, müteahhitle de anlaşabiliyorsunuz. Arada çıkan farkı da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kendi imkanlarıyla kredilendiriyor. Binanız orta ve ağır hasarlı. Bizim AFAD'ın yaptığı orta hasarlıyı güçlendirme yapmak istemiyorsunuz. Binanızı yıkıp yapmak istiyorsunuz. Bundan faydalanarak binanızı yıkıp kendiniz yapabilirsiniz. Veya binanız ağır hasarlı ben binamı hazine alanında yapılan konutlardan istemiyorum, kendi yerimde yapmak istiyorum derse, binadakilerle ortak karar alırsınız, binanızı riskli olarak tespit edip bir müteahhitle anlaşıp kendi yerinizde yaptırabiliyorsunuz. Kredilendirilmesini veya imkanlarını Çevre ve Şehircilik sağlıyor.
RİSKLİ YAPI TESPİTİ NEDEN İSTENİYOR?
Kamuoyunda kafaları karıştıran riskli yapı tespiti raporuna ilişkin açıklamalarda bulunan Pıhtılı: "Çevre ve Şehircilik bakanlığının yaptığı tespit gözlemsel bir rapor bir rapor. Ama 6306 sayılı kanun detaylı riskli yapı tespiti istiyor. Karot alınıyor. Demir donatılarına bakıyor. Ona göre eğer bina riskli yapı raporu veriliyor." dedi. 
KONUTLARDA ÖNCELİK YOK
Hazine arazilerine TOKİ tarafından yapılan deprem konutlarının kura usulü ile depremzedelere verileceğini ifade eden Pıhtılı, şöyle devam etti: "Öncelik olmayacak. Anayasanın eşitlik ilkesine göre burada herkes afetzede. Bir önceliklendirme olmayacak. Kura usulü ile insanları kendi bölgelerine yakın bölgelerden kuraya tabi tutarak konutlarını teslim edeceğiz. Konutlar için ayrıca bir başvuru alınmayacak. Hak sahipliği için alınan taahhütname deprem konutları için başvuru özelliği taşımaktadır. Kurada ismi çıkanlar konutlarını alacaklar. Kurada ismi çıkan fakat konutu teslim almayanlar hakkını kaybedecek."
KİRA YARDIMLARI 
Depremden sonra afetzedeler için verilen kira yardımlarına değinen AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, "Şuana kadar 18 bin 475 aileye 79 Milyon 806 Bin TL taşıma ve kira yardımı yaptık." dedi.
Kira yardımı olarak bilinen 11 Bin TL'nin kalan 6 Bin TL'lik kısmını almak için kira kontratı istenmesi konusuna açıklık getiren Pıhtılı, şunları kaydetti: "Bu durum sonradan çıkan bir şey değil. Kira kontratı kanunen zorunlu olarak var. Kira yardımı, kira kontratı ve destekleyici belgelerle alınır. Burada istediğimiz şu; Sizin hasarlı bir yapınız var. Hasarlı yapınızı biran önce boşaltmanız için 5 Bin TL taşınma parası ödendi.  İlk haftada 300-400 kişiye 11 Bin TL ödeme yapıldı. O da şuydu; deprem dönemiydi. İnsanlara o anda kira kontratı getir demek uygun olmazdı. 11 Bin TL alan vatandaş 3 gün sonra geldi ben konteynera geçmek istiyorum dedi. O zaman 6 bin TL'yi geri ver alalım seni dedik. Böyle yaptıklarımız da oldu. Hasar tespitine itiraz edenler oldu. Mesela vatandaş 11 Bin TL aldı ama bina olarak hasar tespitine itiraz etmişler. Binanın hasar durumu değişecek. Baktık ki karmaşa olacak. Bunun üzerine yardım ikiye bölündü. 5 Bin TL taşınma, 6 Bin TL kira yardımı şeklinde gitti. 5 Bin TL'yi alanlar evlerini taşıdılar. 6 bin TL ise eğer siz hasarlı yapınızı terk ettiyseniz. Sağlam veya az hasarlı bir yapıya geçtiyseniz, oraya da kira ödüyorsanız bu kira desteği oluyor. Bu desteği almak isteyenler mutlaka kira ödemesi gerekiyor. Dolayısıyla kira kontratı gerekiyor."

Yorumlar (4)
GAKGO 2 ay önce
Şov yapma müdür milletin kira parasını ödeyin hikaye anlatmayın.
gobels reis 2 ay önce
baskil köylerde ağır hasarlı evler ne zaman yıkılıp yerine yenisi yapılacak..kış kapıda...ortada yapılan hiç bir iş yok..havanda su dövülüyor
Dumrul 2 ay önce
29 Haziran'da kontrat teslim ettik,formu imzaladık,TC no.son numarasına göre bankaya gittik,TC.nonuza yatirilan bir para yok dediler.Eger para yoksa millete bu sıcakta banka önünde yarım saat ,bu mağdur indanlara niye zulüm ediyorsunuz,Banka camına AFAD kira yardımlari yatirilmamis notu yazdırmak çok mu zor?Git gel iskencesinden zevk mı alıyorsunuz?Sonra bu bu yardım Türk halkının TV.ler kanalıyla Elazığlı fepremzedelere toplanan yardım.Nasıl para yok,kim kullanabilir, adamı ile çekerler.Bu ,sanki camiye yapılan yardımı alıp kullanmak,rant elde etmek,sonra veririz diye faydalanmak değil mi?
Ednan 2 ay önce
İşletiyor musunuz ne yapıyorsunuz parayı. Cebinden çıkıyor sanki adamların. Kaç ay olmuş daha almamışız geri kalan kira yardımını. Ayıptır günahtır
19°
açık
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:43
Güneş 06:05
Öğle 12:21
İkindi 15:45
Akşam 18:26
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 2 6
2. Alanyaspor 2 6
3. Göztepe 2 4
4. Karagümrük 2 4
5. Beşiktaş 2 4
6. Hatayspor 2 4
7. Antalyaspor 2 4
8. Fenerbahçe 2 4
9. Kasımpaşa 2 3
10. Sivasspor 2 3
11. Erzurumspor 2 3
12. Kayserispor 2 3
13. Konyaspor 1 1
14. Gaziantep FK 2 1
15. Trabzonspor 2 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Malatyaspor 2 1
18. Denizlispor 2 1
19. Çaykur Rizespor 2 0
20. Ankaragücü 1 0
21. Başakşehir 2 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 2 6
2. Tuzlaspor 2 4
3. Samsunspor 2 4
4. Adana Demirspor 2 4
5. Adanaspor 2 4
6. Balıkesirspor 2 3
7. Bursaspor 2 3
8. Altınordu 2 3
9. Bandırmaspor 2 3
10. İstanbulspor 2 3
11. Ankaraspor 2 3
12. Ümraniye 2 3
13. Akhisar Bld.Spor 2 1
14. Altay 2 1
15. Boluspor 2 1
16. Eskişehirspor 2 1
17. Giresunspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Leicester City 2 6
2. Everton 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 2 6
6. Tottenham 2 3
7. Wolverhampton 1 3
8. Brighton 2 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Chelsea 2 3
12. Newcastle 2 3
13. Man City 0 0
14. Burnley 1 0
15. M. United 1 0
16. West Ham 2 0
17. Sheffield United 2 0
18. Fulham 2 0
19. Southampton 2 0
20. West Bromwich 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 2 6
3. Villarreal 2 4
4. Celta de Vigo 2 4
5. Valencia 2 3
6. Osasuna 2 3
7. Getafe 1 3
8. Cádiz 2 3
9. Real Sociedad 2 2
10. Real Madrid 1 1
11. Eibar 2 1
12. Huesca 2 1
13. Real Valladolid 2 1
14. Atletico Madrid 0 0
15. Barcelona 0 0
16. Elche 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Deportivo Alaves 2 0
20. Athletic Bilbao 1 0
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@